District 9

Tournament Results

January 17-10, 2013

Sarasota Winter Sectional


      General Information

Total Tables in Play - 510.0
Total Number of Players Attending - 644
Total Number of Players Winning Masterpoints - 540
Total Number of Masterpoints Won - 2,027.42
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday                            

Click Here for Daily Results recaps/matchpoints

Click for Masterpoint Winners
 
Return to District 9 Tournament Index

Go to District 9 Home Page

Thursday


Thu Eve Strat Pairs
10.5 Tables / Based on 20 Tables

MPsABCNamesScore
5.00
1


Richard Cobin - Serban Nicolau, Sarasota FL57.80%
3.75
2


Sheila Pies, Osprey FL; Pat Samuels, Sarasota FL57.49%
2.81
3


Jane Wicentowski, Sarasota FL; Miriam Metz, Bradenton FL55.61%
2.11
4


Gene Keidan - Walter Maxymuk, Toms River NJ54.08%
2.25
5
1
1
Louis Sharp - Patricia Sharp, Venice FL53.82%
1.69
6
2

Susan Mougalian - Richard Mougalian, Venice FL53.54%
1.27
3
2
Larry Legault - Lyn Legault, Coe Hill ON52.22%
1.12
4

Scott Hoffer, Brooklyn NY; Edward Hoffer, Marion MA50.69%

Thu Eve NLM Pairs
9.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.06
1
1

Kathy McKay, Lady Lake FL; Jane Elliott, Tampa FL59.82%
1.55
2
2
1
Joyce Close, Plymouth MI; Rosalyn Monticciolo, Canton MI58.93%
1.02
3/4
3/4
2/3
Joe Welch - Mary Welch, Sarasota FL56.85%
1.02
3/4
3/4
2/3
Nancy Bean - Janice Johnston, Atlanta GA56.85%
0.58
5/6
5

Dev Pathak, Bradenton FL; Stan Weinstein, Osprey FL56.25%
0.57
5/6


Marion Winsor, Sun City Ctr FL; Rosalie Murphy, Sun City Center FL56.25%

Handicapped KO Br 1
7 Tables

MPsRankNames
16.32
1
Jim Russell, Bradenton FL; Robert Brent, Venice FL; David Wicentowski, Sarasota FL; Edward Spear, Bangor ME; Ed Schulte, Tampa FL; Tom Kniest, University City MO
8.65
2
Frederick Alger III, New York NY; Barbara Saltsman - D Saltsman, Montreal QC; Peter Neufeld, Delray Beach FL

Handicapped KO's Br 2
8 Tables

MPsRankNames
8.52
1
Paul Reamer - Peter Tracy - Sherry Tracy, Longboat Key FL; Diane Davis, Penn Valley PA
4.52
2
Zachary Solomon - Gail Pirodsky - Lloyd Hankinson, Sarasota FL; Renee Crames, Longboat Key FL

Handicapped KO's Br 3
6 Tables

MPsRankNames
4.85
1
David Narins - Jacek Leszczylowski - Daniel Shoemaker - Kenneth Berger, Sarasota FL
2.57
2
Andrew Perkins Sr - Joan Hardie, University Park FL; Renee Bergstein - Jerry Bergstein, Indianapolis IN

Handicapped KO Br 4
8 Tables

MPsRankNames
4.62
1
Wesley Gray - Jack Amstutz, Sarasota FL; Jean Kydd, Chelmsford MA; Nancy Perez, Richmond IN
2.45
2
Jan Lazar - Tom McFarlane - Barbara English - Robert Pasco, Sarasota FL

Top of page

Friday


Fri AM Strat Pairs
40.5 Tables / Based on 66 Tables

MPsABCNamesScore
12.17
1


Lynne Cook, Riverview MI; Sondra Schubiner, Naples FL71.15%
9.13
2
1

Joan Stuckey, Sarasota FL; Stephen Becker, Venice FL64.86%
6.85
3


Evan Berman, Sarasota FL; Irina Ladyzhensky, Ellenton FL63.30%
5.13
4


Michael Gilbert - Susan Gilbert, Sarasota FL61.70%
3.85
5


Donald Turner - Liane Turner, Longwood FL61.54%
2.89
6


Miriam Metz, Bradenton FL; Suzan Lordi, University Park FL60.74%
3.59
7
2
1
Larry Legault - Lyn Legault, Coe Hill ON60.42%
2.69
3

Walter Carlson - Charlene Carlson, Sarasota FL58.81%
2.02
4
2
Virginia Bright, Nokomis FL; Katherine Grant, Riverview FL58.33%
1.51
5
3
Janice Carmien - Barbara Welch, Sarasota FL54.17%
1.27
6
4
Elliott Grosh - Joseph Enis, Bradenton FL54.14%
0.82

5
Martin Fiderer, Longboat Key FL; Rosalie Gartner, Southgate KY51.35%
0.72

6/7
Joe Zaksas, Sarasota FL; Randall Palm, West Chester PA51.28%
0.72

6/7
Margo Davidson - Thomas Davidson, Minden ON51.28%

Fri AM NLM Pairs
25.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.90
1


Kathleen McCarthy, Lakewood Ranch FL; Dev Pathak, Bradenton FL67.67%
2.93
2


Rosalie Murphy, Sun City Center FL; Marion Winsor, Sun City Ctr FL62.17%
3.33
3
1

Merrill Taylor, Holland MI; Thomas Tucker, Dowagiac MI60.23%
2.50
4
2
1
Anne Honey - Nancy Hayden, Boca Grande FL60.04%
1.87
5
3
2
Janice Johnston - Nancy Bean, Atlanta GA58.94%
1.40
6
4

Jane Elliott, Tampa FL; Kathy McKay, Lady Lake FL58.90%
1.05
5
3
Marilyn Feldman, Toronto ON; Norma Weitman, Jamesville NY57.01%
0.79
6
4
Anne Brouillard, Sarasota FL; Paula Smith, Ottawa ON56.63%
0.57

5
Rudy Limpaecher - Muthe Limpaecher, Sarasota FL56.25%
0.42

6
Yolande Dumont - Wilfred Dumont, Naples FL55.49%

Fri Aft Strat Pairs
38.5 Tables / Based on 61 Tables

MPsABCNamesScore
11.83
1


Paul Eberman, Sarasota FL; Doris McGinley, Venice FL61.96%
8.87
2


Les Bart - Gloria Bart, Bradenton FL61.70%
6.65
3
1

Mel Weisel, Longboat Key FL; Sandra Lewis, Sarasota FL61.34%
4.99
4


Harriette Buckman, University Park FL; Sandra Fleischman, Bradenton FL61.16%
3.74
5


Carol Hamilton - James Hamilton, Sarasota FL61.06%
2.81
6


Michael Gilbert - Susan Gilbert, Sarasota FL60.70%
2.11
7


Richard Johnson - Douglas Drew, Sarasota FL58.97%
3.27
2

Elaine Badain, Bradenton FL; Sandra Chapman, S Yarmouth MA57.58%
2.45
3
1
Lyn Legault - Larry Legault, Coe Hill ON57.34%
1.84
4

Lu Ganley, Rye NY; Julie Woods, Chesterfield MO56.90%
1.38
5

Richard Hill - Judy Hill, Sarasota FL56.74%
1.12
6

Ronald Herrygers, North Port FL; Shirley Ramspeck, Sarasota FL54.81%
1.68

2
Joe Zaksas, Sarasota FL; Randall Palm, West Chester PA51.28%
1.26

3
Lulie Eide, Naples FL; Susan Kett, Placida FL51.18%
0.95

4
Katherine Grant, Riverview FL; Virginia Bright, Nokomis FL49.52%
0.71

5
Marilyn Shuman, Longboat Key FL; Isabella Wagner, Pittsburgh PA47.03%

Fri Aft NLM Pairs
21.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.47
1
1

Edward Sichler - Marilyn Sichler, Leland MI65.48%
2.60
2
2

Jane Elliott, Tampa FL; Kathy McKay, Lady Lake FL63.39%
1.95
3
3

Liz Riesen - Richard Riesen, Madison WI63.14%
1.46
4


Kathleen McCarthy, Lakewood Ranch FL; Dev Pathak, Bradenton FL63.10%
1.24
5
4

Lawrence Weiss - Merle Greenwald, Sarasota FL61.01%
1.53
6
5
1
Huguette Joly - Roger Buckland, Lac Brome QC60.12%
1.14
6

Amy Eliezer, Sarasota FL; Vicky Hertel, Venice FL59.13%
1.15

2
Rudy Limpaecher - Muthe Limpaecher, Sarasota FL58.33%
0.86

3
Walter Fitzgerald - Bobbi Rossi, Naples FL57.15%
0.65

4
Bernadette Meisenheimer - Candace McMahon, Lakewood Ranch FL52.48%
0.55

5/6
Heather Beckman - Henry Beckman, Niagara Falls NY51.19%
0.42

5/6
Anne Honey - Nancy Hayden, Boca Grande FL51.19%

Top of page

Saturday


Sat AM Open Pairs
31.5 Tables / Based on 60 Tables

MPsABCNamesScore
11.67
1


Sally Meckstroth - Jeff Meckstroth, Clearwater Bch FL65.54%
8.75
2


Paul Eberman, Sarasota FL; Howard Zusman, Stratford CT64.90%
6.56
3


Nancy Flynn - John Flynn, Medfield MA63.14%
4.92
4


Sandra Nelson - William Nelson, Bradenton FL62.66%
3.69
5


Les Bart, Bradenton FL; Martha Marsh, University Park FL59.61%
2.77
6


Jill Thompson, Toronto ON; John Rayner, Mississauga ON57.00%
2.17
7


Richard Wegman - Alice Wegman, Bethesda MD57.00%
3.23
1
1
Betty Ellingson, Naples FL; Philip Wilner, Tulsa OK56.57%
2.42
2
2
Virginia Bright, Nokomis FL; Katherine Grant, Riverview FL53.21%
1.82
3

Hans Stocker, Sarasota FL; Mary Thomas, Longboat Key FL53.04%
1.36
4

Sue Marshman - Stephen Becker, Venice FL52.59%
1.12
5

Sandra Murray, Sarasota FL; Cynthia Murphy, University Park FL50.40%
0.78
6

Rose Sword - William Murphy, Rhinelander WI48.53%
1.06

3
Paula Huguenin - Michel Huguenin, Sarasota FL48.08%
0.79

4
Martin Fiderer, Longboat Key FL; Rosalie Gartner, Southgate KY47.73%

Sat AM NLM Pairs
24.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.68
1
1

Stan Weinstein, Osprey FL; Dev Pathak, Bradenton FL67.86%
2.76
2
2

Merrill Taylor, Holland MI; Thomas Tucker, Dowagiac MI65.48%
2.07
3
3

Myron Becker, Sarasota FL; Julia Varnell, Bradenton FL65.18%
1.55
4
4

John Burrill - Lawrence Weiss, Sarasota FL62.20%
1.16
5
5

Frank Woodhouse - Sylvia Woodhouse, University Park FL60.71%
1.19
6
6

Marilyn Sichler - Edward Sichler, Leland MI59.52%
1.62

1
Bobbi Rossi - Walter Fitzgerald, Naples FL55.95%
1.22

2
Joe Welch - Mary Welch, Sarasota FL55.36%
0.91

3
Kitty Matzkin - Lew Matzkin, Sun City Center FL55.06%
0.68

4
Joyce Levy, Wayland MA; Jean Wood, Concord MA52.68%
0.64

5
Elizabeth Walmsley, Richmond VA; Lizora Yonce, Greenwich CT52.38%

Sat AM 49'ers
4.5 Tables

MPsRankNamesScore
1.05
1
Ellen Pearsall - Philip Pearsall, Welmington NC60.44%
0.79
2
Richard Burman - Joan Burman, Westport CT56.67%
0.59
3
Howard Hall, Boca Grande FL; Wayne Winkelman, Placida FL50.67%

Compact KO Br 1
14 Tables

MPsRankNames
8.75
1
Robert Brent, Venice FL; Edward Spear, Bangor ME; Arnold Malasky, Longboat Key FL; Jim Russell, Bradenton FL
6.13
2
Jack Bonney - Dianne Bonney, Venice FL; Paul Freiberg - John Lally, Naples FL
3.94
3
Frederick Alger III, New York NY; Barbara Saltsman - D Saltsman, Montreal QC; Peter Neufeld, Delray Beach FL
3.06
4
Joan Ross, Longboat Key FL; Grace Charron - Donna Kellerman, Bradenton FL; Susan Elwyn, Sarasota FL

Compact KO Bracket 2
16 Tables

MPsRankNames
4.76
1
Betty Tilton, Longboat Key FL; Dean Congbalay, Terrace Park OH; Carol Lindholm - Kenneth Lindholm, Lakewood Ranch FL
3.33
2
Barbara Henningson, Guilford CT; Barbara Schoenfeld, Boca Grande FL; Margaret Barrett, Englewood FL; Nora Cushing, Newport RI
2.14
3
Toni Jones, Nokomis FL; Layne Plock, Rotonda West FL; Lois Herald - Diana Strietelmeier, Venice FL
1.67
4
John Clark - Marjorie Clark, Toronto ON; Larry Legault - Lyn Legault, Coe Hill ON

Sat Aft Strat Pairs
35.0 Tables / Based on 60 Tables

MPsABCNamesScore
11.67
1


Suzan Lordi, University Park FL; Carol Hamilton, Sarasota FL67.59%
8.75
2


Norman Bolton, Beverly Hills MI; Debra Eaves, Northville MI67.13%
5.74
3/4


Sally Meckstroth - Jeff Meckstroth, Clearwater Bch FL62.27%
5.74
3/4


Daniel Neill, Lexington KY; Paul Horn, Lakewood Ranch FL62.27%
3.69
5


Marietta Huggard, Sarasota FL; Carolyn Holcomb, Englewood FL62.04%
2.43
6/7


John Veltri, Lakewood Ranch FL; Fran Mann, Longboat Key FL60.42%
2.43
6/7


Larry Delfs, Sarasota FL; Hugh Cleland, Toronto ON60.42%
3.51
1

Roy Cole - Bonnie Cole, Miramichi NB59.26%
2.63
2

Linda Mason - Keith Falkner, Sarasota FL58.56%
1.97
3

Mel Weisel, Longboat Key FL; Sol Kaplan, Sarasota FL56.25%
2.00
4/5
1
Libby Mages, Chicago IL; Irene Skiles, Longboat Key FL53.47%
1.30
4/5

Renee Crames, Longboat Key FL; Zachary Solomon, Sarasota FL53.47%
1.50
6
2
Virginia Bright, Nokomis FL; Katherine Grant, Riverview FL52.78%
1.13

3
Doris Linton, Nokomis FL; Dave Kaighin, Sarasota FL49.54%
0.84

4
Barbara Stirling - Judy Kimmel, Boca Grande FL48.38%
0.63

5
Stephan Dennis - Abra Dennis, University Park FL46.53%

Sat Aft NLM Pairs
24.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.79
1
1

Richard Krotseng, Lakewood Ranch FL; Jim Baker, Williamsville NY66.35%
2.84
2
2

Merrill Taylor, Holland MI; Thomas Tucker, Dowagiac MI60.94%
2.13
3
3

Helen Ford, Southern Shores NC; Anita Smith, North Venice FL60.12%
1.62
4
4
1
Pam Szabo, Marietta GA; Teresa Noa, Jersey City NJ58.93%
1.19
5/6
5/6

Jordan Hecktman - Marlene Hecktman, Longboat Key FL58.33%
1.05
5/6
5/6

Jane Elliott, Tampa FL; Kathy McKay, Lady Lake FL58.33%
1.22

2
Huguette Joly - Roger Buckland, Lac Brome QC57.44%
0.91

3
Joyce Levy, Wayland MA; Jean Wood, Concord MA55.36%
0.60

4/5
Yolande Dumont - Wilfred Dumont, Naples FL54.17%
0.60

4/5
Joyce Close, Plymouth MI; Rosalyn Monticciolo, Canton MI54.17%

Top of page

Sunday


Stratified Swiss Teams
61 Tables / Based on 77 Tables

MPsABCNamesScore
19.27
1


Ed Schulte - Paul Gallizzi, Tampa FL; Mark Smith, Lutz FL; Tom Kniest, University City MO113.00
14.45
2


Richard Wegman - Alice Wegman, Bethesda MD; Arnold Malasky - Ronnie Malasky, Longboat Key FL99.00
10.84
3


Richard Cobin - Michelle Golden, Sarasota FL; Suzan Lordi - Thomas Lordi, University Park FL97.00
8.13
4


James Bridges, Bradenton FL; Clay Dahl, Sarasota FL; John Rayner, Mississauga ON; Jill Thompson, Toronto ON96.00
6.42
5


Mike Cappelletti, Winter Park FL; Allison Howard, Cookeville TN; Michael Gamble, Shawnigan Lake BC; Andrew Garnett, Winterpark FL94.00
5.51
6


Martha Marsh, University Park FL; Les Bart - Sandra Nelson - William Nelson, Bradenton FL93.00
4.82
7


Pat Samuels - Art Samuels - H R 'Foxy' Hall - Joan Hall, Sarasota FL89.00
4.07
8/9


Sarah Jones-Chambers, Sun City Center FL; Dorothy Eveleigh, Sun City Ctr FL; Paul Knepper - Lee Knepper, Palmetto FL88.00
4.07
8/9


Gerald Nehra, Muskegon MI; Hans Stocker - Anna Davis - Douglas Drew, Sarasota FL88.00
3.22
10/12


Judi Sonon, Pittsburgh PA; Janet Wollstadt - Ann Peek - Sandra Lewis, Sarasota FL86.00
3.22
10/12


Sandra Gagnon - Libby Kaufman - Terry McHenry, Sarasota FL; John Segal, Wilton CT86.00
3.22
10/12


Robert Brent, Venice FL; Edward Spear, Bangor ME; David Wicentowski - Jane Wicentowski, Sarasota FL86.00
8.86
13/14
1/2

James Gordon, Nokomis FL; Jim Maxwell - Stephen Becker, Venice FL; Joan Stuckey, Sarasota FL85.00
8.86
13/14
1/2

Gregory Sellgren, Las Vegas NV; Harriet Brent, Venice FL; Tai Chan, Troy MI; Chris Peters, Rochester Hills MI85.00
2.41
15


Debra Eaves, Northville MI; Norman Bolton, Beverly Hills MI; Lynne Cook, Riverview MI; Sondra Schubiner, Naples FL82.00
2.15
16/18


Roger Johnson - Ann Raymond, Sarasota FL; John Veltri, Lakewood Ranch FL; Gerald Ungar, Pt Charlotte FL80.00
2.15
16/18


Michael Gilbert - Susan Gilbert, Sarasota FL; Jack Bonney - Dianne Bonney, Venice FL80.00
2.15
16/18


Jim Russell - Larry Auerbach - Sandra Fleischman - Richard Fleischman, Bradenton FL80.00
5.48
3/4
1
Lu Ganley, Rye NY; Julie Woods, Chesterfield MO; Lori Brickman, Longboat Keynch FL; Sally Sharp, Akron OH79.00
4.98
3/4

K. Joel Sommer - Lottie Sommer, Mamaroneck NY; William McClure - Elaine McClure, Longboat Key FL79.00
3.37
5

Tony Viidik - Joan Viidik, Venice FL; Paul Freiberg - John Lally, Naples FL78.00
2.89
6

William Fowl - Olga Markunas, Venice FL; Joanne Glazebrook, Peoria IL; Irving Murphy, North Port FL76.00
2.53
7

Cynthia Murphy, University Park FL; Sandra Murray - Luke Liccini, Sarasota FL; Alice Wile, Bradenton FL75.00
2.25
8

Marilyn Grant - Sarah Paschal Robin, Punta Gorda FL; Margaret Villela, Placida FL; Bonnie Elliott, N Ft Myers FL74.00
4.11
9
2
Anita Palmer - Charles Palmer, Bradenton FL; Lois Kern - Dave Kaighin, Sarasota FL73.00
1.84
10

John Stephen - Joanne Stephen, Ellenton FL; Gael Westall - Brian Howard, Bradenton FL71.00
1.63
11/12

Keith Falkner - Linda Mason, Sarasota FL; Nanette Meyer - Marjorie Lennon, Bradenton FL66.00
3.08
11/12
3
Dirk Van Oppen - Janet Van Oppen, Venice FL; Camille Weiss, Evanston IL; Aagot Manning, Sarasota FL66.00
2.31

4
Bobby Tyson - Roberta Shander - Beth Cotner, Sarasota FL; Farald Riegel, Osprey FL65.00
1.83

5
Marilyn Stamberg, Sarasota FL; Wolfgang Wostl - Bobbi Jennison, Longboat Key FL; Carol Weis, Ruxton MD64.00
1.47

6/7
Ina Becker - Charles Greenhouse - Lois Kaufman - Richard Kaufman, Longboat Key FL60.00
1.47

6/7
George Kenworthy, Bradenton FL; Allyn Clayman, University Park FL; Sussan Shimelman - David Komisar, Sarasota FL60.00

NLM Swiss Teams
16 Tables

MPsABCNamesScore
4.22
1
1

Lawrence Weiss - Valerie Hodson - John Burrill, Sarasota FL; Bradley Taylor, Bradenton FL108.00
3.17
2
2

Jean Adelson, Osprey FL; Julia Varnell, Bradenton FL; Barbara Madden - Sandra Sanborn, Sarasota FL88.00
2.37
3
3

Mariann Berge - Judith Silverman - Mary Welch - Joe Welch, Sarasota FL87.00
2.30
4/5
4/5
1
Jan Lazar - Tom McFarlane - Claudia Latona - David Curtis, Sarasota FL79.00
1.60
4/5
4/5

Clarence Merskin, Sun City Center FL; Shirley Shane, Ellenton FL; H Burton Steeves - W Susan Steeves, St John NB79.00
1.73

2
Robert D'Avanzo, Sarasota FL; Patricia Franklin - Margaret Hopkinson Johns - Patricia Woehlert, Bradenton FL74.00
1.29

3
Joan Sable - Shelley Leibson, Sarasota FL; Barbara Raphael, Longboat Key FL; Isabella Wagner, Pittsburgh PA68.00

Top of page

Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index
\