District 9

Tournament Results

November 13-16, 2008

Sarasota Fall Sectional


General Information

Total Tables in Play - 361.5
Total Number of Players Attending - 490
Total Number of Players Winning Masterpoints - 395
Total Number of Masterpoints Won - 1,340.16
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday                            

 
Click here for Tournament Information

Thursday


Thur Open Pairs
10.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.50
1


Bette Cohn - Carol Hamilton, Sarasota FL 67.54%
2.63
2


Jane Wicentowski, Sarasota FL; M Metz, Wilmette IL 61.01%
1.97
3


Bruce Keidan, Lakewood Ranch FL; Gene Keidan, Pittsburgh PA 58.58%
2.67
4
1
1
Betty Whidden - Mary Lou Turner, Bradenton FL 56.58%
2.00
5
2

Eva Ratonyi - Henry Corwin, Sarasota FL 56.09%
1.50
6
3

Gael Westall, Cortez FL; Brian Howard, Bradenton FL 55.15%
1.13
4

Josephine Russin - Judy Mustico, Elmira NY 54.64%
1.50
5
2
Elizabeth Bancks, Jacksonville FL; Mark Goldschmidt, Clearwater FL 54.31%
1.13

3
Wesley Gray - Elizabeth Gray, Sarasota FL 54.05%
0.84

4
Wilburt Mac Gregor, Sarasota FL; E Mangrum Jr, Bradenton FL 51.66%
0.74

5
Peter Tracy - Sherry Tracy, Longboat Key FL 50.50%

Thur-Fri KOs Bkt I
7 Tables

MPs Rank Names
16.63
1
Carolyn Holcomb, Englewood FL; Susan Gilbert - Michael Gilbert - Marietta Huggard, Sarasota FL
8.81
2
Ann Rhode, Englewood FL; Ann Turner - Janet Laudenslager, Nokomis FL; Jean Seward, Venice FL

Thur-Fri KOs Bkt II
7 Tables

MPs Rank Names
7.48
1
Michel Rapoport - Harris Silver - Lee Morgenlander - Hans Stocker - Cynthia Wendell, Sarasota FL
3.96
2
George Gillespie - Gloria Gillespie, Bradenton FL; Lisa Flynn - John Flynn, University Park FL
1.68
3/4
Anita Palmer, Bradenton FL; Judith Bronstein - Russell Delaney - Joan Delaney, Sarasota FL

Thur-Fri KOs Brkt III
6 Tables

MPs Rank Names
4.58
1
Lynwood Dahl, Englewood FL; Sue Marshman, Venice FL; Margaret Tominosky, No Venice FL; Millie Larkin, St Cloud FL
2.43
2
D Hubbard - Charlotte Hubbard - Walter Carlson - Charlene Carlson, Sarasota FL

Thur-Fri KOs Brkt IV
6 Tables

MPs Rank Names
2.60
1
Janet Dugan - Eleanor Lenney, Sarasota FL; Jean Kydd, Chelmsford MA; Duke Cuene,
1.38
2
Allyn Clayman, University Park FL; James Ferry - Lonnie McKown, Sarasota FL; Catherine McHugh, Rockville MD

Top of page

Friday


Fri Morn Strat Open
35.5 Tables / Based on 50 Tables

MPs A B C Names Score
10.00
1


John Measures, Nepean ON; William Stuersel, Bradenton FL 62.50%
7.50
2


Richard Vatter, Cadillac MI; Jo Anne Thompson, Mount Pleasant MI 61.57%
5.63
3


Barbara Pearlman, Scotch Plains NJ; Jane Wicentowski, Sarasota FL 60.88%
3.69
4/5


Suzan Lordi, University Park FL; M Metz, Wilmette IL 59.38%
4.78
4/5
1

Harriet Brent, Bloomfield MI; Margaret Sellgren, Bloomfield Hls MI 59.38%
3.14
6/7
2/3

Nannette Bordenstein, Pittsford NY; Elaine Badain, Nokomis FL 59.03%
3.14
6/7
2/3
1
Joan Sherman - Valerie Terris, Sarasota FL 59.03%
2.03
4
2
Mark Goldschmidt, Clearwater FL; Elizabeth Bancks, Jacksonville FL 58.80%
1.51
5

Joan Mendell, Sarasota FL; Ruth Gorton, Longboat Key FL 58.56%
1.13
6

Murray Goldberg - Grace Goldberg, Longboat Key FL 56.25%
1.52

3
Beatrice Kaesermann, Bradenton FL; Gael Westall, Cortez FL 55.32%
1.14

4
Sandra Montgomery - Ruth Shulan, Sarasota FL 53.65%
1.10

5
Irving Murphy, North Port FL; Irene Pinski, Venice FL 53.01%
0.83

6/7
Louise Cahill - Samantha Nagel, Sarasota FL 51.62%
0.94

6/7
Barbara Bensman - Shirlee Katz, Bradenton FL 51.62%

Fri Morn 299ers
14.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.52
1


Julie Pennella - Donna Kellerman, Bradenton FL 65.01%
2.09
2
1
1
Jean Adelson, Osprey FL; Sandra Sanborn, Sarasota FL 59.65%
1.42
3


L Joan Sperry - Betty Fecteau, Sarasota FL 59.63%
1.57
4
2
2
Carol Franklin, Bradenton FL; Mary Cady, Lakewood Ranch FL 57.81%
0.80
5


Beverly Mann - Diane Slavkin, Sarasota FL 57.62%
1.18
6
3
3
Nora Cushing, New York NY; Katharine Horner, Richmond VA 57.51%
1.00
4
4
Nancy Lacktman, Venice FL; Amy Eliezer, Sarasota FL 57.14%
0.66
5

Selma Troum, Longboat Key FL; Meg Kestenbaum, Sarasota FL 55.22%
0.70
6

Vicky Hertel, Venice FL; Edith Mueller, Rockville MD 54.90%

Fri Aft Strat Open
34.5 Tables / Based on 45 Tables

MPs A B C Names Score
9.17
1


Harriette Buckman, University Park FL; Jane Wicentowski, Sarasota FL 65.28%
6.88
2
1

Howard Halpern, Jamesburg NJ; Howard Bloom, Sarasota FL 64.58%
5.16
3


Sally Chapleau, Vero Beach FL; Jeff Meckstroth, Tampa FL 61.24%
3.87
4


David Wicentowski, Sarasota FL; Edward Spear, Bangor ME 61.11%
3.48
5
2

Gloria Ogle, Lutz FL; Mildred Bishop, Tampa FL 59.72%
2.18
6


Dean Cohler, Sarasota FL; Robert Brent, Bloomfield MI 59.49%
2.61
3

Marcelle Davidson - James Davidson, West Chester PA 56.25%
1.96
4

Anna Davis - Phil Brooks, Sarasota FL 56.03%
1.47
5

Eva Ratonyi - Henry Corwin, Sarasota FL 54.40%
1.19
6

Fay Snodgrass - Don Mills, Sarasota FL 52.35%
2.36

1
Sharon Lord, Sarasota FL; Mary Ann Laritz, Holland OH 51.85%
1.77

2
Mark Goldschmidt, Clearwater FL; Elizabeth Bancks, Jacksonville FL 51.28%
1.33

3
Carole Fox, Sarasota FL; Joyce Gidwitz, Longboat Key FL 51.16%
1.00

4
Iris Wilson - Sandra Murray, Sarasota FL 50.45%
0.75

5
Gael Westall, Cortez FL; Beatrice Kaesermann, Bradenton FL 49.77%
0.77

6
Harriet Sherman - Lois Kern, Sarasota FL 49.54%

Fri Aft 299ers
10.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.12
1
1

Mary Lou Turner, Bradenton FL; David Hines, Holmes Beach FL 62.24%
1.59
2
2

Lloyd Hankinson, Osprey FL; Gail Pirodsky, Sarasota FL 60.27%
1.19
3
3
1
Viviane Landry, Navan ON; Andre Landry, Ottawa ON 57.78%
0.89
4


Dede Kirkconnell - Carolyn Allworth, Sarasota FL 55.35%
0.67
5


Toni Jones, Nokomis FL; Layne Plock, Rotonda West FL 54.70%
0.89
6
4
2
Regina Moore - Gordon Moore, Tampa FL 53.31%
0.57
5

Christopher Baurle, Dryden NY; Winafred Schoeffler, Sarasota FL 52.83%
0.67

3
Nora Cushing, New York NY; Katharine Horner, Richmond VA 52.14%

Top of page

Saturday


Sat Morn Side Game
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.06
1
1

Peter Tracy, Longboat Key FL; Anna Howell, Sarasota FL 56.94%
1.36
2/3


Sonia Wight, Toronto ON; Mary Maass, St-Adolp-d'Ho QC 56.71%
1.63
2/3
2
1
Mary Ann Laritz - Lanny Laritz, Holland OH 56.71%
0.87
4


Gene Keidan, Pittsburgh PA; Sandra Grimes, Sarasota FL 55.79%
0.65
5


Mark Smith, Lutz FL; Adrienne Muslin, Tampa FL 55.56%
1.22
3
2
Louis Fiore - Audrey Brown, Sarasota FL 55.32%
0.82
4

Susanne Mosler, University Park FL; Ann Pollock, Sarasota FL 55.09%
0.62
5

Joan Mendell, Sarasota FL; Ruth Gorton, Longboat Key FL 54.17%
0.92

3
Ann Howell, Sarasota FL; Barbara Bensman, Bradenton FL 53.94%
0.69

4
Muriel Brathwaite, Temple Terrace FL; Alvaro Belmar, Tampa FL 50.00%

Sat Morn 299ers
10.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.12
1
1

Edward Sichler - Marilyn Sichler, University Park FL 62.97%
1.59
2
2

Janice Rich - Jennifer Enkro, Green Lake WI 60.60%
1.19
3


Cathleen Bartinikas - Thomas Bartinikas, Sarasota FL 57.91%
0.89
4


Julie Pennella - Donna Kellerman, Bradenton FL 57.63%
1.02
5
3

Catherine Lee, Welland ON; Audrey Sasson, Sarasota FL 55.60%
1.28
6
4
1
Robert Brown - Barbara Brown, Nokomis FL 53.75%
0.96
5
2
Cathy Thornhill - William Thornhill, N Kingstown RI 53.40%
0.72

3
Kay Cloutier, ; Maurine Cloutier, Steagathedeshts QC 51.06%
0.54

4
Wendy Harling, Ivry-Sur-Le-Lac QC; Earle Wight, 50.46%

Comp KO Brkt I
10 Tables

MPs Rank Names
7.43
1
Libby Kaufman - Jon Weisbaum, Sarasota FL; Marvin Ferguson, Indianapolis IN; Robert Lewis, Punta Gorda FL
5.20
2
Morton Friedman - Hans Stocker, Sarasota FL; Richard Seibert - Cheryl Seibert, Beaverton MI
3.34
3
Richard Packard, Nokomis FL; Norma Verhulst, Venice FL; Janet Daverne - Dirk Van Oppen, Minneapolis MN
2.60
4
D Hubbard - Charles Struzzieri - Walter Carlson - Charlene Carlson, Sarasota FL

Comp KO Brkt II
9 Tables

MPs Rank Names
2.86
1
Toni Jones, Nokomis FL; Layne Plock, Rotonda West FL; Donna Taylor, Venice FL; Joann Seagly, Wayland MI
2.00
2
Harris Silver - Michel Rapoport - Valerie Terris - Joan Sherman, Sarasota FL
1.29
3
Lois Evans - Anthony Evans, Bradenton FL; Jean Simon - Natalie Apple, Pittsburgh PA
1.00
4
Richard Spitzner, Sun City Center FL; Kathleen Mateyak, Apollo Beach FL; Jean Kydd, Chelmsford MA; Janet Dugan, Sarasota FL

Sat Strat Open Pairs    1st session
19.0 Tables

MPs A B C Names Score
7.25
1


George Colter, Fredericton NB; Rudi Kastelic, St Petersburg FL 60.76%
5.44
2


Dean Cohler, Sarasota FL; John Veltri, Bradenton FL 59.72%
4.08
3


Carol Cutforth, Sarasota FL; John Measures, Nepean ON 57.41%
3.06
4


Harriette Buckman, University Park FL; M Metz, Wilmette IL 57.29%
2.42
5


Susan Gilbert - Michael Gilbert, Sarasota FL 56.37%
2.07
6


William Granger, Bradenton FL; Gerald Nehra, Muskegon MI 56.25%
4.22
1

Helene Demers, Sainte-Adele QC; Gerard Marcil, Prevost QC 55.79%
3.17
2

Linda Mason - Keith Falkner, Sarasota FL 52.89%
2.47
3
1
Wilburt Mac Gregor, Sarasota FL; E Mangrum Jr, Bradenton FL 50.81%
1.60
4/5

Jane Canter, Sarasota FL; Cynthia Murphy, University Park FL 50.69%
1.88
4/5

Craig Abbott - Joan Stuckey, Sarasota FL 50.69%
1.85
6
2
Jourdain Patchett, Sarasota FL; Jesse Stern, Lutz FL 49.65%
1.39

3
Lee Morgenlander - Richard Johnson, Sarasota FL 47.22%

Sat Aft Side Pairs
10.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.17
1
1
1
Elaine Rumana, Sarasota FL; Roberta Gierl, University Park FL 57.18%
1.43
2/3


Mark Smith, Lutz FL; Adrienne Muslin, Tampa FL 56.94%
1.43
2/3


Gen Geiger - Bette Cohn, Sarasota FL 56.94%
0.92
4


Irina Ladyzhensky, Ellenton FL; Harry Leopold, Sarasota FL 55.79%
0.69
5


Irving Murphy, North Port FL; Shirley Packard, Nokomis FL 55.09%
1.38
6
2

Alice Wile, Bradenton FL; Mary Kozlowski, Sarasota FL 54.63%
1.14
3
2
Bobby Tyson, Sarasota FL; Beth Cotner, Marstons Mls MA 54.40%
0.78
4/5
3/4
Barbara Morrison, Harrisburg PA; Allen Weintraub, Sarasota FL 53.01%
0.78
4/5
3/4
Iris Wilson - Sandra Murray, Sarasota FL 53.01%

Sat Aft 299ers
9.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.02
1


Cathleen Bartinikas - Thomas Bartinikas, Sarasota FL 62.72%
1.71
2
1

Anne Birgbauer, Grosse Pte Frms MI; Elizabeth Euwer, Boca Grande FL 60.15%
1.28
3
2
1
Sunny Brownrout, Sarasota FL; Lois Kertman, Amhurst NY 58.46%
0.84
4/5
3/4

Louis Sharp - Patricia Sharp, Libertyville IL 57.29%
0.84
4/5
3/4

Janice Rich - Jennifer Enkro, Green Lake WI 57.29%
0.83
6
5
2
Andre Landry, Ottawa ON; Viviane Landry, Navan ON 55.66%

Top of page

Sunday


Strat Open Swiss
41 Tables / Based on 50 Tables

MPs A B C Names Score
13.13
1/2


Michael Bela Kassay - Sandra Gagnon - William Epperson, Sarasota FL; Doris McGinley, Venice FL 112.00
13.13
1/2


Yee Tar Zee, Ruskin FL; Edward Carrington, Bradenton FL; Libby Glenn - Peter Cleaves, Sarasota FL 112.00
8.44
3


Larry Mori, Clearwater FL; Robert Brent, Bloomfield MI; Edward Spear, Bangor ME; Joseph Godefrin, Sarasota FL; Larry Auerbach, Bradenton FL; Ed Schulte, Tampa FL 93.00
6.33
4


Hans Stocker - Douglas Drew, Sarasota FL; Cheryl Seibert - Richard Seibert, Beaverton MI 91.00
5.00
5


Fred Buckman, Univeristy Park FL; M Metz, Wilmette IL; Michelle Golden, Sarasota FL; Suzan Lordi, University Park FL 87.00
4.29
6


Ulker Mutlu - Bernard Bernstein - Steven Cohn - Thomas Williams, Clearwater FL 85.00
5.73
7/8
1/2
1
D Hubbard - Charlotte Hubbard - Walter Carlson - Charlene Carlson, Sarasota FL 84.00
5.73
7/8
1/2

Richard Vatter, Cadillac MI; Jo Anne Thompson, Mount Pleasant MI; William Granger, Bradenton FL; Gerald Nehra, Muskegon MI 84.00
3.00
9


Patricia Chiszar - Rosemary Dowd - June Plunkett, Sarasota FL; Janette Howard, Minocqua WI 81.00
2.51
10/12


Susan Gilbert - Michael Gilbert - David Wicentowski - Jane Wicentowski, Sarasota FL; John Veltri, Bradenton FL 79.00
2.51
10/12


Les Bart - Gloria Silverman Bart, Bradenton FL; Bernhardt Trout, Longboat Key FL; Shirley Ramspeck, Sarasota FL 79.00
2.51
10/12


Irina Ladyzhensky, Ellenton FL; Harry Leopold - Roger Johnson, Sarasota FL; Sheila Pies, Osprey FL 79.00
3.68
13/15
3
2
Lois Kern - Linda Poppell, Sarasota FL; Kathie Keiderling - Marion Simmons, Bradenton FL 78.00
2.01
13/15


Carol Hamilton - James Hamilton - Marietta Huggard, Sarasota FL; Carolyn Holcomb, Englewood FL 78.00
2.01
13/15


Ann Rhode, Englewood FL; Albert Vaccaro, Venice FL; Janet Laudenslager - Ann Turner, Nokomis FL 78.00
2.76
4

Eva Ratonyi - Henry Corwin, Sarasota FL; Nanette Meyer, Bradenton FL; Frances Le Boeuf, Palmetto FL 75.00
2.18
5

Richard Joseph - Libby Kaufman - Keith Falkner - Linda Mason, Sarasota FL 73.00
2.49
6
3
Iris Wilson - Sandra Murray - Jane Canter, Sarasota FL; Cynthia Murphy, University Park FL 70.00
1.86

4
Eric Brauner - Alice Wile - Lou Rabinowitz, Bradenton FL; Vincent Mirante, Sarasota FL 65.00
1.47

5
Bobby Tyson - Mary Kozlowski, Sarasota FL; Blair Hunter, Bradenton FL; Beth Cotner, Marstons Mls MA 64.00


299er Swiss
9 Tables

MPs A B Names Score
2.88
1

Toni Jones, Nokomis FL; Layne Plock, Rotonda West FL; Jack Wetherson - David Chittick, Venice FL 111.00
2.16
2

George Kenworthy - Clinton Miller, Bradenton FL; Cathleen Bartinikas - Thomas Bartinikas, Sarasota FL 88.00
2.00
3
1
Janice Rich - Jennifer Enkro, Green Lake WI; Judith Evenson - Norene Laskowski, Venice FL 82.00
1.22
4

Shirlee Katz - Barbara Bensman, Bradenton FL; Jean Adelson, Osprey FL; Sandra Sanborn, Sarasota FL 69.00

 Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index