District 9

Tournament Results

November 18-21, 2010

Sarasota Winter Sectional


General Information

Total Tables in Play - 312.0
Total Number of Players Attending - 439
Total Number of Players Winning Masterpoints - 339
Total Number of Masterpoints Won - 1,159.30
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday

Click for Masterpoint Winners
 
 Click on session name if underlined for details/matchpoints
Return to District 9 Tournament Index

Go to District 9 Home Page

Thursday


Thur EVE Strat Open Pairs
7.0 Tables / Based on 13 Tables

MPsABCNamesScore
3.83
1


Jane Wicentowski, Sarasota FL; M Metz, Wilmette IL60.83%
2.87
2


John Veltri, Bradenton FL; Vincent Golden, University Park FL59.17%
2.15
3
1

Richard Joseph - Richard Johnson, Sarasota FL57.50%
1.62
4


John Linse - Henneke Linse, De Hoeve NL55.83%
1.06
5/6


Susi Ross, Winter Spgs FL; Bette Cohn, Sarasota FL51.67%
1.58
5/6
2

Jeff Vedeges, Tinley Park IL; Henry Corwin, Sarasota FL51.67%
1.19
3

Paula Huguenin - Michel Huguenin, Sarasota FL49.58%
0.89
4

Gail Jeffrey, Sarasota FL; Doris Linton, Nokomis FL48.75%

THUR Eve 299er Pairs
6.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.61
1
1
1
Robert Goldman - Elizabeth Goldman, Sarasota FL68.00%
1.21
2
2
2
Polly Webb - Jeanette Keisling, Bradenton FL60.50%
0.91
3
3
3
Sussan Shimelman - Charise Wittels, Sarasota FL59.00%
0.52
4/6
4/6
4/5
Barbara Meach - Jerry Meach, Waterford MI56.00%
0.52
4/6
4/6

Margaret Molloy - William McDonald, Sarasota FL56.00%
0.52
4/6
4/6
4/5
Gaele Barthold, Longboat Key FL; Nancy Pinder, Sarasota FL56.00%

Thur-Fri KOs Bracket I
5 Tables

MPsRankNames
10.35
1
Norman Bolton, Beverly Hills MI; Debra Eaves, Northville MI; Edward Spear, Bangor ME; Robert Brent, Bloomfield MI; David Wicentowski, Sarasota FL
5.49
2
Kevin Dwyer, Fort Myers FL; Joseph Godefrin, Sarasota FL; Charles Jeffrey Jr, Safety Harbor FL; Ed Schulte, Tampa FL

THUR-FRI KOs Bracket II
6 Tables

MPsRankNames
5.68
1
Arlene Silverstein - Joan Shuster - Wynona Bonomi, Bradenton FL; Jerry Wiggins, Sarasota FL
3.01
2
Sandra Murray - Gail Pirodsky, Sarasota FL; Cynthia Murphy, University Park FL; Harry Hood, Canastota NY

Thur-Fri KOs Bracket III
8 Tables

MPsRankNames
5.33
1
Richard Sherman, Nokomis FL; Sylvia Woodhouse - Frank Woodhouse, University Park FL; Genna Badger, Bradenton FL
2.82
2
Walter Carlson - Charlene Carlson, Sarasota FL; Christine Fitzpatrick - Eugene Fitzpatrick, Hamilton ON
1.20
3/4
Anita Palmer - Kathie Keiderling - Charles Palmer, Bradenton FL; Dave Kaighin, Sarasota FL

Top of page

Friday


FRI AM Strat Open Pairs
36.0 Tables / Based on 51 Tables

MPsABCNamesScore
10.17
1
1

Howard Halpern, Jamesburg NJ; Howard Bloom, Sarasota FL65.81%
7.63
2


Nie Lih Kalat, Sarasota FL; Doris McGinley, Venice FL63.78%
5.72
3


Les Bart - Gloria Bart, Bradenton FL61.22%
4.29
4


Gene Keidan, Bradenton FL; Thomas Lordi, University Park FL60.12%
2.82
5/6


Fran Mann, Longboat Key FL; James Bridges, Penfield NY59.62%
3.48
5/6
2

Paul Wens, 2018 Antwerp Belgium; Merrilee McKenna, Bradenton FL59.62%
2.61
3

Alice Wile - Lou Rabinowitz, Bradenton FL59.29%
2.71
4
1
Jack Hawes, Sarasota FL; June Wood, Fort Mill SC57.85%
1.63
5

Thomas Margraff - Wendy Margraff, St Petersburg FL57.51%
1.13
6

Marilyn Snodell, Osprey FL; Gail Lambacher, Oakville ON57.05%
2.03

2
Claire Smith, Longboat Key FL; Sheila Namiot, Sarasota FL56.93%
1.52

3
Peter Purcell - Deborah Edwards, Sarasota FL54.49%
1.14

4
Jane Canter, Sarasota FL; Roberta Gierl, University Park FL54.01%
0.99

5
Nora Cushing, Newport RI; Elizabeth Euwer, Boca Grande FL52.56%
0.64

6
Gail Weaver - Marci Weisgold, University Park FL51.28%

FRI AM Strat 299er Pairs
15.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.52
1
1
1
Barbara Meach - Jerry Meach, Waterford MI64.96%
1.89
2


Beverly Mann - Diane Slavkin, Sarasota FL63.64%
1.64
3
2

Nancy Heston, Brandon FL; Elizabeth Hopkins, Valrico FL58.14%
1.15
4/5
3/4
2
Myron Becker, Sarasota FL; Julia Varnell, Bradenton FL56.25%
1.08
4/5
3/4

Gloria Grenier - Sara Campbell, Sarasota FL56.25%
0.69
6
5

John Burrill - Susan Sofia, Sarasota FL55.11%
0.86
6
3
Gaele Barthold, Longboat Key FL; Elizabeth Straw, Osprey FL52.46%
0.65

4
Shelley Sachs, Centennial CO; Barbara Kent, Sarasota FL52.27%
0.48

5
Jo Fischer, Sarasota Sq FL; Jean Molbreak, Sarasota FL51.33%

FRI AFT Strat Open Pairs
30.5 Tables / Based on 39 Tables

MPsABCNamesScore
7.15
1/2
1

Barbara Horowitz, Haverford PA; Nancy Abrams, Prospect KY62.50%
7.15
1/2


Gloria Bart - Les Bart, Bradenton FL62.50%
4.60
3


Gerald Ungar, Pt Charlotte FL; Steven Cohn, Clearwater FL62.37%
3.45
4


Bette Cohn - Carol Hamilton, Sarasota FL61.57%
2.59
5


Susi Ross, Winter Spgs FL; Sheila Pies, Osprey FL61.50%
1.94
6


Barbara Pearlman, Scotch Plains NJ; Madi Drimmer, Sarasota FL60.42%
3.17
2

Peter Tracy - Sherry Tracy, Longboat Key FL57.24%
2.37
3

Merrilee McKenna, Bradenton FL; Paul Wens, 2018 Antwerp Belgium56.25%
1.78
4

Ronald Herrygers, North Port FL; Shirley Ramspeck, Sarasota FL54.17%
2.47
5
1
Carole Fox, Sarasota FL; Joyce Gidwitz, Longboat Key FL53.94%
1.85
6
2
Carolyn Allworth, Sarasota FL; Donna Kellerman, Bradenton FL53.88%
1.39

3
Howard Bloom - Barbara Tabar, Sarasota FL53.70%
1.04

4
Nora Cushing, Newport RI; Elizabeth Euwer, Boca Grande FL52.58%
0.82

5
Barbara Bensman, Bradenton FL; Ann Howell, Sarasota FL51.39%
0.83

6/7
Linda Jackson, Bradenton FL; Doris Linton, Nokomis FL50.46%
0.82

6/7
Allen Weintraub, Sarasota FL; Barbara Morrison, Harrisburg PA50.46%

FRI AFT Strat 299er Pairs
8.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.82
1
1
1
Kay Farber, Midland MI; Rae Glass, Bradenton FL67.25%
1.37
2
2
2
Kitty Matzkin - Lew Matzkin, Sun City Center FL61.25%
1.02
3


Marlene Green - John Green, Sarasota FL57.50%
0.96
4
3

Elizabeth Hopkins, Valrico FL; Nancy Heston, Brandon FL55.42%
0.67
5/6
4/5
3
Kathleen Smith - Suzanne Batt, Sun City Center FL52.92%
0.63
5/6
4/5

Jeanne Nunn - Norman Silver, Sarasota FL52.92%

Top of page

Saturday


Sat Compact KOs
11 Tables

MPsRankNames
7.84
1
Cookie Potter, Saint Louis MO; Kevin Dwyer, Fort Myers FL; Joseph Godefrin, Sarasota FL; Ed Schulte, Tampa FL
5.49
2
J Robinson - Nancy Heusted, San Antonio FL; George Colter - Helen Colter, Fredericton NB
3.53
3
Marilyn Engebrecht - Valerie Terris - Bobby Tyson - Jane Canter, Sarasota FL
2.74
4
Michel Rapoport - Jacek Leszczylowski - Hans Stocker, Sarasota FL; Douglas Drew, Toronto ON

SAT AM Open Side Game
7.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.84
1


Luke Liccini, Sarasota FL; Thomas Lordi, University Park FL64.17%
1.38
2


Alice Wile, Bradenton FL; John Segal, Wilton CT62.50%
0.91
3/4


Carol Hamilton, Sarasota FL; M Metz, Wilmette IL57.92%
1.63
3/4
1

Sol Kaplan, Sarasota FL; Jeff Vedeges, Tinley Park IL57.92%
0.58
5


James Hamilton, Sarasota FL; Fred Buckman, Univeristy Park FL57.50%
1.22
2

Richard Joseph - Richard Johnson, Sarasota FL53.75%
1.41
3
1
Joan Haring, Ramsey NJ; Diane Dyla, Sarasota FL47.08%
1.06
4
2
Paula Huguenin - Michel Huguenin, Sarasota FL46.25%

SAT AM Strat 299er Pairs
15.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.62
1
1
1
Barbara Meach - Jerry Meach, Waterford MI64.31%
1.97
2
2
2
Sussan Shimelman - Charise Wittels, Sarasota FL60.92%
1.47
3
3
3
Kay Farber, Midland MI; Rae Glass, Bradenton FL60.38%
1.11
4


Norene Laskowski - Faye Rossman, Venice FL59.63%
0.96
5
4

Miriam Welch, Osprey FL; Colette Sears, Venice FL58.54%
0.66
6


Dave Kaighin, Sarasota FL; Roy Stohlman, Appleton WI58.18%
0.72
5
4
Helen Ford, Southern Shores NC; Peggy Busch, Venice FL57.67%
0.55
6

Mary Cady, Lakewood Ranch FL; Thomas Bernstein, Sarasota FL53.91%
0.60

5
G Smith - Kay Ward, Sarasota FL53.82%
0.42

6
Dolores Rice - Catherine Rodriguez, Venice FL53.54%

Sat Strat Open Pairs
19.0 Tables / Based on 42 Tables

MPsABCNamesScore
13.00
1


Les Bart - Gloria Bart, Bradenton FL58.68%
9.75
2


Gen Geiger - Bette Cohn, Sarasota FL58.41%
7.31
3


Jack Bonney - Dianne Bonney, Venice FL58.22%
5.48
4
1

Marci Weisgold - Cynthia Murphy, University Park FL56.60%
4.33
5


Paul Eberman - Madi Drimmer, Sarasota FL56.48%
3.71
6


Russell Delaney - Joan Delaney, Sarasota FL56.00%
3.25
7


Bernhardt Trout, Longboat Key FL; H R 'Foxy' Hall, Sarasota FL55.92%
2.89
8


Dale Rands, Snowmass Vlg CO; McKenzie Myers, Portland OR55.80%
2.60
9


John Measures, Nepean ON; Vincent Golden, University Park FL55.14%
2.36
10


June Plunkett, Sarasota FL; Edward Carrington, Bradenton FL54.98%
3.17
11
2

Michelle Golden - Richard Cobin, Sarasota FL54.63%
2.00
12


Susi Ross, Winter Spgs FL; Sheila Pies, Osprey FL53.66%
2.83
3
1
Greg Lagos, Spring Hill FL; Richard Wan, Tarpon Springs FL52.63%
2.12
4
2
Michael Miller, Spring Hill FL; James Mooney, Dade City FL52.62%
1.79
5

Judy Mustico, Elmira NY; Brian Howard, Bradenton FL52.08%
1.60
6

Clay Dahl, Etobicoke ON; Gail Lambacher, Oakville ON50.65%
1.59

3
Layne Plock, Rotonda West FL; Joyce Brito, Venice FL49.65%
1.19

4
Nora Cushing, Newport RI; Elizabeth Euwer, Boca Grande FL49.12%

Sat Aft 299er Pairs
7.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.72
1
1

Elizabeth Hopkins, Valrico FL; Nancy Heston, Brandon FL63.75%
1.29
2
2
1
Richard Sherman, Nokomis FL; Genna Badger, Bradenton FL60.83%
0.89
3/4
3/4
2
Robert Goldman - Elizabeth Goldman, Sarasota FL53.75%
0.85
3/4
3/4

Edward Goldberg, Sarasota FL; Evelyn Maurer, Longboat Key FL53.75%
0.60
5
5

Douglas Larson - Janet Larson, Olympia WA51.67%
0.67

3
Kenneth Myers - Marcia Myers, Sarasota FL51.25%

Sat Aft Strat Side Game
9.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.06
1


Carol Hamilton - Nie Lih Kalat, Sarasota FL67.13%
1.84
2
1
1
Louis Fiore - Audrey Fiore, Sarasota FL59.03%
1.16
3


Gene Keidan, Bradenton FL; Thomas Lordi, University Park FL57.41%
0.87
4


William Granger, Bradenton FL; Gerald Nehra, Muskegon MI53.47%
1.38
5
2

Alice Wile, Bradenton FL; Jeff Vedeges, Tinley Park IL53.24%
1.22
3
2
Susan Elwyn, Framingham MA; Donna Kellerman, Bradenton FL53.01%
0.78
4

Marilyn Snodell - Rene Butyn, Osprey FL52.78%
0.92
5
3
Lori Brickman, Longboat Keynch FL; Celia Schwartz, Longboat Key FL51.16%
0.69

4
Betty Tilton, River Forest IL; Gail Jeffrey, Sarasota FL50.93%

Top of page

Sunday


Sunday Swiss Teams
34 Tables / Based on 40 Tables

MPsABCNamesScore
12.50
1


Ulker Mutlu - Bernard Bernstein - Steven Cohn, Clearwater FL; Gerald Ungar, Pt Charlotte FL110.00
9.38
2


Rosemary Dowd - Madi Drimmer - Paul Eberman, Sarasota FL; Charles Williams, Palm Desert CA95.00
7.03
3


Pat Samuels - Art Samuels, Sarasota FL; Sheila Pies, Osprey FL; Susi Ross, Winter Spgs FL94.00
5.27
4


Cookie Potter, Saint Louis MO; Kevin Dwyer, Fort Myers FL; Charles Jeffrey Jr, Safety Harbor FL; Ed Schulte, Tampa FL; Joseph Godefrin, Sarasota FL93.00
6.33
5
1

Gerald Nehra, Muskegon MI; William Granger - Brian Howard, Bradenton FL; James Brown, Longboat Key FL91.00
3.57
6


H R 'Foxy' Hall - Joan Hall, Sarasota FL; Jo Anne Thompson - Richard Vatter, Cadillac MI89.00
4.75
7
2

Dale Rands, Snowmass Vlg CO; Ernestine Goodnough, Osprey FL; Theresa Andino, Tallahassee FL; McKenzie Myers - Meg Myers, Portland OR87.00
2.78
8


Richard Cobin - Luke Liccini - Michelle Golden, Sarasota FL; Steven Hunichen, Ellenton FL82.00
3.56
9
3

James Bridges, Bradenton FL; Phyllis Prager, Sarasota FL; Gail Lambacher, Oakville ON; Clay Dahl, Etobicoke ON81.00
2.67
10
4

Craig Abbott - Thomas Pentecost - Brian O'Connell, Sarasota FL; Elaine Bowers, University Park FL80.00
2.08
11


Robert Brent, Venice FL; David Wicentowski - Jane Wicentowski, Sarasota FL; John Veltri, Bradenton FL; Edward Spear, Bangor ME77.00
2.11
5

Ronald Herrygers, North Port FL; Shirley Ramspeck, Sarasota FL; Peter Tracy - Sherry Tracy, Longboat Key FL76.00
3.53
6
1
Marilyn Engebrecht - Bobby Tyson - Jane Canter, Sarasota FL; Jason Daming, Saint Charles MO74.00
2.65

2
Sandra Murray - Gail Pirodsky, Sarasota FL; Cynthia Murphy, University Park FL; Harry Hood, Canastota NY73.00
1.99

3
Allen Weintraub - Barbara Morrison, Sarasota FL; Norman Winston - Jeanne Winston, Longboat Key FL66.00
1.49

4
Bruce Jacobs - Janet Kane - Loraine Davis - Janet Dugan, Sarasota FL60.00

Sunday 299er Swiss Teams
6 Tables

MPsRankNamesScore
2.42
1
Merle Greenwald - Theda Nicolay - Martin Fine - Mary Jane Albritton, Sarasota FL63.00
1.82
2
Catherine Rodriguez - Colette Sears - Martha Grant - Anne Belding, Venice FL62.00

Top of page

Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index