District 9 Tournament
ACBL Logo

VERO BEACH SPECIAL SECTIONAL
& D-9 NAP FINALS

October 22-24, 2010

General Information

Total Tables in Play - 112.5 & NAP Tables - 74.0
Total Number of Players Attending - 311
Total Number of Players Winning Masterpoints - 220
Total Number of Masterpoints Won - 894.94
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday | NAP Finals

Leading Masterpoint Winners
Click here for Tournament Info
 
Click on session name if underlined for recap/matchpoint details

Friday


Fri AM Strat Pairs
13.0 Tables / Based on 30 Tables

MPsABCNamesScore
6.67
1


Lucette Flanagan - Eugene Flanagan, Rye NY69.07%
5.00
2


Robert Colton, Brantford ON; Robert Schives, Utterson ON64.90%
3.75
3


Kevin Dwyer, Fort Myers FL; Charles Jeffrey Jr, Safety Harbor FL64.42%
2.81
4


William Weber, Vero Beach FL; Jack Wilson, Sebastian FL58.49%
2.11
5


Barbara Dunnivant, Hutchinson Is FL; David Grober, Vero Beach FL57.37%
1.58
6


Ronald Andrews - Deborah Drury, Vero Beach FL54.65%
2.01
1
1
Hazel Lacks - Samuel Lacks Jr, Vero Beach FL49.36%
1.51
2

Louann Yates - Susan Feinour, Vero Beach FL47.76%
1.13
3

Ernest Smith - Betty Wiese, Vero Beach FL47.28%
1.01
4/5
2/3
Ronald Musto, Vero Beach FL; Donna Edelstein, Pittsford NY46.63%
1.01
4/5
2/3
Donna Cooperman - Robert Cooperman, Pembroke Pines FL46.63%

Fri AM 299'ers
17.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.73
1
1
1
Margaret Zoltak - Susan Brehmer, Vero Beach FL60.42%
2.05
2
2

Philip Smith - Jane Smith, Vero Beach FL60.12%
1.54
3
3

Helga Woodard - Margie Basile, Vero Beach FL58.63%
1.15
4


Lee Spangle - Dell Hatten, Vero Beach FL57.14%
0.68
5/7
4/6

Sandra Gross - Jayne Hustead, Vero Beach FL56.25%
1.09
5/7
4/6
2
Dennis Scott, Melbourne Beach FL; Marc Spellman, Satellite Beach FL56.25%
0.91
5/7
4/6

Beryl Kuntz, West Chester PA; Beverly Quirk, Wakefield RI56.25%
0.82

3
Betty Polk - Neva Crosby, Vero Beach FL55.65%
0.61

4
Don David Jr, Destin FL; Sarah Cole, Victoria BC55.36%
0.60

5
Louis Zak - Coree Zak, Vero Beach FL54.17%

Fri AFT 299er Pairs
5.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.51
1
1

John Hagood - Susan Hansel, Vero Beach FL59.00%
1.13
2
2

Holly Thomas - Norman Thomas, Vero Beach FL57.50%
0.75
3/4
3

Carolyn Gornowicz - Jerry Gornowicz, Longboat Key FL56.50%
0.76
3/4


Suszanne Masino - Lorraine Papineau, Sebastian FL56.50%

Fri AFT Strat Open Pairs
14.0 Tables / Based on 19 Tables

MPsABCNamesScore
4.83
1


Shannon Cappelletti, Delray Beach FL; Riki Tulin, Highland Beach FL66.67%
3.17
2/3


Robert Colton, Brantford ON; Robert Schives, Utterson ON60.74%
3.17
2/3


Theodore Egner - Kay Egner, Pompano Beach FL60.74%
2.04
4


Sally Chapleau - Jeff Meckstroth, Tampa FL60.58%
1.53
5


Deborah Drury - Julie Zhu, Vero Beach FL60.10%
1.15
6


Terry Smith, Jacksonville FL; Calvin Rowe, Gainesville FL58.01%
2.14
1

Louann Yates - Susan Feinour, Vero Beach FL57.85%
1.61
2
1
Donna Cooperman - Robert Cooperman, Pembroke Pines FL51.92%
1.20
3
2
Michael Senzig, Ft Pierce FL; Gary Fishbaugh, Port St Lucie FL50.16%
0.90
4
3
Donald Houpt - JoAnn Houpt, Vero Beach FL47.28%

Top of page

Saturday


Sat AM Stratified Pairs
9.0 Tables / Based on 17 Tables

MPsABCNamesScore
4.50
1


Lucette Flanagan - Eugene Flanagan, Rye NY58.33%
2.96
2/3


Jeanne Colton - Robert Colton, Brantford ON55.32%
2.96
2/3


Benjamin Eisenberg - Susan Eisenberg, Boca Raton FL55.32%
1.90
4


Ronald Andrews - Deborah Drury, Vero Beach FL55.09%
1.42
5


Robert Schives, Utterson ON; Sarah Cole, Victoria BC54.63%
1.87
1
1
Phyllis Fountain - Kathleen Catanzaro, Vero Beach FL52.78%
1.40
2

Cathi Kester - E Jane Davis, Vero Beach FL48.61%
1.05
3

G William Arce - Beverly Arce, Ft Pierce FL47.92%
1.15

2
Lelia Barnes, Fort Pierce FL; Cherie Everett, Vero Beach FL46.30%

Sat AM 299'ers
8.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.82
1
1

Rosemarie Wallach - Diana Thompson, Vero Beach FL62.50%
1.37
2
2

Edna Thornton, Vero Beach FL; Frances Goodwyn, Rumson NJ55.42%
1.11
3
3
1
Coree Zak - Louis Zak, Vero Beach FL54.17%
0.83
4
4
2
Donna Stone - Gerald Stone, Boynton Beach FL53.75%
0.58
5


Mercedes Pistole - Jayne Drucker, Vero Beach FL52.92%

Sat Aft Stratified Pairs
10.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.50
1


Henry Meyer, Indian Rvr Shrs FL; Candace Griffey, Vero Beach FL61.80%
2.63
2


William Malloy - William Weber, Vero Beach FL61.31%
1.97
3


Priscilla Knox - Deborah Drury, Vero Beach FL59.36%
1.48
4


Diane Romm - Leo Hoffman, Boynton Beach FL59.15%
1.11
5


Benjamin Eisenberg - Susan Eisenberg, Boca Raton FL55.16%
0.83
6


Robert Colton - Jeanne Colton, Brantford ON54.18%
2.01
1
1
Lelia Barnes, Fort Pierce FL; Cherie Everett, Vero Beach FL51.22%
1.51
2
2
Nini Scott - Claire Barlow, Palm City FL51.15%
1.13
3
3
Holly Thomas - Norman Thomas, Vero Beach FL49.75%
0.94
4
4
Donna Stone - Gerald Stone, Boynton Beach FL47.93%

Top of page

Sunday


SUNDAY STRAT OPEN SWISS
14 Tables / Based on 18 Tables

MPsABCNamesScore
7.00
1


Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL; Shannon Cappelletti, Delray Beach FL; Riki Tulin, Highland Beach FL; Charles Miner, Orlando FL; Julie Zhu, Vero Beach FL138.00
5.25
2
1

Betty Vandervort, Cocoa FL; Eva Wysocka - Susan Sommerfeld, Melbourne FL; Ann Hovanec, Ind Hbr Bch FL137.00
3.94
3


Thomas Mead - Frederick Hartman, Palm City FL; Sonja Gray, Hobe Sound FL; Anne Litton, Jensen Beach FL102.00
2.95
4


Deborah Drury - Ronald Andrews - Larry Griffey - Candace Griffey, Vero Beach FL99.00
2.56
5
2
1
Richard Miller - Charlotte Gold-Farber - Marylou Rogers - Carol Moss, Boynton Beach FL98.00
1.92
3

Samuel Lacks Jr - Pat Martin - Hazel Lacks - E Jane Davis, Vero Beach FL96.00

Sunday 299er Swiss I
4 Tables

MPsRankNamesScore
1.41
1
Lee Spangle - Dell Hatten - Joan Cadden - Thomas Cadden, Vero Beach FL63.00

Sunday 299er Swiss II
4 Tables

MPsRankNamesScore
1.24
1/2
Lorraine Izzo - Rayma Kreider - Bob Cronenwett, Vero Beach FL; Una Churchill, Fort Pierce FL62.00
1.24
1/2
Lee Spangle - Dell Hatten - Joan Cadden - Thomas Cadden, Vero Beach FL62.00

Top of page

NAP Finals  Matchpoints:    Final Session    2nd Session    1st Session


NAP Flight A
7.0 Tables / Based on 12 Tables

MPsRankNamesScore
30.00
1
Herbert Jordan - Sean Ganness, Miami FL130.74
22.50
2
Stan Tulin, Highland Beach FL; Michael Seamon, Dania FL130.03
16.88
3
Joseph Godefrin, Sarasota FL; Ed Schulte, Tampa FL124.54
12.86
4
Sally Chapleau - Jeff Meckstroth, Tampa FL120.90
11.25
5
Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Robert Dennard, Orlando FL119.98
10.00
6
Sharon Meng-Horton, Dade City FL; Rahn Smith, Brandon FL119.52
9.00
7
Lewis Finkel, Jupiter FL; Allan Stauber, Palm Bch Grdns FL117.33
8.18
8
Claire Tornay - George Tornay Jr, Palm Beach Gdns FL107.24

NAP Flt B
7.0 Tables / Based on 14 Tables

MPsRankNamesScore
20.00
1
Ronald Law - Jonathan Shuster, Gainesville FL202.05
15.00
2
Greg Lagos - Michael Miller, Spring Hill FL186.44
11.25
3
Kay Jones, The Villages FL; Geoff Jones III, Orlando FL185.42
8.57
4
Mark Raphaelson - Tansu Aksu, Orlando FL172.00
7.50
5
Frank Page - Pamela Page, Palm Bay FL168.73
6.67
6
Norman Cannon - Judith Hallowell, Fort Myers FL168.06
6.00
7
Dick Burns - John Peternell, Ft Lauderdale FL158.73
5.45
8
Gloria McCain, Orlando FL; Mara Tuttle, Lake Mary FL153.13
5.00
9
Daniel Jarboe - Lorraine Jarboe, Ft Walton Bch FL147.25
4.62
10
Dimitri Bourilkov, Gainesville FL; Abraham Pallas, Lake City FL144.67

NAP District 9 Flight C
4.0 Tables / Based on 5 Tables

MPsRankNamesScore
10.00
1
Gary Fishbaugh, Port St Lucie FL; Michael Senzig, Ft Pierce FL59.17%
7.50
2
Greg Saunders, West Melbourne FL; David Seares, Melbourne FL54.47%
5.63
3
Carol McCarthy - Susan Hulseman, Vero Beach FL52.95%
4.22
4
Arthur Patton - Michael Willner, Jacksonville FL49.85%

Top of page

 Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index