District 9

Tournament Results

January 20-23, 2011

Sarasota Winter Sectional


      General Information

Total Tables in Play - 460.5
Total Number of Players Attending - 572
Total Number of Players Winning Masterpoints - 499
Total Number of Masterpoints Won - 1,748.86
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday                            

Click for Masterpoint Winners
 
 Click on session name if underlined for details/matchpoints
Return to District 9 Tournament Index

Go to District 9 Home Page

Thursday


Thue Eve Strat Pairs
10.0 Tables / Based on 17 Tables

MPsABCNamesScore
4.50
1


John Whitcomb - Henry Corwin, Sarasota FL61.57%
3.38
2


Sheila Pies, Osprey FL; Pat Samuels, Sarasota FL61.34%
2.53
3


Richard Wegman - Alice Wegman, Bethesda MD61.11%
1.90
4


Richard Vatter - Jo Anne Thompson, Cadillac MI56.71%
1.42
5


Alice Weston, Cincinnati OH; Larry Auerbach, Bradenton FL53.94%
1.07
6


Ellyn Batko, Deerfield IL; Peggy Wingardh, Bradenton FL53.24%
1.85
1/2

Harriet Brent, Venice FL; Nanette Meyer, Bradenton FL51.62%
1.85
1/2
1
Abra Dennis - Stephan Dennis, Jamesville NY51.62%
1.19
3
2
Virginia Bright, Nokomis FL; Kaye Hoffmaster, Somers MT51.39%
0.89
4

Barbara Summers - James Summers Jr, Silver Spring MD45.37%

Thur Eve 299er Pairs
7.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.72
1
1
1
Jim Baker, Bradenton FL; Richard Krotseng, Lakewood Ranch FL69.17%
1.29
2
2

Liz Riesen - Richard Riesen, Madison WI60.42%
0.97
3
3

Carol Lindholm - Kenneth Lindholm, Lakewood Ranch FL60.00%
0.83
4
4
2
Muthe Limpaecher - Rudy Limpaecher, Sarasota FL57.50%
0.54
5
5

Christopher Baurle, Dryden NY; Peter Kolby, Sarasota FL51.67%

Knockouts Bracket 1
8 Tables

MPsRankNames
13.89
1
Robert Brent, Venice FL; David Wicentowski, Sarasota FL; Debra Eaves, Northville MI; Norman Bolton, Beverly Hills MI; Edward Spear, Bangor ME
7.36
2
Harry Leopold - Harris Silver, Sarasota FL; Irina Ladyzhensky - Steven Hunichen, Ellenton FL
3.13
3/4
Bruce Greenspan, Naples FL; Roger Johnson, Sarasota FL; Edward Carrington - Edward Carrington, Bradenton FL

Knockouts Bracket 2
6 Tables

MPsRankNames
6.75
1
Jack Bonney - Dianne Bonney, Venice FL; Terry Grogan - Gay Grogan, Centerville OH
3.58
2
Wynona Bonomi - Joan Shuster, Bradenton FL; Jim Rife, Guelph ON; Farald Riegel, Osprey FL

Knockouts Bracket 3
6 Tables

MPsRankNames
4.54
1
Grace Charron - Donna Kellerman, Bradenton FL; Susan Elwyn, Sarasota FL; Beverly Nill, Tiverton RI
2.41
2
Millie Larkin, St Cloud FL; Margaret Tominosky, No Venice FL; Paul Chassy - Reina Chassy, Kensington MD

Knockouts Bracket 4
6 Tables

MPsRankNames
3.94
1
Pat Nelson - James Lambert - Jack Wetherson - David Chittick, Venice FL
2.09
2
Andrew Perkins Sr, Bradenton FL; Joan Hardie, University Park FL; Renee Bergstein, Indianapolis IN; Jerry Bergstein, North Venice FL

Knockouts Bracket 5
8 Tables

MPsRankNames
3.62
1
Richard Sherman, Nokomis FL; Genna Badger, Bradenton FL; Frank Woodhouse - Sylvia Woodhouse, University Park FL
1.92
2
Mariann Berge - Dana Magee, Sarasota FL; Gloria Frydman - Evelyn Maurer, Longboat Key FL

Top of page

Friday


Fri AM Open Pairs
35.5 Tables / Based on 54 Tables

MPsABCNamesScore
10.67
1
1

Richard Cobin - Serban Nicolau, Sarasota FL74.77%
8.00
2


Joseph Godefrin, Sarasota FL; Bernhardt Trout, Longboat Key FL66.50%
6.00
3


Paul Eberman, Sarasota FL; John Segal, Wilton CT65.74%
4.50
4


Kim Merritt, Sarasota FL; Walter May, Garner NC62.50%
3.38
5


Paul Gallizzi - Ed Schulte, Tampa FL61.35%
2.53
6


Fran Mann, Longboat Key FL; James Bridges, Bradenton FL60.88%
3.38
2

Judy Hill - Richard Hill, Sarasota FL60.42%
2.53
3

Sarah Albert, Sarasota FL; Rosalind Kosoff, Bradenton FL59.49%
2.59
4
1
Virginia Bright, Nokomis FL; Kaye Hoffmaster, Somers MT56.88%
1.42
5

Richard Rolfes, St Petersburg FL; Richard Stamper, Venice FL56.71%
1.94
6
2
Jean Simon, Longboat Key FL; Lori Brickman, Longboat Keynch FL55.32%
1.46

3
Susan McGinnis, Mt Dora FL; Dianne Arman, Brighton MI54.07%
1.09

4
John Burrill - Lawrence Weiss, Sarasota FL53.72%
0.83

5
James Wise, Erie PA; Kathryn Dobrzynski, Mc Kean PA52.78%
0.61

6
Eric Brauner, Bradenton FL; Jane Huerta, Sarasota FL51.54%

Fri AM 299er Pairs
17.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.83
1
1

Sharon Chang, Williamsville NY; Jacqueline Chang, New York NY60.38%
2.12
2
2

Liz Riesen - Richard Riesen, Madison WI59.23%
1.59
3
3

Janet Hinrichs - Duane Hinrichs, Clearwater FL58.63%
1.19
4
4

Jerry Meach - Barbara Meach, Waterford MI58.04%
0.90
5


Beverly Mann - Diane Slavkin, Sarasota FL56.85%
0.96
6
5

Carol Lindholm - Kenneth Lindholm, Lakewood Ranch FL56.07%
1.28
6
1
Larry Brown, University Park FL; Robert Kay, Sarasota FL55.06%
0.96

2
Ann Friedman, Sarasota FL; Bette Kramer, Washington DC54.48%
0.72

3
Muthe Limpaecher - Rudy Limpaecher, Sarasota FL52.69%
0.54

4
Christopher Baurle, Dryden NY; Peter Kolby, Sarasota FL48.81%

Stratified Open Pairs
35.0 Tables / Based on 50 Tables

MPsABCNamesScore
10.00
1


Charles Zalar - Elizabeth Zalar, Springfield IL64.81%
7.50
2


Sandra Nelson - William Nelson, Bradenton FL64.35%
5.63
3


Sally Levering - Al Levering, Frankfort IL62.96%
4.22
4


Jim Russell - John Veltri, Bradenton FL61.81%
4.64
5
1

Ronald Herrygers, North Port FL; Shirley Ramspeck, Sarasota FL61.57%
3.48
6
2

Bruce Jacobs - Janet Kane, Sarasota FL60.19%
2.61
3

Sherry Tracy - Peter Tracy, Longboat Key FL58.80%
1.96
4

Leslie Kaldor - Sylvia Kaldor, Grasonville MD56.94%
1.47
5

Lisa Olmer, Sarasota FL; Nannette Bordenstein, Pittsford NY56.48%
2.47
6
1
Thomas Davidson - Margo Davidson, Minden ON56.25%
1.85

2
Eric Brauner, Bradenton FL; Jane Huerta, Sarasota FL55.79%
1.39

3
Allen Weintraub - Barbara Morrison, Sarasota FL53.94%
1.04

4
Betty Tilton, Longboat Key FL; Gail Jeffrey, Sarasota FL53.24%
0.78

5
Gerard Lahn, N Venice FL; Arnold Gwirtzman, Venice FL53.01%
1.19

6
Joyce Brito, Venice FL; Layne Plock, Rotonda West FL50.00%

Stratified 299er Pairs
14.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.52
1
1

Sharon Chang, Williamsville NY; Jacqueline Chang, New York NY63.47%
1.89
2
2

Dot Boulia - Larry Boulia, Cary NC61.65%
1.42
3
3

Colette Sears - Barbara Stevens, Venice FL60.22%
1.06
4
4

Anita Smith, North Venice FL; Helen Ford, Southern Shores NC59.33%
0.80
5
5

Liz Riesen - Richard Riesen, Madison WI59.31%
0.63
6
6

Anita Marcus - Neal Marcus, West Bloomfield MI58.79%
1.11

1
Rudy Limpaecher - Muthe Limpaecher, Sarasota FL52.35%
0.83

2
Christopher Baurle, Dryden NY; Peter Kolby, Sarasota FL50.87%

Top of page

Saturday


Sat AM Strat Pairs
27.0 Tables / Based on 50 Tables

MPsABCNamesScore
10.00
1


Barry Purrington, Eagan MN; Mel Weisel, Longboat Key FL67.36%
7.50
2
1

Richard Cobin - Serban Nicolau, Sarasota FL64.81%
5.63
3


Jim Russell, Bradenton FL; Gen Geiger, Sarasota FL64.12%
4.22
4


Richard Vatter - Jo Anne Thompson, Cadillac MI59.95%
2.85
5/6
2

James Brown, Longboat Key FL; Brian Howard, Bradenton FL59.49%
2.77
5/6


Sheila Pies, Osprey FL; Elinor Borenstine, Sarasota FL59.49%
2.14
3

Ann Diner - Melvin Diner, Cote Saint-Luc QC57.87%
1.60
4

Sarah Albert - Jean Langdon, Sarasota FL56.71%
2.36
5
1
June Wood, Sun City Ctr FL; Carole Remick, Sarasota FL55.09%
1.77
6
2
James Ferry, Sarasota FL; Jim Fenwick, Markham ON54.63%
1.33

3
Gail Weaver - Roberta Gierl, University Park FL52.55%
1.00

4
Sheila Goodman, Narberth PA; Jayne Forstenzer, Longboat Key FL51.85%
1.12

5
Paula Huguenin - Michel Huguenin, Sarasota FL50.69%
0.57

6
Lisa Olmer, Sarasota FL; Hui-Zhi Song, Mississauga ON48.61%

Sat AM 299'ers
22.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.23
1


Helen Dixon, Thornbury ON; Norene Laskowski, Venice FL67.68%
2.42
2


Carol Lyons - David Seelbinder, Sarasota FL62.71%
2.66
3
1

Carol Lindholm - Kenneth Lindholm, Lakewood Ranch FL62.42%
1.36
4


Colette Sears, Venice FL; Nancy Boarder, Oley PA57.95%
1.75
5/6
2/3

Jacqueline Chang, New York NY; Sharon Chang, Williamsville NY57.74%
1.75
5/6
2/3

Gloria Biberman, Longboat Key FL; Sussan Shimelman, Sarasota FL57.74%
1.12
4

Judy Parks, Sarasota FL; Shelly Husebo, Eden Prairie MN56.21%
0.84
5

Anita Smith, North Venice FL; Helen Ford, Southern Shores NC55.95%
1.70
6
1
William Helferich - Carol Helferich, Rochester NY55.65%
1.28

2
Rudy Limpaecher - Muthe Limpaecher, Sarasota FL55.61%
0.96

3
Patricia French-Folk, Sarasota FL; Pauline Beaudoin, North Hatley QC55.32%
0.72

4
Barbara Haber, Huntington Wds MI; Susie Bluestein, Bloomfield Hlls MI53.15%
0.54

5
Jim Baker, Bradenton FL; Richard Krotseng, Lakewood Ranch FL52.08%
0.40

6
Elizabeth Goldman - Robert Goldman, Sarasota FL51.83%

Sat Aft Strat Open Pairs
31.0 Tables / Based on 44 Tables

MPsABCNamesScore
9.00
1
1

Charles Semonsky - Carol Semonsky, Roswell GA65.28%
6.75
2


Norman Bolton, Beverly Hills MI; Debra Eaves, Northville MI65.05%
5.06
3


Michelle Golden, Sarasota FL; Suzan Lordi, University Park FL64.81%
3.80
4


Jim Russell, Bradenton FL; Gen Geiger, Sarasota FL63.19%
3.17
5
2

Eric Kaye, Sarasota FL; Sydney Kaye, Tucson AZ62.96%
2.14
6


Charles Zalar - Elizabeth Zalar, Springfield IL62.27%
2.47
3/4
1
Barbara Unger - Richard Unger, Weybridge VT59.26%
2.08
3/4

Richard Cobin - Serban Nicolau, Sarasota FL59.26%
1.85
5
2
Jean Kydd, Chelmsford MA; Phyllis Zubulake, Lincolnshire IL56.25%
1.23
6

Melvin Diner - Ann Diner, Cote Saint-Luc QC54.86%
1.39

3
Martha Marlow - Peter Fleischner, Osprey FL51.85%
1.17

4
Susan McGinnis, Mt Dora FL; Dianne Arman, Brighton MI51.16%
0.78

5
Janet Van Oppen - Dirk Van Oppen, Venice FL50.23%
0.77

6
Kirk Miller, Palm Harbor FL; Dan McClenathan, St Pete Beach FL49.54%

Sat Aft 299er Pairs
12.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.32
1
1
1
Mark Benson, Quechee VT; Susan Benson, Parrish FL61.99%
1.74
2
2
2
Ann Friedman, Sarasota FL; Bette Kramer, Washington DC56.80%
1.31
3
3

Dede Kirkconnell - Sandra Sanborn, Sarasota FL56.17%
0.98
4
4

Gloria Biberman, Longboat Key FL; Sussan Shimelman, Sarasota FL56.10%
0.73
5
5

Paul Reamer, Baltimore MD; Wolfgang Wostl, Longboat Key FL55.40%
1.16
6
6

Anita Smith, North Venice FL; Helen Ford, Southern Shores NC54.68%
0.82

3
Elizabeth Goldman - Robert Goldman, Sarasota FL52.63%
0.81

4
Rudy Limpaecher - Muthe Limpaecher, Sarasota FL52.43%
0.58

5
Janice Bushman, Philadelphia PA; Meyer Bushman, University Park FL52.20%

Compact KO Bracket 1
12 Tables

MPsRankNames
8.02
1
Hans Stocker - Douglas Drew - Harry Leopold, Sarasota FL; Steven Hunichen, Ellenton FL
5.61
2
Gerald Nehra, Muskegon MI; William Granger - James Bridges, Bradenton FL; Gail Lambacher, Oakville ON
3.61
3
Richard Wegman - Alice Wegman, Bethesda MD; Carolyn Holcomb, Englewood FL; Marietta Huggard, Sarasota FL
2.81
4
Elaine Bowers, University Park FL; Ann Hennum, Missisauga ON; Judy Cardin, Bonita Springs FL; Grace Charron, Bradenton FL

Compact KO Bracket 2
13 Tables

MPsRankNames
4.15
1
Mary Riegel, Osprey FL; Marcia Clark, Darien CT; Dave Kaighin - Marcia Frankel, Sarasota FL
2.91
2
James Mooney, Dade City FL; Millie Dabbs - Michael Miller, Spring Hill FL; Patrick Clark, Brooksville FL
1.87
3
Marilyn Engebrecht - Valerie Terris - Bobby Tyson - Jane Canter, Sarasota FL
1.45
4
Lloyd Hankinson - Gail Pirodsky - Joan Reibman - Catherine McHugh, Sarasota FL

Compact KO Bracket 3
12 Tables

MPsRankNames
3.04
1
Ralph Scearce, Bonita Springs FL; Patricia Peck, Mt Sterling KY; Toni Jones, Nokomis FL; Kenneth Berger, Sarasota FL
2.13
2
Thomas Bernstein, Sarasota FL; Mary Cady, Lakewood Ranch FL; Carol Franklin, Bradenton FL; Susan Dieter, Dennis Port MA
1.37
3
Gerald Holland, Fairbanks AK; Carol Krug, Sarasota FL; Lois Tankerley - Robert Mehn, Bradenton FL
1.06
4
Jerry Meach - Barbara Meach, Waterford MI; Marvin Dryer - Miriam Dryer, Toronto ON

Consolation Comp Br 1
6 Tables

MPsRankNames
1.74
1
Herbert Bruch - Joanne Bruch, Devon PA; John Wilber - Larry Auerbach, Bradenton FL
0.92
2
Paul Eberman - Madi Drimmer, Sarasota FL; Sangit Chatterjee, Sarasoto FL; John Segal, Wilton CT

Consolation Comp Br 3
6 Tables

MPsRankNames
1.09
1
Dana Bauer - Diane Baldwin, Lakewood Ranch FL; Betty Fecteau - L Joan Sperry, Sarasota FL
0.58
2
Nora Cushing, Newport RI; Margaret Barrett, Englewood FL; Anne Birgbauer, Grosse Pte Frms MI; Elizabeth Euwer, Boca Grande FL

Top of page

Sunday


Sunday Swiss Teams
53 Tables / Based on 63 Tables

MPsABCNamesScore
15.72
1/2


Bernhardt Trout, Longboat Key FL; Joseph Godefrin - Sandra Gagnon, Sarasota FL; John Veltri, Bradenton FL102.00
15.72
1/2


Robert Brent, Venice FL; Edward Spear, Bangor ME; David Wicentowski - Jane Wicentowski, Sarasota FL102.00
10.10
3


Paul Eberman - Nie Lih Kalat - Madi Drimmer, Sarasota FL; John Segal, Wilton CT99.00
8.86
4
1

Eva Landy, Barrington RI; Jacqueline Zwillinger, Longboat Key FL; Grace Charron, Bradenton FL; Susan Elwyn, Sarasota FL95.00
5.56
5/6


Michael Gilbert - Susan Gilbert, Sarasota FL; Sandra Nelson - William Nelson, Bradenton FL91.00
5.56
5/6


Richard Cobin - Michelle Golden, Sarasota FL; Suzan Lordi, University Park FL; Miriam Metz, Bradenton FL91.00
4.49
7


Carol Hamilton - James Hamilton - Richard Johnson - Richard Joseph - Douglas Drew, Sarasota FL90.00
3.99
8


Gerald Nehra, Muskegon MI; John Measures, Nepean ON; William Stuersel - William Granger, Bradenton FL88.00
3.43
9/10


Jack Bonney - Dianne Bonney, Venice FL; Carolyn Holcomb, Englewood FL; Marietta Huggard, Sarasota FL85.00
3.43
9/10


Steven Ashe, Tampa FL; Rahn Smith, Brandon FL; Sharon Meng-Horton, Dade City FL; Jourdain Patchett, Sarasota FL85.00
6.65
11
2

Harris Silver - Harry Leopold, Sarasota FL; Alice Wile, Bradenton FL; Steven Hunichen, Ellenton FL82.00
2.57
12/14


Ann Turner - Janet Laudenslager, Nokomis FL; Jean Seward, Venice FL; Ann Rhode, Englewood FL81.00
2.57
12/14


Thomas Lordi, University Park FL; Judi Sonon, Pittsburgh PA; Rosemary Dowd - Luke Liccini, Sarasota FL81.00
2.57
12/14


Sandra Grimes - Roger Johnson, Sarasota FL; Barbara Pearlman, Scotch Plains NJ; Edward Carrington, Bradenton FL81.00
2.25
15


Alice Weston, Cincinnati OH; Ed Schulte - Paul Gallizzi, Tampa FL; Larry Auerbach, Bradenton FL80.00
1.95
16/19


Ann Peek - Libby Kaufman - Donald Brunner - Gay Boylston, Sarasota FL79.00
1.95
16/19


Ulker Mutlu - Bernard Bernstein - Steven Cohn, Clearwater FL; Gerald Ungar, Pt Charlotte FL79.00
1.95
16/19


Norman Bolton, Beverly Hills MI; Debra Eaves, Northville MI; Alice Wegman - Richard Wegman, Bethesda MD79.00
4.98
16/19
3
1
Elaine Rumana - Sheila Namiot - Jane Huerta, Sarasota FL; Eric Brauner, Bradenton FL79.00
3.74
4

Linda Mason - Keith Falkner, Sarasota FL; Nanette Meyer - Marjorie Lennon, Bradenton FL76.00
2.95
5

Craig Abbott, Sarasota FL; Elaine Bowers, University Park FL; Dianne Arman, Brighton MI; Susan McGinnis, Mt Dora FL75.00
2.53
6

Chris Peters, Rochester Hills MI; Linda Mittelstaedt - Harriet Brent, Venice FL; Margaret Sellgren, Sarasota FL74.00
2.22
7

James Bridges, Bradenton FL; Clay Dahl, Etobicoke ON; Gail Lambacher, Oakville ON; Phyllis Prager, Sarasota FL73.00
3.44
8
2
Janet Hinrichs - Duane Hinrichs, Clearwater FL; Van Thomas Black - Elizabeth Black, Dunedin FL72.00
1.77
9

Anne Grandstaff - Sara Mounger, Kalamazoo MI; Carol Shahan, Bradenton FL; Marcia Trappen, Lansing MI70.00
2.58

3
Andrew Perkins Sr, Bradenton FL; Joan Hardie, University Park FL; Renee Bergstein, Indianapolis IN; Jerry Bergstein, North Venice FL67.00
1.74

4/5
Marilyn Engebrecht - Valerie Terris - Bobby Tyson - Jane Canter, Sarasota FL65.00
1.74

4/5
Loraine Davis - Lawrence Weiss, Sarasota FL; Ernestine Goodnough, Osprey FL; Joan Ross, Longboat Key FL65.00

Sunday 299er Swiss Teams
10 Tables

MPsABCNamesScore
2.65
1/2
1

Mariann Berge - Judith Silverman - Dede Kirkconnell - Dianne Kinney, Sarasota FL93.00
2.65
1/2


Elizabeth Euwer, Boca Grande FL; Anne Birgbauer, Grosse Pte Frms MI; Patricia French-Folk, Sarasota FL; Pauline Beaudoin, North Hatley QC93.00
1.70
3


Colette Sears - Barbara Stevens, Venice FL; Jan McLaughlin, Sarasota FL; Nancy Boarder, Oley PA79.00
1.93
4
2
1
Virginia Bright, Nokomis FL; Kaye Hoffmaster, Somers MT; Mona Karna, Sarasota FL; Katherine Grant, Riverview FL76.00
1.45
3

Gloria Biberman, Longboat Key FL; Sussan Shimelman, Sarasota FL; Carol Lindholm - Kenneth Lindholm, Lakewood Ranch FL71.00
1.25

2/3
Janice Bradley - Dorothy Oliva, Sarasota FL; Donald Coucke, Parrish FL; Linda Soller, Lakewood Ranch FL69.00
1.25

2/3
Ron Glass - Rae Glass, Bradenton FL; Louis Marquet - Carolou Marquet, University Park FL69.00

Top of page

Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index
\