District 9

Tournament Results

November 15-18, 2007

Sarasota Fall Sectional


General Information

Total Tables in Play - 344.0
Total Number of Players Attending - 455
Total Number of Players Winning Masterpoints - 386
Total Number of Masterpoints Won - 1,389.38
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday                            

 
Click here for Tournament Information

Thursday


Thur Eve Strat Pairs
10.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.50
1
1

Robert Simard - Sharon Paulus, East Syracuse NY 72.89%
2.63
2


Bette Cohn, Sarasota FL; Bernhardt Trout, Longboat Key FL 72.21%
2.12
3
2
1
Janet Dugan - Eleanor Lenney, Sarasota FL 59.97%
1.75
4


Irina Ladyzhensky, Ellenton FL; Gen Geiger, Sarasota FL 58.67%
1.59
5
3
2
Terrance Deag, Bradenton FL; Beth Cotner, Sarasota FL 55.61%
1.19
6
4
3
Theodore Thelin, New Bedford MA; Nancy Thelin, Port Charlotte FL 55.52%
0.89
5
4
Linda Jackson - Gerda Odell, Bradenton FL 51.27%
0.67

5
Carolyn Allworth - Dede Kirkconnell, Sarasota FL 48.81%

Knockout - Bracket 1
7 Tables / Based on 16 Tables

MPs Rank Names
13.00
1
Matt Meckstroth, Fairfax VA; Jeff Meckstroth - Virginia Gregory, Tampa FL; Robert Blum, Naples FL; Shannon Cappelletti, Hollywood FL; Andrew Garnett, St Petersburg FL
9.75
2
Jay Whipple III, Boca Grande FL; Ed Schulte, Tampa FL; Joseph Godefrin, Sarasota FL; Edward Spear, Bangor ME

Knockout - Bracket 2
7 Tables / Based on 11 Tables

MPs Rank Names
7.87
1
Donald Mowry, Venice FL; Jill Mowry - Eva Ratonyi - Rhoda Schepart, Sarasota FL
5.90
2
Barry Capal - Hazel Capal - Mel Weisel - Fran Mann, Longboat Key FL

Knockout - Bracket 3
6 Tables / Based on 8 Tables

MPs Rank Names
5.61
1
Anita Palmer - Charles Palmer, Bradenton FL; Thomas Pentecost - Brian O'Connell, Sarasota FL
4.21
2
John Wilson - Sue Marshman - Irene Pinski, Venice FL; Irving Murphy, North Port FL

Knockout - Bracket 4
6 Tables

MPs Rank Names
4.57
1
Jack Wetherson - David Chittick, Venice FL; Janet Daverne - Dirk Van Oppen, Minneapolis MN
3.43
2
Judith Bronstein - Loraine Davis - Diane Dyla - Marcia Frankel, Sarasota FL

Top of page

Friday


Fri Morn Strat Open
32.0 Tables / Based on 45 Tables

MPs A B C Names Score
9.17
1
1

Richard Rolfes, St Petersburg FL; Richard Stamper, Venice FL 64.12%
6.88
2


Ralph Slick - Mary Slick, Rio Vista CA 61.81%
5.16
3


Amy Bronstein, Sarasota FL; Jacqueline Zwillinger, Longboat Key FL 60.42%
3.39
4/5


Jo Anne Thompson, Mount Pleasant MI; Beverly Slaski, Bradenton FL 60.19%
3.39
4/5
2

Gail Bachmann, Sarasota FL; Adele Zuckerman, Longboat Key FL 60.19%
2.18
6


Les Bart - Gloria Silverman Bart, Bradenton FL 59.95%
2.30
3

Dorothy Zweig - Bill Llewellyn, Sarasota FL 57.18%
1.72
4

William Peruzzi - Margaret Peruzzi, Bradenton FL 56.94%
2.36
5
1
Lee Morgenlander - Jack Hawes, Sarasota FL 55.79%
1.77
6
2
Nannette Bordenstein, Pittsford NY; Lisa Olmer, Sarasota FL 54.63%
1.33

3
Walter Carlson - Charlene Carlson, Waynesville NC 53.24%
1.00

4
Mary Lou Johnson, Palmetto FL; Richard Spitzner, Sun City Center FL 53.01%
0.78

5
Amy Eliezer, Sarasota FL; Joanne Soterion, Ellenton FL 50.93%
0.78

6
Ernest Russell - Vera Bryan, Sarasota FL 50.23%

Fri Morn 199ers
12.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.19
1


Joann Seagly, Wayland MI; Donna Taylor, Venice FL 63.76%
1.64
2


Sandra Murray - Jane Huerta, Sarasota FL 63.62%
1.23
3


Jean Kydd, Chelmsford MA; Elizabeth Gray, Sarasota FL 60.77%
0.92
4


Penny Thomas, Osprey FL; Joanne Watson, Sarasota FL 60.05%
1.45
5
1

Jay Richman, University Park FL; Roger Peterman, Sarasota FL 57.72%
0.52
6


Suzanne Brown - Carolyn Allworth, Sarasota FL 55.56%
1.09
2

Robert Schmidt - Norma Schmidt, Sarasota FL 55.27%
0.82
3

Sandra Montgomery - David Abolafia, Sarasota FL 54.31%
0.61
4

Bonnie Kowal, Clearwater FL; Betty Snider, 52.95%
1.05
5
1
Earle Wight, ; Wendy Harling, Ivry-Sur-Le-Lac QC 51.11%
0.79

2
Maurine Cloutier, Steagathedeshts QC; Kay Cloutier, 50.86%
0.59

3
Cathy Goshorn - Shelley Leibson, Sarasota FL 49.47%

Fri Aft Strat Open
33.5 Tables / Based on 41 Tables

MPs A B C Names Score
8.50
1


Carlos Pellegrini, Buenos Aires Argentina; Serge de Muller, Fribourg Switzerland 66.44%
6.38
2


Jo Anne Thompson, Mount Pleasant MI; Beverly Slaski, Bradenton FL 65.05%
4.78
3


John Veltri, Bradenton FL; Jane Wicentowski, Sarasota FL 63.89%
4.36
4
1

David Dorfman - Patricia Reichl, Sarasota FL 62.50%
2.69
5


Susan Goodman - Terry Mays, Bradenton FL 61.81%
2.02
6


Steven Cohn, Clearwater FL; Gerald Ungar, Pt Charlotte FL 60.19%
3.27
2
1
Walter Carlson - Charlene Carlson, Waynesville NC 57.18%
2.45
3

Carla Cozart - Beata Czachor, Tampa FL 56.25%
1.94
4
2
Eric Brauner, Bradenton FL; Ruth Juskowitz, Sarasota FL 54.90%
1.46
5
3
Joanne Soterion, Ellenton FL; Amy Eliezer, Sarasota FL 54.51%
1.03
6

Gail Bachmann, Sarasota FL; Adele Zuckerman, Longboat Key FL 53.72%
1.09

4
Thomas Bernstein - Sharon Hagen, Sarasota FL 52.78%
0.82

5
Christine Maxwell - Robert Maxwell, Markham ON 51.28%
1.12

6
Gail Weaver, University Park FL; Cynthia Wendell, Sarasota FL 50.93%

Fri Aft 199ers
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.42
1/2
1

Louis Sharp - Patricia Sharp, Libertyville IL 58.33%
1.42
1/2


John Green - Wesley Gray, Sarasota FL 58.33%
0.91
3
2

Roger Peterman, Sarasota FL; Jay Richman, University Park FL 57.92%
0.60
4/5


Joann Seagly, Wayland MI; Donna Taylor, Venice FL 55.42%
0.60
4/5


Janet Dugan, Sarasota FL; Jean Kydd, Chelmsford MA 55.42%
0.67
3

Sara Campbell - Gloria Grenier, Sarasota FL 48.75%

Top of page

Saturday


Sat Morn Strat Open
28.0 Tables / Based on 38 Tables

MPs A B C Names Score
8.00
1


Carlos Pellegrini, Buenos Aires Argentina; Serge de Muller, Fribourg Switzerland 72.28%
5.25
2/3


Harry Kaufmann, Bennington VT; Rudi Kastelic, St Petersburg FL 63.94%
5.25
2/3


Jo Anne Thompson, Mount Pleasant MI; Richard Vatter, Cadillac MI 63.94%
3.38
4


Les Bart - Gloria Silverman Bart, Bradenton FL 62.66%
2.53
5


Rosalind Spear - Edward Spear, Bangor ME 62.50%
3.65
6
1

Donald Mowry, Venice FL; Jill Mowry, Sarasota FL 62.34%
2.74
2
1
Barbara Anderson, Sarasota FL; Joan Haring, Ramsey NJ 61.22%
2.05
3

Brian Howard, Bradenton FL; James Brown, Longboat Key FL 58.65%
1.77
4
2
Norman Karam - Linda Karam, North Bay ON 54.65%
1.15
5

Mary Mitchell, Siesta Key FL; Norine Downey, Sarasota FL 52.88%
1.01
6/7

Gerald Nehra, Muskegon MI; William Granger, Bradenton FL 51.60%
1.33
6/7
3
Roberta Kaplan, Highland Park IL; Joyce Gidwitz, Longboat Key FL 51.60%
1.00

4
Ruth Juskowitz, Sarasota FL; Eric Brauner, Bradenton FL 50.64%
1.27

5
Lee Morgenlander, Sarasota FL; John Benzoni, Victor NY 50.16%
0.56

6
Betty Phillips, University Park FL; Cynthia Wendell, Sarasota FL 49.20%

Sat Morn 199ers
10.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.90
1


Mary Ruggles, Longboat Key FL; Nancy Dane, Sarasota FL 69.47%
1.43
2
1

Robert Brown - Barbara Brown, Nokomis FL 60.59%
1.07
3


Penny Thomas - Robert Thomas, Osprey FL 55.40%
1.02
4
2

Janice Rich, Green Lake WI; Jennifer Enkro, Fort Myers FL 54.25%
0.67
5


John Goodman - Joan Reibman, Sarasota FL 52.80%
0.45
6


Wesley Gray - Elizabeth Gray, Sarasota FL 52.68%
0.77
3

Jay Richman, University Park FL; Roger Peterman, Sarasota FL 51.49%
0.57
4

Andrew Perkins Sr, Bradenton FL; Suzanne Brown, Sarasota FL 51.32%
0.98

1
Eleanor Hertel, Philadelphia PA; Edith Mueller, Rockville MD 47.20%
0.74

2
Bernadine Rice - Vincent Rice, Sarasota FL 46.13%

Compact KOs Brkt I
12 Tables / Based on 17 Tables

MPs Rank Names
6.75
1
Donna Rodwell - Eric Rodwell, Clearwater Bch FL; Sally Chapleau, Vero Beach FL; Jeff Meckstroth, Tampa FL
5.06
2
Virginia Gregory, Tampa FL; Andrew Garnett, St Petersburg FL; Shannon Cappelletti, Hollywood FL; Robert Blum, Naples FL
3.71
3
Wynona Bonomi, Bradenton FL; Rosemary Dowd - Kaare Westby - Harry Leopold, Sarasota FL
3.04
4
Douglas Drew - Hans Stocker, Sarasota FL; Susan Goodman - Terry Mays, Bradenton FL

Compact KOs Brkt II
9 Tables

MPs Rank Names
2.95
1
John Wilson - Sue Marshman - Irene Pinski, Venice FL; Irving Murphy, North Port FL
2.21
2
Mary McReynolds - Gail Jeffrey, Sarasota FL; Mary Misischia, University Park FL; Betty Tilton, River Forest IL
1.62
3
Robert Maxwell - Christine Maxwell, Markham ON; Christine Fitzpatrick - Eugene Fitzpatrick, Hamilton ON
1.33
4
Thomas Bartinikas - Cathleen Bartinikas - Marilyn Biggart, Sarasota FL; Mary Carnahan, Greenville WI

Sat Aft Strat Open
27.5 Tables / Based on 34 Tables

MPs A B C Names Score
7.33
1


Keith White, Fort Myers FL; Charles Skarvan, Pt Charlotte FL 68.92%
5.50
2
1

Brian Howard, Bradenton FL; James Brown, Longboat Key FL 66.67%
4.12
3


Leon Arndt, Apollo Beach FL; J Zamierowski Jr, Leesburg FL 61.78%
3.09
4


Steven Cohn, Clearwater FL; Gerald Ungar, Pt Charlotte FL 61.06%
2.32
5


Sandra Gagnon - Michael Bela Kassay, Sarasota FL 60.74%
1.74
6


Suzan Lordi, University Park FL; Dean Cohler, Sarasota FL 60.56%
2.85
2
1
Jourdain Patchett, Sarasota FL; Jesse Stern, Lutz FL 59.00%
2.14
3

William Fowl, Englewood FL; Ralph Hill, Venice FL 58.81%
1.60
4

Donald Mowry, Venice FL; Jill Mowry, Sarasota FL 56.62%
1.68
5
2
Norman Karam - Linda Karam, North Bay ON 53.69%
1.27
6
3
Judith Bronstein - Sandra Murray, Sarasota FL 52.51%
0.95

4
Ronald Reynolds - Constance Reynolds, Venice FL 51.97%
0.71

5
Anita Palmer - Charles Palmer, Bradenton FL 50.80%

Sat Aft 199ers
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.52
1


John Green - Marlene Green, Sarasota FL 62.50%
1.11
2/3
1

James Ford, Lake Wales FL; Ben Ford, Tampa FL 60.50%
1.00
2/3


Dede Kirkconnell - Carolyn Allworth, Sarasota FL 60.50%
0.64
4


Deanne Womble, Cortez FL; Kathie Keiderling, Bradenton FL 57.00%
0.83
2

Janice Rich, Green Lake WI; Jennifer Enkro, Fort Myers FL 48.00%

Top of page

Sunday


Stratified Swiss
49 Tables

MPs A B C Names Score
14.75
1


Les Bart - Gloria Silverman Bart, Bradenton FL; Jane Wicentowski - David Wicentowski, Sarasota FL 110.00
11.06
2


Irina Ladyzhensky - Alexander Ladyzhensky, Ellenton FL; Gen Geiger, Sarasota FL; Larry Auerbach, Bradenton FL 101.00
8.30
3


Robert Blum, Naples FL; Muriel Altus - Philip Altus, Tampa FL; Shannon Cappelletti, Hollywood FL 95.00
5.45
4/5


Carol Cutforth - Mary Dee - Ann Peek - Joan Peterson, Sarasota FL 93.00
5.45
4/5


Ulker Mutlu - Bernard Bernstein - Steven Cohn, Clearwater FL; Gerald Ungar, Pt Charlotte FL 93.00
3.50
6


Arnold Malasky - Ronnie Malasky, Longboat Key FL; Douglas Drew - Hans Stocker, Sarasota FL 92.00
2.63
7


Edward Quinlan - Norma Verhulst, Venice FL; Colin Hall, Oakville ON; Shirley Packard, Nokomis FL 91.00
9.07
1

Gerald Nehra, Muskegon MI; William Granger - Beverly Slaski, Bradenton FL; Jo Anne Thompson, Mount Pleasant MI 88.00
6.80
2
1
Sharon Lord, Sarasota FL; Sylvia Scheiner, Longboat Key FL; Lanny Laritz - Mary Ann Laritz, Holland OH 82.00
5.10
3

Charles Skarvan, Pt Charlotte FL; Marvin Ferguson, Indianapolis IN; Keith White, Fort Myers FL; Robert Lewis, Punta Gorda FL 80.00
3.35
4/5

Dennis Kovach - David Logan, Palmetto FL; Shirley Ramspeck - Duane Ed Rancourt, Sarasota FL 74.00
4.37
4/5
2
Iris Wilson - Louise Wattles - Roger Peterman, Sarasota FL; Jay Richman, University Park FL 74.00
1.88
6/7

Craig Abbott - Jill Mowry, Sarasota FL; Nanette Meyer, Bradenton FL; Elaine Bowers, University Park FL 73.00
3.28
6/7
3
Theodore Thelin, New Bedford MA; Nancy Thelin - Leon Bisson - Martha Bisson, Port Charlotte FL 73.00
2.46

4
Diane Dyla - Annie Couperus - Barbara Anderson, Sarasota FL; Joan Haring, Ramsey NJ 70.00
1.84

5
Lois Kern - Aagot Manning - Ivy Mills - Harriet Sherman, Sarasota FL 69.00
1.38

6
Eva Ratonyi - Rhoda Schepart - Carole Fox, Sarasota FL; Joyce Gidwitz, Longboat Key FL 66.00

Top of page

 Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index