District 9

Tournament Results

May 19-22, 2011

Sarasota Spring Sectional


      General Information

Total Tables in Play - 225.5
Total Number of Players Attending - 324
Total Number of Players Winning Masterpoints - 241
Total Number of Masterpoints Won - 812.74
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday

Click for Masterpoint Winners
 
 Click on session name if underlined for details/matchpoints
Return to District 9 Tournament Index

Go to District 9 Home Page

Thursday        Masterpoint/Recaps:    Evening    KOs


Thurs Eve Strat Pairs
10.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.50
1
1

Patricia Demare - Nicholas Demare, Sarasota FL57.79%
2.63
2


Irina Ladyzhensky - Alexander Ladyzhensky, Ellenton FL57.31%
1.97
3


Sol Kaplan, Sarasota FL; Ellyn Batko, Deerfield IL56.56%
1.48
4


Libby Kaufman, Sarasota FL; Alice Wile, Bradenton FL56.49%
2.00
5
2
1
Eric Kaye, Sarasota FL; John McClenathan, Vero Beach FL53.73%
1.50
6
3
2
Kermit Jamison - Donna Jamison, Bradenton FL53.44%
1.12
4

Jay Richman, University Park FL; Iris Wilson, Sarasota FL53.30%
1.13
5
3
Merle Greenwald - Susan Sofia, Sarasota FL52.03%
0.84

4
Sheila Namiot - Marvin Rosen, Sarasota FL50.73%
0.88

5
David Warren - Bella Adams, Sarasota FL50.47%

Hand KO's Bracket 1
6 Tables

MPsRankNames
11.80
1
Paul Eberman - Madi Drimmer - Michel Rapoport - Terry McHenry, Sarasota FL
6.25
2
Les Bart - Gloria Bart - Sandra Nelson - William Nelson, Bradenton FL

Hand KO's Bracket 2
8 Tables

MPsRankNames
5.35
1
Cathleen Bartinikas - Debra Werman, Sarasota FL; Betty Tilton, River Forest IL; Dean Congbalay, Terrace Park OH
2.84
2
Frank Woodhouse - Sylvia Woodhouse, University Park FL; Anthony Munson - Ann Munson, Sarasota FL

Top of page

Friday        Masterpoint/Recaps:    Morning    Afternoon


Fri AM Strat Pairs
23.5 Tables / Based on 33 Tables

MPsABCNamesScore
7.17
1


Kimberly Whipple, Boca Grande FL; Kevin Dwyer, Tampa FL66.83%
5.38
2
1

Joan Stuckey - Jim Niemiec, Sarasota FL64.81%
4.03
3


Gen Geiger, Sarasota FL; Arnold Malasky, Longboat Key FL64.53%
3.02
4


Judith Flack, Pembroke Pines FL; Vincent Golden, University Park FL63.89%
2.42
5
2

Richard Rolfes, St Petersburg FL; Richard Stamper, Venice FL57.18%
2.00
6
3
1
Barry Capal - Hazel Capal, Longboat Key FL56.02%
1.83
4

Alice Wile - Lou Rabinowitz, Bradenton FL55.54%
1.28
5

Jo Ann Kertesz - Anna Howell, Sarasota FL54.34%
1.50
6
2
Katherine Grant, Riverview FL; Virginia Bright, Nokomis FL53.94%
1.13

3
Bobby Tyson - Valerie Terris, Sarasota FL50.89%
0.84

4
Howard Bloom - Barbara Tabar, Sarasota FL49.37%
0.77

5
Deanne Womble, Cortez FL; Gael Westall, Bradenton FL47.92%

Fri AM 299'er Pairs
9.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.92
1


Annette Nagel - Charles Henning, Sarasota FL68.45%
1.52
2
1
1
Stan Weinstein - Vic Lawrence, Osprey FL67.56%
1.14
3
2
2
Dev Pathak - Roger McCartney, Bradenton FL60.42%
0.86
4
3

Carol Franklin, Bradenton FL; Virginia Buehner, Lakewood Ranch FL55.95%
0.67
5
4

Nancy Dalton - Shelley Leibson, Sarasota FL55.06%
0.67

3
Jan Lazar - Barbara English, Sarasota FL53.27%

Fri Aft Strat Pairs
17.0 Tables / Based on 26 Tables

MPsABCNamesScore
6.00
1


Larry Auerbach - Jim Russell, Bradenton FL62.34%
4.50
2


Carol Hamilton - Bette Cohn, Sarasota FL62.18%
3.38
3


Wynona Bonomi, Bradenton FL; Harry Leopold, Sarasota FL60.58%
2.53
4


Gen Geiger, Sarasota FL; Arnold Malasky, Longboat Key FL58.81%
1.90
5


Michael Gilbert - Susan Gilbert, Sarasota FL58.49%
2.53
6
1
1
Virginia Bright, Nokomis FL; Katherine Grant, Riverview FL57.85%
1.90
2

Marilyn Snodell - Rene Butyn, Nokomis FL56.89%
1.42
3

Ruth Gorton, Longboat Key FL; Joan Mendell, Sarasota FL55.29%
1.33
4
2
Gael Westall, Bradenton FL; Deanne Womble, Cortez FL54.17%
1.00
5
3
Howard Bloom - Barbara Tabar, Sarasota FL53.85%
0.75

4
Valerie Terris - Bobby Tyson, Sarasota FL50.16%

Fri Aft 299'er Pairs
8.5 Tables

MPsABCNamesScore
1.92
1
1
1
Ann Mumford - Earl Mumford, Longboat Key FL61.69%
1.44
2


Dana Bauer - Diane Baldwin, Lakewood Ranch FL60.90%
1.08
3


Frank Stagl - John Mecholsky Jr, Gainesville FL59.65%
0.81
4


Mariann Berge - Dana Magee, Sarasota FL57.49%
1.14
5
2
2
Louis Marquet - Carolou Marquet, University Park FL57.02%
0.86
3
3
Barbara English - Robert Pasco, Sarasota FL55.48%
0.76
4

David Warren - Bella Adams, Sarasota FL53.34%

Top of page

Saturday        Masterpoint/Recaps:    Morning    Afternoon


Sat AM Strat Pairs
24.0 Tables / Based on 34 Tables

MPsABCNamesScore
7.33
1


Sally Meckstroth - Jeff Meckstroth, Clearwater Bch FL69.23%
5.50
2
1
1
Charles Palmer, Bradenton FL; Dave Kaighin, Sarasota FL59.15%
4.12
3


Sharon Meng-Horton, Dade City FL; Rahn Smith, Brandon FL58.85%
3.09
4


Michelle Golden, Sarasota FL; Suzan Lordi, University Park FL57.79%
2.32
5


Betsy Eisner - Ken Eisner, Truro NS57.72%
1.98
6


Jim Russell, Bradenton FL; Gen Geiger, Sarasota FL57.12%
2.32
2

Linda Poppell - Craig Abbott, Sarasota FL53.98%
1.74
3

Richard Novosad - Donald Braley, Naples FL52.93%
1.30
4
2
Katherine Grant, Riverview FL; Virginia Bright, Nokomis FL52.76%
0.98
5

Jay Richman, University Park FL; Iris Wilson, Sarasota FL52.74%
0.73
6

Sue Ruhle, Sarasota FL; Margaret Tominosky, No Venice FL52.06%

Sat AM 299'er Pairs
10.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.02
1
1

Carol Franklin, Bradenton FL; Virginia Buehner, Lakewood Ranch FL64.29%
1.52
2
2
1
Elenor Maxheim, Longboat Key FL; Cathy Goshorn, Sarasota FL61.01%
1.14
3


Frank Stagl - John Mecholsky Jr, Gainesville FL58.63%
1.09
4
3
2
Miriam Waltzer, Sarasota FL; Patricia Franklin, Bradenton FL58.33%
0.72
5
4

Sussan Shimelman, Sarasota FL; Gloria Biberman, Longboat Key FL57.44%
0.82
6
5
3
Annette Haney, Sarasota FL; Joyce Huber, Longboat Key FL54.46%
0.61

4
Nancy Meyers - Judith Lynch, Sarasota FL52.68%
0.40

5/6
Dev Pathak - Roger McCartney, Bradenton FL51.19%
0.40

5/6
James Anderson - Patricia Anderson, Longboat Key FL51.19%

Sat Aft Strat Pairs
21.0 Tables / Based on 31 Tables

MPsABCNamesScore
6.83
1


Sandra Nelson - William Nelson, Niskayuna NY69.06%
5.12
2


Richard Cobin - Libby Kaufman, Sarasota FL64.81%
3.84
3


Les Bart - Gloria Bart, Bradenton FL64.71%
2.88
4


Susan Gilbert - Michael Gilbert, Sarasota FL61.76%
2.16
5


Sharon Meng-Horton, Dade City FL; Rahn Smith, Brandon FL61.55%
1.62
6


Jack Bonney - Dianne Bonney, Venice FL60.46%
2.95
1

Marilyn Snodell - Rene Butyn, Nokomis FL59.80%
2.21
2

James Cooke, Painted Post NY; Virginia Connelly, Celebration FL57.84%
1.66
3

Lloyd Hankinson - Gail Pirodsky, Sarasota FL55.99%
1.24
4

Margaret Cooke - Peter Cooke, Painted Post NY55.23%
0.99
5

Joan Stuckey, Sarasota FL; Stephen Becker, Venice FL51.42%
0.71
6

Richard Novosad - Donald Braley, Naples FL49.46%
1.53

1
Katherine Grant, Riverview FL; Virginia Bright, Nokomis FL47.82%
1.15

2
Donna Kellerman, Bradenton FL; Charles Hemming, Sarasota FL46.73%

Sat Aft 299'er Pairs
10.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.02
1
1
1
David Warren - Bella Adams, Sarasota FL62.20%
1.52
2
2
2
Don Judge - Carlene Judge, Sarasota FL59.23%
1.14
3
3

Sussan Shimelman, Sarasota FL; Gloria Biberman, Longboat Key FL57.14%
0.85
4
4
3
Louis Marquet - Carolou Marquet, University Park FL56.55%
0.64
5
5
4
Devorah Castor, Lakewood Ranch FL; Barbara English, Sarasota FL56.25%
0.51
6


Edward Goldberg - Jo Ann McKinney, Sarasota FL54.46%

Top of page

Sunday        Masterpoint/Recaps:    Swiss


Stratified Swiss Teams
27 Tables / Based on 33 Tables

MPsABCNamesScore
10.75
1


Les Bart - Gloria Bart, Bradenton FL; Sandra Nelson - William Nelson, Niskayuna NY110.00
8.06
2


Michelle Golden - Richard Cobin, Sarasota FL; Suzan Lordi, University Park FL; Thomas Lordi, Sewickley PA87.00
6.05
3


Terry McHenry - Pat Samuels - Michel Rapoport - Joan Mendell, Sarasota FL80.00
4.54
4


Gen Geiger - Gigi Simpson, Sarasota FL; Arnold Malasky - Ronnie Malasky, Longboat Key FL75.00
3.58
5


Harriette Buckman, University Park FL; Fred Buckman, Univeristy Park FL; Michael Gilbert - Susan Gilbert, Sarasota FL71.00
3.07
6


J Robinson - Nancy Heusted, San Antonio FL; Irene Middleton, Sarasota FL; Vincent Golden, University Park FL68.00
2.69
7


Jim Russell - Larry Auerbach, Bradenton FL; Rahn Smith, Brandon FL; Sharon Meng-Horton, Dade City FL66.00
4.80
8/9
1/2

Sol Kaplan - Barbara Tabar - Howard Bloom, Sarasota FL; Ellyn Batko, Deerfield IL63.00
4.80
8/9
1/2

Gael Westall - Brian Howard, Bradenton FL; John Stephen, Mt Prospect IL; Joanne Stephen, Ellenton FL63.00
3.08
3

Stephen Becker - Sue Marshman - William Fowl, Venice FL; Irving Murphy, North Port FL62.00
3.36
4
1
Lloyd Hankinson - Gail Pirodsky - David Komisar, Sarasota FL; Mary Lou Turner, Bradenton FL61.00
2.52
5
2
Barry Capal - Hazel Capal, Longboat Key FL; Bobby Tyson - Roberta Shander, Sarasota FL60.00
1.89

3
Bruce Jacobs - Janet Kane - Janet Dugan - Valerie Terris, Sarasota FL56.00
1.27

4/5
Dean Congbalay, Terrace Park OH; Carol Lindholm - Kenneth Lindholm, Lakewood Ranch FL; Betty Tilton, River Forest IL54.00
1.27

4/5
Barbara McNany - Diane Kelsey - Mary Ellen Anderson - Bill Kelsey, Sebring FL54.00

299'er Swiss Teams
6 Tables

MPsABCNamesScore
2.42
1
1
1
Dev Pathak - Roger McCartney - Polly Webb, Bradenton FL; Donald Carr, Lakewood Ranch FL71.00
1.82
2


Jean Adelson, Osprey FL; Barbara Madden - Dede Kirkconnell - Sandra Sanborn, Sarasota FL65.00

Top of page

Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index