District 9 Tournament
ACBL Logo

VERO BEACH SPECIAL SECTIONAL
& D-9 GNT FINALS

May 5-7 2006

General Information

Total Tables in Play - 165.5 & GNT Tables - 51.0
Total Number of Players Attending - 353
Total Number of Players Winning Masterpoints - 254
Total Number of Masterpoints Won - 1,498.35
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday | GNT Finals

Leading Masterpoint Winners
Click here for Tournament Info
 
Click on session name if undelined for recap details

Friday


Fri AM Strat Pairs
24.0 Tables / Based on 38 Tables

MPs A B C Names Score
8.00
1
1

Judy Hanna - Pinky Regan, Vero Beach FL 65.51%
5.25
2/3
2

Eric Saunders - Julie Shelquist, Vero Beach FL 58.33%
5.25
2/3


Julius Cohn - Lee Ann Daly, Vero Beach FL 58.33%
3.38
4


Lucette Flanagan, Palm City FL; Eugene Flanagan, Rye NY 57.87%
2.22
5/6


Deborah Drury, Vero Beach FL; Thomas Geelan, Preston CT 57.64%
2.22
5/6


Reanette Frobouck, Pittsburgh PA; Dennis McGarry, Stuart FL 57.64%
1.81
3/4
1/2
Mary Biggio, Vero Beach FL; Lisa Adelberg, Camden ME 54.40%
1.81
3/4
1/2
Christine Fletcher - Elsebeth Sexton-Stryker, Vero Beach FL 54.40%
1.16
5
3
Karen Fox, Greenwich CT; Anne Sandor, Bryn Mawr PA 52.78%
0.92
6

Wayne Brundage - Edie Brundage, Fort Pierce FL 52.31%
1.03

4
Norma Quinn, Vero Beach FL; Joan McIlwain, Bernardsville NJ 52.08%
0.65

5
Kenneth Waul - James Brinkerhoff, Vero Beach FL 50.93%

Fri AM 199er Pairs
14.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.28
1


Martha Hunter - Esther Thorp, Vero Beach FL 65.65%
1.71
2
1

Polly Swiftney, Indian River Sh FL; Sara Goodrich, Vero Beach FL 60.42%
1.28
3
2

Richard Collins - Robert Stott Jr, Vero Beach FL 59.24%
0.96
4


William Young - Dianna Young, Fort Pierce FL 58.11%
0.72
5


Don Dvorak, Jacksonville FL; Jane Theuerkauf, Erie PA 57.75%
0.57
6


Bill Regan - Morris Bradt Jr, Vero Beach FL 55.18%
0.98
3
1
Lou Lord, Vero Beach FL; Kinglsey Dolan, Villanova PA 54.56%
0.68
4

Susan Feinour - Judith Bracken, Vero Beach FL 54.36%
0.74
5
2
John Garrison, Vero Beach FL; Robert McBride, Ft Pierce FL 52.91%

Fri Aft Strat Pairs
19.0 Tables / Based on 24 Tables

MPs A B C Names Score
5.67
1


Jayne Thomas, Lutz FL; Spike Lay, Daytona Beach FL 68.29%
4.25
2


Reanette Frobouck, Pittsburgh PA; Dennis McGarry, Stuart FL 63.89%
3.19
3


David Jarvis - Anne Bell, Vero Beach FL 60.61%
2.39
4


Margaret Goldfarb - Frederick Wills, Miami FL 60.34%
1.79
5


E Freeman Bunn - Deborah Drury, Vero Beach FL 60.19%
1.58
6


Julius Cohn - Lee Ann Daly, Vero Beach FL 59.80%
2.95
1

Constance Sackville - Mariangela Risso, Vero Beach FL 59.71%
2.21
2

Pam Himes - Jerry Himes, Merritt Island FL 54.63%
1.66
3

Gail Reams, Vero Beach FL; Dorothy Mountain, Ft Pierce FL 53.88%
1.24
4

Maureen Moriarty, Sarasota FL; Julie Zhu, Vero Beach FL 51.20%
1.73
5
1
Donald Riefler - Patricia Riefler, Vero Beach FL 50.69%
0.65
6/7

Thomas Mead, Palm City FL; Sonja Gray, Hobe Sound FL 50.23%
0.65
6/7

Warren Lazar - Ellen Lazar, Easton PA 50.23%
1.30

2
John Docktor, Fort Pierce FL; Gisela Crannell, Vero Beach FL 47.96%
0.97

3
Virginia Hauser - Merle Hauser, Vero Beach FL 47.22%
0.73

4
Shirley Wertz - Pamela Collins, Vero Beach FL 46.76%

Fri Aft 199er Pairs
5.0 Tables

MPs A B Names Score
1.43
1

Don Dvorak, Jacksonville FL; Jane Theuerkauf, Erie PA 61.50%
1.07
2

Carol Branand, Robbinsville NC; Maureen O'Brien, Vero Beach FL 58.00%
0.80
3

Gwen Knapp - Barbara McKinney, Stuart FL 56.50%
0.60
4

Griffin McClellan - Linda McClellan, Okatie SC 55.50%
1.02
1
Anne Bunn - Carolyn Wood, Vero Beach FL 48.50%

Fri Eve Pairs
3.0 Tables

MPs Rank Names Score
2.17
1
Carol Lively, Ormond Beach FL; Shannon Cappelletti, Aventura FL 61.00%
1.63
2
Frederick Wills - Margaret Goldfarb, Miami FL 58.00%

Top of page

Saturday


Sat AM Strat Pairs
21.0 Tables / Based on 28 Tables

MPs A B C Names Score
6.33
1


Douglas Kramer - Esther Litmanovic, Miami FL 65.51%
4.75
2


Anne Bell - John Rusher III, Vero Beach FL 60.65%
3.56
3
1
1
Morris Futernick - Miriam Futernick, Miami FL 60.42%
2.67
4
2

Gail Reams, Vero Beach FL; Dorothy Mountain, Ft Pierce FL 58.80%
2.00
5


Reanette Frobouck, Pittsburgh PA; Dennis McGarry, Stuart FL 58.10%
1.50
6


Janice Ward - Cordelia McCuaig, Vero Beach FL 57.64%
1.73
3

Sally Werts - Betty Duckwall, Fort Myers FL 54.63%
1.38
4
2
Marie Balint, Vero Beach FL; Lisa Adelberg, Camden ME 53.94%
0.97
5

Pam Himes - Jerry Himes, Merritt Island FL 52.55%
1.04
6
3
Jean Kay - Joan Mitchell, Vero Beach FL 51.62%
0.78

4
Margaret Stone, Indn Riv Shrs FL; Ann Shults, Vero Beach FL 50.23%
0.58

5
Bill Page, Jacksonville Bh FL; Cynthia Morelli, Ponte Vedra FL 47.92%

Sat AM 199'ers
7.0 Tables

MPs A B Names Score
1.62
1

Jane Theuerkauf, Erie PA; Don Dvorak, Jacksonville FL 64.58%
1.22
2

Mary Cocotos, Palm Bch Gdns FL; Montyne Winokur, West Palm Bch FL 62.50%
1.19
3
1
Clarence Spangle - Lee Spangle, Vero Beach FL 60.83%
0.89
4
2
Anne Sandor, Bryn Mawr PA; Susan Feinour, Vero Beach FL 59.58%
0.51
5

Erika Greenfield - Nancy Briggs, Vero Beach FL 58.33%
0.67
3
Tina Cole - Jacqueline Key, Vero Beach FL 49.17%

Sat Aft Strat Pairs
14.5 Tables / Based on 19 Tables

MPs A B C Names Score
4.83
1


Lucette Flanagan, Palm City FL; Eugene Flanagan, Rye NY 65.99%
3.62
2


Reanette Frobouck, Pittsburgh PA; Dennis McGarry, Stuart FL 61.51%
2.72
3


Douglas Kramer - Esther Litmanovic, Miami FL 60.53%
2.41
4
1

Pam Himes - Jerry Himes, Merritt Island FL 60.35%
1.53
5


Joan Lane - Joseph Lane, Clermont FL 59.62%
1.15
6


Morton Ebersman, Leesburg FL; Ervin Mayhew Jr, Summerfield FL 58.48%
1.81
2

G William Arce, Ft Pierce FL; Theresa Ligon, Vero Beach FL 56.47%
1.41
3
1
Ina Jarvis - David Jarvis, Vero Beach FL 53.72%
1.02
4

Eric Saunders - Jay Prillaman Jr, Vero Beach FL 51.77%
0.76
5

Jane Ann Mabry, Margate FL; Philip Heasley, Ft Lauderdale FL 50.32%
1.06

2
Marie Balint, Vero Beach FL; Lisa Adelberg, Camden ME 49.95%

Sat Aft 199er Pairs
4.0 Tables

MPs A B Names Score
1.33
1

Griffin McClellan - Linda McClellan, Okatie SC 61.81%
1.00
2

Jane Theuerkauf, Erie PA; Don Dvorak, Jacksonville FL 60.42%
0.75
3

Charles Bardelis, Palm Beach FL; Judy Velasquez, Murfreesboro TN 50.69%

Sat Eve Open Strat
4.0 Tables

MPs A B Names Score
2.33
1

John Zaleskie, Estero FL; David Parshall, Fort Myers FL 59.73%
1.75
2
1
Bee Hallett, Fort Myers FL; Miles Thomson, Cape Coral FL 57.14%
1.31
3

Sam Behr - Joanne Behr, Winter Park FL 54.56%
1.31
2
Keith White, Ft Myers FL; Kevin Dwyer, Lehigh Acres FL 53.18%

Top of page

Sunday


Stratified Swiss Teams
25 Tables

MPs A B C Names Score
8.75
1


Linda Epstein, Delray Beach FL; Henry Meyer, Indn Riv Shrs FL; Armand Barfus, Port St Lucie FL; George Tornay Jr, Palm Beach Gdns FL 153.00
6.56
2
1

Betty Duckwall - Bee Hallett - Sally Werts, Fort Myers FL; Miles Thomson, Cape Coral FL 126.00
4.92
3


Betty Parker, Palm Beach Gdns FL; Tina Tessaro - Frederick Wills - Carol Clifford, Miami FL 125.00
3.69
4


Jayne Thomas, Lutz FL; D Thomas, West Palm Beach FL; Vincent Grande Jr, Jupiter FL; Linda Perlman, Lake Park FL; Shannon Cappelletti - Michael Seamon, Aventura FL 120.00
2.77
5


Keith White, Ft Myers FL; David Parshall, Fort Myers FL; John Zaleskie, Estero FL; Kevin Dwyer, Lehigh Acres FL 116.00
2.08
6


Shirley Deas, New Smyrna FL; Carole Frank - Joanne Behr - Sam Behr, Winter Park FL 108.00
3.32
2

Dorothy Mountain, Ft Pierce FL; Gail Reams - Constance Sackville - Mariangela Risso, Vero Beach FL 106.00
2.49
3

Marion Maciejewski - M Prillaman - Jay Prillaman Jr, Vero Beach FL; Gerry Vaughn, Fort Pierce FL 86.00
1.86
4

G William Arce, Ft Pierce FL; Wayne Smith - Joyce Smith, West Eaton NY; Theresa Ligon, Vero Beach FL 77.00
2.11

1
Frank Page - Pamela Page, Palm Bay FL; Cathy Gavel - Joy Lewis, Melbourne FL 68.00

Top of page

GNT Finals


GNT Championship Flight
3 Tables

MPs Rank Names
36.00
1
Warren Spector, Palm Beach FL; Michael Seamon, Aventura FL; David Berkowitz - Larry Cohen, Boca Raton FL; Jeff Meckstroth, Tampa FL; Eric Rodwell, Clearwater Bch FL
27.00
2
Spike Lay - Larry Griffey, Daytona Beach FL; Ed Schulte, Tampa FL; Jeffrey Hand, Casselberry FL

GNT District Finals Flt A
4 Tables

MPs Rank Names
30.00
1
Jack Longman - Kathy Longman, Clearwater FL; Rahn Smith, Brandon FL; Henry Meyer, Indn Riv Shrs FL; Sharon Meng, Lakeland FL
22.50
2
Gen Geiger, Sarasota FL; Jack Brawner Jr, Madeira Beach FL; Robert Vollbracht, Clearwater FL; Brian Gunnell, Jacksonville FL

GNT District Finals Flt B
15 Tables

MPs Rank Names
26.00
1
Jon Shuster - Dimitri Bourilkov - Ron Law, Gainesville FL; Evelyn Kleinsasser, Alachua FL
19.50
2
David Reiter, Hollywood FL; Jay Wasserman, Boca Raton FL; Herbert Jordan, Miami FL; Juan Castillo, Ft Lauderdale FL
13.00
3/4
Robert Trowbridge Jr, Ponte Vedra FL; Steve Bonner - Barry Fogel - Harish Hemrajani, Jacksonville FL; Joe Houde, St Augustine FL
13.00
3/4
Maureen Moriarty, Sarasota FL; Charles Gill - Carol Garnett, St Petersburg FL; Julie Zhu, Vero Beach FL

Dist 9 GNT Flight C
4 Tables

MPs Rank Names
15.00
1
John Caban, Ind Hbr Bch FL; Howard Rothman, Indialantic FL; E Harmon-Hanna, Palm Bay FL; Peter Sheiman, West Melbourne FL; Richard Robinson, Melbourne FL

Top of page

 Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index