District 9

Tournament Results

Titusville Memorial Day Sectional
May 25-27, 2007
General Information
Total Tables in Play - 114.0
Total Number of Players Winning Masterpoints - 110
Total Number of Masterpoints Won - 372.00
 
Results by Day:   Friday | Saturday | Sunday                           

Click for Masterpoint Winners

Tournament Info

Friday


Fri AM Stratified Pairs
12.5 Tables / Based on 20 Tables

MPs A B C Names Score
5.00
1


Wayne McCall, Titusville FL; Joanne Marten, Merritt Island FL 67.45%
3.75
2


Marilyn Le Boy, Longwood FL; William Poole, Winter Springs FL 60.19%
2.81
3


Eva Wysocka - Lucille Davis, Melbourne FL 59.38%
2.41
4
1

John Reitz, Orlando FL; Judith Kane, Winter Park FL 59.26%
1.58
5


Ed Weiss - Ronda O'Farrell, Sun City Ctr FL 55.73%
2.00
6
2
1
Christopher Seymoure, Mississauga ON; Sandy Wyley, Clayton NM 54.95%
1.50
3
2
Bernice Sparkman - Marilyn Blasdell, Titusville FL 54.17%
1.13
4
3
Luigina Dzenutis - Pat Thornell, Lake Wales FL 53.94%
0.84
5
4
Phyllis Russell, Cocoa Beach FL; Arlene Atkinson, Cape Canaveral FL 53.91%

Fri AM 299'er Pairs
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.72
1
1

Jean Kelly - Cynthia Mangum, Titusville FL 62.50%
1.29
2


John Gould, Titusville FL; J Pujol, Jacksonville FL 62.08%
1.11
3
2
1
Ralph Reinecke Jr - Charlotte Medeiros, Titusville FL 61.67%
0.83
4
3
2
Phyllis Cady - Eugene Cady, Orlando FL 59.58%
0.54
5


Jasper Trigg - Patricia Schroeder, Melbourne FL 54.17%
0.60
4

Clyde Benoy III, Deltona FL; Kay Craft, Ponte Vedra Bch FL 49.58%

Fri Aft Strat Pairs
13.0 Tables / Based on 20 Tables

MPs A B C Names Score
5.00
1


Marilyn Le Boy, Longwood FL; William Poole, Winter Springs FL 71.95%
3.75
2


Wayne McCall - Julie Clark, Titusville FL 69.06%
2.81
3


Barbara Lawing - Dean Lawing, Titusville FL 67.42%
2.11
4


Ed Weiss - Ronda O'Farrell, Sun City Ctr FL 66.67%
1.58
5


Frederick C Liu, Winter Park FL; Ping Chen, Winter Springs FL 65.81%
2.41
6
1
1
Bettie Wallace - Sue Hollinger, Titusville FL 56.84%
1.81
2

John Reitz, Orlando FL; Judith Kane, Winter Park FL 55.05%
1.36
3

Rose Gibson - Camille Goethe, Titusville FL 52.67%
1.41
4
2
Luigina Dzenutis - Pat Thornell, Lake Wales FL 51.34%
0.76
5

Jerry Himes - Pam Himes, Merritt Island FL 49.85%
1.06

3
Christopher Seymoure, Mississauga ON; Sandy Wyley, Clayton NM 49.19%
0.79

4
Frank Page - Pamela Page, Palm Bay FL 48.84%

Fri Aft 299'er Pairs
6.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.72
1
1

Clyde Benoy III, Deltona FL; Kay Craft, Ponte Vedra Bch FL 60.33%
1.29
2
2

Jean Kelly - Cynthia Mangum, Titusville FL 57.50%
0.97
3
3

Anita Kison - Gladys McMartin, Titusville FL 57.42%
0.73
4
4

Ralph Reinecke Jr - Charlotte Medeiros, Titusville FL 57.40%
0.54
5


George Clark - Marion McCall, Titusville FL 54.25%

Top of page

Saturday


Sat AM 299'er Pairs
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.61
1
1
1
Anita Kison - Gladys McMartin, Titusville FL 61.50%
1.21
2
2

Clyde Benoy III, Deltona FL; Kay Craft, Ponte Vedra Bch FL 60.00%
0.91
3
3

John Gould, Titusville FL; Jacqueline Pape, Orlando FL 59.50%
0.83
4
4
2
Angela Weindruch, Longwood FL; Syed Pasha, Orlando FL 58.00%

Sat Strat Open Pairs   1st session
15.5 Tables / Based on 21 Tables

MPs A B C Names Score
7.75
1


Wayne McCall - Julie Clark, Titusville FL 65.18%
5.81
2


Susi Ross - Harry Ross, Winter Spgs FL 59.92%
4.36
3


Joanne Marten, Merritt Island FL; Dale Weick, Melbourne FL 58.34%
3.27
4


Lois Parker Pearson - Michael Pearson, St Augustine FL 57.50%
2.45
5


Bette McCoy, Rockledge FL; Lucille Davis, Melbourne FL 57.25%
3.82
6
1
1
Anna Lynn Wagner, San Francisco CA; Charles Gale, Cocoa Beach FL 56.67%
2.87
2

Pam Himes - Jerry Himes, Merritt Island FL 53.36%
2.15
3

Rose Gibson - Camille Goethe, Titusville FL 52.41%
2.25
4
2
Shirley Pacini - Lois Detenbeck, Lake Wales FL 51.82%
1.69
5
3
Lucille Cox - Sue Hollinger, Titusville FL 50.51%
1.27

4
Leslie Cottrell, Melbourne FL; Angus Mackenzie, Grant FL 49.84%
0.95

5
Jean Frisino, Rockledge FL; Daryl Drew, Inverness FL 49.14%

Sat Aft 299'er Pairs
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.61
1
1
1
John Gould - Martha Verity, Titusville FL 66.17%
1.21
2
2
2
Judy Underhill - Caryl Mackay, Leesburg FL 62.00%
0.91
3
3

Angela Weindruch, Longwood FL; Syed Pasha, Orlando FL 56.50%
0.68
4
4

Carlos Haupert - Paul Beyersdorf, Merritt Island FL 52.42%

Top of page

Sunday


Stratified Swiss Teams
15 Tables

MPs A B C Names Score
6.25
1


Barbara McCallon, Saint Augustine FL; Bill McCallon - Joe Houde, St Augustine FL; Jim Mahorner, Jacksonville Bh FL 94.00
4.69
2


Howard Christ III, Dunnellon FL; Ronda O'Farrell - Ed Weiss, Sun City Ctr FL; Evelyn Kleinsasser, Alachua FL 93.00
3.52
3


Dale Weick, Melbourne FL; Bill Kurz, Melbourne Bch FL; Wayne McCall, Titusville FL; Joanne Marten, Merritt Island FL 84.00
2.64
4


John Reitz, Orlando FL; Marilyn Le Boy, Longwood FL; William Poole, Winter Springs FL; Judith Kane, Winter Park FL 73.00
4.02
5
1

Julie Clark - George Clark - Sue Hollinger - Marion McCall, Titusville FL 68.00
3.18
2
1
Luigina Dzenutis - Pat Thornell, Lake Wales FL; Harold Greenberg - Paula Polsyn, Sunrise FL 65.00
2.39
3
2
John Gould - Ralph Reinecke Jr - Charlotte Medeiros - Martha Verity, Titusville FL 58.00
1.70
4

Lucille Cox - Rose Gibson, Titusville FL; Hilda O'Keefe, Holly Hill FL; Bruce Hodges, Mims FL 55.00
1.79

3
Christopher Seymoure, Mississauga ON; Sandy Wyley, Clayton NM; Bingul Malmberg - Edith Mishkin, Melbourne FL 50.00

Top of page

Return to Tournament Results Index
Go to District 9 Home Page | Return to D9 Tournament Page