District 9

Tournament Results

January 19-22, 2012

Sarasota Winter Sectional


      General Information

Total Tables in Play - 448.5
Total Number of Players Attending - 591
Total Number of Players Winning Masterpoints - 478
Total Number of Masterpoints Won - 1,694.17
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday                            

Click for Masterpoint Winners
 
 Click on session name if underlined for details/matchpoints
Return to District 9 Tournament Index

Go to District 9 Home Page

Thursday


Thurs Eve Strat Pairs
10.0 Tables / Based on 19 Tables

MPsABCNamesScore
4.83
1


Jane Wicentowski, Sarasota FL; Miriam Metz, Bradenton FL59.26%
3.62
2
1

Sandra Murray - Jane Huerta, Sarasota FL56.71%
2.72
3


Irina Ladyzhensky - Alexander Ladyzhensky, Ellenton FL56.25%
2.04
4
2
1
Jack Hawes, Sarasota FL; Chip Lawrence, Overland Park KS56.02%
1.53
5
3

Sangit Chatterjee, Sarasoto FL; Hans Stocker, Sarasota FL53.01%
1.15
6


James Bridges, Bradenton FL; Henry Corwin, Sarasota FL52.78%
0.95
4

Margaret Tominosky, No Venice FL; Sue Ruhle, Sarasota FL51.16%
1.15

2
Gerard Lahn, N Venice FL; Arnold Gwirtzman, Venice FL50.69%

Thurs Eve 299'er Pairs
9.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.92
1
1
1
William Helferich - Carol Helferich, Rochester NY61.90%
1.44
2
2

Liz Riesen - Richard Riesen, Madison WI59.52%
1.08
3


Louis Sharp - Patricia Sharp, Venice FL55.95%
0.96
4
3

Garry Grossman - Adrienne Kohn, Bethesda MD52.38%
0.72
5
4

Barbara Meach - Jerry Meach, Waterford MI51.49%
0.48
5/6

Margaret Molloy - William McDonald, Sarasota FL51.19%
0.48
5/6

Winafred Schoeffler, Sarasota FL; Christopher Baurle, Dryden NY51.19%
0.89

2
Muthe Limpaecher - Rudy Limpaecher, Sarasota FL50.60%
0.59

3/4
Don Judge - Carlene Judge, Sarasota FL47.32%
0.59

3/4
Wayne Johnson - Betty Curry Johnson, Sarasota FL47.32%

Bracketed KO's Br 1
8 Tables

MPsRankNames
17.48
1
Ed Schulte - Kevin Dwyer - Paul Gallizzi, Tampa FL; Larry Auerbach, Bradenton FL; Tom Kniest, University City MO
9.26
2
Robert Brent, Venice FL; Edward Spear, Bangor ME; Jim Russell, Bradenton FL; David Wicentowski, Sarasota FL

Bracketed KO's Br 2
6 Tables

MPsRankNames
5.69
1
Wynona Bonomi - Arlene Silverstein - Joan Shuster, Bradenton FL; Farald Riegel, Osprey FL
3.02
2
Ronald Dewey, Plainville NY; Abra Dennis - Stephan Dennis, Jamesville NY; Margaret Venesky, Cicero NY

Bracketed KO's Br 3
8 Tables

MPsRankNames
5.42
1
Elliott Grosh - Joseph Enis, Bradenton FL; Brian O'Connell - Thomas Pentecost, Sarasota FL
2.87
2
Duane Hinrichs - Janet Hinrichs, Clearwater FL; Van Thomas Black - Elizabeth Black, Dunedin FL

Bracketed KO's Br 4
6 Tables

MPsRankNames
2.64
1
Jean Kydd - D Rice, Chelmsford MA; Jack Amstutz, Sarasota FL; Phyllis Zubulake, Lincolnshire IL
1.40
2
James Summers Jr, Silver Spring MD; Edith Mueller, Rockville MD; Larry Carswell, Venice FL; Laurence Fitzpatrick, Roscoe IL; Ruth Zook, Potomac MD

Top of page

Friday


Fri AM 299'ers
22.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.23
1


Louis Sharp - Patricia Sharp, Venice FL63.99%
2.42
2


Ronald Manne - Susan Manne, Cincinnati OH59.65%
2.09
3/4
1/2
1/2
Mary Lynn Westervelt - Maureen Minion, Longboat Key FL58.59%
2.09
3/4
1/2
1/2
Betty Jackson - P Rogers, Sarasota FL58.59%
1.34
5
3

Ann Friedman, Sarasota FL; Bette Kramer, Washington DC57.74%
0.77
6


Eleanor Feldman - Beverly Mann, Sarasota FL55.95%
1.00
4

Paul Brown, Englewood FL; Arthur Stoffel, Longboat Key FL55.06%
0.75
5

Myron Becker - Sandra Sanborn, Sarasota FL54.76%
0.57
6

Judith Kerson - Mayer Kerson, Margate NJ54.51%
0.86

3
Christopher Baurle, Dryden NY; Peter Kolby, Sarasota FL54.17%
0.65

4
Gaele Barthold, Longboat Key FL; Jan Lazar, Sarasota FL53.57%
0.48

5
Muthe Limpaecher - Rudy Limpaecher, Sarasota FL52.98%

Fri AM Strat Pairs
34.0 Tables / Based on 56 Tables

MPsABCNamesScore
11.00
1


Ranald Davidson, North York ON; Michael Gamble, Shawnigan Lake BC71.76%
8.25
2


Suzan Lordi, University Park FL; Miriam Metz, Bradenton FL68.75%
6.19
3
1
1
Katherine Grant, Riverview FL; Virginia Bright, Nokomis FL66.90%
4.64
4


John Startzel - Joan Bailey-Murray, Rockford IL66.67%
3.48
5


Norman Bolton, Beverly Hills MI; Debra Eaves, Northville MI64.12%
2.61
6


Vincent Golden, University Park FL; Irene Middleton, Sarasota FL63.89%
3.17
2

Keith Falkner - Linda Mason, Sarasota FL62.50%
2.37
3
2
John Clark - Marjorie Clark, Toronto ON59.26%
1.56
4/5
3
Martin Fiderer, Longboat Key FL; Rosalie Gartner, Southgate KY56.94%
1.83
4/5

Harris Silver, Sarasota FL; Sangit Chatterjee, Sarasoto FL56.94%
1.19
6

Gail Weaver, University Park FL; David Dean, Sarasota FL55.09%
1.09

4
Paula Huguenin - Michel Hugunin, Sarasota FL53.70%
0.82

5
Arnold Gwirtzman, Venice FL; Tai Chan, Troy MI53.24%
0.82

6
Mary Simonson - Cathy Deyoung, Sarasota FL51.62%

Fri Aft 299'ers
20.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.03
1


Fay Ennis - Henry Ennis, Tampa FL66.67%
2.28
2
1

Carol Franklin, Bradenton FL; Renee Wilson, Potomac MD62.20%
1.71
3
2
1
Stan Weinstein - Vic Lawrence, Osprey FL61.90%
1.28
4


Lois Tankerley - Robert Mehn, Bradenton FL58.33%
1.01
5


Dana Bauer - Diane Baldwin, Lakewood Ranch FL58.04%
1.28
6
3

Mayer Kerson - Judith Kerson, Margate NJ56.25%
0.96
4

Edward Sichler - Marilyn Sichler, Leland MI55.95%
1.15
5
2
Muthe Limpaecher - Rudy Limpaecher, Sarasota FL55.06%
0.48
6/7

James Treadway - Shirley Treadway, Sebring FL54.76%
0.81
6/7

Ann Friedman, Sarasota FL; Bette Kramer, Washington DC54.76%
0.86

3
Polly Webb, Bradenton FL; Donald Carr, Lakewood Ranch FL53.57%
0.65

4
Betty Curry Johnson - Wayne Johnson, Sarasota FL53.27%
0.48

5
Christopher Baurle, Dryden NY; Peter Kolby, Sarasota FL52.68%

Fri Aft Strat Pairs
34.0 Tables / Based on 54 Tables

MPsABCNamesScore
10.67
1


Janet Laudenslager, Nokomis FL; Carolyn Holcomb, Englewood FL68.98%
8.00
2


Terry McHenry, Sarasota FL; Sheila Pies, Osprey FL68.06%
6.00
3


Les Bart - Gloria Bart, Bradenton FL64.58%
4.50
4
1

Judy Hill - Richard Hill, Sarasota FL63.19%
2.96
5/6


Vincent Golden, University Park FL; Irene Middleton, Sarasota FL61.81%
2.96
5/6


Suzan Lordi, University Park FL; Miriam Metz, Bradenton FL61.81%
3.06
2

Linda Mason - Keith Falkner, Sarasota FL58.33%
2.30
3

Shirley Ramspeck, Sarasota FL; Ronald Herrygers, North Port FL56.71%
1.72
4

Sandra Lewis, Sarasota FL; Joan Merritt, Wrentham MA56.25%
1.29
5

Janet Kane - Bruce Jacobs, Sarasota FL55.56%
0.97
6

Roberta Kaplan, Highland Park IL; Joyce Gidwitz, Longboat Key FL55.09%
2.36

1
Lori Brickman, Longboat Keynch FL; Jean Simon, Longboat Key FL51.85%
1.77

2
Lois Kehoe - Sarah Lafleur, Toronto ON51.39%
1.17

3/4
Katherine Grant, Riverview FL; Virginia Bright, Nokomis FL49.77%
1.17

3/4
Daniel Shoemaker - Kenneth Berger, Sarasota FL49.77%
0.75

5
Forrest Baker, Bonita Springs FL; Gail Jeffrey, Sarasota FL49.31%
0.78

6
Lee Vickman, Highland Park IL; Richard Kaufman, Longboat Key FL47.92%

Top of page

Saturday


Sat AM Strat Pairs
27.5 Tables / Based on 54 Tables

MPsABCNamesScore
10.67
1


Donna Rodwell - Eric Rodwell, Clearwater Bch FL63.65%
8.00
2


Barry Bragin - Eleanor Bragin, Silver Spring MD62.44%
6.00
3


Paul Eberman, Sarasota FL; John Segal, Wilton CT61.80%
4.50
4


Richard Cobin - Serban Nicolau, Sarasota FL61.37%
3.38
5


Madi Drimmer - Terry McHenry, Sarasota FL60.90%
2.53
6


Paul Horn, Lakewood Ranch FL; Larry Auerbach, Bradenton FL60.74%
3.23
1

Sangit Chatterjee, Sarasoto FL; Hans Stocker, Sarasota FL59.29%
2.42
2

Tony Viidik - Joan Viidik, Waterloo ON53.00%
1.82
3

Bonnie Parker - David Parker, Springdale OH52.01%
1.36
4

Rene Butyn - Marilyn Snodell, Nokomis FL51.37%
1.12
5

Steven Goodman - Carol Frana, Overland Park KS50.64%
1.77
6
1
Virginia Bright, Nokomis FL; Katherine Grant, Riverview FL49.34%
1.33

2
June Wood, Sun City Ctr FL; Carole Remick, Sarasota FL47.92%
1.00

3
Karen Fessel, Sarasota FL; Sarah Thorpe, Oldsmar FL46.96%
0.75

4
Paula Huguenin - P Huguenin, Sarasota FL46.79%

Sat AM 299'ers
26.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.63
1
1
1
Pauline Beaudoin, North Hatley QC; Patricia French-Folk, Sarasota FL63.45%
2.72
2


Carol Lindholm - Kenneth Lindholm, Lakewood Ranch FL61.74%
2.21
3
2

Jack Amstutz, Sarasota FL; Phyllis Zubulake, Lincolnshire IL61.55%
1.66
4
3
2
Nancy Pinder, Sarasota FL; Gaele Barthold, Longboat Key FL60.23%
1.24
5
4

Liz Riesen - Richard Riesen, Madison WI60.04%
0.93
6
5

Judith Kerson - Mayer Kerson, Margate NJ59.09%
1.20
6
3
Ron Glass - Rae Glass, Alexandria VA58.90%
0.90

4
Dev Pathak - Roger McCartney, Bradenton FL57.20%
0.67

5
Roger Buckland, lac Brome QC; Huguette Joly, Lac Brome QC50.95%
0.51

6
Louis Marquet - Carolou Marquet, University Park FL50.57%

Sat Aft 299'ers
20.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.03
1


Dana Bauer - Diane Baldwin, Lakewood Ranch FL65.18%
2.47
2
1
1
Robert Kay, Sarasota FL; Larry Brown, University Park FL63.95%
1.85
3
2

Glenn Hills - Sandra Hills, Maple ON63.10%
1.28
4


Heather Shane - Karen Linder, The Villages FL58.75%
1.39
5
3

Sandra Sanborn - Dede Kirkconnell, Sarasota FL58.38%
1.15
6
4
2
Don Judge - Carlene Judge, Sarasota FL58.04%
0.78
5

James Treadway - Shirley Treadway, Sebring FL57.74%
0.71
6

Jack Amstutz, Sarasota FL; Phyllis Zubulake, Lincolnshire IL57.36%
0.86

3
Christopher Baurle, Dryden NY; Peter Kolby, Sarasota FL56.08%
0.65

4
Kitty Matzkin - Lew Matzkin, Sun City Center FL55.01%
0.60

5
Mary Overlees, Bradenton FL; Robert Pasco, Sarasota FL53.57%

Sat Aft Strat Pairs
34.0 Tables / Based on 54 Tables

MPsABCNamesScore
10.67
1


Barry Bragin, Silver Spring MD; Richard Wegman, Bethesda MD63.62%
8.00
2


Sally Meckstroth - Jeff Meckstroth, Clearwater Bch FL62.18%
6.00
3


Paul Eberman, Sarasota FL; John Segal, Wilton CT60.90%
4.50
4


Lynne Cook, Riverview MI; Sondra Schubiner, Franklin MI59.29%
4.08
5
1

Sol Kaplan, Sarasota FL; Jeff Vedeges, Clearwater FL59.13%
2.53
6


Miriam Metz, Bradenton FL; Harriette Buckman, University Park FL58.97%
3.06
2

Steven Goodman - Carol Frana, Overland Park KS55.93%
2.30
3

David Hines, Holmes Beach FL; Mary Lou Turner, Bradenton FL55.61%
1.72
4

Bonnie Parker - David Parker, Springdale OH54.17%
2.24
5
1
Colette Sears - Catherine Rodriguez, Venice FL53.53%
1.68
6
2
Virginia Bright, Nokomis FL; Katherine Grant, Riverview FL52.88%
1.48

3
June Wood, Sun City Ctr FL; Carole Remick, Sarasota FL51.92%
0.95

4
D Hubbard - Charlotte Hubbard, University Park FL51.28%
0.74

5
Betty Tilton, Longboat Key FL; Dean Congbalay, Terrace Park OH50.64%

Compact KO Br 1
12 Tables

MPsRankNames
6.98
1
Ranald Davidson, North York ON; Michael Gamble, Shawnigan Lake BC; Grant Godfrey, Saint John NB; George Colter, Fredericton NB
4.89
2
Gerald Nehra, Muskegon MI; Grace Charron - William Granger, Bradenton FL; Susan Elwyn, Sarasota FL
3.14
3
Jo Anne Thompson - Richard Vatter, Cadillac MI; Cheryl Stark - Richard Seibert, Sarasota FL
2.44
4
Ronald Dewey, Plainville NY; Margaret Venesky, Cicero NY; Abra Dennis - Stephan Dennis, Jamesville NY

Compact KO Br 2
14 Tables

MPsRankNames
3.85
1
Alice Weinstein - Elliott Weinstein - Jean Simon, Longboat Key FL; Lori Brickman, Longboat Keynch FL
2.70
2
George Kenworthy, Bradenton FL; Allyn Clayman - Sylvia Woodhouse - Frank Woodhouse, University Park FL
1.73
3
Andrew Perkins Sr - Joan Hardie, University Park FL; Renee Bergstein - Jerry Bergstein, Indianapolis IN
1.35
4
Marcia Frankel, Sarasota FL; Marcia Clark, Darien CT; Mary Riegel, Osprey FL; Roger Boyd, Fairborn OH

Top of page

Sunday


Sunday Open Swiss Teams
49 Tables / Based on 63 Tables

MPsABCNamesScore
17.96
1


Larry Auerbach - Jim Russell - Richard Fleischman - Sandra Fleischman, Bradenton FL102.00
13.47
2


Nie Lih Kalat - Jane Wicentowski - David Wicentowski, Sarasota FL; Edward Spear, Bangor ME99.00
10.10
3
1

Michelle Golden - Richard Cobin, Sarasota FL; Marilyn Snodell - Rene Butyn, Nokomis FL95.00
7.58
4


Roger Johnson - Sandra Gagnon, Sarasota FL; Gerald Ungar, Pt Charlotte FL; John Veltri, Bradenton FL93.00
5.99
5


Barry Bragin - Eleanor Bragin, Silver Spring MD; Alice Wegman - Richard Wegman, Bethesda MD90.00
5.13
6


Jean Seward, Venice FL; Carolyn Holcomb, Englewood FL; Ann Turner - Janet Laudenslager, Nokomis FL89.00
6.80
7
2

Tony Viidik - Joan Viidik - Malkin Howes, Waterloo ON; Peter Hannak, Kitchener ON87.00
3.99
8


Gen Geiger, Sarasota FL; Betty Grandoff, Clearwater FL; Douglas Drew, Toronto ON; James Bottom, Russell Springs KY86.00
3.43
9/10


Evan Berman, Sarasota FL; Asya Ladyzhensky - Irina Ladyzhensky - Alexander Ladyzhensky, Ellenton FL85.00
3.43
9/10


Ed Schulte - Paul Gallizzi - Kevin Dwyer, Tampa FL; Tom Kniest, University City MO85.00
2.99
11


Richard Vatter - Jo Anne Thompson, Cadillac MI; James Hamilton - Carol Hamilton, Sarasota FL82.00
2.76
12


John Rayner, Mississauga ON; Jill Thompson, Toronto ON; James Praught, Summerside PE; Melinda Maclean, Truro NS81.00
5.10
13
3
1
Marilyn Engebrecht - Valerie Terris - Beth Cotner - Bobby Tyson, Sarasota FL80.00
3.83
14
4

Lloyd Hankinson - Gail Pirodsky - Janet Kane - Bruce Jacobs, Sarasota FL79.00
3.18
15/16
5
2
Betty Tilton, Longboat Key FL; James Ferry, Sarasota FL; Jim Fenwick, Markham ON; Dean Congbalay, Terrace Park OH78.00
2.18
15/16


Norman Bolton, Beverly Hills MI; Debra Eaves, Northville MI; Lynne Cook, Riverview MI; Sondra Schubiner, Franklin MI78.00
2.59
17
6

Linda Mason - Keith Falkner - Richard Joseph - Richard Johnson, Sarasota FL77.00
2.27
7

Ronald Herrygers, North Port FL; Shirley Ramspeck, Sarasota FL; John Cullen, Terrance Bay ON; Sharon Stevens, Vineland STN ON75.00
2.02
8

Sangit Chatterjee, Sarasoto FL; Jane Canter - Libby Kaufman - Terry McHenry, Sarasota FL74.00
1.73
9/10

Brian Howard - Gael Westall - Grace Charron, Bradenton FL; Marilyn Grant, Punta Gorda FL72.00
1.73
9/10

Stephen Becker - Michael Warchol - Marcia Ryan - Janice Stiegmann, Venice FL72.00
2.09

3/4
Steve Cordray - Mary Cordray, Lancaster OH; Mary Ellen Anderson - Barbara McNany, Sebring FL70.00
2.09

3/4
Helen Ford, Southern Shores NC; Anita Smith, North Venice FL; Margaret Tominosky, No Venice FL; Eric Kaye, Sarasota FL70.00
1.41

5
Van Thomas Black - Elizabeth Black, Dunedin FL; Janet Hinrichs - Duane Hinrichs, Clearwater FL69.00

Sunday 299er Swiss Teams
14 Tables

MPsABCNamesScore
3.63
1
1

Wolfgang Wostl, Longboat Key FL; Carol Weis, Ruxton MD; Marilyn Stamberg, Sarasota FL; Paul Reamer, Baltimore MD92.00
2.72
2


Gloria Frydman - Jeanne Janz - Mariann Berge, Sarasota FL; Evelyn Maurer, Longboat Key FL91.00
1.79
3/4


Vicky Hertel - Carol Reimers, Venice FL; Carol Franklin, Bradenton FL; Barbara Fleisher, Longboat Key FL83.00
1.79
3/4


Linda Poppell, Sarasota FL; Kathie Keiderling - Jim Baker, Bradenton FL; Richard Krotseng, Lakewood Ranch FL83.00
2.03
5
2

Dianne Kinney - Dede Kirkconnell - Sandra Sanborn, Sarasota FL; Jean Adelson, Osprey FL81.00
1.91
3
1
Miriam Waltzer - Robert D'Avanzo, Sarasota FL; Patricia Franklin - Margaret Hopkinson Johns, Bradenton FL76.00
1.43
4
2
Elizabeth Goldman - Robert Goldman - Anthony Munson - Ann Munson, Sarasota FL75.00

Top of page

Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index
\