<
District 9 Tournament
ACBL Logo

SPECIAL SECTIONAL
& D-9 GNT FINALS

April 29-May 21 2011

    General Information

Total Tables in Play - 144.5 & GNT Tables - 27.0
Total Number of Players Attending - 310
Total Number of Players Winning Masterpoints - 226
Total Number of Masterpoints Won - 1,104.44
    Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday | GNT Finals

Leading Masterpoint Winners
 
Click here for Tournament Info
 
Click on session name if underlined for recap details

Friday    Masterpoints/Recaps:  Morning    Afternoon


Fri AM Strat Pairs
20.0 Tables / Based on 32 Tables

MPsABCNamesScore
7.00
1


Martin Zampieri - Lawrence Derito, Jupiter FL67.22%
5.25
2


Marc Rabinowitz, Sunny Isles Bch FL; Martin Weinberg, Louisville KY64.44%
3.94
3


Doris Rodgers, Dix Hills NY; A Roger Elston, Wellington FL63.47%
2.95
4


Sellers McKee, Jupiter FL; Sidney Golub, West Palm Beach FL61.11%
2.21
5


Jerome Miller, Mount Kisco NY; Joan Sherman, West Palm Bch FL60.00%
1.66
6


John Brady, Jacksonville FL; Julie Zhu, Vero Beach FL59.72%
3.09
1

Sheila Tenenblatt, Lake Worth FL; Norman Samuels, West Palm Bch FL55.83%
2.32
2

Jackie Spezza, Singer Island FL; Judy Frank, Stowe VT55.14%
1.74
3

Rayna Schechter, Palm Bch Gdns FL; Linda Schnoll, West Palm Beach FL54.17%
1.30
4

Sheila Cornstein - J C Meyers, New York NY53.19%
1.13
5

Rose Robideau, Palm Bch Gardns FL; Valerie Giaquinto, Jupiter FL51.81%
1.88
6
1
Neil Rosenblum, Palm Beach Gard FL; Iris Rosenblum, Palm Beach Grdn FL51.11%
1.41

2
Ann Levine, West Palm Beach FL; Sandy Bascove, W Palm Beach FL50.00%
1.06

3
Ruth Frank, W Palm Beach FL; Zee Jay Greenspan, Palm Beach Gdns FL48.19%
0.79

4
Sunny Koontz - Charles Lanigan, Palm Beach FL47.22%

Fri AM 299'ers
11.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.38
1
1
1
Terry Robustelli, West Palm Bch FL; Mary Dicosola, Piscataway NJ62.79%
1.79
2
2
2
Martin Bascove, W Palm Beach FL; Jeffrey Nadelson, West Palm Beach FL61.01%
1.34
3


Priscilla Hostetter, Osterville MA; Patricia Herlihy, Brooklyn NY60.08%
1.00
4


Susan Wax, Palm Beach Gdns FL; Susan Lewis, Weston CT56.80%
0.75
5


Janice Eager, West Palm Beach FL; Ellen Blumberg, West Palm Bch FL54.68%
0.60
6


Lydia Rubin, Rydal PA; Florence Rubin, Saint James NY54.35%
1.02
3

Jo Colina, Jupiter FL; Diane Halperin, West Palm Beach FL53.01%
0.77
4
3
Frank Cuiffo, Tequesta FL; Barbara Cuiffo, Bronxville NY51.32%
0.57
5

Margaret Mejia, New York NY; Katherine Cundey, N Palm Beach FL50.26%
0.57

4
Sue Bailey, W Palm Beach FL; Jo Tanner, Palm Beach Gdns FL49.27%

Fri Aft Strat Pairs
16.0 Tables / Based on 24 Tables

MPsABCNamesScore
5.67
1


John Brady, Jacksonville FL; Julie Zhu, Vero Beach FL62.12%
4.25
2


Martin Zampieri - Lawrence Derito, Jupiter FL59.85%
3.19
3


Ellie Hanlon - Mary Savko, Tequesta FL59.09%
2.39
4


Doris Rodgers, Dix Hills NY; A Roger Elston, Wellington FL57.58%
2.53
5
1
1
Ruth Frank - Paul Frank, W Palm Beach FL57.39%
1.35
6


Paul Swanson, Jupiter FL; Lynda Nitabach, N Plainfield NJ57.20%
1.90
2
2
Ellie Schwartz, Palm Beach Gdns FL; Judith Lakind, Palm Bch Garden FL56.44%
1.42
3

Arthur Kronfeld - Mona Kronfeld, Palm Beach Gdns FL53.79%
1.07
4
3
Sunny Koontz - Charles Lanigan, Palm Beach FL53.41%
0.80
5

Alene Alper - Phyllis Kazdin, Jupiter FL52.84%

Fri Aft NLM Pairs
8.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.95
1
1

Margaret Mejia, New York NY; Katherine Cundey, N Palm Beach FL64.75%
1.46
2


Marie Collins, Medford MA; Nancy Miller, Jupiter FL64.33%
1.10
3


Susan Kolodner - Cecelia Eisenberg, Pikesville MD62.50%
0.82
4


Florence Rubin, Saint James NY; Lydia Rubin, Rydal PA54.67%
1.00
5
2

Terry Robustelli, West Palm Bch FL; Mary Dicosola, Piscataway NJ53.17%
0.75
3

Carol Weiner - Elyse Schneiderman, Palm Beach Gdns FL52.08%

Top of page

Saturday    Masterpoints/Recaps:  Morning    Afternoon


Sat AM Stratfied Pairs
16.0 Tables / Based on 28 Tables

MPsABCNamesScore
6.33
1


A Weissenberg, Palm Beach Gdns FL; Roger Coffman, West Palm Beach FL63.64%
4.75
2


John Brady, Jacksonville FL; Julie Zhu, Vero Beach FL63.07%
3.56
3
1

Marvin Rulin, Pittsburgh PA; Stephen Nemerofsky, Singer Island FL62.50%
2.67
4


Vincent Grande Jr, Jupiter FL; Carolyn Sessler, Boca Raton FL59.66%
2.00
5


Ronald Scelfo, West Palm Beach FL; Paul Swanson, Jupiter FL57.77%
1.50
6


Helene Saindon, Palm Bch Garden FL; Allan Lyons, Palm Beach Gdns FL57.20%
2.11
2
1
Helen Messic, W Palm Beach FL; J. Sanford, Lake Park FL56.25%
1.58
3
2
Ruth Frank, W Palm Beach FL; Zee Jay Greenspan, Palm Beach Gdns FL54.55%
1.19
4
3
David Moed - Barbara Moed, Lake Worth FL54.17%
0.89
5
4
Jack English, Singer Island FL; Jody Tancer, Syossett NY52.46%
0.67
6

Saul Portner, West Palm Beach FL; Alvin Sachs, Baltimore MD50.76%

Sat AM NLM Pairs
11.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.38
1


Jeffrey Kuehn, Lake Worth FL; H Fischer, 63.07%
1.79
2
1

Eugene Kalnitsky, W Palm Beach FL; Donald Merlino, Jupiter FL61.23%
1.34
3


Florence Rubin, Saint James NY; Sue Shane, Palm Beach Gdns FL59.58%
1.28
4
2

Katherine Cundey, N Palm Beach FL; Margaret Mejia, New York NY59.18%
1.19
5
3
1
Maury Wolfe - Jennifer O Brien, Palm Beach FL55.79%
0.60
6


Chris Stait Gardner, Thornhill ON; Barbara Weltner, West Palm Bch FL55.53%
0.72
4

Jo Colina, Jupiter FL; Patricia Fusco, Wayne NJ54.71%
0.89
5
2
Priscilla Poirier - Carol Beck, Singer Island FL52.58%
0.67

3
Joan Weinberger, W Palm Beach FL; Evelyn Vertucci, Palm Beach Gdns FL51.83%

Sat Afternoon Strat Pairs
12.0 Tables / Based on 18 Tables

MPsABCNamesScore
4.67
1


Benjamin Eisenberg - Susan Eisenberg, Boca Raton FL62.43%
3.50
2


Julie Zhu, Vero Beach FL; John Brady, Jacksonville FL61.16%
2.63
3


TJ Singer, Ft Lauderdale FL; William Rauld, Pembroke Pines FL60.73%
1.97
4


Nadele Spiro, Boca Raton FL; Ellasue Chaitt, Palm Bch Gdns FL59.70%
1.83
5


Ellie Hanlon - Mary Savko, Tequesta FL59.61%
1.10
6/7


Donna Rodwell, Clearwater Bch FL; Sheila Pies, Osprey FL56.77%
2.39
6/7
1
1
Andrew Cavalier - Joshua Sablan, Pensacola FL56.77%
1.79
2
2
Joan Parks - Ivee Fromkin, Jupiter FL52.53%
1.34
3
3
Marilyn Crockett-Marion - Lynn Bayman, Vero Beach FL51.86%
1.19
4
4
Jake Marantz, Cooper City FL; Michael Schaeffer, West Palm Beach FL50.62%
0.83
5

Asya Ladyzhensky, Ellenton FL; Sangit Chatterjee, Sarasoto FL49.48%

Sat Afternoon NLM
5.5 Tables

MPsABCNamesScore
1.73
1


Susan Lewis, Weston CT; Susan Wax, Palm Beach Gdns FL66.15%
1.30
2
1

Frances Freyman, Palm Beach Gard FL; David Freyman, Palm Bch Grdns FL58.13%
0.97
3
2

Frank Jones, West Palm Beach FL; Carol Greaton, Jupiter FL52.08%
0.73
4


Lois Case, Stuart FL; Jane Wheeler, Ocean Ridge FL51.88%

Top of page

Sunday    Masterpoints/Recaps:  Swiss


Sunday Swiss - Bracket 1
8 Tables / Based on 22 Tables

MPsRankNamesScore
8.00
1
Claire Tornay - George Tornay Jr, Palm Beach Gdns FL; Jo Morse, Palm Bch Gdns FL; Marc Rabinowitz, Sunny Isles Bch FL166.00
6.00
2
Mary Gorkin - Bernard Gorkin, Baldwinsville NY; Martin Robins, Coral Springs FL; Charlene Predmest, Delray Beach FL144.00
4.50
3
Deborah Drury - Ronald Andrews, Vero Beach FL; Mary Savko - Ellie Hanlon, Tequesta FL128.00

Sunday Swiss - Bracket 2
8 Tables / Based on 14 Tables

MPsRankNamesScore
4.53
1
Lloyd Hankinson - Gail Pirodsky, Sarasota FL; Mary Lou Turner, Bradenton FL; David Hines, Holmes Beach FL147.00
3.40
2
TJ Singer, Ft Lauderdale FL; J. Sanford, Lake Park FL; Nancy O'Donnell, Singer Island FL; Jerry Pittman, N Palm Beach FL145.00
2.55
3
Barbara Weltner, West Palm Bch FL; Chris Stait Gardner, Thornhill ON; Michiyo Butler - Frank Jones, West Palm Beach FL130.00

Sunday Swiss - Bracket 3
6 Tables

MPsRankNamesScore
2.42
1
Sunny Koontz - Charles Lanigan, Palm Beach FL; Patricia Herlihy, Brooklyn NY; Priscilla Hostetter, Osterville MA127.00
1.82
2
Asya Ladyzhensky, Ellenton FL; Sangit Chatterjee, Sarasoto FL; Andrew Cavalier - Joshua Sablan, Pensacola FL116.00

Top of page

GNT Finals    Masterpoints/Recaps:  GNT


GNT Superflight
3 Tables

MPsRankNames
36.00
1
Warren Spector, Palm Beach FL; Michael Becker - David Berkowitz, Boca Raton FL; Gary Cohler, Miami FL; Jeff Meckstroth, Tampa FL; Eric Rodwell, Clearwater Bch FL

GNT Flight A
6 Tables / Based on 8 Tables

MPsRankNames
30.00
1
Linda Epstein, Delray Beach FL; Harriet Eaton Morris, Miami FL; Keith White, Jacksonville FL; Henry Meyer, Indian Rvr Shrs FL
22.50
2
Richard Hunter - Ann Harris, Port St Lucie FL; Constance Sackville - Winifred Evans, Vero Beach FL; John Stutz, West Palm Bch FL; Carole Lazarou, N Palm Beach FL

GNT Flight B
4 Tables

MPsRankNames
18.00
1
Abraham Pallas, Lake City FL; Dimitri Bourilkov - Ronald Law, Gainesville FL; Theo Lichtenstein, Tallahassee FL

GNT Flight C4
2 Tables

MPsRankNames
15.00
1
Asya Ladyzhensky, Ellenton FL; Sangit Chatterjee, Sarasoto FL; Joshua Sablan - Andrew Cavalier, Pensacola FL

Top of page

 Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index