District 9

Tournament Results

Titusville Labor Day Sectional
September 1 - 3, 2007
General Information
Total Tables in Play - 126.0
Total Number of Players Winning Masterpoints - 142
Total Number of Masterpoints Won - 366.44
 
Results by Day:   Saturday | Sunday | Monday

Tournament Info

Saturday


Sat AM Open Pairs
17.0 Tables / Based on 30 Tables

MPs A B C Names Score
6.67
1


Frederick C Liu, Winter Park FL; Ping Chen, Winter Springs FL 65.06%
5.00
2
1

Pam Himes - Jerry Himes, Merritt Island FL 64.10%
3.75
3
2

Bill Garrity, Orlando FL; James Easterling, Casselberry FL 59.29%
2.81
4
3

Morris Johnson - Gloria Johnson, Brooklyn NY 57.21%
2.11
5
4

Rose Gibson - Camille Goethe, Titisville FL 55.77%
1.58
6
5

Flo Donahugh, Winter Springs FL; Mara Tuttle, Lake Mary FL 55.29%
0.79
6

John Wilson - Geraldine Wilson, Winter Springs FL 53.85%
1.62

1
Daryl Drew, Inverness FL; Jean Frisino, Rockledge FL 52.88%
1.22

2
Leslie Cottrell, Melbourne FL; Angus Mackenzie, Grant FL 52.56%
0.91

3
Phyllis Emerson - Willard Mac Calla, Palm Coast FL 52.24%
0.68

4
Bill Quinlan, Haines City FL; Michael Senzig, Ft Pierce FL 48.24%

Sat AM 299'ers
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.32
1
1
1
Ralph Reinecke Jr - Charlotte Medeiros, Titusville FL 62.12%
1.74
2
2

Clyde Benoy III, Deltona FL; Donna Jurist, Daytona Beach FL 58.52%
1.31
3
3

Jean Kelly - Cynthia Mangum, Titusville FL 57.95%
0.98
4
4

Steven Zimmerman - Julie Zimmerman, Orlando FL 57.20%
0.73
5
5

Anita Kison - Gladys McMartin, Titusville FL 56.44%
0.48
6/7
6

Ernesto Longa - O. Joy Benton, Merritt Island FL 56.06%
0.48
6/7


Mary Luth - Cynthia Bielling, Titusville FL 56.06%
0.79

2
Judy Underhill - Caryl Mackay, Leesburg FL 51.70%
0.59

3
Linda Donahue - Ann Taylor, Satellite Beach FL 46.40%

Sat Aft Open Pairs
17.0 Tables / Based on 30 Tables

MPs A B C Names Score
6.67
1


Joanne Marten, Merritt Island FL; Dale Weick, Melbourne FL 61.70%
4.38
2/3
1

S Scot Moir, Winter Garden FL; Angela Weindruch, Longwood FL 61.54%
4.38
2/3


Wayne McCall, Titusville FL; Edward Koontz, Cocoa FL 61.54%
2.81
4
2

John Wilson - Geraldine Wilson, Winter Springs FL 59.62%
2.11
5
3
1
Jacque Nicola - Louise Andsager, Melbourne FL 57.21%
1.58
6


Gail Rust - Betty Sandifer, Daytona Beach FL 57.05%
1.24
4

Jeanne Stevenson, Melbourne FL; Barbara Black, Merritt Island FL 54.97%
0.93
5

Sandra Richardson, Mims FL; Dorothy McGuire, Oviedo FL 54.81%
0.70
6

Morris Johnson - Gloria Johnson, Brooklyn NY 52.08%
1.22

2
Lucille Cox - Sue Hollinger, Titusville FL 49.04%
0.91

3
Jean Frisino, Rockledge FL; Daryl Drew, Inverness FL 48.88%
0.68

4
John Gould - Martha Verity, Titusville FL 47.28%

Sat Aft 299'ers
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.32
1


Karen Hanno, Port Orange FL; Emily Hugo, Ponce Inlet FL 66.86%
1.90
2
1

Anita Kison - Gladys McMartin, Titusville FL 61.36%
1.31
3


Mary Jernigan, Merritt Island FL; Pat Ziebold, Cocoa FL 60.42%
1.43
4
2

Richard Mumma,Jr - Ruth Mumma, Titusville FL 57.77%
0.73
5


Mary Luth - Cynthia Bielling, Titusville FL 57.01%
1.07
6
3

Jean Kelly - Cynthia Mangum, Titusville FL 56.25%
0.80
4

James Sandberg - Charlotte Sandberg, Melbourne Beach FL 54.73%
0.60
5

Clyde Benoy III, Deltona FL; Donna Jurist, Daytona Beach FL 53.98%
1.05
6
1
Ralph Reinecke Jr - Charlotte Medeiros, Titusville FL 53.60%
0.79

2
Judy Underhill - Caryl Mackay, Leesburg FL 50.19%
0.59

3
Patricia Eder - Leslie Eder, Satellite Beach FL 48.11%

Top of page

Sunday


Sun AM 299'ers
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.72
1
1
1
Warren Browning - Sam Browning, Cocoa FL 58.33%
1.29
2
2

Barbara Wist, Cape Canaveral FL; Jeanette Scheving, Cocoa Beach FL 55.42%
0.97
3
3

C Thomas Falk - Joseph Dubisky Jr, Titusville FL 55.00%
0.73
4
4

Maryann Soinski, Winter Park FL; H Phillips, Orlando FL 53.75%
0.54
5


Anita Kison - Gladys McMartin, Titusville FL 53.33%
0.74

2
Ralph Reinecke Jr - Charlotte Medeiros, Titusville FL 52.08%

Sun Strat Open Pairs   1st session
13.0 Tables / Based on 19 Tables

MPs A B C Names Score
7.25
1


Martha McGhee, Maitland FL; Eileen Easterling, Casselberry FL 59.85%
5.44
2
1

Don Dvorak, Jacksonville FL; Don Metler, South Daytona FL 58.96%
4.08
3


John Reitz, Orlando FL; Carole Frank, Winter Park FL 58.20%
3.06
4
2
1
Jean Frisino, Rockledge FL; Daryl Drew, Inverness FL 57.25%
2.65
5


Chalice Thompson, Melbourne FL; Flo Donahugh, Winter Springs FL 57.14%
1.72
6


Joanne Marten, Merritt Island FL; Dale Weick, Melbourne FL 54.13%
2.03
3
2
Phyllis Emerson - Willard Mac Calla, Palm Coast FL 53.59%
1.80
4
3
Susan Rhynalds, Cape Canaveral FL; Walter Murphy, Viera FL 52.60%
1.14
5

Angela Weindruch, Longwood FL; S Scot Moir, Winter Garden FL 51.76%

Sun Aft 299'ers
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.72
1
1

John Gould - Martha Verity, Titusville FL 67.50%
1.29
2
2

Maryann Soinski, Winter Park FL; H Phillips, Orlando FL 62.50%
0.97
3
3

Ralph Reinecke Jr - Marion McCall, Titusville FL 59.58%
0.73
4
4

Jean Kelly - Cynthia Mangum, Titusville FL 57.08%
0.60
5
5

Kay Fischer - Joanne Allen, Titusville FL 54.17%

Stratified Swiss Teams
12 Tables

MPs A B C Names Score
5.50
1


John Reitz, Orlando FL; Carole Frank, Winter Park FL; Pam Himes - Jerry Himes, Merritt Island FL 140.00
4.13
2


James Bowman - Alice Gerard, Orlando FL; Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL 131.00
3.61
3
1
1
Jean Kelly - Cynthia Mangum - Sue Hollinger - Marion McCall, Titusville FL 127.00
2.71
4
2

Mark Raphaelson - Karen Raphaelson - Rosalie Londeree, Orlando FL; Ping Chen, Winter Springs FL 113.00
2.03
3
2
John Gould - Martha Verity - Margaret Moyer - Robert Moyer, Titusville FL 76.00

Top of page

Return to Tournament Results Index
Go to District 9 Home Page | Return to D9 Tournament Page