District 9

Tournament Results

January 21-24, 2010

Sarasota Winter Sectional


General Information

Total Tables in Play - 433.5
Total Number of Players Attending - 572
Total Number of Players Winning Masterpoints - 466
Total Number of Masterpoints Won - 1,636.62
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday                            

 
 Click on session name if underlined for details/matchpoints

Thursday


Thur EVE Strat Open Pairs
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.17
1


William Granger, Bradenton FL; Gerald Nehra, Muskegon MI 72.69%
2.38
2


Richard Seibert, Sarasota FL; Jo Anne Thompson, Cadillac MI 61.57%
2.53
3
1
1
Wilburt Mac Gregor, Sarasota FL; E Mangrum Jr, Bradenton FL 55.09%
1.90
4
2
2
Sherrie Schaefer - Ann Kuhlmey, Dunnellon FL 54.86%
1.42
5
3
3
Gloria Frydman, Longboat Key FL; Merle Greenwald, Sarasota FL 53.24%
1.07
4

Martha Noyes - Gerald Greene, Chicago IL 51.39%
0.80
5
4
Beth Cotner - Bobby Tyson, Sarasota FL 51.16%

Top of page

Friday


Fri AM Strat Pairs
32.0 Tables / Based on 52 Tables

MPs A B C Names Score
10.33
1


Barbara Pearlman, Scotch Plains NJ; Jane Wicentowski, Sarasota FL 65.51%
7.75
2


David Wicentowski, Sarasota FL; Edward Spear, Bangor ME 61.11%
5.81
3


William Granger, Bradenton FL; Gerald Nehra, Muskegon MI 60.65%
4.36
4


Carol Hamilton - Lee Emmer, Sarasota FL 60.42%
3.27
5


Walter May, Garner NC; Lawrence Lewis, Sarasota FL 60.19%
2.45
6


Dean Cohler, Sarasota FL; Suzan Lordi, University Park FL 58.10%
4.22
1

Hans Stocker, Sarasota FL; Mary Thomas, Longboat Key FL 57.64%
3.17
2

Richard Rolfes, St Petersburg FL; Richard Stamper, Venice FL 57.41%
2.37
3

Richard Cobin - Serban Nicolau, Sarasota FL 57.18%
2.59
4
1
Beth Cotner - Bobby Tyson, Sarasota FL 54.40%
1.94
5
2
Richard Kaufman, Longboat Key FL; Marcia Frankel, Sarasota FL 52.08%
0.88
6/7

Connie Tigert - J Donald Tigert, Burlington ON 51.62%
1.46
6/7
3
E Mangrum Jr, Bradenton FL; Wilburt Mac Gregor, Sarasota FL 51.62%
1.19

4
Barbara Morrison - Allen Weintraub, Sarasota FL 50.93%
0.77

5/7
Annelies Kelly, Ottawa ON; Betty Tilton, Longboat Key FL 49.77%
0.82

5/7
Arnold Gwirtzman, Venice FL; Gerard Lahn, N Venice FL 49.77%
0.63

5/7
Michel Rapoport - Harris Silver, Sarasota FL 49.77%

Fri AM 299'ers
20.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.03
1
1
1
Rudy Limpaecher - Muthe Limpaecher, Sarasota FL 59.52%
2.27
2


Toni Jones, Nokomis FL; Layne Plock, Rotonda West FL 58.63%
1.85
3
2

Carol Lyons, Sarasota FL; David Seelbinder, Flat Rock NC 58.33%
1.39
4
3
2
Barbara Bernstein, Sarasota FL; Marilyn Frank, Pittsford NY 58.04%
1.04
5
4
3
Genna Badger, Bradenton FL; Richard Sherman, Nokomis FL 57.44%
0.78
6
5
4
Karen Magley - Alice Ling, Great Falls VA 55.95%
0.71
6

Nancy Lacktman, Venice FL; Amy Eliezer, Sarasota FL 55.65%
0.57

5
John Burrill - Lawrence Weiss, Sarasota FL 54.76%
0.64

6
Carol Lindholm - Kenneth Lindholm, Lakewood Ranch FL 54.46%

Fri Aft Strat Pairs
31.0 Tables / Based on 45 Tables

MPs A B C Names Score
9.17
1


Bruce Greenspan, Naples FL; Roger Johnson, Sarasota FL 65.97%
6.88
2
1
1
Lisa Olmer, Sarasota FL; Melvin Fuerst, Philadelphia PA 59.95%
5.16
3


Edward Spear, Bangor ME; David Wicentowski, Sarasota FL 59.26%
2.98
4/6
2/3
2/3
James Ferry, Sarasota FL; Jim Fenwick, Markham ON 58.33%
2.98
4/6


Stanley Katz, Northbrook IL; Fred Buckman, Univeristy Park FL 58.33%
2.98
4/6
2/3
2/3
Linda Jackson, Bradenton FL; Rita Dubrow, Sarasota FL 58.33%
1.78
4

Sandra Murray, Sarasota FL; Cynthia Murphy, University Park FL 58.10%
1.75
5

Peter Tracy - Sherry Tracy, Longboat Key FL 57.41%
1.09
6
4
Jane Canter - Jane Huerta, Sarasota FL 56.25%
1.17

5
Lesley Green, Sun City Ctr FL; Hollie Fox, Sun City Center FL 56.02%
1.19

6
Anita Palmer - Kathie Keiderling, Bradenton FL 53.70%

Fri Aft 299'ers
13.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.32
1
1

Louis Sharp - Patricia Sharp, Venice FL 62.91%
1.74
2
2
1
Richard Riesen - Liz Riesen, Madison WI 61.55%
1.31
3
3
2
John Burrill - Lawrence Weiss, Sarasota FL 61.23%
0.98
4


Judith Johnson, Pt Charlotte FL; Margaret Villela, Placida FL 60.05%
0.85
5
4
3
Gloria Biberman, Longboat Key FL; Sussan Shimelman, Sarasota FL 58.83%
0.61
6


Gail Jeffrey, Sarasota FL; Doris Linton, Nokomis FL 56.48%
0.60
5

Anne Birgbauer, Grosse Pte Frms MI; Elizabeth Euwer, Boca Grande FL 55.70%
0.61
6
4
Jean Wood - Martha Nestor, Concord MA 54.88%
0.46

5
Genna Badger, Bradenton FL; Richard Sherman, Nokomis FL 48.70%

Knockout Bracket 1
7 Tables

MPs Rank Names
17.13
1
Larry Mori, Clearwater FL; Charles Jeffrey Jr, Safety Harbor FL; Joseph Godefrin, Sarasota FL; Ed Schulte, Tampa FL
9.08
2
Gloria Silverman Bart - Les Bart - Sandra Nelson - William Nelson, Bradenton FL

Knockout Bracket 2
7 Tables

MPs Rank Names
6.91
1
Farald Riegel, Osprey FL; Wynona Bonomi, Bradenton FL; Jerry Wiggins - Sandra Lewis, Sarasota FL
3.66
2
Sol Kaplan - Harry Leopold, Sarasota FL; Alice Wile, Bradenton FL; Steven Hunichen, Ellenton FL

Knockout Bracket 3
6 Tables

MPs Rank Names
4.65
1
Mary Lou Turner, Bradenton FL; David Hines, Holmes Beach FL; Everett Weiermiller - Shirley Weiermiller, Elmira NY
2.46
2
Craig Abbott - Brian O'Connell - Thomas Pentecost, Sarasota FL; Elaine Bowers, University Park FL

Knockout Bracket 4
6 Tables

MPs Rank Names
3.85
1
Pat Nelson - James Lambert - David Chittick - Jack Wetherson, Venice FL
2.04
2
Andrew Perkins Sr, Bradenton FL; Joan Hardie, University Park FL; Jerry Bergstein - Renee Bergstein, North Venice FL

Knockout Bracket 5
8 Tables

MPs Rank Names
3.67
1
Wesley Gray - Jack Amstutz, Sarasota FL; Craig Heim, Wilmot NH; Dennis Sharp, Milford IN
1.95
2
Elizabeth Gray - Janet Dugan, Sarasota FL; Jean Kydd, Chelmsford MA; Phyllis Zubulake, Lincolnshire IL

Top of page

Saturday


Sat AM Strat 299er Pairs
20.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.65
1/2


Diane Dyla, Sarasota FL; Gretchen Dietz, Oakland MI 63.10%
2.65
1/2
1
1
Frank Woodhouse - Sylvia Woodhouse, University Park FL 63.10%
1.93
3
2
2
Rudy Limpaecher - Muthe Limpaecher, Sarasota FL 61.90%
1.28
4


Sandra Montgomery, Sarasota FL; Sharon Stevens, Vineland STN ON 60.71%
1.45
5
3
3
Jerry Meach - Barbara Meach, Waterford MI 60.12%
1.01
6


Cindy Kaighin - Dave Kaighin, Sarasota FL 59.23%
1.08
4
4
Sherrie Schaefer - Ann Kuhlmey, Dunnellon FL 57.74%
0.90
5
5
Susan Woodbridge, Bradenton FL; Valerie Hodson, Sarasota FL 55.06%
0.63
6

Donna Turley, Largo FL; Bonnie Kowal, Clearwater FL 54.76%
0.48

6
Carol Lindholm - Kenneth Lindholm, Lakewood Ranch FL 54.46%

Sat AM Strat Side Pairs
8.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.95
1


John Measures, Nepean ON; Vincent Golden, University Park FL 74.17%
1.46
2


Carol Hamilton - Douglas Drew, Sarasota FL 60.00%
1.10
3


Brenda Kristensen, Venice FL; Irina Ladyzhensky, Ellenton FL 58.75%
0.82
4


Anne Thain, Bradenton FL; J Mark Siegrist, Gloucester ON 57.92%
1.63
5
1
1
Jim Fenwick, Markham ON; Hugh Cleland, Toronto ON 57.08%
1.22
2
2
Walter Carlson - Charlene Carlson, Sarasota FL 52.50%
0.92
3
3
Lee Morgenlander, Sarasota FL; Janet Duke, Washington DC 50.83%
0.69
4

Ann Pollock, Sarasota FL; Susanne Mosler, University Park FL 50.00%

Sat Strat Open Pairs
20.0 Tables / Based on 40 Tables

MPs A B C Names Score
12.50
1


Barry Harper, Regina SK; Alan Schafer, Essexville MI 63.08%
9.38
2


Ed Schulte - Paul Gallizzi, Tampa FL 60.42%
7.03
3


Harriette Buckman, University Park FL; Sandra Fleischman, Bradenton FL 58.45%
5.27
4


William Nelson - Sandra Nelson, Bradenton FL 57.99%
3.87
5/6


Suzan Lordi, University Park FL; M Metz, Wilmette IL 57.41%
3.87
5/6


Les Bart - Gloria Silverman Bart, Bradenton FL 57.41%
3.13
7


Susan Gilbert - Michael Gilbert, Sarasota FL 56.25%
2.78
8


Robert Brent, Venice FL; Edward Spear, Bangor ME 54.98%
3.80
9
1
1
Peter Tracy - Sherry Tracy, Longboat Key FL 54.75%
2.27
10


Eva Landy, Barrington RI; Adele Zuckerman, Longboat Key FL 54.28%
2.85
11
2

Joan Stuckey - Craig Abbott, Sarasota FL 54.05%
2.14
3

Judy Hill - Richard Hill, Sarasota FL 53.82%
1.60
4

Joan Mendell, Sarasota FL; Ruth Gorton, Longboat Key FL 52.55%
1.32
5

Serban Nicolau - Richard Cobin, Sarasota FL 52.20%
1.82

2
Barbara Reitz - Clifford Reitz, Bohemia NY 46.30%

Sat Aft 299'ers
11.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.22
1
1
1
Frank Woodhouse - Sylvia Woodhouse, University Park FL 68.07%
1.67
2
2

Nancy Boarder, Oley PA; Colette Sears, Venice FL 63.80%
1.25
3
3

Mary Simonson - Cathy Deyoung, Sarasota FL 60.13%
0.94
4
4

Charise Wittels - Catherine McHugh, Sarasota FL 57.65%
1.02
5
5
2
Rudy Limpaecher - Muthe Limpaecher, Sarasota FL 55.54%
0.77
6
6
3
William Helferich - Carol Helferich, Rochester NY 54.52%
0.57

4
Arlene Carver - Sheldon Trachman, Brooklyn NY 51.32%

Sat Aft Side Pairs
16.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.93
1


Pat Samuels - Hans Stocker, Sarasota FL 65.36%
2.20
2


Ann Rhode, Englewood FL; Jean Seward, Venice FL 60.98%
1.65
3


Marvin Ferguson, Indianapolis IN; Jon Weisbaum, Sarasota FL 59.49%
2.28
4
1

Barbara Summers - James Summers Jr, Silver Spring MD 59.48%
1.71
5
2

Marcia Ryan - Janice Stiegmann, Venice FL 58.45%
0.73
6


Cheryl Seibert - Richard Seibert, Sarasota FL 57.62%
1.63
3
1
E Mangrum Jr, Bradenton FL; Wilburt Mac Gregor, Sarasota FL 57.51%
0.96
4

Albert Vaccaro - Stephen Becker, Venice FL 57.11%
0.72
5

Wynona Bonomi, Bradenton FL; Farald Riegel, Osprey FL 56.59%
0.54
6

Irving Murphy, North Port FL; Margaret Tominosky, No Venice FL 54.95%
1.22

2
Jane Huerta - Sandra Murray, Sarasota FL 50.39%
0.92

3
Joan Gass, Toronto ON; Ruth Robert, Naples FL 45.98%
0.69

4
Elinor McKergow, North York ON; Sarah Lafleur, Toronto ON 45.92%

Compact KO Bracket 1
7 Tables

MPs Rank Names
6.19
1
Bernhardt Trout, Longboat Key FL; Joseph Godefrin - Dean Cohler, Sarasota FL; John Veltri, Bradenton FL
3.28
2
Gerald Nehra, Muskegon MI; Richard Vatter - Jo Anne Thompson, Cadillac MI; William Granger, Bradenton FL

Compact KO Bracket 2
10 Tables

MPs Rank Names
4.02
1
Chris Peters, Rochester Hills MI; Ginny Poulter, Oakland Twp MI; Margaret Sellgren, Sarasota FL; Linda Mittelstaedt, Venice FL
2.81
2
Marilyn Engebrecht - Valerie Terris - Bobby Tyson - Susan Randall, Sarasota FL
1.81
3
Gord Ellis - Michelle Ellis, Hamilton ON; Connie Tigert - J Donald Tigert, Burlington ON
1.41
4
Judith Bronstein, Sarasota FL; Annelies Kelly, Ottawa ON; Betty Tilton, Longboat Key FL; Dean Congbalay, Terrace Park OH

Compact KO Bracket 3
11 Tables

MPs Rank Names
3.15
1
Jean Kydd, Chelmsford MA; Jack Amstutz - Janet Dugan, Sarasota FL; Phyllis Zubulake, Lincolnshire IL
2.21
2
Elizabeth Wood, Placida FL; Anne Birgbauer, Grosse Pte Frms MI; Nora Cushing, Newport RI; Elizabeth Euwer, Boca Grande FL
1.42
3
Joan Hardie, University Park FL; Andrew Perkins Sr, Bradenton FL; Renee Bergstein - Jerry Bergstein, North Venice FL
1.10
4
Kathleen Mateyak, Apollo Beach FL; Joanne Soterion, Ellenton FL; Dolores Joyce - Walter Joyce, Parrish FL

Consolation KO Br 2
4 Tables

MPs Rank Names
1.14
1
Ernie Thiele, Endicott NY; Shirley Greenblott, Vestal NY; Lois Kehoe, Toronto ON; Val Kane,

Consolation Bracket 3
5 Tables

MPs Rank Names
1.09
1
Janice Rich - Donna Taylor, Venice FL; Toni Jones, Nokomis FL; Layne Plock, Rotonda West FL
0.58
2
George Kenworthy - Clinton Miller, Bradenton FL; Allyn Clayman, University Park FL; Nancy Lacktman, Venice FL

Top of page

Sunday


Stratified Swiss Teams
50 Tables / Based on 63 Tables

MPs A B C Names Score
17.96
1


Les Bart - Gloria Silverman Bart - Richard Fleischman - Sandra Fleischman, Bradenton FL 118.00
13.47
2


Harry Leopold - Chris Niemann, Sarasota FL; Alexander Ladyzhensky - Irina Ladyzhensky, Ellenton FL 100.00
10.10
3


Sandra Nelson - William Nelson, Bradenton FL; Michael Gilbert - Susan Gilbert, Sarasota FL 97.00
6.79
4/5


Doris McGinley, Venice FL; Michael Bela Kassay - Rosemary Dowd, Sarasota FL; Edward Carrington, Bradenton FL 94.00
6.79
4/5


Richard Wegman - Alice Wegman, Bethesda MD; Ronnie Malasky - Arnold Malasky, Longboat Key FL 94.00
5.13
6


June Plunkett - Patricia Chiszar - Ann Peek - Joan Peterson, Sarasota FL 92.00
4.49
7


Robert Brent, Venice FL; Edward Spear, Bangor ME; David Wicentowski - Jane Wicentowski, Sarasota FL 91.00
3.99
8


Leon Lyday - Charles Clickner, Clearwater FL; Sandra Fox - John Beasy, Sackville NB 89.00
3.43
9/10


Larry Mori, Clearwater FL; Charles Jeffrey Jr, Safety Harbor FL; Ed Schulte, Tampa FL; Joseph Godefrin, Sarasota FL 86.00
8.64
9/10
1

James Gordon, Nokomis FL; Jim Maxwell, Venice FL; Gay Grogan - Terry Grogan, Centerville OH 86.00
2.88
11/12


Paul Eberman - Madi Drimmer, Sarasota FL; Donna Rodwell, Clearwater Bch FL; Sheila Pies, Osprey FL 84.00
2.88
11/12


Rahn Smith, Brandon FL; Sharon Meng-Horton, Dade City FL; Jourdain Patchett, Sarasota FL; Beata Czachor, Tampa FL 84.00
2.57
13


J Mark Siegrist, Gloucester ON; John Measures, Nepean ON; Anne Thain, Bradenton FL; Mary Gerner, Sarasota FL 79.00
2.39
14


Irene Middleton - Luke Liccini - Donald Brunner, Sarasota FL; Veronica Jakusovas, Bradenton FL 78.00
2.25
15


M Metz, Wilmette IL; Harriette Buckman - Suzan Lordi, University Park FL; John Veltri, Bradenton FL 77.00
6.48
16/18
2

Judy Hill - Richard Hill - Jill Factor, Sarasota FL; Esther Wiviott, Milwaukee WI 76.00
2.00
16/18


Barbara Pearlman, Scotch Plains NJ; Roger Johnson, Sarasota FL; Gerald Ungar, Pt Charlotte FL; Steven Cohn, Clearwater FL 76.00
2.00
16/18


Richard Vatter - Jo Anne Thompson, Cadillac MI; Barry Harper, Regina SK; Alan Schafer, Essexville MI 76.00
4.86
3

Gerald Nehra, Muskegon MI; Beverly Slaski - William Granger, Bradenton FL; Alfred Riedinger, Longboat Key FL 75.00
3.27
4/5

Peter Tracy - Sherry Tracy, Longboat Key FL; Ronald Herrygers, North Port FL; Shirley Ramspeck, Sarasota FL 74.00
3.27
4/5

Hans Stocker - Douglas Drew - Richard Johnson - Richard Joseph, Sarasota FL 74.00
2.47
6

Chris Peters, Rochester Hills MI; Harriet Brent - Linda Mittelstaedt, Venice FL; Margaret Sellgren, Sarasota FL 72.00
4.59
7
1
Mary Riegel - Farald Riegel, Osprey FL; Neil Hardy - Shiela Hardy, Edmonton AB 70.00
3.44
8/9
2
Ruth Robert, Naples FL; Joan Gass - Sarah Lafleur, Toronto ON; Elinor McKergow, North York ON 69.00
1.83
8/9

Clayton Rose - Susan Guarasci, Dublin OH; Frank Engberg - Janet Engberg, Lewis Center OH 69.00
2.58

3
Paul Aronson, Cambridge MA; Miriam Dryer - Marvin Dryer, Toronto ON; Lee Morgenlander, Sarasota FL 68.00
1.94

4
D Hubbard - Charlotte Hubbard - Walter Carlson - Charlene Carlson, Sarasota FL 65.00
1.53

5
Allen Weintraub - Joan Reibman, Sarasota FL; Linda Harkins, Hopkinsville KY; Doris Linton, Nokomis FL 63.00

299'er Swiss Teams
13 Tables

MPs A B C Names Score
3.48
1


Carol Green - Marilyn Biggart - Mary Carnahan, Sarasota FL; Hugh Cleland, Toronto ON 98.00
2.61
2


Colette Sears - Judith Evenson - Janice Rich - Barbara Stevens, Venice FL 88.00
2.57
3
1

Allyn Clayman, University Park FL; Nancy Lacktman, Venice FL; Amy Eliezer - Charise Wittels, Sarasota FL 86.00
1.69
4/5
2/3

Loraine Davis - Joyce Hughes - Lawrence Weiss, Sarasota FL; Gail Chrissinger, Rockport ME 83.00
1.69
4/5
2/3

Dianne Kinney - Dede Kirkconnell - Theda Nicolay - Peg Rodrigues, Sarasota FL 83.00
1.66

1
Genna Badger, Bradenton FL; Richard Sherman, Nokomis FL; Rudy Limpaecher - Muthe Limpaecher, Sarasota FL 80.00

Top of page

Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index