District 9

Tournament Results

May 14-17, 2009

Sarasota Mother's Day Sectional


General Information

Total Tables in Play - 267.0
Total Number of Players Attending - 355
Total Number of Players Winning Masterpoints - 314
Total Number of Masterpoints Won - 1,052.11
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday

 
 Click on session name if underlined for details/matchpoints

Thursday


3 Session KO's Bracket 1
6 Tables

MPs Rank Names
15.23
1
Gloria Silverman Bart - Sandra Fleischman, Bradenton FL; Sandra Nelson - William Nelson, Niskayuna NY
8.07
2
Ed Schulte, Tampa FL; Joseph Godefrin - David Wicentowski, Sarasota FL; Larry Auerbach, Bradenton FL; Arnold Malasky, Longboat Key FL

3 Session KO's Bracket 2
7 Tables

MPs Rank Names
6.02
1
Bruce Jacobs - Janet Dugan - Mary McReynolds - Janet Kane, Sarasota FL
3.19
2
Russell Delaney - Sandra Murray - Joan Delaney - Jane Huerta, Sarasota FL

3 Session KO's Bracket 3
6 Tables

MPs Rank Names
3.72
1
Mary Lou Turner, Bradenton FL; David Hines, Holmes Beach FL; Gail Pirodsky - Lloyd Hankinson, Sarasota FL
1.97
2
Betty Tilton, River Forest IL; Gail Jeffrey, Sarasota FL; Doris Linton, Nokomis FL; Mary Misischia, University Park FL

Thur EVE Strat Open Pairs
5.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.50
1


Les Bart, Bradenton FL; Jane Wicentowski, Sarasota FL 69.00%
1.88
2


Doris McGinley, Venice FL; Steven Wheeler, Sarasota FL 58.00%
1.83
3
1
1
Jack Wetherson, Venice FL; David Chittick, Monroe CT 55.50%
1.37
4
2
2
Gordon Crawford - Joe Plouffe, Sarasota FL 54.50%

Friday


Fri Morn Strat Open
22.0 Tables / Based on 29 Tables

MPs A B C Names Score
6.50
1


Alexander Ladyzhensky - Asya Ladyzhensky, Ellenton FL 73.38%
4.88
2


Steven Cohn, Clearwater FL; Gerald Ungar, Pt Charlotte FL 64.12%
3.66
3


Madi Drimmer - Steven Wheeler, Sarasota FL 62.73%
2.74
4


Bette Cohn - Carol Hamilton, Sarasota FL 59.49%
3.20
5/6
1/2

Henry Corwin, Sarasota FL; Mary Doody, Bradenton FL 57.64%
3.20
5/6
1/2
1
Iris Wilson, Sarasota FL; Jay Richman, University Park FL 57.64%
1.80
3/4
2
Howard Bloom - Barbara Tabar, Sarasota FL 56.94%
1.80
3/4

Ronald Herrygers, North Port FL; Shirley Ramspeck, Sarasota FL 56.94%
1.27
5
3
Ian Grant, Venice FL; Bonnie Gariglio, Tampa FL 54.17%
0.95
6/7
4
Anita Palmer - Kathie Keiderling, Bradenton FL 53.24%
0.89
6/7

Judy Hill - Richard Hill, Saratoga Spgs NY 53.24%
0.62

5/6
Lesley Green, Sun City Ctr FL; Hollie Fox, Sun City Center FL 52.08%
0.62

5/6
Jean Simon - Natalie Apple, Pittsburgh PA 52.08%

Fri Morn 299ers
6.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.72
1
1
1
Nancy Heston - James Heston, Brandon FL 62.90%
1.29
2
2

Tom Underwood, Hickory NC; Harry Pohlig, St Petersburg FL 59.50%
0.97
3


Jack Wetherson, Venice FL; David Chittick, Monroe CT 59.25%
0.73
4


Diane Slavkin - Beverly Mann, Sarasota FL 57.42%
0.89
5
3
2
Robert Kay, Sarasota FL; Larry Brown, University Park FL 49.50%
0.67
4

Eileen Daly, Sarasota FL; Corrine French, Bradenton FL 49.42%
0.67

3
Jerry Gornowicz - Carolyn Gornowicz, Longboat Key FL 48.25%

Fri Aft Strat Open
24.0 Tables / Based on 31 Tables

MPs A B C Names Score
6.83
1


D Scott Smith, Vandalia OH; Donald McCullough Jr, Lambertville MI 67.13%
5.12
2


Harriette Buckman, University Park FL; Jane Wicentowski, Sarasota FL 65.74%
3.84
3


Edward Quinlan, Dyer Brook ME; Ira Zucker, Venice FL 64.58%
2.88
4


Alexander Ladyzhensky - Asya Ladyzhensky, Ellenton FL 63.43%
2.16
5


Michael Gilbert - Susan Gilbert, Sarasota FL 62.04%
3.51
6
1
1
Valerie Terris - Joan Sherman, Sarasota FL 60.65%
2.63
2

Jacqueline Zwillinger, Westbrook CT; Renee Crames, White Plains NY 59.95%
1.97
3

Robin Spriggle, Ft Myers FL; Courtney Donovan, Sylvania OH 56.25%
1.68
4/5
2
Michael Miller, Spring Hill FL; Donna Kellerman, Bradenton FL 53.94%
1.30
4/5

Judy Hill - Richard Hill, Saratoga Spgs NY 53.94%
1.26
6
3
Anita Palmer - Kathie Keiderling, Bradenton FL 53.24%
0.95

4
Mary Riegel, Osprey FL; Paul Horn, Lakewood Ranch FL 52.08%
0.89

5
Jean Simon - Natalie Apple, Pittsburgh PA 51.85%

Fri Aft 299ers
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.72
1
1
1
Nancy Heston - James Heston, Brandon FL 63.75%
1.29
2


Mary Jane Haley, Sun City Center FL; Carolyn Petersen, Sun City Ctr FL 60.00%
1.14
3
2
2
Sara Campbell - Gloria Grenier, Sarasota FL 59.17%
0.73
4


Carolyn Allworth - Dede Kirkconnell, Sarasota FL 57.50%
0.86
5
3

Tom Underwood, Hickory NC; Harry Pohlig, St Petersburg FL 54.58%
0.72
4
3
Allyn Clayman, University Park FL; Charise Wittels, Sarasota FL 50.42%
0.54

4
Merle Greenwald - Martin Fine, Sarasota FL 47.92%

Top of page

Saturday


Sat Morn 299ers
7.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.82
1


Elaine Rhoda, Blue Bell PA; Barbara Hanson, Sarasota FL 62.20%
1.52
2
1
1
Nancy Heston, Brandon FL; Elizabeth Hopkins, Valrico FL 60.75%
1.02
3


Dolores Joyce - Walter Joyce, Parrish FL 56.50%
0.77
4


Jack Wetherson, Venice FL; David Chittick, Monroe CT 55.10%
1.14
5
2
2
Laurie Goring, Sarasota FL; Mimi Vittert, Osprey FL 51.80%
0.86
3
3
Joe Plouffe - Gordon Crawford, Sarasota FL 51.50%
0.56
4/5
4/5
Susan Woodbridge, Bradenton FL; Valerie Hodson, Sarasota FL 50.58%
0.56
4/5
4/5
Larry Brown - Beverly Brown, University Park FL 50.58%

Sat Morn Side Game
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.73
1


Ann Peek - Mary Dee, Sarasota FL 60.00%
1.52
2
1

Louis Fiore - Audrey Brown, Sarasota FL 57.50%
0.97
3


Asya Ladyzhensky - Irina Ladyzhensky, Ellenton FL 55.50%
1.14
4
2

Daniel Shoemaker - Charles Struzzieri, Sarasota FL 54.00%
0.86
3

Iris Wilson, Sarasota FL; Jay Richman, University Park FL 52.50%

Sat Strat Open
24.0 Tables / Based on 30 Tables

MPs A B C Names Score
10.00
1


Michael Bela Kassay, Sarasota FL; Doris McGinley, Venice FL 60.53%
7.50
2
1

James Gordon, Nokomis FL; Jim Maxwell, Venice FL 60.07%
5.63
3
2

Craig Abbott - Joan Stuckey, Sarasota FL 59.72%
4.22
4
3

Linda Mason - Keith Falkner, Sarasota FL 59.61%
3.33
5


Russell Delaney - Joan Delaney, Sarasota FL 59.14%
2.86
6


Harry Leopold - Chris Niemann, Sarasota FL 58.80%
2.36
7/8


Paul Eberman - Madi Drimmer, Sarasota FL 58.45%
2.36
7/8


June Plunkett - Gail Bachmann, Sarasota FL 58.45%
2.58
9


Roger Johnson, Sarasota FL; Charles Skarvan, Pt Charlotte FL 58.33%
1.84
4/5

Joan Mendell, Sarasota FL; Ruth Gorton, Longboat Key FL 53.13%
2.24
4/5

Cynthia Murphy, University Park FL; Jane Canter, Sarasota FL 53.13%
1.95
6

Wynona Bonomi, Bradenton FL; Farald Riegel, Osprey FL 50.81%
3.00

1
Sandra Murray - Jane Huerta, Sarasota FL 50.69%
2.25

2
Michael Miller, Spring Hill FL; Donna Kellerman, Bradenton FL 48.15%
1.69

3
Ian Grant, Venice FL; Bonnie Gariglio, Tampa FL 47.92%
1.27

4
Walter Carlson - Charlene Carlson, Waynesville NC 47.34%
1.00

5
Beatrice Kaesermann, Sheboygan WI; Gael Westall, Cortez FL 47.11%

Sat Aft 299ers
8.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.82
1


Carolyn Allworth - Dede Kirkconnell, Sarasota FL 63.33%
1.52
2
1
1
Nancy Heston, Brandon FL; Elizabeth Hopkins, Valrico FL 59.17%
1.14
3
2
2
Michael Zeisler - Elizabeth Zeisler, Owings Mills MD 56.67%
0.86
4
3
3
Valerie Hodson, Sarasota FL; Susan Woodbridge, Bradenton FL 56.25%
0.58
5


Cindy Kaighin - Dave Kaighin, Sarasota FL 55.42%
0.64
4
4
Laurie Goring, Sarasota FL; Mimi Vittert, Osprey FL 53.75%

Top of page

Sunday


Stratified Swiss
43 Tables / Based on 49 Tables

MPs A B C Names Score
14.75
1


J Robinson, San Antonio FL; Nancy Heusted, St Petersburg FL; Harry Kaufmann, N Redington Bch FL; Sandra Peterson, Clearwater FL 94.00
11.06
2


Chris Niemann - Dean Cohler - Gen Geiger, Sarasota FL; Suzan Lordi, Sewickley PA 90.00
8.30
3


Edward Quinlan, Dyer Brook ME; Norma Verhulst - William Fowl - Albert Vaccaro, Venice FL 88.00
6.22
4


William Nelson - Sandra Nelson, Niskayuna NY; Joan Hall - H R 'Foxy' Hall, Sarasota FL 84.00
4.92
5


Harry Leopold, Sarasota FL; Irina Ladyzhensky - Asya Ladyzhensky - Alexander Ladyzhensky, Ellenton FL 81.00
4.21
6


Les Bart, Bradenton FL; Bernhardt Trout, Longboat Key FL; Phyllis Prager - Gail Bachmann, Sarasota FL 79.00
3.49
7/8


Stephen Becker - Jean Seward, Venice FL; Janet Laudenslager - Ann Turner, Nokomis FL 75.00
3.49
7/8


David Wicentowski - Jane Wicentowski - Michael Gilbert - Susan Gilbert, Sarasota FL 75.00
2.95
9


Gloria Silverman Bart - Richard Fleischman - Sandra Fleischman, Bradenton FL; Marietta Huggard, Sarasota FL 73.00
2.47
10/12


Michelle Golden, Sarasota FL; Rose Ploss, Bradenton FL; Yee Tar Zee, Ruskin FL; Steven Ashe, Tampa FL 71.00
6.75
10/12
1

Charles Gill - Carol Garnett, St Petersburg FL; Jack Brawner Jr - Jacquie Brawner, Madeira Beach FL 71.00
2.47
10/12


Arnold Malasky - Ronnie Malasky, Longboat Key FL; Larry Auerbach, Bradenton FL; George Wood, Gulfport FL 71.00
2.04
13/14


Rahn Smith, Brandon FL; Sharon Meng-Horton, Dade City FL; Jourdain Patchett, Sarasota FL; Jesse Stern, Lutz FL 69.00
2.04
13/14


Pat Samuels - Hans Stocker - Linda Mason - Keith Falkner, Sarasota FL 69.00
5.06
2
1
Lloyd Hankinson - Gail Pirodsky, Sarasota FL; Mary Lou Turner, Bradenton FL; David Hines, Holmes Beach FL 66.00
2.97
3/5

Donald Mowry - Jill Mowry, Sun City Ctr FL; Phillip McGee - Karol McGee, Valrico FL 62.00
2.97
3/5

Edward Dickman, Trinity FL; Dorothy White - Adeline Collins, Dunedin FL; Doyle Rickett, Clearwater FL 62.00
3.18
3/5
2
D Hubbard - Charlotte Hubbard, Sarasota FL; Walter Carlson - Charlene Carlson, Waynesville NC 62.00
1.93
6

Veronica Jakusovas - Marilyn Kay - Mary Doody, Bradenton FL; Betty Phillips, University Park FL 58.00
2.39
7
3
Iris Wilson - Carol Krug - Debra Werman, Sarasota FL; Jay Richman, University Park FL 56.00
1.79

4
Remle Willett - Remle Cann - Judith Silverman, Sarasota FL; Allen Thompson, Longboat Key FL 53.00
1.41

5
Brian O'Connell - Thomas Pentecost, Sarasota FL; Elliott Grosh - Darlene Cole, Bradenton FL 49.00

299er Swiss
6 Tables

MPs A B Names Score
2.42
1
1
Jeanne Janz, Sarasota FL; Allyn Clayman, University Park FL; Evelyn Maurer, Longboat Key FL; Gloria Frydman, Carmel IN 71.00
1.82
2

Andrew Perkins Sr, Bradenton FL; Joan Hardie, University Park FL; Dede Kirkconnell - Carolyn Allworth, Sarasota FL 57.00

Top of page

Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index