District 9 Tournament
ACBL Logo

VERO BEACH SPECIAL SECTIONAL
& D-9 GNT FINALS

May 5-6 2007

General Information

Total Tables in Play - 158.5 & GNT Tables - 71.0
Total Number of Players Attending - 379
Total Number of Players Winning Masterpoints - 289
Total Number of Masterpoints Won - 1,565.82
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday | GNT Finals

Leading Masterpoint Winners
 
Click here for Tournament Info
 
Click on session name if undelined for recap details

Friday


Fri AM Open Pairs
22.0 Tables / Based on 37 Tables

MPs A B C Names Score
6.85
1/2


Candace Griffey, Vero Beach FL; John Brady, Jacksonville FL 61.57%
6.85
1/2


Ronda O'Farrell - Ed Weiss, Sun City Ctr FL 61.57%
4.40
3
1
1
H. Leland Getz, Hobe Sound FL; Leo Arnaboldi Jr, Greenwich CT 59.49%
2.89
4/5
2/3
2/3
Margaret Stone, Indn Riv Shrs FL; Ann Shults, Vero Beach FL 59.26%
2.89
4/5
2/3
2/3
Thomas Mead - Edward Bonneville, Palm City FL 59.26%
1.63
6/7
4/5

Robert Bishop III, Holmes Beach FL; Meg Hughes, Bradenton FL 59.03%
1.75
6/7
4/5

Sally Holt - Sarah Corcoran, Vero Beach FL 59.03%
0.82
6
4
Kenneth Waul - James Brinkerhoff, Vero Beach FL 53.01%
1.07

5
Elsebeth Sexton-Stryker - Christine Fletcher, Vero Beach FL 51.62%

Fri AM 199'ers
15.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.38
1
1

John Garrison, Vero Beach FL; Robert McBride, Ft Pierce FL 65.91%
1.79
2


Edward Shields - William Green, Vero Beach FL 61.17%
1.34
3


Griffin McClellan - Linda McClellan, Vero Beach FL 60.98%
1.22
4
2

Tina Cole, Vero Beach FL; Polly Swiftney, Indian River Sh FL 60.80%
0.91
5
3

Janice Lunn, Vero Beach FL; Helen Barnes, Oakville ON 60.23%
0.60
6


Marie Gookin - Jane Merchant, Vero Beach FL 59.09%
1.13
4
1
Helen Price - Dorothy Waite, Vero Beach FL 53.41%
0.85
5
2
Deborah Brower, Vero Beach FL; Sheila Connors, Rosemont PA 51.14%
0.64

3
Jane Smith - Philip Smith, Vero Beach FL 50.76%
0.48

4
Neva Crosby - Betty Polk, Vero Beach FL 48.11%

Fri Aft Open Pairs
20.0 Tables

MPs A B C Names Score
5.00
1


Jo Morse, Palm Bch Gdns FL; Claire Tornay, Palm Beach Gdns FL 65.51%
3.75
2


Candace Griffey, Vero Beach FL; John Brady, Jacksonville FL 63.66%
3.21
3
1
1
Joan Woodhouse - Pamela Collins, Vero Beach FL 60.42%
2.11
4/5
2/3

Merle Hauser - Virginia Hauser, Vero Beach FL 56.94%
2.11
4/5
2/3
2
Mary Cocotos, Palm Bch Gdns FL; Montyne Winokur, West Palm Bch FL 56.94%
1.17
6/7


Mary Savko - Ellie Hanlon, Barre VT 56.48%
1.35
6/7
4
3
Leo Arnaboldi Jr, Greenwich CT; H. Leland Getz, Hobe Sound FL 56.48%
1.17
5/6

Janice Woodbury - Jamie Portell, Vero Beach FL 55.79%
1.17
5/6

William Rose Jr - John Rusher III, Vero Beach FL 55.79%
0.78

4
Donald Riefler, Vero Beach FL; Patricia Riefler, Harbor Springs MI 52.08%
0.58

5
Thomas Mead - Edward Bonneville, Palm City FL 50.93%

Top of page

Saturday


Sat AM Open Pairs
26.5 Tables / Based on 32 Tables

MPs A B C Names Score
7.00
1
1

David Millward, Buffalo NY; John Rusher III, Vero Beach FL 67.98%
5.25
2
2

Abha Patel - Ann Taylor, Port St Lucie FL 66.70%
3.94
3
3

John Reitz, Orlando FL; Ping Chen, Winter Springs FL 66.40%
2.95
4


Ed Weiss - Ronda O'Farrell, Sun City Ctr FL 63.89%
2.21
5
4

Pam Himes - Jerry Himes, Merritt Island FL 63.06%
2.00
6


David Rogers, Wilton Manors FL; J Phillips, Plantation FL 57.54%
1.19
5

Robert Bishop III, Holmes Beach FL; Meg Hughes, Bradenton FL 56.86%
0.89
6

Rick Larkin - Millie Larkin, St Cloud FL 56.61%
1.84

1
Irene Ivory - Leatha Ann Williams, Port St Lucie FL 53.65%
1.38

2
Rosalie Londeree - Karen Raphaelson, Orlando FL 51.89%
1.04

3
Mary Biggio - Marie Balint, Vero Beach FL 49.54%
0.78

4
H. Leland Getz, Hobe Sound FL; Leo Arnaboldi Jr, Greenwich CT 45.77%

Sat AM 199'ers
5.0 Tables

MPs A B Names Score
1.43
1
1
Martha Glassmeyer - Carol McCarthy, Vero Beach FL 63.00%
1.07
2

Griffin McClellan - Linda McClellan, Vero Beach FL 57.50%
0.80
3

Kathleen Catanzaro - Audrey Fetter, Vero Beach FL 54.50%
0.83
4
2
Judith Sorrenti, Hackettstown NJ; Shirley Wilson, Vero Beach FL 53.50%

Sat Aft Open Pairs
16.0 Tables

MPs A B C Names Score
4.33
1


Ed Weiss - Ronda O'Farrell, Sun City Ctr FL 64.74%
3.25
2
1

Babak Shafii, Maitland FL; Andrew Wilkin, Winter Springs FL 63.14%
2.44
3


Margaret Desmery, Fort Pierce FL; Phyllis Carlson, Vero Beach FL 62.82%
2.11
4
2
1
Rosalie Londeree - Karen Raphaelson, Orlando FL 60.26%
1.37
5


Candace Griffey, Vero Beach FL; John Brady, Jacksonville FL 59.13%
1.58
6
3

Ann Taylor - Abha Patel, Port St Lucie FL 58.17%
1.19
4

William Stone - Polly Harshbarger, Mount Dora FL 52.40%
0.89
5

John Reitz, Orlando FL; Ping Chen, Winter Springs FL 51.28%
0.67
6

Millie Larkin - Rick Larkin, St Cloud FL 50.64%
1.22

2
Lucy Jones - Pamela Collins, Vero Beach FL 49.04%
0.91

3
H. Leland Getz, Hobe Sound FL; Leo Arnaboldi Jr, Greenwich CT 48.88%
0.68

4
Cece Lichtenstein, Jacksonville FL; Bryant Reinhardt, Vero Beach FL 48.24%

Saturday Eve Open Pairs
4.0 Tables

MPs Rank Names Score
2.33
1
Ed Weiss - Ronda O'Farrell, Sun City Ctr FL 63.69%
1.75
2
David Rogers, Wilton Manors FL; J Phillips, Plantation FL 56.55%
1.31
3
Susan McGinnis, Mt Dora FL; Tyrrell Connor, Vero Beach FL 54.17%

Top of page

Sunday


Sunday Stratified Swiss
25 Tables

MPs A B C Names Score
8.75
1


Ellie Hanlon - Mary Savko, Tequesta FL; Reanette Frobouck, Pittsburgh PA; Deborah Drury, Vero Beach FL 152.00
6.56
2


Jack Hargrove - Nancy Tanner, Leesburg FL; Marilyn Moreno, Tavares FL; Virginia Etheridge, Mount Dora FL 131.00
4.92
3


Eugene Flanagan - Lucette Flanagan, Palm City FL; Ed Weiss - Ronda O'Farrell, Sun City Ctr FL 125.00
3.69
4


Candace Griffey - Larry Griffey, Vero Beach FL; Spike Lay, Daytona Beach FL; John Brady, Jacksonville FL 124.00
2.77
5


Charles Gill - Carol Garnett, St Petersburg FL; Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; Calvin Rowe, Gainesville FL 123.00
4.82
6
1

Gerald Robie - Kathy Stanford, Leesburg FL; Todd Kaplan - Adam Kaplan, New Port Richey FL; Lynn Brown, Palm Coast FL 112.00
3.62
2

Bud Light - Thomas Mead - Edward Bonneville, Palm City FL; Sonja Gray, Hobe Sound FL 95.00
2.71
3

G William Arce - Beverly Arce, Ft Pierce FL; Wayne Smith - Joyce Smith, Fort Pierce FL 94.00
2.03
4

Ann Taylor - Abha Patel, Port St Lucie FL; Ida Farnworth - Lisa Adelberg, Vero Beach FL 91.00
2.44
5
1
Ann Bottelli - Richard Bottelli - Gail Partenheimer - Barbara Bromberger, Vero Beach FL 82.00
1.83

2
Linda Donahue - Ann Taylor, Satellite Beach FL; Susan McGinnis, Mt Dora FL; Tyrrell Connor, Vero Beach FL 65.00

Top of page

GNT Finals


GNT Superflight    Qualifying round
4 Tables

MPs Rank Names
36.00
1
Warren Spector, Palm Beach FL; Michael Becker - Larry Cohen - David Berkowitz, Boca Raton FL; Jeff Meckstroth, Tampa FL; Eric Rodwell, Clearwater Bch FL
27.00
2
Russell Ekeblad, Providence RI; Michael Seamon, Hollywood FL; Steve Garner - Howard Weinstein, Sarasota FL

GNT Flight A    Qualifying round
4 Tables

MPs Rank Names
30.00
1
Jack Longman - Kathy Longman, Clearwater FL; Sharon Meng-Horton, Dade City FL; Rahn Smith, Brandon FL
22.50
2
Dave Anderson, Tampa FL; R Craig Hemphill - Brian Gunnell, Jacksonville FL; Mark Smith, Lutz FL

GNT Flight B
17 Tables

MPs Rank Names
26.00
1
Robert Todd - Theresa Andino - Kenneth Andino - Bob Soni - Eric Tilton - Theo Lichtenstein, Tallahassee FL
19.50
2
Douglas Rollings - Steve Bonner - Harish Hemrajani, Jacksonville FL; John Rufi, Green Cove Spgs FL; James Rhoden - Barbara Rhoden, Welaka FL
13.00
3/4
Tsing-Hai Wann - Norman Poythress, Tampa FL; Marjorie Boldus, Tarpon Spgs FL; Sandra Peterson, Clearwater FL
13.00
3/4
Terry Mays, Bradenton FL; Steven Hunichen, Ellenton FL; Hans Stocker - Maureen Moriarty, Sarasota FL

GNT Flight C
6 Tables

MPs Rank Names
15.00
1
Elizabeth Kros - Larry Kroll, Fort Lauderdale FL; Steven Preston - Jesse Laird, Ft Lauderdale FL
11.25
2
Donald Cavanaugh - David Kapec - Joyce Thompson, Gainesville FL; Sylvia Messer, Newberry FL

Top of page

 Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index