District 9

Tournament Results

May 8-11, 2008

Sarasota Mother's Day Sectional


General Information

Total Tables in Play - 292.5
Total Number of Players Attending - 411
Total Number of Players Winning Masterpoints - 301
Total Number of Masterpoints Won - 1,045.29
Results by Day:  Wednesday | Thursday | Friday | Saturday

 
 Click on session name if underlined for details/matchpoints

Wednesday


Wed Eve Strat Open
8.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.00
1


Carol Hamilton - Chris Niemann, Sarasota FL 67.50%
2.25
2


Edward Quinlan, Dyer Brook ME; Norma Verhulst, Venice FL 62.50%
2.25
3
1
1
Elaine Badain, Nokomis FL; Margaret Tominosky, No Venice FL 59.58%
1.69
4
2
2
Joan Hardie, University Park FL; Andrew Perkins Sr, Bradenton FL 57.50%
0.95
5


Irina Ladyzhensky, Ellenton FL; Gen Geiger, Sarasota FL 56.67%
1.27
3
3
Donna Kellerman, Bradenton FL; Theresa Church, Concord NH 47.92%
1.05
4
4
Cindy Kaighin - Dave Kaighin, Sarasota FL 47.08%

Knockouts Bracket I
6 Tables

MPs Rank Names
12.26
1
Suzan Lordi, University Park FL; Dean Cohler, Sarasota FL; Sandra Nelson - William Nelson, Bradenton FL
6.50
2
Hans Stocker - Harry Leopold - Jim Niemiec, Sarasota FL; Jeff Vedeges, Ellenton FL

Knockouts Bracket II
7 Tables

MPs Rank Names
6.13
1
Craig Abbott - Jeannine Gaunce - Elmer Smith, Sarasota FL; Elaine Bowers, University Park FL
3.25
2
Adel Eryan - Jo Ann Hazel, Tampa FL; Marilyn Kay, Middletown CT; Mary Doody, Bradenton FL

Knockouts Bracket III
8 Tables

MPs Rank Names
5.02
1
Brian O'Connell - Thomas Pentecost, Sarasota FL; Joseph Enis, Bradenton FL; Van McDonald, Palmetto FL
2.66
2
Harris Silver - Michel Rapoport - Francine Atwood, Sarasota FL; Maurice Dwek, Aventura FL

Thursday


Thur Morn Strat Open
24.5 Tables / Based on 38 Tables

MPs A B C Names Score
8.00
1


Shirley Ramspeck, Sarasota FL; Gloria Silverman Bart, Bradenton FL 62.27%
6.00
2
1
1
Marci Weisgold - Gail Weaver, University Park FL 61.81%
4.50
3
2

Jon Weisbaum - John Whitcomb, Sarasota FL 59.92%
2.96
4/5


Sandra Gagnon - Michael Bela Kassay, Sarasota FL 59.58%
2.96
4/5
3

Sally Kirchart, Bradenton FL; Jean Langdon, Sarasota FL 59.58%
1.90
6
4

Russell Delaney - Joan Delaney, Sarasota FL 57.16%
1.29
5

Ruth Gorton, Longboat Key FL; Joan Mendell, Sarasota FL 56.94%
0.97
6

John Harding - Nanette Meyer, Bradenton FL 55.70%
1.68

2
Valerie Terris - Bobby Tyson, Sarasota FL 55.32%
1.26

3
Hania Verhagen - Karl Schmidt, Sarasota FL 54.62%
0.95

4
Elaine Badain, Nokomis FL; Margaret Tominosky, No Venice FL 51.90%
0.82

5
Jean Simon - Natalie Apple, Longboat Key FL 51.39%

Thur Morn 299ers
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.32
1
1
1
Bernadine Rice - Vincent Rice, Sarasota FL 63.04%
1.74
2
2
2
Ursula Wendt - Georgia Meyerson, University Park FL 60.52%
1.31
3
3
3
Herbert Grant, Longboat Key FL; Charles Henning, Sarasota FL 59.76%
0.98
4
4
4
James Ferry - Lonnie McKown, Sarasota FL 59.75%
0.73
5
5
5
Kathryn Haag - Margaret Villela, Placida FL 59.47%
0.58
6
6

Mary Cady, Lakewood Ranch FL; Carol Franklin, Bradenton FL 57.95%

Thur Aft Strat Open
23.5 Tables / Based on 36 Tables

MPs A B C Names Score
7.67
1
1

John Whitcomb - Jon Weisbaum, Sarasota FL 68.52%
5.75
2


Carol Hamilton - Chris Niemann, Sarasota FL 64.12%
4.31
3


Carol Cutforth, Sarasota FL; John Measures, Nepean ON 62.47%
3.24
4


Michael Gilbert - Susan Gilbert, Sarasota FL 62.05%
2.85
5
2
1
David Chittick - Jack Wetherson, Venice FL 61.81%
2.14
6
3

Joan Delaney - Russell Delaney, Sarasota FL 59.49%
1.60
4

Ruth Ostrow - Sarah Albert, Sarasota FL 58.10%
1.83
5

Blair Hunter, Bradenton FL; Mary Kozlowski, Sarasota FL 57.36%
1.28
6

Albert Dickensheid, Venice FL; Veronica Jakusovas, Bradenton FL 57.04%
1.77

2
Elaine Badain, Nokomis FL; Margaret Tominosky, No Venice FL 53.46%
1.33

3
Valerie Terris - Bobby Tyson, Sarasota FL 52.39%
1.00

4
J Don Howison - Audrey Howison, Bradenton FL 52.08%
0.75

5
Elaine Rumana, Sarasota FL; Roberta Gierl, University Park FL 51.85%
0.56

6
Judy Bloomhall, Fort Myers FL; Joyce Steele, Longboat Key FL 51.39%

Thur Aft 299ers
12.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.22
1
1

Donna Kellerman, Bradenton FL; Theresa Church, Concord NH 61.31%
1.67
2
2
1
Gail Pirodsky, Sarasota FL; Lloyd Hankinson, Osprey FL 61.01%
1.25
3
3
2
Gloria Frydman, Longboat Key FL; Dana Magee, Jackson KY 57.74%
1.11
4
4
3
Joan Hardie, University Park FL; Andrew Perkins Sr, Bradenton FL 56.85%
0.78
5
5

Dolores Joyce - Walter Joyce, Parrish FL 56.55%
0.47
6/7
6/7

Edward Goldberg - Carolyn Allworth, Sarasota FL 55.95%
0.61
6/7
6/7
4
Carol Franklin, Bradenton FL; Mary Cady, Lakewood Ranch FL 55.95%
0.46

5
Amy Eliezer, Sarasota FL; Nancy Lacktman, Venice FL 55.65%

Top of page

Friday


Fri Morn Strat Open
34.5 Tables / Based on 46 Tables

MPs A B C Names Score
9.33
1


Thomas Williams - Steven Cohn, Clearwater FL 63.43%
7.00
2


Bill Passell - Marlene Passell, Boynton Beach FL 62.50%
5.25
3
1

Richard Rolfes, St Petersburg FL; Richard Stamper, Venice FL 62.27%
3.94
4


Ulker Mutlu - Bernard Bernstein, Clearwater FL 62.22%
3.38
5
2

Donald Mowry - Jill Mowry, Sarasota FL 61.94%
2.53
6
3
1
Pamela Wilder - Beverly Silverstein, Sarasota FL 61.08%
1.90
4
2
Bobby Tyson, Sarasota FL; Roberta Gierl, University Park FL 60.42%
1.42
5

Beata Czachor, Tampa FL; Jesse Stern, Lutz FL 57.87%
1.33
6
3
Marci Weisgold - Gail Weaver, University Park FL 57.64%
1.00

4
Joan Sherman - Valerie Terris, Sarasota FL 55.09%
0.89

5
Jack Hawes - Carole Remick, Sarasota FL 53.01%
0.56

6
Peter Tracy - Sherry Tracy, Columbia Falls MT 52.55%

Fri Morn 299ers
11.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.12
1
1

Norma Schmidt - Robert Schmidt, Sarasota FL 58.33%
1.59
2
2

Donna Kellerman, Bradenton FL; Theresa Church, Concord NH 58.04%
1.19
3
3

Allyn Clayman, University Park FL; Carolyn Allworth, Sarasota FL 57.74%
0.89
4


Mary Carnahan - Marilyn Biggart, Sarasota FL 57.44%
0.74
5


Louis Fiore - Audrey Brown, Sarasota FL 56.55%
1.28
6
4
1
Gail Pirodsky, Sarasota FL; Lloyd Hankinson, Osprey FL 56.25%
0.96
5
2
James Ferry - Lonnie McKown, Sarasota FL 53.87%
0.72

3
Sunny Brownrout, Sarasota FL; Jean Adelson, Osprey FL 53.27%
0.54

4
Andrew Perkins Sr, Bradenton FL; Gloria Biberman, Longboat Key FL 52.98%

Fri Aft Strat Open
32.0 Tables / Based on 39 Tables

MPs A B C Names Score
8.17
1


Michael Gilbert - Susan Gilbert, Sarasota FL 69.65%
6.13
2


Bill Passell - Marlene Passell, Boynton Beach FL 66.90%
4.60
3


Ulker Mutlu - Bernard Bernstein, Clearwater FL 66.67%
3.45
4


Carol Hamilton, Sarasota FL; Suzan Lordi, University Park FL 64.35%
2.59
5


Caroline Pascoe - Madi Drimmer, Sarasota FL 63.66%
1.94
6


Thomas Williams - Steven Cohn, Clearwater FL 61.78%
4.36
1
1
Judy Hill - Richard Hill, Sarasota FL 61.57%
3.27
2
2
Lee Morgenlander - Rhoda Schepart, Sarasota FL 58.80%
2.45
3

John Whitcomb - Jon Weisbaum, Sarasota FL 58.56%
1.84
4
3
Pamela Wilder - Beverly Silverstein, Sarasota FL 57.70%
1.38
5
4
Jack Hawes - Carole Remick, Sarasota FL 53.47%
0.91
6/7

Craig Abbott - Joan Stuckey, Sarasota FL 52.55%
0.91
6/7

Ira Zippert - Robert Goldstein, Sarasota FL 52.55%
1.19

5
Valerie Terris - Joan Sherman, Sarasota FL 52.23%
0.83

6
Judith Bronstein, Sarasota FL; Mary Riegel, Osprey FL 50.64%

Fri Aft 299ers
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.72
1


Mary Carnahan - Marilyn Biggart, Sarasota FL 58.33%
1.33
2/3
1/2

Jay Richman, University Park FL; Roger Peterman, Sarasota FL 57.50%
1.33
2/3
1/2
1
George Kenworthy, Bradenton FL; Charles Henning, Sarasota FL 57.50%
0.86
4
3

Andrew Perkins Sr, Bradenton FL; Nancy Lacktman, Venice FL 55.83%
0.64
5
4

Joan Hardie, University Park FL; Gordon Loewengart, Sarasota FL 55.42%
0.83

2
Gail Pirodsky, Sarasota FL; Lloyd Hankinson, Osprey FL 52.92%

Top of page

Saturday


299er Swiss
6 Tables

MPs A B C Names Score
2.42
1
1
1
Amy Eliezer, Sarasota FL; Nancy Lacktman, Venice FL; Joan Hardie, University Park FL; Andrew Perkins Sr, Bradenton FL 69.00
1.82
2
2

Donna Kellerman - Joyce Sandy - Julie Pennella, Bradenton FL; Theresa Church, Concord NH 68.00

Swiss Teams
38 Tables / Based on 44 Tables

MPs A B C Names Score
13.50
1


Ann Peek - Mary Dee - Joan Peterson, Sarasota FL; Doris McGinley, Venice FL 101.00
8.86
2/3


David Wicentowski - Jane Wicentowski - Michael Gilbert - Susan Gilbert - Lee Emmer, Sarasota FL 94.00
8.86
2/3


Les Bart - Gloria Silverman Bart, Bradenton FL; Bernhardt Trout, Longboat Key FL; Shirley Ramspeck, Sarasota FL 94.00
6.75
4
1
1
Mary Thomas, Longboat Key FL; Jane Canter, Sarasota FL; Cynthia Murphy, University Park FL; Paul Reamer, Baltimore MD 93.00
4.50
5


H R 'Foxy' Hall, Sarasota FL; Bruce Keidan, Lakewood Ranch FL; Marlene Passell - Bill Passell, Boynton Beach FL 88.00
3.86
6


Pat Samuels - Art Samuels, Sarasota FL; Richard Fleischman - Sandra Fleischman, Bradenton FL 85.00
4.43
7/10
2/3

John Whitcomb - Jon Weisbaum - Michelle Golden, Sarasota FL; Thomas Lordi, University Park FL 81.00
4.43
7/10
2/3

Walter Carlson - Charlene Carlson - Carol Krug, Sarasota FL; Ruth Howard, Bradenton FL 81.00
2.88
7/10


Terry Mays - Susan Goodman - Christine Renner - Jerome Hurley, Bradenton FL 81.00
2.88
7/10


Sandra Gagnon - Michael Bela Kassay - Harry Meyer II - Margaret Wilson, Sarasota FL 81.00
2.92
11
4
2
Judy Hill - Richard Hill - Jill Factor - Arnold Factor, Sarasota FL 79.00
2.25
12/13
5

Jim Saxon - Liz Saxon, Marco Island FL; Julaine Toridis - Theodore Toridis, Sarasota FL 78.00
2.01
12/13


Jim Russell - Larry Auerbach, Bradenton FL; Ed Schulte, Tampa FL; Joseph Godefrin, Sarasota FL 78.00
2.19
6
3
Iris Wilson - Roger Peterman, Sarasota FL; George Kenworthy, Bradenton FL; Jay Richman, University Park FL 77.00
1.69
7

Susanne Mosler, University Park FL; Gail Bachmann - Amy Bronstein - Ann Pollock, Sarasota FL 74.00
1.64

4
Mary Riegel, Osprey FL; Betty Tilton, River Forest IL; Thomas Bartinikas - Cathleen Bartinikas, Sarasota FL 72.00

Top of page

Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index