District 9

Tournament Results

Titusville Labor Day Sectional
September 1, 2, 3 & 4, 2006
General Information
Total Tables in Play - 121.5
Total Number of Players Winning Masterpoints - 127
Total Number of Masterpoints Won - 395.02
 
Results by Day:   Friday | Saturday | Sunday | Monday                            

Click for Masterpoint Winners

Tournament Info

Friday


Fri AM Stratified Pairs
10.0 Tables / Based on 15 Tables

MPs A B C Names Score
4.17
1


William Poole, Winter Springs FL; Marilyn Le Boy, Longwood FL 67.01%
3.13
2


Dale Weick, Melbourne FL; Albert Vaccaro, Venice FL 61.02%
2.35
3


Flo Donahugh, Winter Springs FL; Chalice Thompson, Melbourne FL 56.62%
1.76
4


Betty Sandifer - Gail Rust, Daytona Beach FL 56.37%
1.32
5


Alice Gerard - James Bowman, Orlando FL 56.05%
2.14
6
1

John Burbank, Summerfield FL; Bill Amason, Centralia IL 55.76%
1.65
2
1
Margaret Moyer - Lotte Butkis, Titusville FL 55.56%
1.20
3

Barbara Ratner - Janet Stinson, Titusville FL 53.56%
0.90
4

Lucille Cox, Titusville FL; Hilda O'Keefe, Holly Hill FL 51.01%
1.24

2
Eleanor Chandler - Jerry Bohanon, Titusville FL 50.00%
0.93

3
David Land - Shirley Land, The Villages FL 48.35%

Fri AM 299'ers
5.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.51
1


Elizabeth Sherill - Sidney Del Guercio, Titusville FL 63.50%
1.13
2


Bernice Sparkman - Marilyn Blasdell, Titusville FL 58.50%
1.19
3
1

Donald McMartin - Ralph Reinecke, Titusville FL 55.00%
0.89
4
2

Richard Robinson, Melbourne FL; Howard Rothman, Indialantic FL 53.50%
0.67
3

Joanne Allen - Kay Fischer, Titusville FL 50.50%

Fri Aft Stratified Pairs
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.83
1


Betty Sandifer - Gail Rust, Daytona Beach FL 62.73%
2.87
2
1

Bill Amason, Centralia IL; John Burbank, Summerfield FL 61.11%
2.15
3


Alice Gerard - James Bowman, Orlando FL 59.72%
1.62
4


Dale Weick, Melbourne FL; Albert Vaccaro, Venice FL 58.80%
1.21
5


Flo Donahugh, Winter Springs FL; Chalice Thompson, Melbourne FL 55.79%
1.91
6
2

James Schorner - Judith Schorner, Vero Beach FL 55.32%
1.75
3/4
1/2
Margaret Moyer - Robert Moyer, Titusville FL 53.24%
1.75
3/4
1/2
David Land - Shirley Land, The Villages FL 53.24%
1.13
5
3
Richard Robinson, Melbourne FL; Howard Rothman, Indialantic FL 52.78%
0.84

4
Bettie Wallace - Sue Hollinger, Titusville FL 52.55%
0.74

5
Eleanor Chandler - Marilyn Troup, Titusville FL 52.08%

Top of page

Saturday


Sat Stratified Open Pairs
15.0 Tables / Based on 22 Tables

MPs A B C Names Score
5.33
1
1

James Schorner - Judith Schorner, Vero Beach FL 58.33%
4.00
2
2

Frank Page, Palm Bay FL; Celia Phillips, Melbourne FL 58.01%
3.00
3


Harold Phillips, Melbourne FL; Pamela Page, Palm Bay FL 57.85%
2.25
4
3
1
Rick Larkin - Millie Larkin, St Cloud FL 57.21%
1.69
5


Michael Blaher, Apopka FL; John Reitz, Orlando FL 56.09%
1.50
6
4
2
Robert Renuart, Ponce Inlet FL; Lynn Brown, Palm Coast FL 55.29%
1.13
5
3
Nancy Hagerty - Paul Hagerty, Oviedo FL 53.69%
0.71
6

Jerry Himes - Pam Himes, Merritt Island FL 53.04%
0.84

4
Jane Schnee, Barefoot Bay FL; Lela Hyman, Sebastian FL 52.72%
0.63

5
Patricia Johnson, Titusville FL; Carol Sloan, Mims FL 52.24%

Sat AM 299'ers
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.72
1
1

Steven Zimmerman - Julie Zimmerman, Orlando FL 61.67%
1.29
2


Jasper Trigg, Melbourne FL; Angus Mackenzie, Grant FL 55.83%
0.97
3


Martha Russo - June Morse, St Augustine FL 54.17%
0.98
4
2
1
Donald Ullrich - Marilyn Ullrich, Longwood FL 52.50%
0.65
5/6
3/4
2/3
Ralph Reinecke - Donald McMartin, Titusville FL 52.08%
0.65
5/6
3/4
2/3
Patricia Keith - Sue Hinnant, Titusville FL 52.08%

Sat Aft Strat Pairs
14.5 Tables / Based on 22 Tables

MPs A B C Names Score
5.33
1


Robert Simon, New Smyrna FL; Richard Lemmon, New Smyrna Bch FL 61.89%
4.00
2


Michael Blaher, Apopka FL; John Reitz, Orlando FL 61.70%
3.00
3


Harold Phillips, Melbourne FL; Pamela Page, Palm Bay FL 60.38%
2.68
4
1

Frank Page, Palm Bay FL; Celia Phillips, Melbourne FL 58.23%
2.01
5
2

Pam Himes - Jerry Himes, Merritt Island FL 58.13%
1.46
6


Betty Sandifer - Gail Rust, Daytona Beach FL 57.96%
1.51
3

Bryan Morgan, Dallas TX; Jay Christman, Winter Park FL 56.73%
2.00
4
1
Judy Calley, Sebastian FL; Arlene High, Melbourne FL 54.21%
0.85
5

Carol Legoullon, Cocoa Beach FL; Jim Tully, Cocoa FL 53.59%
1.50
6
2
Rick Larkin - Millie Larkin, St Cloud FL 52.75%
1.13

3
David Land - Shirley Land, The Villages FL 52.48%
0.84

4
Jean Frisino, Rockledge FL; Daryl Drew, Inverness FL 52.02%
0.63

5
Lynn Brown, Palm Coast FL; Robert Renuart, Ponce Inlet FL 50.33%

Sat Aft 299'ers
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.72
1
1

Steven Zimmerman - Julie Zimmerman, Orlando FL 67.50%
1.29
2
2
1
Donald Ullrich - Marilyn Ullrich, Longwood FL 60.42%
0.97
3
3

Clyde Benoy III, Deltona FL; Linda Derwick, Port Orange FL 57.50%
0.73
4
4

Joanne Allen - Kay Fischer, Titusville FL 56.25%
0.60
5


Martha Russo - June Morse, St Augustine FL 55.83%
0.74

2
Sue Hinnant - Patricia Keith, Titusville FL 50.83%

Top of page

Sunday


Sunday Strat Open Pairs       1st Session
11.0 Tables / Based on 10 Tables

MPs A B C Names Score
5.00
1
1
1
Mark Raphaelson - Lance Marrou, Orlando FL 63.31%
3.75
2


Frank Page, Palm Bay FL; Harold Phillips, Melbourne FL 62.96%
2.81
3


Marilyn Le Boy, Longwood FL; William Poole, Winter Springs FL 58.10%
2.11
4


Bill McCallon, St Augustine FL; Barbara McCallon, Saint Augustine FL 57.99%
2.56
5
2

Pam Himes - Jerry Himes, Merritt Island FL 57.87%
2.69
6
3
2
Jean Frisino, Rockledge FL; Daryl Drew, Inverness FL 56.25%
1.44
4

John McElroy, Ormond Beach FL; Jeanne Spletzer, Port Orange FL 53.36%
1.50
5
3
David Land - Shirley Land, The Villages FL 50.35%
1.31

4
Donald Ullrich - Marilyn Ullrich, Longwood FL 49.65%

Monday


Stratified Swiss Teams
14 Tables

MPs A B C Names Score
6.00
1


Bill McCallon - Joe Houde, St Augustine FL; Barbara McCallon, Saint Augustine FL; Jim Mahorner, Jacksonville Bh FL 99.00
4.50
2


Judith Kane, Winter Park FL; William Poole, Winter Springs FL; John Reitz, Orlando FL; Marilyn Le Boy, Longwood FL 93.00
3.38
3


Pam Himes - Jerry Himes - Joanne Marten, Merritt Island FL; Dale Weick, Melbourne FL 71.00
3.41
4
1
1
Lynn Brown, Palm Coast FL; Sidney Sandifer, Daytona Beach FL; Don Metler, South Daytona FL; Robert Renuart, Ponce Inlet FL 68.00
1.90
5


Lynn Berg, Deland FL; Carol Mullins, Sanford FL; Gail Rust - Betty Sandifer, Daytona Beach FL 65.00
2.56
2

Douglas Black - Barbara Black, Merritt Island FL; Bingul Malmberg - Jeanne Stevenson, Melbourne FL 64.00
1.99
3
2
Sandra Richardson, Mims FL; Marilyn Troup - Jean Kelly - Cynthia Manguin, Titusville FL 62.00

Top of page

Return to Tournament Results Index
Go to District 9 Home Page | Return to D9 Tournament Page