District 9 Tournament
ACBL Logo

VERO BEACH SPECIAL SECTIONAL
& D-9 NAP FINALS

October 23-25, 2009

General Information

Total Tables in Play - 135.5 & NAP Tables - 78.0
Total Number of Players Attending - 344
Total Number of Players Winning Masterpoints - 248
Total Number of Masterpoints Won - 998.66
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday | NAP Finals

Leading Masterpoint Winners
Click here for Tournament Info
 
Click on session name if undelined for recap/matchpoint details

Friday


Fri AM Strat Pairs
21.0 Tables / Based on 37 Tables

MPs A B C Names Score
7.83
1
1

Julie Shelquist, Vero Beach FL; Janet Van Doren, Cameron MT 68.52%
5.87
2


Jeff Meckstroth - Sally Chapleau, Tampa FL 66.44%
4.40
3


Mariangela Risso - Judith Balph, Vero Beach FL 59.72%
3.30
4


Stephen Wiesenfeld, Asheville NC; Eric Levy, Stuart FL 59.26%
2.48
5
2

Ann Taylor, Port St Lucie FL; Margaret Woodworth, Port St Lucie FL 59.03%
1.86
6
3

Louann Yates - Susan Feinour, Vero Beach FL 58.56%
1.30
4

John Lewis - Barbara Bromberger, Vero Beach FL 53.94%
1.62
5
1
Jasper Trigg, Melbourne FL; Angus Mackenzie, Grant FL 53.01%
1.00
6

Jay Albert - Barbara Waters, Boca Raton FL 52.78%
1.22

2
Ronald Musto - Edward Shields, Vero Beach FL 50.00%
0.91

3
Judith Sorrenti, Hackettstown NJ; Ida Farnworth, Vero Beach FL 49.77%
0.68

4
David Garfield - Raymond Hay, Vero Beach FL 47.45%

Fri AM 299'ers
16.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.62
1
1
1
Marc Spellman, Satellite Beach FL; Dennis Scott, Melbourne Beach FL 60.04%
1.97
2


Joan Kingston - Kathleen Knowles, Vero Beach FL 58.71%
1.47
3


Beverly Mogensen - Peggy Dennis, Vero Beach FL 57.58%
1.50
4
2

Deborah Brower - Tina Cole, Vero Beach FL 57.20%
1.13
5
3
2
Louis Zak - Coree Zak, Vero Beach FL 56.63%
0.62
6


Lorraine Papineau - Janet Smits, Sebastian FL 55.30%
1.05
4
3
James Greene - Robert Fetter, Vero Beach FL 55.11%
0.63
5

Dwight Black - Ann Elisa Black, Vero Beach FL 54.73%
0.74
6
4
Audrey Bracken - Almeda Hermreck, Vero Beach FL 54.17%
0.46

5
Eileen Covert - Judith Park, Vero Beach FL 51.52%

Fri Aft Strat Pairs
16.0 Tables / Based on 22 Tables

MPs A B C Names Score
5.33
1
1

William Rose Jr - Louise Bates, Vero Beach FL 66.99%
4.00
2


Roger Maurer Jr, Pompano Beach FL; Julie Zhu, Vero Beach FL 61.70%
3.00
3


Jeff Meckstroth - Sally Chapleau, Tampa FL 60.90%
2.25
4


Candace Griffey, Vero Beach FL; Jayne Thomas, Lutz FL 59.78%
2.17
5


Eric Levy, Stuart FL; Stephen Wiesenfeld, Asheville NC 58.97%
1.26
6


Lita Talus, Boynton Beach FL; Myriam Milgrom, Port St Lucie FL 58.33%
1.91
2
1
Marion Kennedy - Susan Hulseman, Vero Beach FL 56.73%
1.43
3

Jay Albert - Barbara Waters, Boca Raton FL 55.77%
1.22
4
2
Donna Jurist - Clyde Benoy III, Daytona Beach FL 53.21%
0.70
5/6

Ann Taylor, Port St Lucie FL; Margaret Woodworth, Port St Lucie FL 51.44%
0.91
5/6
3
Phyllis Fountain - Leslie Phelps, Vero Beach FL 51.44%
0.68

4
Ronald Musto - Edward Shields, Vero Beach FL 50.48%

Fri Aft 299'ers
6.0 Tables

MPs A B Names Score
1.61
1

Kathleen Catanzaro - Audrey Fetter, Vero Beach FL 60.00%
1.21
2

Morris Bradt Jr. - Edmund Grainger, Vero Beach FL 59.00%
1.24
3
1
Phyllis Mallory - John Leasure, Vero Beach FL 57.00%
0.68
4

Lee Spangle - Dell Hatten, Vero Beach FL 55.50%
0.93
2
Deborah Brower - Cherie Everett, Vero Beach FL 50.00%

Fri EVE Strat Open Pairs
5.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.50
1


Jeff Meckstroth, Tampa FL; James Gleick, Key West FL 77.00%
1.88
2


James Maissen - Malay Ghosh, Gainesville FL 60.50%
1.74
3
1

Jean Bedingfield, Saint Augustine FL; Jay Moorehead, St Augustine FL 52.00%
0.92
4/5


Diane Romm - Leo Hoffman, Boynton Beach FL 48.50%
0.92
4/5


Patrick Horton - Raphael Schreiber, Tallahassee FL 48.50%
1.31
2

Norman Cannon, Fort Myers FL; Fran Smith, Glen Ellyn IL 43.00%

Top of page

Saturday


Sat AM Strat Pairs
13.0 Tables / Based on 17 Tables

MPs A B C Names Score
4.50
1


Ronald Andrews - Candace Griffey, Vero Beach FL 62.34%
3.38
2


Lyn Giuffrida - Janice Ward, Vero Beach FL 61.70%
2.53
3


Benjamin Eisenberg - Susan Eisenberg, Boca Raton FL 61.38%
1.90
4


Lita Talus, Boynton Beach FL; Myriam Milgrom, Port St Lucie FL 59.13%
2.41
5
1

Thomas Mead, Palm City FL; Sonja Gray, Hobe Sound FL 55.61%
1.07
6


Constance Sackville - William Malloy, Vero Beach FL 53.53%
1.40
2/4

Julie Shelquist, Vero Beach FL; Janet Van Doren, Cameron MT 52.40%
1.40
2/4

James Schorner - Judith Schorner, Vero Beach FL 52.40%
1.52
2/4
1
Phyllis Fountain - Leslie Phelps, Vero Beach FL 52.40%
1.14
5
2
Pat Lee - Virginia Myers, Vero Beach FL 51.28%
0.86

3
Suszanne Masino, Sebastian FL; Joseph Hegedus, Barefoot Bay FL 48.72%

Sat AM 299'ers
4.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.41
1


Morris Bradt Jr. - Edmund Grainger, Vero Beach FL 59.03%
1.06
2


Lorraine Papineau - Janet Smits, Sebastian FL 57.64%
1.24
3
1

Helga Woodard - Margie Basile, Vero Beach FL 55.56%
0.93
2

Phyllis Mallory - John Leasure, Vero Beach FL 52.08%

Sat Aft Strat Pairs
10.5 Tables / Based on 15 Tables

MPs A B C Names Score
4.17
1
1

Sonja Gray, Hobe Sound FL; Thomas Mead, Palm City FL 65.64%
3.13
2
2

Robert Dunlea Jr - Mary Dunlea, Palm City FL 62.62%
2.35
3
3
1
Lela Hyman - Jane Schnee, Sebastian FL 59.95%
1.76
4


Ann Harris - Richard Hunter, Port St Lucie FL 59.89%
1.32
5


Candace Griffey, Vero Beach FL; Jayne Thomas, Lutz FL 58.50%
1.06
6
4
2
Suszanne Masino, Sebastian FL; Joseph Hegedus, Barefoot Bay FL 56.59%

Sat Aft 299'ers
4.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.41
1


Shirley Davis - Lorrilyn Saex, Boca Raton FL 59.03%
0.93
2/3


Richard Helfand - Clarice Helfand, Vero Beach FL 56.25%
0.93
2/3


Mig McKinney - Eileen Covert, Vero Beach FL 56.25%

Top of page

Sunday


Sun AM 299'er Swiss
5 Tables

MPs Rank Names Score
1.51
1
John McClenathan - Jean Whatmore - Phyllis Mallory - John Leasure, Vero Beach FL 74.00
1.13
2
Edward Raftery - Nancy Raftery - Betty Ann Hickey - Diana Thompson, Vero Beach FL 59.00

Sun Aft 299'er Swiss
5 Tables

MPs Rank Names Score
1.51
1
Dwight Black - Ann Elisa Black - Karen Lind - Lorraine Izzo, Vero Beach FL 87.00
1.13
2
Edward Raftery - Nancy Raftery - Betty Ann Hickey - Diana Thompson, Vero Beach FL 73.00

Stratified Swiss Teams
15 Tables / Based on 20 Tables

MPs A B C Names Score
7.50
1


Dave Anderson, Brooksville FL; Linda Miller, Ormond Beach FL; Sally Chapleau, Tampa FL; Jayne Thomas, Lutz FL; Mike Cappelletti, Winter Park FL; Allison Howard, Cookeville TN 160.00
5.63
2


John Lewis, Ft Lauderdale FL; Roger Maurer Jr, Pompano Beach FL; Michael Rahtjen, Lighthouse Pt FL; Julie Zhu, Vero Beach FL 119.00
4.22
3


Thomas Mead - Frederick Hartman, Palm City FL; Sonja Gray, Hobe Sound FL; Anne Litton, Jensen Beach FL 109.00
3.16
4


Linda Epstein, Delray Beach FL; Henry Meyer, Indian Rvr Shrs FL; Lita Talus, Boynton Beach FL; Myriam Milgrom, Port St Lucie FL 104.00
2.50
5


Ronald Andrews - Candace Griffey - Larry Griffey - Deborah Drury, Vero Beach FL 102.00
3.21
1
1
Lloyd Hankinson - Gail Pirodsky, Sarasota FL; Marie Mandel, Gainesville FL; Carolyn Brown, Lake City FL 91.00
2.41
2

Peter Stoll - Sara Stoll, Lower Gwynedd PA; Jay Albert - Barbara Waters, Boca Raton FL 88.00

Top of page

NAP Finals

Click on photo for larger picture. Use browser back arrow to return

NAP - A  NAP - B  NAP - C
NAP - A
Spike Lay - Joseph Godefrin
NAP - B
Ron Law - Jon Shuster
NAP - C
Lloyd Hankinson - Gail Pirodsky

North American Pr Flt A    2nd qualifying    1st qualifying
7.0 Tables / Based on 14 Tables

MPs Rank Names Score
30.00
1
Joseph Godefrin, Sarasota FL; James Spike Lay, Daytona Beach FL 145.44
22.50
2
George Tornay Jr - Claire Tornay, Palm Beach Gdns FL 138.75
16.88
3
Lewis Finkel, Jupiter FL; Allan Stauber, Palm Bch Grdns FL 137.28
12.86
4
David Berkowitz, Boca Raton FL; Richard Coren, Delray Beach FL 134.07
11.25
5
Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL 132.50
10.00
6
John Brady, Jacksonville FL; Brian Gunnell, St Augustine FL 123.90
9.00
7
Jeff Meckstroth, Tampa FL; James Gleick, Key West FL 123.38
8.18
8
Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Robert Dennard, Orlando FL 119.02
7.50
9
Darcy Parker - James Parker, Hollywood FL 115.98
6.92
10
Michael Seamon - Shannon Cappelletti, Hollywood FL 113.50

North American Pr Flt B    2nd qualifying    1st qualifying
6.0 Tables / Based on 11 Tables

MPs Rank Names Score
20.00
1
Jon Shuster - Ron Law, Gainesville FL 99.62
15.00
2
Daniel Jarboe - Lorraine Jarboe, Ft Walton Bch FL 97.50
11.25
3
Robert Buchner, Coral Springs FL; Jorge Franco, Hollywood FL 92.18
8.57
4
John Caban, Ind Hbr Bch FL; Richard Robinson, Melbourne FL 90.73
7.50
5
Kay Jones, The Villages FL; Geoff Jones III, Orlando FL 89.78
6.67
6
Malay Ghosh - James Maissen, Gainesville FL 88.43
6.00
7
Fran Smith, Glen Ellyn IL; Norman Cannon, Fort Myers FL 86.00
5.45
8
G Kissel, Clearwater FL; Marjorie Boldus, Tarpon Spgs FL 81.75

North American Prs Flt C    1st session
7.0 Tables / Based on 8 Tables

MPs Rank Names Score
10.00
1
Lloyd Hankinson - Gail Pirodsky, Sarasota FL 58.33%
7.50
2
Shirish Ponda - Margaret Ponda, Tamarac FL 57.29%
5.63
3
Peter Stoll - Sara Stoll, Lower Gwynedd PA 56.40%
4.22
4
Tom Wilson, Orlando FL; Laura Campbell, Oviedo FL 56.10%
3.16
5
Kathleen Catanzaro - Audrey Fetter, Vero Beach FL 54.17%

Top of page

 Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index