District 9

Tournament Results

May 19-22, 2011

Sarasota Spring Sectional


      General Information

Total Tables in Play - 251.5
Total Number of Players Attending - 354
Total Number of Players Winning Masterpoints - 294
Total Number of Masterpoints Won - 921.98
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday

Click for Masterpoint Winners
 
 Click on session name if underlined for details/matchpoints
Return to District 9 Tournament Index

Go to District 9 Home Page

Thursday        Masterpoint/Recaps:    Evening    KOs


Thurs Eve Strat Pairs
6.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.83
1
1
1
Asya Ladyzhensky, Ellenton FL; Evan Berman, Sarasota FL63.91%
2.12
2


Bette Cohn - Carol Hamilton, Sarasota FL57.91%
1.59
3
2

Jane Canter, Sarasota FL; Cynthia Murphy, University Park FL57.43%
1.24
4
3
2
Richard Krotseng, Lakewood Ranch FL; Jim Baker, Bradenton FL56.29%
0.90
5


Susan Gilbert - Michael Gilbert, Sarasota FL56.00%
0.93
4
3
Judith Kortier, Hudson FL; Christie Bendickson, Spring Hill FL51.57%

Handicapped KO Br 1
5 Tables

MPsRankNames
12.17
1
Ed Schulte - Paul Gallizzi, Tampa FL; Joseph Godefrin, Sarasota FL; Jim Russell, Bradenton FL; Tom Kniest, University City MO
6.45
2
Les Bart - Gloria Bart, Bradenton FL; Sandra Nelson - William Nelson, Niskayuna NY

Handicapped KO Br 2
7 Tables

MPsRankNames
5.47
1
Joan Shuster - Arlene Silverstein, Bradenton FL; Jerry Wiggins - Howard Bloom, Sarasota FL
2.90
2
Pat Nelson - James Lambert - Jack Wetherson - David Chittick, Venice FL

Handicapped KO Br 3
6 Tables

MPsRankNames
2.35
1
Allyn Clayman - Sylvia Woodhouse - Frank Woodhouse, University Park FL; Nancy Lacktman, Venice FL
1.25
2
Babs Thacker - Penny Lounsberry, Clearwater FL; Everett Newton - Judy Winer, Largo FL

Top of page

Friday        Masterpoint/Recaps:    Morning    Afternoon


Fri AM Strat Pairs
22.5 Tables / Based on 36 Tables

MPsABCNamesScore
7.67
1


Jim Russell - Larry Auerbach, Bradenton FL69.03%
5.75
2


Michelle Golden, Sarasota FL; Suzan Lordi, Sewickley PA61.11%
4.31
3


Sangit Chatterjee, Sarasoto FL; Irina Ladyzhensky, Ellenton FL60.65%
3.24
4


Sandra Fleischman, Bradenton FL; Harriette Buckman, University Park FL60.04%
2.43
5


Jack Bonney - Dianne Bonney, Venice FL58.80%
3.09
6
1
1
June Wood, Sun City Ctr FL; Joanne Soterion, Ellenton FL57.69%
2.32
2

Pat Sickinger - Penny Ericson, Sebring FL54.63%
1.74
3

Alice Wile, Bradenton FL; Joan Mendell, Sarasota FL53.88%
1.59
4
2
Bobby Tyson - Gail Pirodsky, Sarasota FL53.47%
0.98
5

Anna Howell - Jo Ann Kertesz, Sarasota FL51.39%
0.73
6

Sol Kaplan - Roberta Shander, Sarasota FL50.69%
1.19

3
Lori Brickman, Longboat Keynch FL; Mary Thomas, Longboat Key FL48.84%
0.89

4
Jack Hawes - Carole Remick, Sarasota FL46.06%
0.67

5
Gail Jeffrey, Sarasota FL; Doris Linton, Nokomis FL45.99%

Fri AM 299'ers
12.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.32
1
1

Guenter Meitz, St Petersburg FL; Jean Paige, Madeira Beach FL64.27%
1.74
2
2

Jean Adelson, Osprey FL; Julia Varnell, Bradenton FL61.36%
1.31
3
3

Janis Foster - Patricia McCullough, Spring Hill FL57.77%
0.98
4
4

Georgia Meyerson, University Park FL; Marilyn Burke, Sarasota FL57.07%
1.28
5
5
1
Eve Pokornicky - Ann Goldstein, Sarasota FL56.78%
0.58
6
6

Sussan Shimelman - Judith Silverman, Sarasota FL56.14%
0.96

2
Judith Lynch - Nancy Meyers, Sarasota FL51.86%
0.72

3
Patricia Christy - Suzanne Batt, Sun City Center FL51.61%
0.54

4
Rochelle Lombard - Cirino Lombard, Hawley PA51.17%

Fri AFT Strat 299er Pairs
10.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.12
1


Dana Bauer - Diane Baldwin, Lakewood Ranch FL68.25%
1.81
2
1

Carol Lindholm - Kenneth Lindholm, Lakewood Ranch FL58.29%
1.36
3
2

Janis Foster - Patricia McCullough, Spring Hill FL54.82%
1.02
4
3

Gloria Grenier - Sara Campbell, Sarasota FL53.61%
0.76
5
4

Dede Kirkconnell - Sandra Sanborn, Sarasota FL53.41%
0.86
6
5

Judith Kortier, Hudson FL; Christie Bendickson, Spring Hill FL52.60%
1.19

1
Barbara English, Sarasota FL; Mary Overlees, Bradenton FL51.49%
0.89

2
Betty Curry Johnson - Wayne Johnson, Sarasota FL50.09%
0.67

3
Patricia Christy - Sue Blumenfeld, Sun City Center FL49.14%

Fri AFT Strat Open Pairs
21.0 Tables / Based on 32 Tables

MPsABCNamesScore
7.00
1


George Wood, Gulfport FL; Larry Auerbach, Bradenton FL69.21%
5.25
2
1

Linda Mason - Keith Falkner, Sarasota FL63.89%
3.45
3/4


Jane Wicentowski - David Wicentowski, Sarasota FL61.34%
3.45
3/4


Richard Cobin - Luke Liccini, Sarasota FL61.34%
2.21
5
2
1
Bobby Tyson - Gail Pirodsky, Sarasota FL60.42%
1.75
6


Mary Gerner, Sarasota FL; Sandra Grimes, Cincinnati OH58.10%
1.66
3

Don Mills - Fay Snodgrass, Sarasota FL57.64%
1.24
4

Joan Stuckey - Jim Niemiec, Sarasota FL53.24%
1.33
5
2
Roberta Gierl, University Park FL; Jane Canter, Sarasota FL51.16%
0.78
6

Pat Sickinger - Penny Ericson, Sebring FL50.93%
1.00

3
Lois Kern - Harriet Sherman, Sarasota FL47.92%
0.75

4
Sandra Murray - Jane Huerta, Sarasota FL47.22%

Top of page

Saturday        Masterpoint/Recaps:    Morning    Afternoon


Sat AM 299'ers
14.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.42
1
1

Carol Lindholm - Kenneth Lindholm, Lakewood Ranch FL62.31%
1.82
2


Dana Bauer - Diane Baldwin, Lakewood Ranch FL60.80%
1.57
3
2

Jean Adelson, Osprey FL; Barbara Simons, Bradenton FL59.09%
1.21
4
3

Colette Sears - Catherine Rodriguez, Venice FL58.71%
0.88
5
4

Janis Foster - Patricia McCullough, Spring Hill FL57.01%
0.61
6


Byron Otto - Lester Peters, Bradenton FL56.25%
1.36
5
1
Betty Curry Johnson - Wayne Johnson, Sarasota FL54.92%
0.50
6

Laura Woods, Sarasota FL; Trudy O'Brien, Clearwater FL53.60%
1.02

2
Joanne Wharton - John Wharton, Clearwater FL53.41%
0.77

3
Christina Bauman, Osprey FL; Marilyn Burke, Sarasota FL52.84%
0.57

4
Elizabeth Goldman - Robert Goldman, Sarasota FL50.95%

Saturday Strat Open Pairs
19.0 Tables / Based on 30 Tables

MPsABCNamesScore
10.00
1


Susan Gilbert - Michael Gilbert, Sarasota FL60.22%
7.50
2


Rahn Smith, Brandon FL; Sharon Meng-Horton, Dade City FL59.72%
5.63
3


Bette Cohn - Carol Hamilton, Sarasota FL57.90%
4.22
4
1

Stephen Becker, Venice FL; Joan Stuckey, Sarasota FL56.66%
3.33
5


Brian Howard, Bradenton FL; John Stephen, Mt Prospect IL56.60%
2.86
6


Eric Rodwell - Donna Rodwell, Clearwater Bch FL55.92%
2.50
7


Sandra Nelson - William Nelson, Niskayuna NY55.56%
2.22
8


Libby Kaufman - Craig Abbott, Sarasota FL53.46%
3.01
9
2
1
Eric Brauner, Bradenton FL; Jane Huerta, Sarasota FL53.07%
2.41
3

Richard Mougalian - Susan Mougalian, Venice FL52.60%
1.95
4

Alice Wile, Bradenton FL; Harris Silver, Brooklyn NY52.31%
1.34
5

Patrick Clark, Brooksville FL; Michael Miller, Spring Hill FL51.39%
2.12

2
Barry Capal - Hazel Capal, Longboat Key FL51.27%
1.59

3
Lois Kaufman, Longboat Key FL; Judith Corney, Longboat Keay FL46.99%
1.19

4
Linda Jackson, Bradenton FL; Doris Linton, Nokomis FL46.06%

Sat AFT Strat 299er Pairs
9.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.02
1
1

Dede Kirkconnell - Sandra Sanborn, Sarasota FL62.82%
1.52
2
2

Jerry Gornowicz - Carolyn Gornowicz, Longboat Key FL58.38%
1.19
3
3
1
Elizabeth Goldman - Robert Goldman, Sarasota FL57.66%
0.85
4


Arnold Hurvitz - Elaine Hurvitz, Sarasota FL55.79%
0.76
5
4

Sussan Shimelman - Merle Greenwald, Sarasota FL54.60%
0.89
6
5
2
Barbara Madden, Sarasota FL; Mary Overlees, Bradenton FL54.35%
0.67

3
Joanne Wharton - John Wharton, Clearwater FL49.76%

Top of page

Sunday        Masterpoint/Recaps:    Swiss


Strat Swiss Teams
31 Tables / Based on 41 Tables

MPsABCNamesScore
12.75
1


Michelle Golden - Richard Cobin, Sarasota FL; Suzan Lordi - Thomas Lordi, Sewickley PA100.00
9.56
2


Jane Wicentowski - David Wicentowski, Sarasota FL; Richard Fleischman - Sandra Fleischman, Bradenton FL85.00
5.60
3/5


Edward Quinlan, Dyer Brook ME; Albert Vaccaro - Stephen Becker - Norma Verhulst, Venice FL77.00
5.60
3/5


Harriette Buckman, University Park FL; Fred Buckman, Univeristy Park FL; Susan Gilbert - Michael Gilbert, Sarasota FL77.00
5.60
3/5


James Gordon, Nokomis FL; Jim Maxwell - Jean Seward, Venice FL; Ann Rhode, Englewood FL77.00
5.90
6
1

Keith Falkner - Linda Mason, Sarasota FL; Nanette Meyer - Marjorie Lennon, Bradenton FL75.00
4.43
7
2

Barry Capal - Hazel Capal, Longboat Key FL; Farald Riegel, Osprey FL; Wynona Bonomi, Bradenton FL74.00
2.57
8/10


J Robinson - Nancy Heusted, San Antonio FL; Sharon Meng-Horton, Dade City FL; Rahn Smith, Brandon FL73.00
2.57
8/10


Carol Hamilton - John Whitcomb - Jon Weisbaum, Sarasota FL; Sheila Pies, Osprey FL73.00
2.57
8/10


Les Bart - Gloria Bart, Bradenton FL; William Nelson - Sandra Nelson, Niskayuna NY73.00
2.13
11


Sandra Grimes, Cincinnati OH; Edward Carrington, Bradenton FL; Roger Johnson - Sandra Gagnon, Sarasota FL71.00
3.89
3
1
Joseph Enis - Karen Enis - Elaine Badain, Bradenton FL; Lisa Olmer, Sarasota FL67.00
2.92
4
2
William Colket - Doreen Colket - Betty Whidden - Mary Lou Turner, Bradenton FL62.00
1.97
5

Alice Wile, Bradenton FL; Ruth Gorton, Longboat Key FL; Joan Mendell, Sarasota FL; Harris Silver, Brooklyn NY58.00
2.19

3
Allen Weintraub, Sarasota FL; Joyce Gidwitz - Norman Winston - Jeanne Winston, Longboat Key FL57.00
1.64

4
Eric Brauner, Bradenton FL; Jane Huerta - Vincent Mirante - Marcia Frankel, Sarasota FL54.00

299'er Swiss
10 Tables

MPsABCNamesScore
3.03
1
1
1
Betty Curry Johnson - Wayne Johnson - Robert Goldman - Elizabeth Goldman, Sarasota FL82.00
2.27
2
2

Joanne Waitkus, Weeki Wachee FL; Alice Jones - Eleanor Tebbetts, Brooksville FL; Romie Sachs, New Port Richey FL81.00
1.70
3
3
2
Dede Kirkconnell - Sandra Sanborn - Barbara Madden - Dianne Kinney, Sarasota FL78.00
1.28
4


Jim Baker - Kathie Keiderling, Bradenton FL; Richard Krotseng, Lakewood Ranch FL; Linda Poppell, Sarasota FL69.00

Top of page

Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index