District 9

Tournament Results

September 2- 4, 2005

Open Tournament

Titusville


General Information

Total Tables in Play - 116.5
Total Number of Players Attending - 157
Total Number of Players Winning Masterpoints - 125
Total Number of Masterpoints Won - 364.08
Results by Day: Friday | Saturday | Sunday                            

Tournament Info

Click on session name for recap details

Friday


Fri AM Stratified Pairs
26 Pairs

MPs A B C Names Score
5.33
1


Henry Whitton, Melbourne FL; Wayne McCall, Titusville FL 69.06%
4.00
2
1

Bingul Malmberg - Jeanne Stevenson, Melbourne FL 61.57%
3.00
3
2

Pam Himes, Merritt Island FL; Eva Wysocka, Melbourne FL 60.81%
2.25
4
3
1
E Harmon-Hanna, Palm Bay FL; Peter Sheiman, West Melbourne FL 60.58%
1.69
5


Eileen Easterling - James Easterling, Casselberry FL 58.03%
1.26
6
4

Nancy Perry, Melbourne FL; Elaine Edgeton, Indian Harbour FL 57.09%
1.30
5
2
Betty Graveline - Ellen Baker, Titusville FL 56.48%
0.97
6
3
Eleanor Chandler, Titusville FL; Kay Koons, Cocoa Beach FL 55.94%
0.73

4
Elizabeth Sherill, Titusville FL; Bruce Hodges, Mims FL 48.63%

Fri AM 299'ers
18 Pairs

MPs A B C Names Score
1.92
1


George Kirn, Cocoa FL; Carlos Haupert, Merritt Island FL 63.99%
1.52
2
1

Agneta Eklund - Goeran Eklund, Lake Mary FL 59.23%
1.08
3


Nancy Van Patten, Daytona Beach FL; Mary Swinburne, Ponce Inlet FL 58.63%
1.14
4/5
2

Jo Yancey, Daytona Beach FL; Emily Hugo, Ponce Inlet FL 55.06%
0.71
4/5


Sandra Richardson, Mims FL; Marilyn Troup, Titusville FL 55.06%
1.19
3
1
Warren Browning - Robert Hale, Cocoa FL 53.57%
0.89
4
2
C Thomas Falk - Joseph Dubisky Jr, Titusville FL 50.89%
0.67

3
Elaine Dussinger, Rockledge FL; O. Joy Benton, Merritt Island FL 46.43%

Fri Aft Stratified Pairs
23 Pairs

MPs A B C Names Score
4.83
1


Gail Rust - Betty Sandifer, Daytona Beach FL 64.59%
3.62
2


Eileen Easterling - James Easterling, Casselberry FL 58.14%
2.72
3


Georgeanne Bender, Cocoa Beach FL; Alan Owiesny, Melbourne FL 56.97%
2.41
4
1

Edward Koontz - Gail Koontz, Cocoa FL 56.07%
1.81
5
2

Jeanne Spletzer, Port Orange FL; John McElroy, Ormond Beach FL 52.29%
1.52
6
3
1
Margaret Moyer, Titusville FL; Carol Sloan, Mims FL 52.13%
1.21
4

Barbara Ratner - John Gould, Titusville FL 51.13%
0.85
5

Pam Himes, Merritt Island FL; Eva Wysocka, Melbourne FL 50.36%
1.14

2
Bettie Wallace - Sue Hollinger, Titusville FL 49.46%
0.86

3
Elizabeth Sherill - Eleanor Chandler, Titusville FL 49.25%

Fri Aft 299'ers
14 Pairs

MPs A B C Names Score
1.72
1
1
1
Joan Pirkle, Winter Park FL; Kim Krongelb, Orlando FL 65.00%
1.29
2
2
2
Barbara Wist, Cape Canaveral FL; Jeanette Scheving, Cocoa Beach FL 61.25%
0.97
3


Nancy Van Patten, Daytona Beach FL; Mary Swinburne, Ponce Inlet FL 59.58%
0.80
4
3

Jo Yancey, Daytona Beach FL; Emily Hugo, Ponce Inlet FL 56.25%
0.60
5


Donald Lightner - Lawrence McDonald, Orlando FL 53.75%
0.60
4

Warren Browning - Robert Hale, Cocoa FL 52.50%

Top of page

Saturday


Saturday AM 299'ers
20 Pairs

MPs A B C Names Score
2.02
1
1

John Nowell Jr - Millie Nowell, Orlando FL 58.33%
1.52
2
2
1
Kahren Arbitman - Letitia Stallard, Winter Park FL 57.18%
1.14
3


Marilyn Troup, Titusville FL; Sandra Richardson, Mims FL 56.48%
0.96
4
3

Bernice Sparkman - Marilyn Blasdell, Titusville FL 55.79%
1.02
5
4
2
C Thomas Falk - Joseph Dubisky Jr, Titusville FL 54.63%
0.77
6
5
3
Joanne Allen - Neil Kaspar, Titusville FL 54.40%
0.57

4
Clyde Benoy III, Deltona FL; Edward Martin, Deland FL 53.70%

Saturday Strat Open Pairs   1st session
23 Pairs

MPs A B C Names Score
7.50
1


Alice Gerard - James Bowman, Orlando FL 61.65%
5.63
2


Gail Rust - Betty Sandifer, Daytona Beach FL 61.38%
4.22
3


Alan Owiesny, Melbourne FL; Georgeanne Bender, Cocoa Beach FL 58.72%
3.61
4
1

Jeanne Spletzer, Port Orange FL; John McElroy, Ormond Beach FL 58.00%
2.37
5


William Poole, Winter Springs FL; Marilyn Le Boy, Longwood FL 54.40%
1.78
6


Wayne McCall, Titusville FL; Henry Whitton, Melbourne FL 53.17%
2.71
2

John Reitz, Orlando FL; Ping Chen, Winter Springs FL 53.02%
2.65
3
1
Jeanne Stevenson - Bingul Malmberg, Melbourne FL 50.69%
1.99
4
2
Ann Hardcastle, Cocoa Beach FL; Jack Garrett, Cocoa FL 50.43%
1.77
5
3
Edward Koontz - Gail Koontz, Cocoa FL 50.38%
1.32

4
Grace O'Connor - Russell MacLeod, New Smyrna FL 50.26%

Sat Aft 299'ers
14 Pairs

MPs A B C Names Score
1.72
1
1

Millie Nowell - John Nowell Jr, Orlando FL 56.25%
1.29
2
2

Jo Yancey, Daytona Beach FL; Emily Hugo, Ponce Inlet FL 55.42%
1.19
3
3
1
Letitia Stallard - Kahren Arbitman, Winter Park FL 54.58%
0.73
4
4

Virginia Rohmann, Melbourne FL; Jeanette Scheving, Cocoa Beach FL 53.33%
0.89
5

2
Esther Kamer - Marylou Hill, Viera FL 52.92%
0.67

3
Dennis Domin, Melbourne FL; Linda Rubin, Charleston SC 51.67%

Top of page

Sunday


Stratified Swiss Teams
18 Teams

MPs A B C Names Score
7.00
1
1

John Reitz - Lance Marrou, Orlando FL; Michael Blaher, Apopka FL; Ping Chen, Winter Springs FL 138.00
5.25
2
2

Melody Gabriel - Lyn Giuffrida - Charo Segura - Jamie Portell, Vero Beach FL 134.00
3.94
3


Nancy Perry - Henry Whitton, Melbourne FL; Marion McCall - Wayne McCall, Titusville FL 124.00
2.95
4
3

David Pettit - Doris Suojanen, Melbourne FL; Steven Moyse, Indialantic FL; Elaine Edgeton, Indian Harbour FL 117.00
2.44
5
4
1
Lucille Cox - Betty Graveline - Margaret Moyer - Sue Hollinger, Titusville FL 107.00
1.53
5

Edward Koontz - Gail Koontz - Jack Garrett, Cocoa FL; Ann Hardcastle, Cocoa Beach FL 106.00
1.83

2
Sandra Richardson - Bruce Hodges - Carol Sloan, Mims FL; Elizabeth Sherill, Titusville FL 84.00

Top of page

Return to Tournament Results Index |  Go to District 9 Home Page | Return to D9 Tournament Page