District 9

Tournament Results

November 19-22, 2009

Sarasota Winter Sectional


General Information

Total Tables in Play - 348.5
Total Number of Players Attending - 450
Total Number of Players Winning Masterpoints - 366
Total Number of Masterpoints Won - 1,429.37
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday                            

 
 Click on session name if underlined for details/matchpoints

Thursday


Thurs Eve Strat Pairs
11.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.67
1


William Granger, Bradenton FL; Gerald Nehra, Muskegon MI 66.50%
2.75
2
1
1
Murray Selman - Arlene Selman, Bradenton FL 62.01%
2.06
3
2

Brian Howard - William Peruzzi, Bradenton FL 59.61%
1.55
4


Irina Ladyzhensky - Asya Ladyzhensky, Ellenton FL 56.12%
1.50
5
3

David Narins, Sarasota FL; Jacek Leszczylowski, 54.43%
1.41
6
4
2
Marlene Green - John Green, Sarasota FL 52.91%
1.06
5
3
Iris Wilson, Sarasota FL; Jay Richman, University Park FL 52.82%
0.79

4
E Mangrum Jr, Bradenton FL; Wilburt Mac Gregor, Sarasota FL 48.66%

Knockouts Bracket 1
5 Tables

MPs Rank Names
14.24
1
Robert Brent, Venice FL; Edward Spear, Bangor ME; David Wicentowski, Sarasota FL; Les Bart - Gloria Silverman Bart, Bradenton FL
7.55
2
Jay Whipple III - Kimberly Whipple, Boca Grande FL; Kevin Dwyer, Fort Myers FL; Ed Schulte, Tampa FL; Joseph Godefrin, Sarasota FL; Cookie Potter, Saint Louis MO

Knockouts Bracket 2
5 Tables

MPs Rank Names
7.77
1
Roger Johnson - Harry Leopold, Sarasota FL; Bruce Greenspan, Naples FL; Steven Hunichen, Ellenton FL
4.12
2
Hans Stocker - Douglas Drew, Sarasota FL; Rudi Kastelic, St Petersburg FL; George Colter, Fredericton NB

Knockouts Bracket 3
8 Tables

MPs Rank Names
7.40
1
Craig Abbott - Brian O'Connell - Thomas Pentecost, Sarasota FL; Nanette Meyer, Bradenton FL; Elaine Bowers, University Park FL
3.92
2
Dennis Kovach - David Logan, Palmetto FL; Ronald Herrygers, North Port FL; Shirley Ramspeck, Sarasota FL

Knockouts Bracket 4
8 Tables

MPs Rank Names
5.26
1
Richard Johnson - Lee Morgenlander - Jack Hawes - Mary Hawes, Sarasota FL
2.79
2
Lloyd Hankinson - Gail Pirodsky, Sarasota FL; Mary Lou Turner, Bradenton FL; Harry Hood, Canastota NY; David Hines, Holmes Beach FL

Top of page

Friday


Fri AM Strat Pairs
29.0 Tables / Based on 44 Tables

MPs A B C Names Score
9.00
1
1

Richard Packard, Nokomis FL; Jim Maxwell, Venice FL 61.11%
6.75
2
2

Alice Wile - Lou Rabinowitz, Bradenton FL 60.88%
5.06
3


Dianne Bonney, Venice FL; Betty Surasky, Boynton Beach FL 59.95%
3.80
4


Mary Gerner, Sarasota FL; John Measures, Nepean ON 59.72%
2.85
5


Bette Cohn - Gen Geiger, Sarasota FL 59.49%
1.87
6/7


Jim Russell, Bradenton FL; Mike Cappelletti, Winter Park FL 59.26%
1.87
6/7


Russell Delaney - Joan Delaney, Sarasota FL 59.26%
2.22
3

Richard Rolfes, St Petersburg FL; Richard Stamper, Venice FL 58.56%
2.07
4/5
1/2
Sandra Murray - Jane Huerta, Sarasota FL 55.56%
2.07
4/5
1/2
Joann Kelly - Ivy Mills, Sarasota FL 55.56%
0.93
6

Linda Mittelstaedt - Harriet Brent, Venice FL 55.09%
1.33

3
Michel Rapoport - Harris Silver, Sarasota FL 53.94%
1.00

4
Gerard Lahn, N Venice FL; Arnold Gwirtzman, Venice FL 50.46%
1.05

5
Beth Cotner - Bobby Tyson, Sarasota FL 50.23%
0.77

6
Murray Selman - Arlene Selman, Bradenton FL 49.31%

Fri AM 299'er Pairs
15.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.52
1


Andrew Perkins Sr, Bradenton FL; Joan Hardie, University Park FL 60.98%
2.00
2
1

David Chittick - Jane Chittick, Venice FL 60.80%
1.50
3
2

Susan Sofia - Merle Greenwald, Sarasota FL 58.90%
1.36
4
3
1
John Burrill - Mariann Berge, Sarasota FL 58.33%
0.84
5
4

Anita Smith, North Venice FL; Marian Stark, Nokomis FL 57.95%
0.63
6
5

Marilyn Sichler, University Park FL; Barbara Ewend, Walloon Lake MI 56.82%
1.02
6
2
Paula Huguenin - Michel Huguenin, Sarasota FL 56.44%
0.77

3
Jerry Gornowicz - Carolyn Gornowicz, Longboat Key FL 55.68%
0.57

4
Andre Landry - Viviane Landry, Zephyrhills FL 54.36%
!20021>

Fri Aft Strat Pairs
31.5 Tables / Based on 42 Tables

MPs A B C Names Score
8.67
1


Susan Gilbert - Michael Gilbert, Sarasota FL 65.02%
6.50
2


Sally Chapleau - Jeff Meckstroth, Tampa FL 64.24%
4.88
3


William Granger, Bradenton FL; Gerald Nehra, Muskegon MI 62.50%
3.66
4


Harriette Buckman, University Park FL; Carol Hamilton, Sarasota FL 61.46%
2.74
5


Nie Lih Kalat, Sarasota FL; Doris McGinley, Venice FL 61.38%
3.80
6
1
1
Gerard Lahn, N Venice FL; Arnold Gwirtzman, Venice FL 60.10%
2.85
2

Veronica Jakusovas - Mary Doody, Bradenton FL 59.46%
2.14
3

David Narins, Sarasota FL; Jacek Leszczylowski, 58.71%
1.60
4

Millie Larkin, St Cloud FL; Margaret Tominosky, No Venice FL 58.49%
1.27
5

Joan Stuckey - Jim Niemiec, Sarasota FL 57.35%
0.90
6

Karen Lahn, N Venice FL; Susanne Mosler, University Park FL 53.86%
1.77

2
Emily Zelkin - Michael Zelkin, Venice FL 53.53%
1.33

3
Sandra Murray - Jane Huerta, Sarasota FL 52.88%
1.00

4
Kathy Needham, Largo FL; Stuart Casper, S Pasadena FL 51.76%
0.88

5
E Mangrum Jr, Bradenton FL; Wilburt Mac Gregor, Sarasota FL 51.49%
0.56

6
Beth Cotner - Bobby Tyson, Sarasota FL 49.04%

Fri Aft 299'er Pairs
10.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.12
1


Barbara Bensman - Shirlee Katz, Bradenton FL 61.74%
1.59
2


Dolores Joyce - Walter Joyce, Parrish FL 60.17%
1.19
3


Kathleen Mateyak, Apollo Beach FL; William Soterion, Ellenton FL 58.93%
1.71
4
1

Jane Chittick - David Chittick, Venice FL 58.24%
0.67
5


Richard Labinger - Norman Silver, Sarasota FL 57.84%
1.28
6
2
1
Jean Adelson, Osprey FL; Joyce Hughes, Sarasota FL 56.76%
0.96
3
2
Andre Landry - Viviane Landry, Zephyrhills FL 54.47%
0.72
4

Tish Shoalts - Catherine Lee, Welland ON 52.04%
0.81
5
3
Jo Ann McKinney - Fred Costin, Sarasota FL 51.31%

Top of page

Saturday


Sat AM Strat Pairs
21.5 Tables / Based on 37 Tables

MPs A B C Names Score
7.83
1


Adam Kaplan, New Port Richey FL; Steven Wallis, Tampa FL 61.98%
5.87
2


Edward Spear, Bangor ME; Robert Brent, Venice FL 60.92%
4.40
3


Betty Surasky - Steve Surasky, Boynton Beach FL 60.05%
3.30
4


Michael Bela Kassay, Sarasota FL; Doris McGinley, Venice FL 58.85%
2.48
5


Bette Cohn - Gen Geiger, Sarasota FL 58.68%
1.86
6


Sandra Grimes - Patricia Chiszar, Sarasota FL 58.52%
2.81
1

Richard Joseph - Richard Johnson, Sarasota FL 54.96%
2.11
2
1
Kenneth Berger - Jacek Leszczlowski, Sarasota FL 54.49%
1.58
3

Richard Mougalian - Susan Mougalian, Algonquin IL 54.09%
1.19
4
2
Daniel Shoemaker - Charles Struzzieri, Sarasota FL 53.61%
0.89
5

James Maissen - Marie Mandel, Gainesville FL 52.29%
0.67
6

Craig Abbott - Linda Poppell, Sarasota FL 52.24%

Sat AM 299'er Pairs
15.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.52
1
1

Jane Chittick - David Chittick, Venice FL 59.85%
1.89
2


Clinton Miller - George Kenworthy, Bradenton FL 59.09%
1.64
3
2

Anita Smith, North Venice FL; Marian Stark, Nokomis FL 58.90%
1.45
4
3
1
Carolyn Gornowicz - Jerry Gornowicz, Longboat Key FL 58.71%
1.09
5
4

Sandra Sanborn - Elaine Stern, Sarasota FL 57.77%
0.76
6
5

Lois Tankerley - Robert Mehn, Bradenton FL 57.58%
0.55
6

Margaret Molloy - Lorraine Peters, Sarasota FL 57.01%
1.09

2
Paula Huguenin - Michel Huguenin, Sarasota FL 55.30%
0.82

3
Carol Franklin, Bradenton FL; Mary Cady, Lakewood Ranch FL 55.11%
0.61

4
Sylvia Woodhouse - Frank Woodhouse, University Park FL 54.73%
0.46

5
Andre Landry - Viviane Landry, Zephyrhills FL 51.14%

Compact KO
9 Tables

MPs Rank Names
9.23
1
Ron Ashbacher, Lead Hill AR; Jim Russell, Bradenton FL; Allison Howard, Cookeville TN; Mike Cappelletti, Winter Park FL
6.46
2
Edward Quinlan - Ira Zucker - Stephen Becker - Albert Vaccaro, Venice FL
4.15
3
Cookie Potter, Saint Louis MO; Ed Schulte, Tampa FL; Jay Whipple III, Boca Grande FL; Joseph Godefrin, Sarasota FL
3.23
4
John Measures, Nepean ON; Libby Kaufman - Robert Cutforth - Carol Cutforth, Sarasota FL

Consol Compact KO
5 Tables

MPs Rank Names
1.14
1
Jay Crockett, Gainesville FL; Marlene Falkner, Hawthorne FL; Howard Richter, Sarasota FL; Ruth Twombly, East Orleans MA

Compact KO
12 Tables

MPs Rank Names
4.36
1
Russell Delaney - Joan Delaney - Sandra Murray - Jane Huerta, Sarasota FL
3.05
2
Jean Kydd, Chelmsford MA; Janet Dugan, Sarasota FL; Kathleen Mateyak, Apollo Beach FL; Mary Doody, Bradenton FL
1.96
3
Harris Silver - Michel Rapoport - Marilyn Engebrecht - Valerie Terris, Sarasota FL
1.53
4
D Hubbard - Charlotte Hubbard - Walter Carlson - Charlene Carlson, Sarasota FL

Sat Aft Strat Open Pairs
25.5 Tables / Based on 36 Tables

MPs A B C Names Score
7.67
1


William Nelson - Sandra Nelson, Niskayuna NY 63.30%
5.75
2


Susan Gilbert - Michael Gilbert, Sarasota FL 62.18%
4.31
3


William Granger, Bradenton FL; Gerald Nehra, Muskegon MI 61.89%
3.24
4


Lisa Flynn - John Flynn, University Park FL 61.38%
2.43
5


Sandra Grimes - Patricia Chiszar, Sarasota FL 60.98%
3.09
6
1

Joan Stuckey - Craig Abbott, Sarasota FL 57.69%
2.32
2

Nanette Meyer, Bradenton FL; Keith Falkner, Sarasota FL 57.05%
1.74
3

Richard Mougalian - Susan Mougalian, Algonquin IL 56.47%
1.30
4

Norma Verhulst, Venice FL; Sylvia Ewing, Catlettsburg KY 55.49%
0.98
5

Millie Larkin, St Cloud FL; Margaret Tominosky, No Venice FL 55.42%
1.88
6
1
Marie Mandel - James Maissen, Gainesville FL 53.85%
1.41

2
Beth Cotner - Bobby Tyson, Sarasota FL 47.44%
1.06

3
E Mangrum Jr, Bradenton FL; Wilburt Mac Gregor, Sarasota FL 47.38%
0.79

4
Daniel Shoemaker - Charles Struzzieri, Sarasota FL 46.59%

Sat Aft 299er Pairs
10.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.02
1


Joan Reibman - John Goodman, Sarasota FL 58.93%
1.81
2
1

Louis Sharp - Patricia Sharp, Libertyville IL 58.04%
1.00
3/4


Andrew Perkins Sr, Bradenton FL; Joan Hardie, University Park FL 57.74%
1.36
3/4
2
1
Paula Huguenin - Michel Huguenin, Sarasota FL 57.74%
1.02
5
3

Susan Sofia - Merle Greenwald, Sarasota FL 54.46%
0.76
6
4

Allyn Clayman, University Park FL; Nancy Lacktman, Venice FL 53.27%
0.57
5

Anne Birgbauer, Grosse Pte Frms MI; Katharine Horner, Richmond VA 52.98%
0.89

2
Gil King, Sarasota FL; Ann Friedman, Chicago IL 51.79%
0.67

3
Andre Landry - Viviane Landry, Zephyrhills FL 49.70%

Top of page

Sunday


Stratified Swiss Teams
43 Tables / Based on 50 Tables

MPs A B C Names Score
15.00
1


Jack Bonney - Dianne Bonney, Venice FL; Betty Surasky - Steve Surasky, Boynton Beach FL 106.00
9.85
2/3


Robert Brent, Venice FL; Edward Spear, Bangor ME; Les Bart - Gloria Silverman Bart, Bradenton FL 104.00
9.85
2/3


David Wicentowski - Jane Wicentowski, Sarasota FL; Richard Fleischman - Sandra Fleischman, Bradenton FL 104.00
6.33
4


Jim Russell - Larry Auerbach, Bradenton FL; Ron Ashbacher, Lead Hill AR; Mike Cappelletti, Winter Park FL; Allison Howard, Cookeville TN 97.00
5.00
5


Irina Ladyzhensky - Alexander Ladyzhensky - Steven Hunichen, Ellenton FL; Harry Leopold, Sarasota FL 95.00
4.29
6


Edward Quinlan - Norma Verhulst - William Fowl - Ruth Fowl, Venice FL 91.00
3.75
7


Carol Hamilton - James Hamilton, Sarasota FL; Bruce Keidan, Lakewood Ranch FL; Gene Keidan, Pittsburgh PA 89.00
3.33
8


Peter Cleaves - Libby Glenn, Sarasota FL; Edward Carrington, Bradenton FL; Yee Tar Zee, Ruskin FL 86.00
7.17
9/10
1
1
Robert Linnett, Brighton ON; Pat Nelson - Jack Wetherson - James Lambert, Venice FL 85.00
2.87
9/10


William Nelson - Sandra Nelson, Niskayuna NY; Dean Cohler, Sarasota FL; Suzan Lordi, University Park FL 85.00
2.50
11


Kimberly Whipple - Jay Whipple III, Boca Grande FL; Kevin Dwyer, Fort Myers FL; Ed Schulte, Tampa FL; Joseph Godefrin, Sarasota FL 83.00
2.31
12


Arnold Malasky, Longboat Key FL; Roger Johnson - Sandra Gagnon, Sarasota FL; John Veltri, Bradenton FL 82.00
2.14
13


Pat Samuels - Art Samuels - Michael Gilbert - Susan Gilbert, Sarasota FL 78.00
2.00
14


Joan Peterson - Ann Peek - Mary Dee, Sarasota FL; Doris McGinley, Venice FL 77.00
5.38
2
2
Lloyd Hankinson - Gail Pirodsky, Sarasota FL; Harry Hood, Canastota NY; Mary Lou Turner, Bradenton FL 76.00
3.53
3/4

Margaret Tominosky, No Venice FL; Albert Vaccaro, Venice FL; Ann Rhode, Englewood FL; Millie Larkin, St Cloud FL 73.00
3.53
3/4
3
Sandra Murray - Jane Huerta - Kenneth Berger - Jacek Leszczlowski, Sarasota FL 73.00
2.39
5

Joanne Stephen, Ellenton FL; Connie Maloney - Mary Doody - Veronica Jakusovas, Bradenton FL 70.00
1.81
6/8

Phyllis Prager - Gail Bachmann - Anna Davis, Sarasota FL; Jacqueline Zwillinger, Longboat Key FL 69.00
1.81
6/8

Louis Poisson - Jo Ann Hazel, Tampa FL; Adeline Collins, Dunedin FL; Carol Kachavos, New Prt Rchy FL 69.00
1.81
6/8

Dennis Kovach - David Logan, Palmetto FL; Ronald Herrygers, North Port FL; Shirley Ramspeck, Sarasota FL 69.00
1.71

4
Elizabeth Wood, Saint Louis MO; Margaret Barrett, Englewood FL; Barbara Stirling, Boca Grande FL; Nora Cushing, Newport RI 67.00
1.35

5
Craig Abbott - Thomas Pentecost - Brian O'Connell, Sarasota FL; Elaine Bowers, University Park FL 65.00

299'er Swiss
7 Tables

MPs A B Names Score
2.57
1

Audrey Filar - Nancy Eschedor, Ft Myers FL; Sheila Edwards, Bonita Springs FL; Judy Lee Alcorn, Fort Myers FL 82.00
1.93
2

Dana Bauer, Lakewood Ranch FL; Betty Fecteau - L Joan Sperry, Sarasota FL; Corrine French, Bradenton FL 81.00
1.45
3

Richard Labinger - Norman Silver - Joe Plouffe - Gordon Crawford, Sarasota FL 70.00
2.00
1
Allyn Clayman, University Park FL; Nancy Lacktman, Venice FL; Charise Wittels - Amy Eliezer, Sarasota FL 62.00

Top of page

Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index