District 9 Tournament
ACBL Logo

VERO BEACH SPECIAL SECTIONAL
& D-9 NAP FINALS

November 3-5, 2006

General Information

Total Tables in Play - 178.0 & NAP Tables - 70.0
Total Number of Players Attending - 387
Total Number of Players Winning Masterpoints - 287
Total Number of Masterpoints Won - 1013.94
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday | NAP Finals

Leading Masterpoint Winners
Click here for Tournament Info
 
Click on session name if undelined for recap/matchpoint details

Friday


Fri AM Strat Pairs
25.0 Tables / Based on 40 Tables

MPs A B C Names Score
8.33
1


Rita Pearce, Vero Beach FL; Dorothy Mountain, Vernon CT 64.58%
5.47
2/3
1

Thomas Mead, Palm City FL; Sonja Gray, Hobe Sound FL 61.81%
5.47
2/3


Judith Balph, Vero Beach FL; Louise Lambert, Indn Riv Shrs FL 61.81%
3.51
4


Harold Phillips, Melbourne FL; Frank Page, Palm Bay FL 59.72%
2.64
5
2
1
Don Dvorak, Jacksonville FL; Don Metler, South Daytona FL 59.49%
1.98
6
3

Colby Van Atta, Ft Walton Beach FL; Fred Fairbanks, Hemet CA 58.56%
1.92
4
2
Lela Hyman, Sebastian FL; Jane Schnee, Barefoot Bay FL 58.10%
1.34
5
3
David Jarvis - Ina Jarvis, Vero Beach FL 57.41%
0.83
6

John Rusher III, Milton MA; William Rose Jr, Greenwich CT 53.24%
0.87

4
Ann Bottelli - Richard Bottelli, Grantham NH 52.78%
0.65

5
John Wilson, Sebastian FL; Peggy Dennis, Vero Beach FL 52.08%

Fri AM 199'ers
14.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.38
1
1

Susan Feinour - Judith Bracken, Vero Beach FL 62.02%
1.79
2
2
1
Hoyt Goodrich - Brian Gallery, Vero Beach FL 58.21%
1.34
3


Catherine Hoke, Indian River Sh FL; Norma Quinn, Vadnais Hts MN 57.79%
1.00
4
3

Linda Russell, Londonderry NH; Gayle Anderstrom, Vero Beach FL 56.72%
0.75
5


Montyne Winokur, West Palm Bch FL; Mary Cocotos, Palm Bch Gdns FL 56.41%
0.74
6
4
2
Judith Park - Eileen Covert, Vero Beach FL 55.63%
0.89
5

Janice Greene - Rosemarie Wallach, Vero Beach FL 54.73%
0.62
6

Martha Glassmeyer - Laurie Kaneb, Vero Beach FL 53.58%

Fri Aft Stratified Pairs
22.5 Tables / Based on 29 Tables

MPs A B C Names Score
6.50
1


Albert Vaccaro, Venice FL; Dale Weick, Melbourne FL 72.39%
4.88
2


Henry Meyer, Southampton NY; Julie Zhu, Weston MA 70.37%
3.66
3
1
1
Patricia Poitinger - Ronald Poitinger, The Villages FL 63.00%
2.74
4
2
2
Jeffrey Liu, Davie FL; Richard Butler, Boca Raton FL 62.77%
2.06
5


Harold Phillips, Melbourne FL; Frank Page, Palm Bay FL 60.42%
2.03
6
3

Bobbie Sward, Summit Lake WI; Phyllis Carlson, Vero Beach FL 60.33%
1.52
4
3
Jean Kay - Joan Mitchell, Vero Beach FL 58.56%
1.27
5

Theresa Ligon - Hazel Lacks, Vero Beach FL 56.52%
1.00
6
4
Fred Taylor, Vero Beach FL; Hugo Gruendel, Greenwich CT 55.56%
0.75

5
Jean Pilon - Shirley Pacini, Lake Wales FL 51.61%
0.92

6
John Lewis - Paula Hallam, Vero Beach FL 49.72%

Fri Aft 299'ers
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.61
1
1

Maureen O'Brien - Shelby Lowe, Vero Beach FL 63.50%
1.21
2


Ina Jarvis, Vero Beach FL; Anne Sandor, Bryn Mawr PA 61.00%
1.07
3
2

Susan Ritter - Jayne Hustead, Vero Beach FL 56.50%
0.81
4


Jasper Trigg, Melbourne FL; Angus Mackenzie, Grant FL 55.00%
0.80
3

Montyne Winokur, West Palm Bch FL; Mary Cocotos, Palm Bch Gdns FL 50.00%
0.53
4/5

Kathleen Knowles - Tyrrell Connor, Vero Beach FL 49.50%
0.53
4/5

Donald Everett - Cherie Everett, Vero Beach FL 49.50%

Fri Eve Stratified Pairs
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.48
1/2
1

Elizabeth Cross, Winthrop ME; Mariangela Risso, Vero Beach FL 60.00%
2.48
1/2


Sharon Meng, Lakeland FL; Rahn Smith, Brandon FL 60.00%
1.59
3


Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; Melody Gabriel, Vero Beach FL 58.75%
1.42
4


Helen Shanbrom, Tamarac FL; Abe Jakob, Marietta GA 56.25%
1.51
5
2

Jane Ann Mabry, Margate FL; Philip Heasley, Ft Lauderdale FL 54.17%
1.13
3

Richard Butler, Boca Raton FL; Jeffrey Liu, Davie FL 51.25%
0.85
4

Lynn Brown, Palm Coast FL; Kathy Stanford, Leesburg FL 50.83%

Top of page

Saturday


Sat AM Stratified Pairs
21.5 Tables / Based on 30 Tables

MPs A B C Names Score
6.67
1


Robert Quinn, Jensen Beach FL; Gail Nye, Palm City FL 70.83%
5.00
2


Harold Phillips - Celia Phillips, Melbourne FL 66.90%
3.75
3


Steven Liapis - Julius Cohn, Vero Beach FL 62.49%
2.81
4


Jayne Thomas, Lutz FL; Linda Perlman, Lake Park FL 61.27%
2.11
5


Jim Tully, Cocoa FL; Julia Bomalaski, Jasper IN 60.83%
1.58
6


Stephen Wiesenfeld, Asheville NC; Albert Brown, Palm City FL 59.04%
2.95
1

Elizabeth Cross, Winthrop ME; Nece Buckle, Vero Beach FL 57.09%
2.21
2

Colby Van Atta, Ft Walton Beach FL; Fred Fairbanks, Hemet CA 56.96%
1.66
3

Thomas Mead, Palm City FL; Sonja Gray, Hobe Sound FL 55.56%
1.24
4

William Rose Jr, Greenwich CT; Louise Bates, Vero Beach FL 55.09%
0.93
5

G William Arce - Beverly Arce, Ft Pierce FL 54.91%
1.84
6
1
Peter Stoll - Sara Stoll, Vero Beach FL 54.59%
1.21

2/3
Virginia Hauser - Merle Hauser, Vero Beach FL 52.55%
1.21

2/3
Ina Jarvis - David Jarvis, Vero Beach FL 52.55%
0.78

4
Lucy Jones - Pamela Collins, Vero Beach FL 51.51%
0.58

5
Jean Pilon - Shirley Pacini, Lake Wales FL 50.93%

Sat AM 199'ers
7.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.71
1


Helen May Berry, Perth ON; Lois Detenbeck, Lake Wales FL 66.83%
1.28
2
1

Kathleen Knowles - Tyrrell Connor, Vero Beach FL 61.75%
0.96
3
2

Janice Greene, Vero Beach FL; Polly Swiftney, Indian River Sh FL 57.90%
0.72
4


William Young - Dianna Young, Fort Pierce FL 56.90%
0.60
5


Griffin McClellan - Linda McClellan, Vero Beach FL 55.83%
0.72
3

Pat Lee, Vero Beach FL; Bill Regan, Buffalo NY 53.00%
0.54
4

Charlotte Sandberg - James Sandberg, Melbourne Beach FL 51.90%

Sat Aft Stratified Pairs
15.0 Tables

MPs A B C Names Score
4.17
1


Vincent Grande Jr, Salem MA; Paul Swanson, Jupiter FL 63.30%
3.13
2
1

Lyn Giuffrida - Jamie Portell, Vero Beach FL 61.70%
2.35
3
2
1
Ina Jarvis - David Jarvis, Vero Beach FL 59.94%
1.76
4


Jim Tully, Cocoa FL; Julia Bomalaski, Jasper IN 59.78%
1.58
5
3

Thomas Mead, Palm City FL; Sonja Gray, Hobe Sound FL 59.62%
1.19
6
4

Mariangela Risso - Gail Reams, Vero Beach FL 59.29%
1.04
5

Barry Segal - Casey Sinatra, Boca Raton FL 56.57%
1.38
6
2
Ann Taylor, Port St Lucie FL; Margaret Woodworth, Port St Lucie FL 54.33%
1.04

3
Peter Stoll - Sara Stoll, Vero Beach FL 53.69%
0.68

4/5
Shirish Ponda, Ft Lauderdale FL; Margaret Ponda, Tamarac FL 48.72%
0.68

4/5
Clement Hipkins, Wilton CT; Richard Bottelli, Grantham NH 48.72%

Sat Eve Open Pairs
3.0 Tables

MPs Rank Names Score
2.17
1
Luigina Dzenutis, Lake Wales FL; Vera Bagley, Winter Haven FL 58.00%
1.63
2
Barry Segal - Casey Sinatra, Boca Raton FL 53.00%

Top of page

Sunday


Stratified Swiss Teams
28 Tables

MPs A B C Names Score
9.50
1


Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL; Sharon Meng, Lakeland FL; Rahn Smith, Brandon FL 146.00
7.13
2


Linda Perlman, Lake Park FL; Jayne Thomas, Lutz FL; Vincent Grande Jr, Salem MA; Paul Swanson, Jupiter FL 131.00
5.34
3
1

Bud Light - Thomas Mead, Palm City FL; Stephen Wiesenfeld, Asheville NC; Sonja Gray, Hobe Sound FL 127.00
4.01
4


Ellie Hanlon - Mary Savko, Tequesta FL; Deborah Drury, Vero Beach FL; Gail Nye, Palm City FL 126.00
3.01
5


Ruth Browning - Gerry Browning, Plainfield ON; Robert Colton - Jeanne Colton, Brantford ON 125.00
3.77
6
2

Eleanor Bengyak - Lyn Giuffrida - Constance Sackville, Vero Beach FL; Mary Ann Belden, Port St Lucie FL 114.00
2.82
3
1
John Caban, Ind Hbr Bch FL; Paul Guttman, Rockledge FL; John Wilson, Sebastian FL; Ronald Musto, Vero Beach FL 99.00
2.12
4

Ann Taylor - Abha Patel, Port St Lucie FL; Wayne Brundage - Edie Brundage, Fort Pierce FL 94.00
1.59
5

Raleighine Hoppe - Gail Partenheimer - Beverly Taylor - Fred Taylor, Vero Beach FL 87.00
1.60

2/3
Helen May Berry, Perth ON; Jean Pilon - Shirley Pacini - Lois Detenbeck, Lake Wales FL 80.00
1.60

2/3
Norma Quinn, Vadnais Hts MN; Lucy Jones - Pamela Collins, Vero Beach FL; Catherine Hoke, Indian River Sh FL 80.00

Top of page

NAP Finals


North American Pairs "A"   1st Session
8.0 Tables

MPs Rank Names Score
24.00
1
Ed Schulte, Tampa FL; Joseph Godefrin, Sarasota FL 61.82%
18.00
2
Mary Savko - Ellie Hanlon, Tequesta FL 61.39%
13.50
3
John Brady - Brian Gunnell, Jacksonville FL 56.00%
10.13
4
Jo Morse, Palm Bch Gdns FL; Claire Tornay, Palm Beach Gdns FL 55.03%
7.59
5
Alice Gerard - James Bowman, Orlando FL 52.41%

North American Pairs "B"   2nd Session   1st Session
8.0 Tables / Based on 17 Tables

MPs Rank Names Score
20.00
1
Kevin Dwyer, Lehigh Acres FL; John Zaleskie, Estero FL 138.31
15.00
2
Bijoy Anand, Jacksonville FL; Earl Brown Jr, St Augustine FL 136.99
11.25
3
Kay Jones, The Villages FL; Geoff Jones III, Orlando FL 123.96
8.57
4
Jorge Franco, Hollywood FL; Robert Buchner, Coral Springs FL 123.95
7.50
5
Douglas Kramer - Esther Litmanovic, Miami FL 118.63
6.67
6
Jon Shuster, Gainesville FL; Evelyn Kleinsasser, Alachua FL 117.33
6.00
7
David Reiter, Hollywood FL; Jay Wasserman, Highland Park IL 113.46
5.45
8
Betty Morgan, St Augustine FL; Bill Page, Jacksonville Bh FL 112.50
5.00
9
Bob Soni - Robert Todd, Tallahassee FL 110.47
4.62
10
Daniel Jarboe - Lorraine Jarboe, Ft Walton Bch FL 108.61
4.29
11
Michael Yau - Norman Pestaina, Miami FL 107.12

North American Pairs "C"   1st Session
6.0 Tables

MPs Rank Names Score
10.00
1
Herbert Jordan, Miami FL; Jaime Dornbusch, Aventura FL 59.26%
7.50
2
Pamela Page - Frank Page, Palm Bay FL 57.04%
5.63
3
Peter Sheiman, West Melbourne FL; E Harmon-Hanna, Palm Bay FL 55.00%
4.22
4
Don Dvorak, Jacksonville FL; Don Metler, South Daytona FL 53.52%

Top of page

 Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index