District 9

Tournament Results

Titusville Labor Day Sectional
August 30 - September 1, 2008
General Information
Total Tables in Play - 67.0
Total Number of Players Winning Masterpoints - 83
Total Number of Masterpoints Won - 236.32
 
Results by Day:   Saturday | Sunday | Monday

Tournament Info

Saturday


Sat AM Strat Pairs
11.0 Tables / Based on 17 Tables

MPs A B C Names Score
4.50
1


Wayne McCall - Julie Clark, Titusville FL 64.81%
3.38
2


Susan Fraser, Leesburg FL; Betty Sandifer, Daytona Beach FL 59.49%
2.53
3


Lois Parker Pearson - Michael Pearson, St Augustine FL 58.56%
1.90
4


Joanne Marten, Merritt Island FL; Walter Murphy, Viera FL 54.86%
1.10
5/7


John Reitz, Orlando FL; Michael Blaher, Apopka FL 54.40%
2.11
5/7
1/2

George Clark - Camille Goetke, Titusville FL 54.40%
2.11
5/7
1/2

Jacque Nicola, Melbourne FL; Gretchen Chell, Ind Hbr Bch FL 54.40%
1.52
3
1
Anita Kison - Mary Luth, Titusville FL 51.62%
0.89
4/5

Bingul Malmberg - Eva Wysocka, Melbourne FL 50.69%
0.89
4/5

Charles Gale - Anna Lynn Wagner, Cocoa Beach FL 50.69%
1.14

2
Paul Beyersdorf - Carlos Haupert, Merritt Island FL 50.00%

Sat AM 299'ers
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.61
1


Jean Giffin - H Phillips, Orlando FL 59.50%
1.33
2
1

Eugene Cady - Phyllis Cady, Titusville FL 57.50%
0.91
3


Jean Kelly - Cynthia Mangum, Titusville FL 56.00%
1.00
4
2

William Fleming - William Wheeler, Titusville FL 55.00%
0.75
3

Gladys McMartin - Donald McMartin, Titusville FL 52.00%

Sat Aft Strat Pairs
11.0 Tables / Based on 14 Tables

MPs A B C Names Score
4.00
1


Harold Phillips - Celia Phillips, Melbourne FL 70.83%
3.00
2


Lois Parker Pearson - Michael Pearson, St Augustine FL 59.26%
2.25
3


Georgeanne Bender, Cocoa Beach FL; Robert Ezell, Palm Bay FL 58.80%
2.28
4
1
1
James Hart, New Smyrna Bch FL; Joseph Dubisky Jr, Titusville FL 56.94%
1.71
5
2

Anna Lynn Wagner - Charles Gale, Cocoa Beach FL 56.02%
0.95
6


Michael Blaher, Apopka FL; John Reitz, Orlando FL 55.32%
1.28
3
2
Leslie Cottrell - Jasper Trigg, Melbourne FL 54.17%
0.96
4

Jacque Nicola, Melbourne FL; Gretchen Chell, Ind Hbr Bch FL 53.24%
0.72
5

John Wilson - Geraldine Wilson, Winter Springs FL 52.78%
0.86

3
Anita Kison - Mary Luth, Titusville FL 48.84%

Sat Aft 299'ers
3.0 Tables

MPs Rank Names Score
1.31
1
Jean Kelly - Cynthia Mangum, Titusville FL 68.00%
0.98
2
Jean Giffin - H Phillips, Orlando FL 51.50%

Top of page

Sunday


Sun AM Strat Open Pairs
10.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.33
1


Gail Rust - Betty Sandifer, Daytona Beach FL 68.98%
2.50
2
1

Arlene High, Melbourne FL; Julie Clark, Titusville FL 60.88%
1.87
3


Harold Phillips, Melbourne FL; Pamela Page, Palm Bay FL 59.95%
1.59
4/5
2/3
1/2
Walter Murphy, Viera FL; Susan Rhynalds, Cape Canaveral FL 55.32%
1.59
4/5
2/3
1/2
Jean Kelly - Cynthia Mangum, Titusville FL 55.32%
0.79
6


Wayne McCall, Titusville FL; Joanne Marten, Merritt Island FL 53.24%
1.02
4

Babak Shafii, Winter Park FL; Andrew Wilkin, Winter Springs FL 52.78%
0.97
5
3
Jean Giffin - H Phillips, Orlando FL 50.46%
0.73

4
Linda Donahue - Ann Taylor, Satellite Beach FL 50.23%

Sun Aft Strat Open Pairs
10.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.33
1
1

John Reitz, Orlando FL; Ping Chen, Winter Springs FL 63.45%
2.50
2


Harold Phillips, Melbourne FL; Pamela Page, Palm Bay FL 62.13%
1.87
3


Frank Page, Palm Bay FL; Celia Phillips, Melbourne FL 60.85%
1.81
4
2
1
Walter Murphy, Viera FL; Susan Rhynalds, Cape Canaveral FL 55.88%
1.36
5/6
3

Bettie Wallace, Titusville FL; Sue Hollinger, Merritt Is FL 55.21%
0.92
5/6


Gail Rust - Betty Sandifer, Daytona Beach FL 55.21%
1.02
4

Arlene High, Melbourne FL; Julie Clark, Titusville FL 52.92%
0.76
5

Andrew Wilkin, Winter Springs FL; Babak Shafii, Winter Park FL 52.31%
1.30

2
Jean Kelly - Cynthia Mangum, Titusville FL 52.00%
0.97

3
Steven Zimmerman - Julie Zimmerman, Winter Park FL 51.82%
0.73

4
Ralph Reinecke Jr - Charlotte Medeiros, Titusville FL 51.13%

Stratified Swiss Teams
8 Tables

MPs A B C Names Score
4.50
1


John Reitz - Karen Raphaelson - Mark Raphaelson, Orlando FL; Michael Blaher, Apopka FL 95.00
3.38
2


Bingul Malmberg - Eva Wysocka, Melbourne FL; Ada Burns, Satellite Beach FL; Patricia Adams, Cape Canaveral FL 88.00
2.53
3


Joanne Marten, Merritt Island FL; Wayne McCall, Titusville FL; Barry Bergman, Melbourne FL; Walter Murphy, Viera FL 80.00
3.16
1
1
Ralph Reinecke Jr - Charlotte Medeiros - Robert Moyer - Margaret Moyer, Titusville FL 72.00
2.37
2

Julie Clark - George Clark - Marilyn Troup, Titusville FL; Sandra Richardson, Mims FL 69.00

Top of page

Return to Tournament Results Index
Go to District 9 Home Page | Return to D9 Tournament Page