District 9

Tournament Results

November 17-20, 2011

Sarasota Winter Sectional


General Information

Total Tables in Play - 299.0
Total Number of Players Attending - 407
Total Number of Players Winning Masterpoints - 331
Total Number of Masterpoints Won - 1,168.84
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday

Click for Masterpoint Winners
 
 Click on session name if underlined for details/matchpoints
Return to District 9 Tournament Index

Go to District 9 Home Page

Thursday        Masterpoint/Recaps:    Evening    KOs        Hand Records:    Evening


Thu Eve Strat Pairs
8.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.17
1


Jo Anne Thompson - Richard Vatter, Cadillac MI64.58%
2.38
2
1

Asya Ladyzhensky, Ellenton FL; Evan Berman, Sarasota FL63.76%
1.78
3


Carol Hamilton - Bette Cohn, Sarasota FL62.50%
1.34
4


Jane Canter, Sarasota FL; Cynthia Murphy, University Park FL60.58%
1.59
5
2
1
Louis Sharp - Patricia Sharp, Libertyville IL58.47%
1.19
3
2
Linda Poppell, Sarasota FL; Jim Baker, Bradenton FL57.74%
0.89
4
3
Barbara Meach - Jerry Meach, Waterford MI48.94%
0.70
5
4
Sandra Sanborn - Betty Jackson, Sarasota FL44.34%

Handicapped KO Bracket 1
8 Tables

MPsRankNames
16.67
1
Joseph Godefrin, Sarasota FL; Ed Schulte, Tampa FL; Andrew Garnett, Winterpark FL; Larry Mori, Clearwater FL
8.84
2
Les Bart - Gloria Bart, Bradenton FL; Sandra Nelson - William Nelson, Niskayuna NY
3.75
3/4
Robert Brent - Jack Bonney, Venice FL; Edward Spear, Bangor ME; David Wicentowski, Sarasota FL

Handicapped KO Bracket 2
7 Tables

MPsRankNames
5.35
1
Joseph Enis - Elliott Grosh, Bradenton FL; Thomas Pentecost - Brian O'Connell, Sarasota FL
2.84
2
Arlene Silverstein - Wynona Bonomi, Bradenton FL; Jerry Wiggins, Sarasota FL; Farald Riegel, Osprey FL

Handicapped KO Bracket 3
8 Tables

MPsRankNames
5.08
1
Dana Bauer - Diane Baldwin, Lakewood Ranch FL; Betty Fecteau - L Joan Sperry, Sarasota FL
2.69
2
David Hines, Holmes Beach FL; Marshall Kaufman - Mary Lou Turner, Bradenton FL; David Komisar, Sarasota FL

Top of page

Friday        Masterpoint/Recaps:    Morning    Afternoon        Hand Records:    Morning    Afternoon


Fri AM Strat Open Pairs
23.0 Tables / Based on 35 Tables

MPsABCNamesScore
7.50
1


John Brady, Jacksonville FL; Julie Zhu, Vero Beach FL68.98%
5.63
2


Sheila Pies, Osprey FL; Terry McHenry, Sarasota FL67.82%
4.22
3


Nancy Flynn - John Flynn, Medfield MA63.19%
3.16
4


Sally Meckstroth - Jeff Meckstroth, Clearwater Bch FL60.19%
2.37
5


Richard Vatter, Cadillac MI; Richard Seibert, Sarasota FL59.95%
1.78
6


Harry Meyer II - Sandra Gagnon, Sarasota FL59.26%
3.23
1
1
Allen Weintraub - Barbara Morrison, Sarasota FL55.56%
2.42
2

Catherine Raniolo, Sarasota FL; Valerie Goldstein, Wellington FL55.32%
1.82
3

Jacek Leszczylowski - Michel Rapoport, Sarasota FL55.09%
1.50
4
2
Norman Karam - Linda Karam, North Bay ON53.24%
1.19
5
3
Jack Hawes, Sarasota FL; June Wood, Sun City Ctr FL53.01%
0.84
6
4
Susan Elwyn, Sarasota FL; Donna Kellerman, Bradenton FL50.00%
0.63

5
Mary Swanson - Mary Lou Schulz, Sarasota FL46.76%

Fri AM Strat 299er Pairs
12.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.22
1


Louis Sharp - Patricia Sharp, Libertyville IL59.52%
1.90
2
1
1
Jo Ann McKinney, Sarasota FL; Beverly Pillot, Bradenton FL58.33%
1.43
3
2

Gloria Biberman, Longboat Key FL; Shelley Leibson, Sarasota FL58.04%
1.07
4
3

Margaret Molloy - Suzanne Brown, Sarasota FL57.74%
0.62
5/6


John Burrill, Sarasota FL; Ernestine Goodnough, Osprey FL57.14%
1.02
5/6
4
2
Margaret Barbeau - Roberta Zimmerman, Sarasota FL57.14%
0.77
5
3
Kay Ward - G Smith, Sarasota FL56.25%
0.56
6

Jean Adelson, Osprey FL; Julia Varnell, Bradenton FL55.06%
0.57

4
Rochelle Lombard - Cirino Lombard, Sarasota FL49.70%

Fri AFT Strat Open Pairs
24.5 Tables / Based on 34 Tables

MPsABCNamesScore
7.33
1


Sally Meckstroth - Jeff Meckstroth, Clearwater Bch FL68.01%
5.50
2
1
1
Allen Weintraub - Barbara Morrison, Sarasota FL62.04%
4.12
3
2
2
Virginia Bright, Nokomis FL; Katherine Grant, Riverview FL59.43%
3.09
4


Edward Quinlan - Stephen Becker, Venice FL56.71%
2.32
5
3

Linda Mason - Keith Falkner, Sarasota FL56.48%
1.74
6


Doris McGinley, Venice FL; Michael Bela Kassay, Sarasota FL56.25%
1.36
4

Lee Morgenlander - Roberta Shander, Sarasota FL55.94%
1.26
5
3
Nancy Lacktman, Venice FL; Amy Eliezer, Sarasota FL54.40%
0.77
6

Catherine Raniolo, Sarasota FL; Valerie Goldstein, Wellington FL52.84%
1.12

4
Carrie Bell, Callander ON; Grace Surphlis, Oakville ON52.23%
0.83

5
Nora Cushing, Newport RI; Katharine Horner, Richmond VA50.23%

Fri AFT 299er Pairs
9.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.92
1
1
1
Anthony Munson - Ann Munson, Sarasota FL66.37%
1.44
2
2

Dede Kirkconnell - Sandra Sanborn, Sarasota FL57.74%
1.08
3


Louis Sharp - Patricia Sharp, Libertyville IL56.55%
0.91
4
3
2
Joseph Sackett, Ponte Vedra Bch FL; Katherine Schiffman, Jacksonville FL56.25%
0.68
5
4

Barbara Fleisher, Longboat Key FL; Vicky Hertel, Venice FL53.87%
0.67
5
3
Bernadette Meisenheimer - Candace McMahon, Lakewood Ranch FL53.27%

Top of page

Saturday        Masterpoint/Recaps:    Morning    Afternoon    KO's        Hand Records:    Morning    Afternoon


Sat AM 299'er Pairs
13.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.42
1
1

Margaret Molloy - William McDonald, Sarasota FL62.44%
1.82
2


Elaine Stern - Barbara Madden, Sarasota FL59.44%
1.57
3
2

Carol Reimers - Vicky Hertel, Venice FL59.44%
1.45
4
3
1
Patricia Hamilton - Claudia Latona, Sarasota FL57.89%
0.88
5
4

Betty Jackson - Sandra Sanborn, Sarasota FL55.28%
0.57
6


Ernestine Goodnough, Osprey FL; John Burrill, Sarasota FL54.86%
0.66
5

Carolyn Gornowicz - Jerry Gornowicz, Longboat Key FL54.43%
1.09
6
2
Anthony Duthie - Rodney Walker, Clearwater FL53.49%
0.82

3
Sue Hokamp - Mona Karna, Sarasota FL52.70%
0.61

4
Christina Bauman, Osprey FL; Valerie Hodson, Sarasota FL52.31%
0.48

5
Anthony Munson - Ann Munson, Sarasota FL49.03%

Sat AM Strat Pairs
19.5 Tables / Based on 34 Tables

MPsABCNamesScore
7.33
1


Les Bart - Gloria Bart, Bradenton FL69.21%
5.50
2


Edward Spear, Bangor ME; Robert Brent, Venice FL67.96%
4.12
3


Paul Eberman, Sarasota FL; John Segal, Wilton CT64.22%
3.09
4


Bette Cohn - Carol Hamilton, Sarasota FL63.04%
2.32
5


Libby Kaufman - Richard Cobin, Sarasota FL61.34%
1.74
6


Marietta Huggard, Sarasota FL; Carolyn Holcomb, Englewood FL59.68%
2.95
1
1
Jack Amstutz, Sarasota FL; Jean Kydd, Chelmsford MA55.32%
2.21
2

Gail Pirodsky - Lloyd Hankinson, Sarasota FL53.24%
1.66
3

Richard Joseph - Richard Johnson, Sarasota FL52.49%
1.24
4

Becky Roberts, Ft Myers FL; Eric Brauner, Bradenton FL52.31%
1.12
5

Elaine Bowers, University Park FL; Craig Abbott, Sarasota FL51.62%
0.78
6

Sherry Tracy - Peter Tracy, Longboat Key FL51.39%
1.41

2
Virginia Bright, Nokomis FL; Katherine Grant, Riverview FL50.69%
1.06

3
June Wood, Sun City Ctr FL; Joanne Soterion, Ellenton FL50.03%
0.79

4
Dennis Walsh - Eleonore Freihofer, Mashpee MA46.53%

Youth Game
3.0 Tables

MPsRankNamesScore
0.80
1
Michael Guttierrez - Cloey Schoener, 72.00%
0.60
2
Austin Rozelle - Joey Worthley, 65.75%

Compact KO
16 Tables

MPsRankNames
5.45
1
David Hines, Holmes Beach FL; Mary Lou Turner - Marshall Kaufman, Bradenton FL; David Komisar, Sarasota FL
3.82
2
Russell Craft - Dee Craft, Smith's Parish Bermuda; Roy Whalin - Dorothy Whalin, Miami FL
2.45
3
Marilyn Engebrecht - Carol Lyons - David Seelbinder - Valerie Terris, Sarasota FL
1.91
4
Ian Grant, Venice FL; Bonnie Gariglio, Tampa FL; Barbara Gray, Treasure Island FL; Nit Buckhout, Palm Harbor FL

Sat Aft Strat Pairs
23.0 Tables / Based on 33 Tables

MPsABCNamesScore
7.17
1


Les Bart - Gloria Bart, Bradenton FL68.52%
5.38
2


Marietta Huggard, Sarasota FL; Carolyn Holcomb, Englewood FL62.96%
4.03
3


John Brady, Jacksonville FL; Julie Zhu, Vero Beach FL62.50%
3.02
4


Tom Kniest, University City MO; Madi Drimmer, Sarasota FL62.27%
2.27
5


Irene Middleton, Sarasota FL; Vincent Golden, University Park FL60.42%
1.70
6


Jack Bonney, Venice FL; Steve Surasky, Boynton Beach FL60.19%
3.23
1
1
Jane Huerta - Jane Canter, Sarasota FL58.33%
2.42
2

Michel Rapoport - Jacek Leszczylowski, Sarasota FL57.64%
1.82
3

Joan Stuckey, Sarasota FL; Stephen Becker, Venice FL53.47%
1.59
4
2
Betty Tilton, River Forest IL; Mary Misischia, University Park FL49.77%
0.90
5/6

Gail Pirodsky - Lloyd Hankinson, Sarasota FL47.92%
1.19
5/6
3
Jack Amstutz, Sarasota FL; Jean Kydd, Chelmsford MA47.92%
0.89

4
Dennis Walsh - Eleonore Freihofer, Mashpee MA47.45%
0.77

5
June Wood, Sun City Ctr FL; Joanne Soterion, Ellenton FL46.99%

Sat Aft 299'ers
10.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.02
1
1

Carolyn Gornowicz - Jerry Gornowicz, Longboat Key FL61.61%
1.52
2


Dana Bauer - Diane Baldwin, Lakewood Ranch FL58.42%
1.14
3


John Burrill, Sarasota FL; Ernestine Goodnough, Osprey FL56.25%
1.14
4
2

Dede Kirkconnell - Sandra Sanborn, Sarasota FL55.65%
0.86
5
3

Carol Franklin, Bradenton FL; Virginia Buehner, Bloomington IN54.85%
0.64
6
4

Anita Marcus - Neal Marcus, West Bloomfield MI52.89%
1.11

1
William Helferich - Carol Helferich, Rochester NY50.81%
0.83

2
Mary Overlees, Bradenton FL; Barbara Madden, Sarasota FL47.49%

Top of page

Sunday        Masterpoint/Recaps:    Swiss


Stratified Swiss Teams
37 Tables / Based on 46 Tables

MPsABCNamesScore
14.00
1


Kevin Dwyer - Ed Schulte, Tampa FL; Larry Auerbach, Bradenton FL; Joseph Godefrin, Sarasota FL104.00
10.50
2


Robert Brent, Venice FL; Edward Spear, Bangor ME; George Colter, Fredericton NB; Barry Onslow, Englewood FL102.00
6.90
3/4


Jack Bonney - Dianne Bonney, Venice FL; Betty Surasky - Steve Surasky, Boynton Beach FL94.00
6.90
3/4


Les Bart - Gloria Bart, Bradenton FL; Sandra Nelson - William Nelson, Niskayuna NY94.00
4.67
5


Rahn Smith, Brandon FL; Sharon Meng-Horton, Dade City FL; Andrew Garnett, Winterpark FL; Carol Garnett, St Petersburg FL90.00
7.17
6
1
1
Joseph Enis - Elliott Grosh - Bill Johnston - Marshall Kaufman, Bradenton FL89.00
3.50
7


Doris McGinley, Venice FL; Sandra Gagnon - Michael Bela Kassay - Harris Silver, Sarasota FL86.00
5.38
8/9
2

Margaret Tominosky, No Venice FL; Ann Peek - Sandra Lewis - Janet Wollstadt, Sarasota FL81.00
2.96
8/9


Richard Vatter - Jo Anne Thompson, Cadillac MI; Cheryl Stark - Richard Seibert, Sarasota FL81.00
2.44
10/11


Pat Samuels - Art Samuels - Nie Lih Kalat - Roger Johnson, Sarasota FL80.00
2.44
10/11


David Wicentowski - Jane Wicentowski, Sarasota FL; Richard Fleischman - Sandra Fleischman, Bradenton FL80.00
4.03
12
3

Gordon Walker, Naples FL; Bruce Waugh - Wesley Gray - Jack Amstutz, Sarasota FL79.00
3.02
13
4

Alice Wile - Lou Rabinowitz - Veronica Jakusovas, Bradenton FL; Marian Jacobs, Freehold NJ77.00
2.39
5

Terry McHenry - Jane Canter - Jane Huerta, Sarasota FL; Sheila Pies, Osprey FL75.00
1.92
6/7

Brian Howard - Connie Maloney, Bradenton FL; Joanne Stephen - John Stephen, Ellenton FL74.00
1.92
6/7

Shirley Ramspeck, Sarasota FL; Ronald Herrygers, North Port FL; Sherry Tracy - Peter Tracy, Longboat Key FL74.00
2.92

2
Marilyn Engebrecht - Valerie Terris - Michel Rapoport - Jacek Leszczylowski, Sarasota FL72.00
1.92

3/4
Steve Cordray - Mary Cordray, Lancaster OH; Richard Russell, London ON; Barbara McNany, Sebring FL70.00
1.92

3/4
Lloyd Hankinson - Gail Pirodsky - Bobby Tyson, Sarasota FL; Harry Hood, Canastota NY70.00

299'er Swiss
9 Tables

MPsABCNamesScore
2.88
1
1

Vicky Hertel - Carol Reimers - Roger Reimers, Venice FL; Edith Mueller, Rockville MD85.00
2.16
2


Anita Smith, North Venice FL; M. Clint Doss, Toccoa GA; Helen Ford, Southern Shores NC; Carolyn Gornowicz, Longboat Key FL84.00
1.79
3
2
1
Robert Goldman - Elizabeth Goldman - Anthony Munson - Ann Munson, Sarasota FL79.00
1.22
4


Mariann Berge - Judith Silverman - Gloria Frydman, Sarasota FL; Evelyn Maurer, Longboat Key FL76.00

Top of page

Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index