District 9

Tournament Results

January 22-25, 2009

Sarasota Winter Sectional


General Information

Total Tables in Play - 442.0
Total Number of Players Attending - 574
Total Number of Players Winning Masterpoints - 477
Total Number of Masterpoints Won - 1,622.10
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday                            

 
 Click on session name if underlined for details/matchpoints

Thursday


Thur Eve Strat Open
7.0 Tables / Based on 13 Tables

MPs A B C Names Score
3.83
1
1

Wynona Bonomi, Bradenton FL; Farald Riegel, Osprey FL 65.00%
2.87
2


Jane Wicentowski, Sarasota FL; M Metz, Wilmette IL 62.08%
2.15
3


Beata Czachor, Tampa FL; Rahn Smith, Brandon FL 56.67%
1.62
4
2

Alice Wegman, Bethesda MD; Ronnie Malasky, Longboat Key FL 56.25%
1.21
5
3

Peter Tracy - Sherry Tracy, Longboat Key FL 54.17%
1.53
4
1
Bruce Waugh - Wesley Gray, Sarasota FL 49.17%
1.15

2
Bobby Tyson - Beth Cotner, Sarasota FL 46.67%

Thur Eve 299ers
5.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.51
1


Mary Lou Turner - Betty Whidden, Bradenton FL 67.26%
1.33
2
1

Lloyd Hankinson - Gail Pirodsky, Sarasota FL 59.52%
0.85
3


Kermit Jamison - Donna Jamison, Bradenton FL 53.65%
1.11
4
2
1
Barbara Meach - Jerry Meach, Waterford MI 50.59%
0.83
3
2
Jean Adelson, Osprey FL; Elaine Friedman, Miller Place NY 50.00%

Thur/Fri KOs Brkt I
5 Tables

MPs Rank Names
12.29
1
Ed Schulte, Tampa FL; Joseph Godefrin, Sarasota FL; Richard Wegman, Bethesda MD; Arnold Malasky, Longboat Key FL
6.51
2
Robert Brent, Venice FL; Dean Cohler, Sarasota FL; Sandra Nelson - William Nelson, Bradenton FL

Thur/Fri KOs Brkt II
8 Tables

MPs Rank Names
7.18
1
Howard Montemurro, Caledon ON; Ann Shaw - Linda Arthur, Mississauga ON; Sherrill Bain, Oakville ON
3.81
2
Chris Peters, Rochester Hills MI; Ginny Poulter, Oakland Twp MI; Margaret Sellgren, Sarasota FL; Linda Mittelstaedt, Venice FL

Thur/Fri KOs Brkt III
7 Tables

MPs Rank Names
4.64
1
Connie Tigert - J Donald Tigert, Burlington ON; Mary Henderson - Buck Blessing, Naples FL
2.46
2
Jane Huerta - Judith Bronstein - Sandra Murray, Sarasota FL; Eric Brauner, Bradenton FL

Thur-Fri KOs Brkt IV
7 Tables

MPs Rank Names
3.12
1
Dana Bauer, Lakewood Ranch FL; L Joan Sperry - Eileen Daly - Betty Fecteau, Sarasota FL
1.65
2
Paula Lerer - Richard Lerer, Longboat Key FL; Debbie Nisius, Waterville OH; Don Baumbach, Toledo OH

Top of page

Friday


Fri Morn Strat Open Pairs
45.0 Tables / Based on 62 Tables

MPs A B C Names Score
11.90
1


David Wicentowski, Sarasota FL; Edward Spear, Bangor ME 63.62%
8.93
2


Barbara Pearlman, Scotch Plains NJ; Margaret Wilson, Sarasota FL 62.82%
6.69
3
1

Michael Mesirov, Sarasota FL; Wynona Bonomi, Bradenton FL 60.58%
5.02
4


Patricia Chiszar - Janette Howard, Sarasota FL 60.26%
3.77
5


Les Bart, Bradenton FL; Bernhardt Trout, Longboat Key FL 59.94%
2.82
6


Jane Wicentowski, Sarasota FL; Suzan Lordi, University Park FL 59.46%
2.12
7


Howard Howe, Apollo Beach FL; John Stephen, Ellenton FL 58.81%
4.32
2
1
Katie Easom, Somerset KY; Renee McAnelly, Liberty KY 58.33%
3.24
3

Richard Rolfes, St Petersburg FL; Richard Stamper, Venice FL 57.05%
2.43
4

Anna Davis - Phil Brooks, Sarasota FL 56.25%
1.82
5

James Gordon, Nokomis FL; Jim Maxwell, Venice FL 56.09%
1.41
6

Norma Verhulst, Venice FL; Elizabeth Lewis, Irvington VA 55.45%
2.48

2
Gail Pirodsky - Lloyd Hankinson, Sarasota FL 54.81%
1.86

3
Margo Davidson, Minden ON; Thomas Davidson, Carnaruon ON 54.33%
1.39

4
Murray Selman - Arlene Selman, Bradenton FL 54.01%
1.04

5
Anita Palmer - Kathie Keiderling, Bradenton FL 53.21%
0.99

6
Virginia Kevenk, Johnstown PA; Mary Swanson, Sarasota FL 52.56%

Fri Morn 299ers
17.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.73
1
1

Renee Bergstein - Jerry Bergstein, Indianapolis IN 68.37%
2.05
2


Mary Lou Turner, Bradenton FL; David Hines, Holmes Beach FL 62.12%
1.79
3
2

Anne Birgbauer, Grosse Pte Frms MI; Elizabeth Euwer, Boca Grande FL 61.36%
1.34
4
3

Leroy Moore - Jo Moore, Bonita Springs FL 59.47%
1.00
5
4

James Ferry, Sarasota FL; Jim Fenwick, Markham ON 58.71%
0.75
6
5

Selma Troum, Longboat Key FL; Meg Kestenbaum, Sarasota FL 57.58%
1.45
6
1
Sandra Montgomery - David Abolafia, Sarasota FL 57.01%
1.09

2
Harold Sawyer - Susan Snow, Sebastopol CA 56.06%
0.82

3
Sarah Calabrese - Joel Calabrese, Venice FL 53.79%
0.61

4
Barbara Meach - Jerry Meach, Waterford MI 51.52%
0.46

5
Gloria Biberman, Longboat Key FL; Cathy Goshorn, Sarasota FL 49.05%

Fri Aft Strat Open
42.5 Tables / Based on 60 Tables

MPs A B C Names Score
11.67
1


Les Bart, Bradenton FL; Bernhardt Trout, Longboat Key FL 68.43%
8.75
2
1
1
Anne Derbes - Robert Schwab, Bethesda MD 63.83%
6.56
3


Pat Samuels - Michael Bela Kassay, Sarasota FL 62.45%
4.92
4
2
2
Mary McReynolds, Sarasota FL; Mary Misischia, University Park FL 61.06%
3.69
5
3

Lee Morgenlander, Sarasota FL; Janet Duke, Washington DC 60.74%
2.77
6


Edward Quinlan - Albert Vaccaro, Venice FL 59.12%
2.08
7


Edward Spear, Bangor ME; David Wicentowski, Sarasota FL 58.86%
2.13
4
3
Clifford Reitz - Barbara Reitz, Bohemia NY 58.47%
2.00
5
4
Lloyd Hankinson - Gail Pirodsky, Sarasota FL 55.61%
1.40
6/7
5
Jean Kydd, Chelmsford MA; Janet Dugan, Sarasota FL 55.45%
1.05
6/7

Peter Tracy - Sherry Tracy, Longboat Key FL 55.45%
0.73

6
Phyllis Berman - Carol Cohen, Harrisburg PA 54.01%

Fri Aft 299ers
17.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.73
1
1

Anne Birgbauer, Grosse Pte Frms MI; Elizabeth Euwer, Boca Grande FL 67.42%
2.05
2
2
1
Michael Zeisler - Elizabeth Zeisler, Owings Mills MD 63.83%
1.54
3
3
2
Joel Calabrese - Sarah Calabrese, Venice FL 61.93%
1.15
4


Mary Lou Turner, Bradenton FL; David Hines, Holmes Beach FL 60.23%
0.86
5


Stefan Schwimmer, Matthews NC; Dan Lease, North Venice FL 58.14%
1.00
6
4

Judith Johnson - Leila Crossen, Lexington KY 55.11%
0.82
5
3
Larry Brown, University Park FL; Robert Kay, Sarasota FL 54.55%
0.55
6/7

Leroy Moore - Jo Moore, Bonita Springs FL 53.98%
0.49
6/7

Lois Tankerley - Robert Mehn, Bradenton FL 53.98%
0.61

4
Harold Sawyer - Susan Snow, Sebastopol CA 53.41%
0.46

5
Barbara Meach - Jerry Meach, Waterford MI 52.46%

Top of page

Saturday


Sat Morn Strat Open
36.5 Tables / Based on 49 Tables

MPs A B C Names Score
9.83
1


Harriette Buckman, University Park FL; M Metz, Wilmette IL 67.49%
7.37
2


Robert Brent, Venice FL; Edward Spear, Bangor ME 66.62%
5.53
3


Alexander Ladyzhensky - Asya Ladyzhensky, Ellenton FL 66.44%
4.15
4


Alan Shollenberger, Danbury CT; Steven Wheeler, Sarasota FL 61.81%
3.11
5


Suzan Lordi, University Park FL; Dean Cohler, Sarasota FL 61.11%
2.33
6


Douglas Drew, Sarasota FL; Gerald Ungar, Pt Charlotte FL 60.13%
4.78
1

Mehmet Goncer, Jacksonville FL; Kent Kelley, Winter Park FL 58.80%
3.59
2
1
Dan Lease, North Venice FL; Stefan Schwimmer, Matthews NC 58.10%
2.69
3

Marilyn Kay, Bradenton FL; Dale Freeman, Englewood FL 57.15%
2.02
4
2
Jacqueline Meaker, Holmes Beach FL; John Wilber, Bradenton FL 56.71%
1.51
5

Linda Mason - Keith Falkner, Sarasota FL 56.14%
1.26
6
3
Anne Derbes - Robert Schwab, Bethesda MD 55.91%
0.95

4
Lu Ganley, Rye NY; Jean Simon, Longboat Key FL 52.57%
0.77

5
Katie Easom, Somerset KY; Renee McAnelly, Liberty KY 52.14%

Sat Morn 299ers
12.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.22
1
1

Nancy Dane, Sarasota FL; Mary Ruggles, Longboat Key FL 65.53%
1.67
2
2

James Ferry, Sarasota FL; Jim Fenwick, Markham ON 64.39%
1.53
3
3
1
Sandra Montgomery - David Abolafia, Sarasota FL 60.23%
1.15
4
4
2
Cathy Deyoung - Mary Simonson, Sarasota FL 59.28%
0.86
5
5
3
Barbara Meach - Jerry Meach, Waterford MI 57.77%
0.65
6
6
4
Carol Franklin, Bradenton FL; Mary Cady, Lakewood Ranch FL 55.87%
0.56

5
Cathy Thornhill - William Thornhill, N Kingstown RI 53.03%

Sat Aft Strat Open
29.5 Tables / Based on 41 Tables

MPs A B C Names Score
8.50
1


Robert Brent, Venice FL; Edward Spear, Bangor ME 65.51%
6.38
2
1

Judy Mustico, Elmira NY; Brian Howard, Bradenton FL 64.50%
4.78
3


Harry Meyer II - Sandra Gagnon, Sarasota FL 63.41%
3.59
4


Ann Turner, Nokomis FL; Ann Rhode, Englewood FL 62.49%
2.69
5


Alan Shollenberger, Danbury CT; Steven Wheeler, Sarasota FL 61.20%
2.96
6
2

Marilyn Engebrecht - Valerie Terris, Sarasota FL 60.88%
2.22
3

Judy Hill - Richard Hill, Sarasota FL 59.78%
1.66
4

Mary Doody - Veronica Jakusovas, Bradenton FL 58.33%
1.25
5

Peter Tracy - Sherry Tracy, Longboat Key FL 55.58%
2.24
6
1
Bobby Tyson - Beth Cotner, Sarasota FL 53.50%
1.68

2
Katie Easom, Somerset KY; Renee McAnelly, Liberty KY 52.88%
1.26

3
Gail Jeffrey, Sarasota FL; Betty Tilton, Longboat Key FL 51.39%
0.95

4
Gloria Gillespie - George Gillespie, Bradenton FL 50.54%
0.78

5
Anne Derbes - Robert Schwab, Bethesda MD 50.00%

Sat Aft 299ers
11.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.86
1/2


Toni Jones, Nokomis FL; Layne Plock, Rotonda West FL 61.61%
1.90
1/2
1

Renee Bergstein - Jerry Bergstein, Indianapolis IN 61.61%
1.25
3/4
2/3

Nancy Dane, Sarasota FL; Mary Ruggles, Longboat Key FL 59.52%
1.25
3/4
2/3
1
William Helferich, Rochester NY; Neal Marcus, West Bloomfield MI 59.52%
0.89
5
4
2
Amy Eliezer, Sarasota FL; Nancy Lacktman, Venice FL 58.63%
0.60
6
5

David Chittick - Jack Wetherson, Venice FL 54.17%
0.45
6

Gary Nelkin - Gayle Nelkin, Sarasota FL 53.57%
0.67

3
Barbara Meach - Jerry Meach, Waterford MI 49.11%

Compact KOs Brkt I
11 Tables

MPs Rank Names
6.84
1
Bill Anderson - Alice Anderson, Tillsonburg ON; Keith White - Dave Anthony, Fort Myers FL
4.79
2
Hans Stocker, Sarasota FL; Marvin Ferguson, Indianapolis IN; Charles Skarvan, Pt Charlotte FL; Robert Lewis, Punta Gorda FL
3.08
3
Gerald Nehra, Muskegon MI; Jo Anne Thompson, Mount Pleasant MI; Richard Vatter, Cadillac MI; William Granger, Bradenton FL
2.39
4
D Hubbard - Charlotte Hubbard - Walter Carlson - Charlene Carlson, Sarasota FL

Compact KOs Brkt II
15 Tables

MPs Rank Names
3.91
1
Andrew Perkins Sr, Bradenton FL; Joan Hardie, University Park FL; Dede Kirkconnell - Carolyn Allworth, Sarasota FL
2.74
2
Jane Huerta - John Goodman - Sandra Murray - Judith Bronstein, Sarasota FL
1.76
3
Irving Murphy, North Port FL; Sue Marshman - John Wilson - Irene Pinski, Venice FL
1.37
4
Gail Weaver, University Park FL; Lee Morgenlander - Cynthia Wendell, Sarasota FL; Janet Duke, Washington DC

Comp KO Cons Brkt I
5 Tables

MPs Rank Names
1.14
1
Steve Clark - Louise Clark, Glencoe IL; Becky Roberts, Ft Myers FL; Kevin Dwyer, Fort Myers FL
0.60
2
Chris Peters, Rochester Hills MI; Ginny Poulter, Oakland Twp MI; Ian Grant, Venice FL; Margaret Sellgren, Sarasota FL

Comp KO Cons Brkt II
7 Tables

MPs Rank Names
1.09
1
Connie Tigert - J Donald Tigert, Burlington ON; Harry Hammerly - Lorraine Hammerly, Naples FL
0.58
2
Jean Kydd, Chelmsford MA; Phyllis Zubulake, Lincolnshire IL; Janet Dugan - Elizabeth Gray, Sarasota FL
0.54
3
Dean Congbalay, Terrace Park OH; Alice Davison, Ellenton FL; Charles Palmer - Anita Palmer, Bradenton FL

Top of page

Sunday


Open Swiss
56 Tables / Based on 64 Tables

MPs A B C Names Score
18.06
1


Harry Leopold - Chris Niemann, Sarasota FL; Alexander Ladyzhensky - Irina Ladyzhensky, Ellenton FL 104.00
13.55
2
1

Kent Kelley, Winter Park FL; Mehmet Goncer, Jacksonville FL; Yee Tar Zee, Ruskin FL; Peter Cleaves, Sarasota FL 101.00
10.16
3


Michael Bela Kassay - Sandra Gagnon - William Epperson, Sarasota FL; Doris McGinley, Venice FL 100.00
7.62
4


Herbert Bruch - Joanne Bruch, Devon PA; Richard Joseph - Libby Kaufman, Sarasota FL 92.00
5.59
5/6


Harriette Buckman - Suzan Lordi, University Park FL; Bruce Keidan, Lakewood Ranch FL; M Metz, Wilmette IL 88.00
5.59
5/6


Ronda O'Farrell - Forrest Wardwell Jr, Sun City Center FL; Ed Weiss, Sun City Ctr FL; Gudrun Wallace, Fort Myers FL 88.00
4.27
7/8


Jean Lieberman - Peter Lieberman, Tampa FL; Harris Jacobs, Worcester MA; Ann Raymond, Sarasota FL 87.00
4.27
7/8


Carol Hamilton - James Hamilton - Douglas Drew, Sarasota FL; Gerald Ungar, Pt Charlotte FL 87.00
3.30
9/11


Ann Turner - Janet Laudenslager, Nokomis FL; Jean Seward, Venice FL; Ann Rhode, Englewood FL 86.00
3.30
9/11


Les Bart - Gloria Silverman Bart, Bradenton FL; Bernhardt Trout, Longboat Key FL; Shirley Ramspeck, Sarasota FL 86.00
6.48
9/11
2

Steve Clark - Louise Clark, Glencoe IL; Becky Roberts, Ft Myers FL; Kevin Dwyer, Fort Myers FL 86.00
2.59
12/14


Bill Anderson - Alice Anderson, Tillsonburg ON; Keith White - Dave Anthony, Fort Myers FL 83.00
2.59
12/14


Dean Cohler, Sarasota FL; Thomas Lordi, University Park FL; Sandra Nelson - William Nelson, Bradenton FL 83.00
2.59
12/14


June Plunkett - Janette Howard - Rosemary Dowd - Patricia Chiszar, Sarasota FL 83.00
2.13
15/17


James Gordon - Rose Ritter - Shirley Packard, Nokomis FL; Jim Maxwell, Venice FL 82.00
2.13
15/17


Morton Friedman - Steven Wheeler - H R 'Foxy' Hall - Joan Hall, Sarasota FL 82.00
2.13
15/17


Ed Schulte - Paul Gallizzi, Tampa FL; Joseph Godefrin, Sarasota FL; Edward Spear, Bangor ME; Larry Mori, Clearwater FL; John Gowdy, Markham ON 82.00
4.64
3/4
1/2
Pat Nelson - James Lambert, Venice FL; Robert Linnett, Brighton ON; Frank Kunsman, Fayetteville NY 76.00
4.64
3/4
1/2
Lu Ganley, Rye NY; Lois Kaufman, Charleston WV; Ina Becker, Longboat Key FL; Charles Greenhouse, White Plains NY 76.00
2.68
5/6
3/4
Karen Lahn - Gerard Lahn, Basking Ridge NJ; Susanne Mosler, University Park FL; Arnold Gwirtzman, Morristown NJ 74.00
2.68
5/6
3/4
Kathie Keiderling - Anita Palmer - Charles Palmer, Bradenton FL; Dean Congbalay, Terrace Park OH 74.00
2.16
7

Steven Wallis, Tampa FL; Dorothy White - Adeline Collins, Dunedin FL; Carol Kachavos, Oldsmar FL 72.00
1.83
8/9

Judy Hill - Richard Hill - Jill Factor, Sarasota FL; Esther Wiviott, Milwaukee WI 69.00
1.83
8/9
5
D Hubbard - Charlotte Hubbard - Walter Carlson - Charlene Carlson, Sarasota FL 69.00
1.42

6/7
Robert Stahler - Wanda Stahler - Peggy Dishop - David Dishop, Bellefontaine OH 64.00
1.42

6/7
Ronna Kosack, Bradenton FL; Charlotte Engle - Shirley Souther, Sarasota FL; Mary Mitchell, Siesta Key FL 64.00

299er Swiss
8 Tables

MPs A B Names Score
2.73
1

John Green - Lee Bloch - Marlene Green, Sarasota FL; Marilyn Frank, Pittsford NY 110.00
2.05
2

Toni Jones, Nokomis FL; Layne Plock, Rotonda West FL; David Chittick - Jack Wetherson, Venice FL 95.00
1.85
3
1
Anne Birgbauer, Grosse Pte Frms MI; Elizabeth Euwer, Boca Grande FL; Nora Cushing, New York NY; Joyce Nash, Richmond VA 83.00

Top of page

Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index