District 9 Tournament
ACBL Logo

VERO BEACH SPECIAL SECTIONAL
& D-9 NAP FINALS

October 26-28, 2007

General Information

Total Tables in Play - 135.0 & NAP Tables - 62.0
Total Number of Players Attending - 318
Total Number of Players Winning Masterpoints - 234
Total Number of Masterpoints Won - 927.96
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday | NAP Finals

Leading Masterpoint Winners
Click here for Tournament Info
 
Click on session name if undelined for recap/matchpoint details

Friday


Fri AM Stratified Pairs
21.5 Tables / Based on 35 Tables

MPs A B C Names Score
7.50
1


Mary Savko - Ellie Hanlon, Tequesta FL 74.00%
5.63
2
1
1
Leslie Cottrell, Melbourne FL; Angus Mackenzie, Grant FL 63.66%
4.22
3


Priscilla Knox - Margaret Donohue, Vero Beach FL 60.65%
3.16
4


Lee Ann Daly, Vero Beach FL; Virginia Roe, Fort Pierce FL 59.90%
2.61
5
2

Phyllis Carlson - Julie Shelquist, Vero Beach FL 59.03%
1.96
6
3

Edward Bonneville - Bud Light, Palm City FL 58.38%
1.47
4

Betty Wiese - Ernest Smith, Vero Beach FL 56.94%
1.75
5

Virginia Hauser - Ida Farnworth, Vero Beach FL 54.62%
0.88
6

Elizabeth Cross, Vero Beach FL; Louise Lambert, Indn Riv Shrs FL 54.30%
1.55

2
Bryant Reinhardt, Vero Beach FL; John Docktor, Fort Pierce FL 53.40%
1.16

3
Daniel Rumble, Jensen Beach FL; C Rumble, Hanahan SC 51.85%
0.87

4
Barbara Bromberger, Vero Beach FL; Gerry Vaughn, Fort Pierce FL 51.72%
0.84

5
Phyllis Fountain - Georgia Pierpont, Vero Beach FL 51.39%

Fri AM 199'er Pairs
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.19
1


Pamela D'Andrea, Vero Beach FL; Ginny Powers, Larchmont NY 64.58%
1.64
2


Janice Lunn - Shelby Lowe, Vero Beach FL 61.93%
1.36
3
1

Carol McCarthy - Martha Glassmeyer, Vero Beach FL 59.47%
1.09
4


Edward Shields - Joan Kingston, Vero Beach FL 58.33%
1.13
5
2
1
Jane Smith - Philip Smith, Vero Beach FL 58.14%
0.77
6
3

Martin Diament - Joan Diament, Vero Beach FL 56.44%
0.85
4
2
Helen Price - Dorothy Waite, Vero Beach FL 51.70%
0.64

3
Bob Cronenwett - Tonia Shamoo, Vero Beach FL 51.14%
0.48

4
Eileen Covert - Judith Park, Vero Beach FL 49.43%

Fri AFT Stratified Pairs
16.5 Tables / Based on 20 Tables

MPs A B C Names Score
5.00
1
1
1
Gary Croland, Delray Beach FL; Peter Levathes, Palm Beach Gdns FL 66.54%
3.75
2


Deborah Drury, Vero Beach FL; Reanette Frobouck, Pittsburgh PA 65.87%
2.81
3


Douglas Kramer - Carol Clifford, Miami FL 63.16%
2.11
4


Molly O'Neill, Ft Lauderdale FL; Julie Zhu, Vero Beach FL 61.70%
1.58
5


R Craig Hemphill - Nancy Mitchell, Jacksonville FL 61.68%
1.19
6


Candace Griffey, Vero Beach FL; Henry Meyer, Indian Rvr Shrs FL 58.48%
2.01
2
2
Elsebeth Sexton-Stryker - Christine Fletcher, Vero Beach FL 55.21%
1.51
3
3
Angus Mackenzie, Grant FL; Leslie Cottrell, Melbourne FL 53.75%
1.13
4

Maxwell Hughes - Eileen Krisinski, Vero Beach FL 53.44%
0.85
5
4
Ina Jarvis - David Jarvis, Vero Beach FL 52.48%
0.64
6
5
Margaret Ponda - Shirish Ponda, Tamarac FL 52.32%

Fri Aft 199'er Pairs
3.0 Tables

MPs Rank Names Score
1.24
1
Georgia Pierpont - Maureen O'Brien, Vero Beach FL 63.00%
0.82
2/3
Jane Pilkenton - Jean Giffin, Orlando FL 54.00%
0.82
2/3
Karen Lind - Virginia Myers, Vero Beach FL 54.00%

Friday Eve Mini Pairs
4.0 Tables

MPs Rank Names Score
2.33
1
Douglas Kramer - Carol Clifford, Miami FL 70.24%
1.75
2
Helen Shanbrom, Tamarac FL; Abe Jakob, Ft Lauderdale FL 55.95%
1.31
3
R Craig Hemphill - Nancy Mitchell, Jacksonville FL 54.76%

Top of page

Saturday


Sat AM Stratified Pairs
15.0 Tables / Based on 20 Tables

MPs A B C Names Score
5.00
1


Shirley Seals, Ponte Vedra FL; Candace Griffey, Vero Beach FL 69.07%
3.75
2


Betty Parker - Freerk Polling, Palm Beach Gdns FL 61.70%
2.81
3
1

Robert Bishop III, Holmes Beach FL; Meg Hughes, Bradenton FL 60.10%
2.11
4
2

Barbara Lowry - Julie Shelquist, Vero Beach FL 58.17%
1.58
5


Deborah Drury, Vero Beach FL; Reanette Frobouck, Pittsburgh PA 57.05%
1.19
6


Rita Pearce, Vero Beach FL; Helen White, Sebastian FL 54.81%
1.58
3

Beverly Arce - G William Arce, Ft Pierce FL 54.17%
1.73
4
1
Phyllis Fountain, Vero Beach FL; Ellen Melvin, Scarborough NY 53.69%
1.30
5
2
Ann Shults, Vero Beach FL; Margaret Stone, Indn Riv Shrs FL 53.37%
0.71
6

Diane Macqueen - Morris Bradt Jr., Vero Beach FL 51.92%
0.97

3
Honey Lee Richless - Catherine Hoke, Vero Beach FL 50.00%
0.73

4
Janice Greene - Tina Cole, Vero Beach FL 48.88%

Sat AM 199'er Pairs
5.0 Tables

MPs Rank Names Score
1.43
1
Susan Feinour - Carol Critchell, Vero Beach FL 61.00%
1.07
2
Jane Pilkenton - Jean Giffin, Orlando FL 60.00%
0.80
3
Mary Daly - Grace Hay, Vero Beach FL 58.00%
0.60
4
Richard Kelly - Barbara Kelly, Vero Beach FL 53.50%

Sat Aft Stratified Pairs
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.83
1


Shirley Seals, Ponte Vedra FL; Candace Griffey, Vero Beach FL 65.15%
2.87
2


Betty Parker - Freerk Polling, Palm Beach Gdns FL 58.33%
1.66
3/5


Winifred Evans - Priscilla Knox, Vero Beach FL 57.95%
2.54
3/5
1

Gail Partenheimer - Jean Kay, Vero Beach FL 57.95%
1.66
3/5


Rich Hunter, Stuart FL; Deborah Drury, Vero Beach FL 57.95%
1.91
6
2
1
Ina Jarvis - David Jarvis, Vero Beach FL 57.77%
1.43
3
2
John Docktor, Fort Pierce FL; Bryant Reinhardt, Vero Beach FL 56.06%
1.07
4

Barbara Lowry - Julie Shelquist, Vero Beach FL 53.79%
0.97
5
3
Georgia Pierpont - Virginia Myers, Vero Beach FL 52.84%
0.73

4
Pat Martin - Thea Lucarelli, Vero Beach FL 48.11%

Top of page

Sunday


Strat Open Swiss Teams
18 Tables / Based on 22 Tables

MPs A B C Names Score
8.00
1


Deborah Drury, Vero Beach FL; Mary Savko - Ellie Hanlon, Tequesta FL; Reanette Frobouck, Pittsburgh PA 165.00
6.00
2
1

Sonja Gray, Hobe Sound FL; Thomas Mead - Bud Light - Edward Bonneville, Palm City FL 118.00
4.50
3


Bronia Jenkins - Anne Bell - Julie Zhu, Vero Beach FL; Rich Hunter, Stuart FL 116.00
3.38
4


Marion Maciejewski - M Prillaman - Janice Ward, Vero Beach FL; Margaret Desmery, Fort Pierce FL 109.00
2.53
5


Betty Parker, Palm Beach Gdns FL; Vincent Grande Jr, Salem MA; Arthur Seigenfeld, Greensboro NC; Dee Feldsmir, Stuart FL 104.00
3.02
2

Merle Hauser - Virginia Hauser, Vero Beach FL; Edie Brundage - Wayne Brundage, Fort Pierce FL 102.00
2.26
3

David Jarvis - Ina Jarvis - Gail Reams - Nancy Paul, Vero Beach FL 94.00
1.70
4

Beverly Arce - G William Arce, Ft Pierce FL; Joyce Smith - Wayne Smith, Fort Pierce FL 89.00
2.14

1/2
Peter Stoll - Sara Stoll, Lower Gwynedd PA; Maxwell Hughes, Vero Beach FL; Anita Stafford, Greenwich CT 73.00
2.14

1/2
Leslaw Skrzypek, Lutz FL; Arnie Summers, Lakeland FL; Elsebeth Sexton-Stryker - Wilf Wood, Vero Beach FL 73.00

299'er Morning Swiss
4 Tables

MPs Rank Names Score
1.41
1
Catherine Hoke - Norma Quinn - Erika Greenfield - Marion Kennedy, Vero Beach FL 61.00

299'er Aft Swiss
4 Tables

MPs Rank Names Score
1.41
1
Gary Hall, Ft Pierce FL; Janet Van Doren, Cameron MT; William Young - Dianna Young, Fort Pierce FL 68.00

Top of page

NAP Finals


North Am Pairs Flt A    2nd session   1st session
5.0 Tables / Based on 11 Tables

MPs Rank Names Score
30.00
1
Allan Stauber, Palm Bch Grdns FL; Lewis Finkel, Jupiter FL 77.61
22.50
2
Jo Morse, Palm Bch Gdns FL; Claire Tornay, Palm Beach Gdns FL 62.12
16.88
3
John Lewis, Ft Lauderdale FL; Linda Epstein, Delray Beach FL 60.62
12.86
4
Jayne Thomas, Lutz FL; Linda Perlman, Lake Park FL 59.42
11.25
5
Darcy Parker - James Parker, Hollywood FL 57.00
10.00
6
Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL 54.26
9.00
7
Spike Lay - Marilyn Garcia, Daytona Beach FL 51.18
8.18
8
John Brady, Jacksonville FL; Brian Gunnell, St Augustine FL 50.47

North Am Pairs Flight B    2nd session   1st session
5.0 Tables / Based on 11 Tables

MPs Rank Names Score
20.00
1
Herbert Jordan, Miami FL; Juan Castillo, Wilton Manors FL 71.51
15.00
2
Ronald Andrews - Jay Prillaman Jr, Vero Beach FL 66.78
11.25
3
Bijoy Anand, Jacksonville FL; Earl Brown Jr, St Augustine FL 60.91
8.57
4
Jon Shuster - Ron Law, Gainesville FL 59.34
7.50
5
Michael Blaher, Apopka FL; John Reitz, Orlando FL 58.31
6.67
6
Kenneth Andino - Bob Soni, Tallahassee FL 57.61
6.00
7
Kay Jones, The Villages FL; Geoff Jones III, Orlando FL 56.00
5.45
8
Daniel Jarboe - Lorraine Jarboe, Ft Walton Bch FL 52.61

NAOP Flight C    1st session
5.0 Tables

MPs Rank Names Score
10.00
1
Shirish Ponda - Margaret Ponda, Tamarac FL 59.64%
7.50
2
Richard Robinson, Melbourne FL; Peter Sheiman, West Melbourne FL 55.88%
5.63
3
Abraham Pallas, Lake City FL; Dimitri Bourilkov, Gainesville FL 55.23%
4.22
4
John Wilson, Sebastian FL; Michael Senzig, Ft Pierce FL 53.92%

Top of page

 Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index