District 9

Tournament Results

November 21-24, 2013

Sarasota Fall Sectional


      General Information

Total Tables in Play - 329.5
Total Number of Players Attending - 504
Total Number of Players Winning Masterpoints - 388
Total Number of Masterpoints Won - 1,265.68
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday

Click Here for Daily Results recaps/matchpoints

Click for Masterpoint Winners
 
Return to District 9 Tournament Index

Go to District 9 Home Page

Thursday


Thu Eve Strat Pairs
10.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.33
1
1
1
Virginia Bright, Nokomis FL; Katherine Grant, Riverview FL57.87%
2.50
2
2
2
Patricia Sharp - Louis Sharp, Venice FL57.18%
1.87
3


Bruce Waugh, Sarasota FL; Gordon Walker, Naples FL56.94%
1.42
4
3

William McClure - Elaine McClure, Longboat Key FL55.09%
1.05
5


Luz Ortega - Luis Leanez, Tampa FL54.86%
1.17
6
4
3
Louis Marquet - Carolou Marquet, University Park FL53.24%
0.84
5
4
Marilyn Stamberg - Dana Magee, Sarasota FL51.16%
0.63

5
Liz Riesen - Dick Riesen, Madison WI50.00%

Handicapped KO Br 1
6 Tables

MPsRankNames
14.97
1
Edward Spear, Bangor ME; Robert Dennard, Orlando FL; Arnold Malasky, Lenox MA; David Wicentowski, Sarasota FL
7.93
2
Jay Whipple III, Boca Grande FL; Ed Schulte - Kevin Dwyer, Tampa FL; Larry Auerbach, Bradenton FL

Handicapped KO Br 2
5 Tables

MPsRankNames
4.48
1
Paul Reamer, Baltimore MD; Linda Abrahamson, Cincinnati OH; Sherry Tracy - Peter Tracy, Columbia Falls MT
2.37
2
Russell Craft - Dee Craft, Smith's Parish Bermuda; Susan Elwyn, Sarasota FL; Donna Kellerman, Bradenton FL

Handicapped KO Br 3
6 Tables

MPsRankNames
3.67
1
George Kenworthy - Marshall Kaufman, Bradenton FL; Allyn Clayman, University Park FL; David Komisar, Sarasota FL
1.95
2
Victor Lawrence - Stan Weinstein, Osprey FL; Merle Greenwald, Sarasota FL; Kathleen McCarthy, Lakewood Ranch FL

Top of page

Friday


Fri AM Strat Pairs
34.5 Tables / Based on 60 Tables

MPsABCNamesScore
11.67
1
1

Richard Rolfes, St Petersburg FL; Richard Stamper, Venice FL66.75%
8.75
2


Michael Gilbert - Susan Gilbert, Sarasota FL63.19%
6.56
3


Charles Nemes, Hinsdale IL; Doris McGinley, Venice FL60.19%
4.31
4/5


Carolyn Holcomb, Englewood FL; Marietta Huggard, Sarasota FL59.95%
4.31
4/5


Irina Ladyzhensky, Ellenton FL; Michel Rapoport, Sarasota FL59.95%
2.77
6


Marilyn Snodell, Nokomis FL; Sangit Chatterjee, Sarasoto FL59.49%
3.27
7
2

Linda Mason - Keith Falkner, Sarasota FL59.21%
2.45
3

Lenore Bumstead, Sarasota FL; Lori Brickman, Longboat Keynch FL57.18%
1.84
4

Howard Bloom - Barbara Tabar, Sarasota FL56.02%
1.38
5

Karen Lahn, Basking Ridge NJ; Ina Becker, Livingston NJ55.88%
1.19
6

Alice Wile - Lou Rabinowitz, Bradenton FL55.79%
2.36

1
Larry Carswell, Silver Spring MD; Nelson Torre, Amherst NY53.47%
1.77

2
Virginia Bright, Nokomis FL; Katherine Grant, Riverview FL52.08%
1.33

3
Gerard Lahn, Basking Ridge NJ; Jeffrey Klein, North Venice FL51.71%
1.00

4
Barbara Morrison, Harrisburg PA; Allen Weintraub, Sarasota FL50.93%
0.75

5
Annie Couperus - Edith Fiore, Sarasota FL49.07%

Fri AM 299'er Pairs
16.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.62
1
1

Bonnie Taylor Gillings, North Port FL; Christine Perrin, St Catharines ON64.02%
1.97
2


Robert D'Avanzo, Cape May Point NJ; Valerie Hodson, Sarasota FL61.93%
1.57
3
2

Jean Adelson, Osprey FL; Julia Varnell, Bradenton FL61.55%
1.18
4
3

Dottie Maklary, Brooksville FL; Vicki Balmer, Spring Hill FL57.01%
0.92
5


Beverly Mann - Eleanor Feldman, Sarasota FL55.87%
0.88
6
4

Carole Dudich, Bradenton FL; Catherine Lee, Sarasota FL55.68%
1.36
5
1
Karen Miller, University Park FL; Barbara Stepleman, Lakewood Ranch FL52.65%
0.55
6

Anne Brouillard, Sarasota FL; Paula Smith, Ottawa ON52.08%
0.90

2/3
Carol Reimers, Bloomington IN; Roger Reimers, Venice FL51.33%
0.90

2/3
Christine Cobb - Joyce Stanley, Sarasota FL51.33%
0.50

4/5
Dianne Hastings - Susan Bowman, Orillia ON51.14%
0.50

4/5
Virginia Pellett - David Pellett, Ormond Beach FL51.14%

Fri AM 49'er Pairs
9.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.43
1
1

Michael Hollar - Joyce Leibelt, Sarasota FL64.29%
1.07
2
2
1
Francine Engle, Longboat Key FL; Marilyn Weinstein, Bridgeport CT63.49%
0.70
3/4
3

Robert Palmer, Sarasota FL; Uta Nieradtka, Longboat Key FL60.71%
0.71
3/4


Joy Becker - Lorne Becker, Dade City FL60.71%
0.59
5
4
2
Ruth Kent, Sarasota FL; Rochelle McKinney, Longboat Key FL57.54%
0.36
5

Fremajane Wolfson, Longboat Key FL; Linda Klein, Bloomfieldhills MI56.75%
0.44

3
Theresa Farese, Sarasota FL; Susan Miller-Thompson, Lakewood Ranch FL50.40%
0.33

4
Marla Johanson, Punta Gorda FL; Robert Kueny, Pt Charlotte FL49.60%

Fri Aft Strat Pairs
29.5 Tables / Based on 43 Tables

MPsABCNamesScore
8.83
1


Lisa Flynn - John Flynn, University Park FL65.41%
6.62
2


Barry Onslow, London ON; John Arblaster, Niagara-Lk ON61.19%
4.97
3


Gordon Walker, Naples FL; Mary Walker, Newmarket ON61.13%
3.73
4


Sandra Nelson - William Nelson, Niskayuna NY59.43%
2.79
5


Janet Laudenslager, Nokomis FL; Ann Rhode, Englewood FL59.32%
2.10
6


Don Mills - Fay Snodgrass, Sarasota FL58.98%
3.23
1
1
Gerard Lahn, Basking Ridge NJ; Jeffrey Klein, North Venice FL58.95%
2.42
2

Beverly Silverstein - Pamela Wilder, Sarasota FL58.41%
1.82
3

W Prince - Zenon Shpon, North Port FL54.46%
1.36
4

Howard Bloom - Barbara Tabar, Sarasota FL52.49%
1.02
5

Richard Rolfes, St Petersburg FL; Richard Stamper, Venice FL51.69%
0.77
6

Hans Stocker - Jacek Leszczylowski, Sarasota FL50.58%
1.24

2
Katherine Grant, Riverview FL; Virginia Bright, Nokomis FL50.48%
0.93

3
David Seelbinder - Carol Lyons, Sarasota FL47.01%

Fri Aft 299'er Pairs
13.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.32
1
1

Elizabeth Goldman - Robert Goldman, Sarasota FL69.32%
1.74
2
2

Ann Munson - Anthony Munson, Sarasota FL63.26%
1.31
3


Robert D'Avanzo, Cape May Point NJ; Valerie Hodson, Sarasota FL61.36%
1.13
4
3

Mary Welch - Joe Welch, Sarasota FL57.20%
0.73
5


Howard Braun, Clearwater FL; M. Clint Doss, Toccoa GA55.68%
0.58
6


Barbara Fleisher, Longboat Key FL; Vicky Hertel, Philadelphia PA54.92%
0.84
4

Barbara English - Claudia Latona, Sarasota FL54.55%
1.28
5
1
Joy Becker - Lorne Becker, Dade City FL54.17%
0.67
6

Shelley Leibson, Sarasota FL; Gloria Biberman, Longboat Key FL53.22%
0.96

2
Polly Greene - Bernadette Meisenheimer, Lakewood Ranch FL52.84%
0.72

3
Susan Bowman - Dianne Hastings, Orillia ON49.81%
0.54

4
John Matta, Pittsburgh PA; Carol Daunt, Sarasota FL48.67%

Top of page

Saturday


Sat AM 299'er Pairs
19.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.93
1
1

Glenn Hills - Sandra Hills, Maple ON65.18%
2.20
2
2
1
Uta Nieradtka, Longboat Key FL; Robert Palmer, Sarasota FL63.99%
1.65
3
3

Jan Lazar - Susan Gaynor, Sarasota FL63.10%
1.24
4
4

Mary Welch - Joe Welch, Sarasota FL62.50%
0.93
5


Leslie Schoenfeld - Lawrence Schoenfeld, Fort Myers FL61.61%
1.01
6
5

Dottie Maklary, Brooksville FL; Vicki Balmer, Spring Hill FL61.31%
1.09
6
2
Edith Lane - Robert Lane, Sarasota FL60.12%
0.82

3
Lois Heasley, Highlands NC; Mary Jo Zaksas, Sarasota FL52.08%
0.61

4
Anne Runyan - Paula Hagan, Venice FL48.81%
0.51

5/6
Esther Gillie - Michael Gillie, Bradenton FL48.21%
0.51

5/6
Barbara Mehnert, Fairport NY; Linda Patton, Sarasota FL48.21%

Sat AM Strat Pairs
22.5 Tables / Based on 42 Tables

MPsABCNamesScore
8.67
1


Irina Ladyzhensky, Ellenton FL; Sally Meckstroth, Clearwater Bch FL64.58%
6.50
2


Marietta Huggard, Sarasota FL; Carolyn Holcomb, Englewood FL64.35%
4.88
3


Robert Todd, Tallahassee FL; Judy Hyde, Aspen CO61.82%
3.66
4


Edward Spear, Bangor ME; Nie Lih Kalat, Sarasota FL61.75%
2.74
5


Michael Gilbert - Susan Gilbert, Sarasota FL60.86%
2.06
6


John Veltri, Lakewood Ranch FL; Edward Maier, Sarasota FL60.42%
3.23
1

Roberta Gierl - Cynthia Murphy, University Park FL59.26%
2.42
2

William Peruzzi, Rochester NY; Elliott Grosh, Bradenton FL57.15%
1.82
3

Dean Congbalay, Terrace Park OH; Stanley Katzman, Silver Spring MD56.62%
1.36
4

Mel Weisel, Longboat Key FL; Jacek Leszczylowski, Sarasota FL51.39%
1.02
5

Raymond Wise, Tampa FL; Patrick Thomas, St Petersburg FL50.00%
0.78
6

Sol Kaplan, Sarasota FL; Allen Siegel, Longboat Key FL49.56%
1.88

1
Stan Weinstein, Osprey FL; Kathleen McCarthy, Lakewood Ranch FL46.53%
1.41

2
Barbara Unger - Richard Unger, Englewood FL46.29%
1.06

3
James Ferry, Sarasota FL; Jim Fenwick, Markham ON45.83%
0.79

4
Susan Benson, Parrish FL; Mark Benson, Parish FL45.38%

Compact KO
11 Tables

MPsRankNames
7.68
1
Jo Anne Vatter - Richard Vatter, Cadillac MI; Gerald Nehra, Muskegon MI; Gail Lambacher, Oakville ON
5.38
2
Russell Craft - Dee Craft, Smith's Parish Bermuda; Susan Elwyn, Sarasota FL; Donna Kellerman, Bradenton FL
3.46
3
Richard Cobin - Michelle Golden, Sarasota FL; Suzan Lordi, University Park FL; Thomas Lordi, Sewickley PA

Sat Aft Strat Pairs
21.5 Tables / Based on 34 Tables

MPsABCNamesScore
7.33
1


Sandra Nelson - William Nelson, Niskayuna NY67.20%
5.50
2


Carol Hamilton - Bette Cohn, Sarasota FL64.61%
4.12
3


Barbara Pearlman, Scotch Plains NJ; Madi Drimmer, Sarasota FL63.35%
3.09
4


Jack Bonney - Dianne Bonney, Venice FL62.96%
3.23
5
1
1
Katherine Grant, Riverview FL; Virginia Bright, Nokomis FL60.31%
2.42
6
2

Donald Braley - John Vega, Naples FL59.67%
1.82
3

Peter Tracy - Sherry Tracy, Columbia Falls MT56.58%
1.36
4

Genoveva Nordenflycht - David Narins, Sarasota FL54.17%
1.19
5

Alice Wile, Bradenton FL; Howard Bloom, Sarasota FL50.89%
0.83
6

Samuel Phillips, Largo FL; Jerry Lemieux, Clearwater FL48.70%
1.50

2
Dev Pathak, Bradenton FL; Mona Karna, Sarasota FL47.96%
1.13

3
John Burrill, Ellsworth ME; Clinton Miller, Bradenton FL47.92%
1.12

4
Stan Weinstein, Osprey FL; Kathleen McCarthy, Lakewood Ranch FL47.22%
0.63

5
Colette Sears, Venice FL; Anita Smith, North Venice FL45.67%

Sat Aft 299'er Pairs
11.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.22
1
1

Shirley Shane, Ellenton FL; Clarence Merskin, Sun City Center FL75.82%
1.67
2
2
1
Joan Hood - John Hood, Toronto ON70.32%
1.25
3
3

Robert Goldman - Elizabeth Goldman, Sarasota FL57.58%
1.02
4
4
2
Barbara Mehnert, Fairport NY; Linda Patton, Sarasota FL55.55%
0.77
5
5
3
Louis Marquet - Carolou Marquet, University Park FL55.23%
0.56
6
6

Joe Welch - Mary Welch, Sarasota FL54.35%
0.57

4
Beverly Codlin - Susan Bowman, Orillia ON51.77%

Top of page

Sunday


Stratified Swiss Teams
37 Tables / Based on 47 Tables

MPsABCNamesScore
14.25
1


Richard Fleischman - Sandra Fleischman, Bradenton FL; Jane Wicentowski - David Wicentowski, Sarasota FL95.00
10.69
2


Pierce Smith, Venice FL; Peter Cleaves, Sarasota FL; Yee Tar Zee, Ruskin FL; Ann Rhode, Englewood FL85.00
7.02
3/4
1

Sherry Tracy - Peter Tracy, Columbia Falls MT; Virginia Bright, Nokomis FL; Katherine Grant, Riverview FL82.00
7.02
3/4


Judy Hyde, Aspen CO; Robert Todd, Tallahassee FL; Les Bart - Gloria Bart, Bradenton FL82.00
4.75
5


Edward Spear, Bangor ME; Jack Bonney - Dianne Bonney, Venice FL; Nie Lih Kalat, Sarasota FL78.00
3.82
6/7


Laura Lipman, Bonita Spgs FL; Joy Phillips, Toronto ON; Gerald Laflamme - Linda Cobham, Grnd-Bay-Wfld NB77.00
3.82
6/7


William Nelson - Sandra Nelson, Niskayuna NY; Harriette Buckman, University Park FL; Larry Auerbach, Bradenton FL77.00
3.17
8


Ken Eisner - Betsy Eisner - Melinda Maclean, Truro NS; James Praught, Summerside PE73.00
4.75
9
2

Rene Butyn - Marilyn Snodell, Nokomis FL; Michelle Golden - Richard Cobin, Sarasota FL71.00
2.59
10


Mary Gerner, Sarasota FL; Anne Thain - William Stuersel, Bradenton FL; John Measures, Ottawa ON70.00
2.29
11/12


Thomas Lordi, Sewickley PA; Suzan Lordi, University Park FL; Susan Gilbert - Michael Gilbert, Sarasota FL67.00
2.29
11/12


Ernestine Goodnough, Carbondale CO; Jesse Stern, Orlando FL; Rahn Smith, Brandon FL; Sharon Meng-Horton, Dade City FL67.00
3.56
13/14
3

James Bridges, Bradenton FL; John Vega - Donald Braley, Naples FL; Clay Dahl, Toronto ON65.00
1.97
13/14


Evan Berman, Sarasota FL; Sangit Chatterjee, Sarasoto FL; Irina Ladyzhensky - Alexander Ladyzhensky, Ellenton FL65.00
3.89
4
1
Dev Pathak, Bradenton FL; Mona Karna, Sarasota FL; Colette Sears, Venice FL; Anita Smith, North Venice FL60.00
1.96
5/6

Keith Falkner - Linda Mason - Luke Liccini, Sarasota FL; Nanette Meyer, Bradenton FL58.00
2.92
5/6
2
Betty Tilton, River Forest IL; Diane Davis, Longboat Key FL; Paul Reamer, Baltimore MD; Linda Jackson, Bradenton FL58.00
2.19

3
Wesley Gray, Grasonville MD; Marlene Green - John Green, Penfield NY; Jack Amstutz, Canfield OH57.00
1.64

4
James Turner - Mary Lou Turner - Betty Whidden, Bradenton FL; Sandra Sanborn, Sarasota FL56.00

299'er Swiss Teams
10 Tables

MPsABCNamesScore
3.03
1
1

Lawrence Weiss - Valerie Hodson, Sarasota FL; Gaele Barthold, Longboat Key FL; Robert D'Avanzo, Cape May Point NJ80.00
2.27
2
2
1
Vicky Hertel, Philadelphia PA; Edith Mueller, Rockville MD; Carol Reimers, Bloomington IN; Roger Reimers, Venice FL78.00
1.70
3
3
2
Jan Lazar - Carlene Judge - Don Judge - Nancy Pinder, Sarasota FL74.00
1.28
4
4

Charles Pulvino - Carol Pulvino - Anthony Munson - Ann Munson, Sarasota FL73.00
1.22

3
Polly Greene - Bernadette Meisenheimer, Lakewood Ranch FL; Susan Charnas, Bradenton FL; Glenda Auxier, University Pk FL67.00

Top of page

Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index