District 9

Tournament Results

May 9-12, 2007

Sarasota Mother's Day Sectional


General Information

Total Tables in Play - 335.5
Total Number of Players Attending - 439
Total Number of Players Winning Masterpoints - 354
Total Number of Masterpoints Won - 1,253.17
Results by Day:  Wednesday | Thursday | Friday | Saturday

 
 Click on session name if underlined for details/matchpoints

Wednesday


Wed Eve Strat Open Pairs
7.0 Tables / Based on 12 Tables

MPs A B C Names Score
3.67
1


Les Bart, Bradenton FL; David Wicentowski, Sarasota FL 70.83%
2.75
2


Michael Bela Kassay, Sarasota FL; Vincent Golden, University Park FL 67.50%
2.06
3


James Gordon, Nokomis FL; Jean Seward, Venice FL 57.08%
1.97
4
1
1
Alma-Rita Thurkow, Nokomis FL; Elma Hett, Venice FL 54.58%
1.16
5


Bette Cohn - Carol Hamilton, Sarasota FL 54.17%
1.48
2
2
Lois Kern - Linda Poppell, Sarasota FL 51.67%
1.11
3
3
Elmer Smith - Sandy Clark, Sarasota FL 50.00%

Wed Eve Strat 199er Pairs
5.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.43
1


Addie Koch - Alvin Liftman, Sarasota FL 59.38%
1.07
2


Sharon Wallace - Barbara Graham, Tampa FL 58.50%
1.19
3
1
1
Jay Richman, University Park FL; George Kenworthy, Bradenton FL 53.00%
0.89
4
2
2
Bernadine Rice - Vincent Rice, Reston VA 51.60%
0.67
3

Nancy Kotler, Glencoe IL; MJay Jelinek, Sarasota FL 51.50%

Handicapped KO's - 1
6 Tables / Based on 14 Tables

MPs Rank Names
12.00
1
John Richards - Joanne Yeager, Orlando FL; Harry Meyer II - Margaret Wilson, Sarasota FL
9.00
2
Sandra Nelson - William Nelson, Scotia NY; Harry Leopold - Chris Niemann, Sarasota FL

Handicapped KO's - 2
8 Tables / Based on 11 Tables

MPs Rank Names
7.41
1
Dennis Kovach - David Logan, Palmetto FL; Ronald Herrygers, North Port FL; Shirley Ramspeck, Sarasota FL
5.56
2
Don Mills - Roberta Shander - Albert Dickensheid - Richard Johnson, Sarasota FL

Handicapped KO's - 3
8 Tables

MPs Rank Names
5.45
1
Mary McReynolds - Ann Howell - Barbara Hanson, Sarasota FL; Elaine Rhoda, Blue Bell PA
4.09
2
Bobby Tyson - Joan Reibman - John Goodman, Sarasota FL; Muriel Brathwaite, Temple Terrace FL

Thursday


Thur AM Strat Open Pairs
36.0 Tables / Based on 46 Tables

MPs A B C Names Score
9.33
1


Ed Weiss - Ronda O'Farrell, Sun City Ctr FL 63.66%
7.00
2


Carol Hamilton, Sarasota FL; Gene Keidan, Pittsburgh PA 60.42%
5.25
3


Mary Kassay - Michael Bela Kassay, Sarasota FL 59.49%
3.94
4


Ulker Mutlu - Bernard Bernstein, Clearwater FL 58.98%
2.58
5/6


Adele Zuckerman, Providence RI; Amy Bronstein, Sarasota FL 58.80%
4.92
5/6
1

Thomas Lordi, Sewickley PA; Marian Jacobs, Sarasota FL 58.80%
3.69
2

Byron Truax - Mary Anne Truax, Venice FL 58.38%
2.94
3
1
Judy Hill - Richard Hill, Saratoga Spgs NY 55.09%
2.08
4

Irving Greene, Sarasota FL; Stephen Greene, Lakewood Ranch FL 54.86%
2.21
5
2
Nannette Bordenstein, Pittsford NY; Lisa Olmer, Sarasota FL 54.63%
1.65
6
3
Maurice Krug - Carol Krug, Sarasota FL 54.17%
1.24

4
Cynthia Wendell, Sarasota FL; Gail Weaver, University Park FL 53.70%
1.27

5
Jill Factor - Arnold Factor, Scotia NY 53.47%
0.67

6/7
Judy Abroms, University Park FL; Richard Wood, Sarasota FL 53.01%
1.27

6/7
June Wood - Carole Remick, Sarasota FL 53.01%

Thur AM 199er Pairs
9.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.90
1
1

David Abolafia, Sarasota FL; Sandra Montgomery, Stowe VT 76.21%
1.43
2
2

Andrew Monroe - Betty Monroe, Sarasota FL 67.49%
1.07
3
3

Victor Garofalo, Bradenton FL; Kenneth Berger, Great Neck NY 65.57%
0.80
4


Dolores Joyce - Walter Joyce, Parrish FL 56.11%
0.98
5
4
1
George Kenworthy, Bradenton FL; Jay Richman, University Park FL 55.35%
0.74
6
5
2
Horst Witschonke, Ona FL; Arthur Keyser, Sarasota FL 53.74%

Thurs Aft Strat Pairs
34.0 Tables / Based on 44 Tables

MPs A B C Names Score
9.00
1


Vincent Golden, University Park FL; Sandra Gagnon, Sarasota FL 65.74%
6.75
2


Madi Drimmer - Paul Eberman, Sarasota FL 65.28%
4.43
3/4


Gerald Ungar, Pt Charlotte FL; Steven Cohn, Clearwater FL 63.19%
4.43
3/4


Louise Cavallero - Elinor Borenstine, Sarasota FL 63.19%
2.85
5


Les Bart - Gloria Silverman Bart, Bradenton FL 62.04%
4.50
6
1
1
Jerry Wiggins - Jim Niemiec, Sarasota FL 61.81%
3.38
2
2
Nannette Bordenstein, Pittsford NY; Lisa Olmer, Sarasota FL 60.19%
2.53
3

John Harding - Nanette Meyer, Bradenton FL 57.87%
1.90
4

Sol Kaplan - Muriel Kaplan, Sarasota FL 57.18%
1.42
5

David Narins - Anna Davis, Sarasota FL 54.86%
1.07
6

Russell Delaney - Joan Delaney, Sarasota FL 54.40%
1.52

3
Marcia Clark, Darien CT; Henriette Langles, Sarasota FL 54.17%
1.14

4
Betty Phillips, University Park FL; Gloria Gillespie, Bradenton FL 52.31%
0.86

5
Norma Lowe, Tampa FL; Trudi Rammelkamp, Jacksonville IL 50.23%
0.64

6
Wilburt Mac Gregor, Sarasota FL; John Flynn, University Park FL 50.00%

Thurs Aft 199er Pairs
10.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.90
1
1

Jeanne Janz, Sarasota FL; Joan Hardie, University Park FL 60.71%
1.25
2/3
2
1
George Kenworthy, Bradenton FL; Jay Richman, University Park FL 60.12%
1.25
2/3


Anne Thiel - George Thiel, Sarasota FL 60.12%
0.80
4


Betty Tilton, River Forest IL; Gail Jeffrey, Sarasota FL 55.95%
0.81
5/6
3/4
2/3
Audrey Sasson, Sarasota FL; Reno Ivy, Nolomis FL 55.36%
0.81
5/6
3/4
2/3
Merle Greenwald - Martin Fine, Sarasota FL 55.36%
0.48

4
Clinton Miller, Bradenton FL; Jean Adelson, Osprey FL 54.17%

Top of page

Friday


Fri AM Strat Side Pairs
14.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.60
1


Sandra Grimes, Cincinnati OH; Doris McGinley, Venice FL 60.26%
1.95
2


Lois Davis - Herbert Hahn, Sarasota FL 59.62%
2.06
3
1
1
Adrianne Winer - Hania Verhagen, Sarasota FL 58.97%
1.10
4


Wallace Weiniger - Robert Rush, Sarasota FL 58.17%
1.55
5
2

Terry Mays, Bradenton FL; Lawrence Lewis, Sarasota FL 57.37%
0.65
6/7


Lois Kaufman, Charleston WV; Larry Auerbach, Bradenton FL 56.41%
1.16
6/7
3
2
Jerry Wiggins - Jim Niemiec, Sarasota FL 56.41%
0.87
4

Grace Goldberg - Murray Goldberg, Longboat Key FL 52.40%
0.86
5
3
Elmer Smith - Marcia Frankel, Sarasota FL 51.60%

Fri AM 199er Pairs
8.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.81
1


Jourdain Patchett - Gail Jeffrey, Sarasota FL 63.99%
1.36
2
1
1
Merle Greenwald - Martin Fine, Sarasota FL 60.03%
1.02
3


Mary Misischia, University Park FL; Betty Tilton, River Forest IL 58.16%
0.76
4


Joan Reibman - Debra Werman, Sarasota FL 57.49%
0.57
5


Mary Ruggles, Longboat Key FL; Nancy Dane, Sarasota FL 56.96%
0.96
2
2
Jack Wetherson, Venice FL; David Chittick, Monroe CT 54.81%
0.72
3

Edward Goldberg, Sarasota FL; Joel Feidelman, Longboat Key FL 51.41%
0.55
4

Betty Monroe - Perry Monroe, Sarasota FL 51.14%

Fri AFT Strat Open Pairs    1st session
30.0 Tables / Based on 52 Tables

MPs A B C Names Score
15.50
1


Harry Leopold - Chris Niemann, Sarasota FL 62.98%
11.63
2


Sandra Nelson - William Nelson, Scotia NY 62.17%
8.72
3


Rosemary Dowd, Sarasota FL; Albert Vaccaro, Venice FL 61.62%
6.54
4


Bruce Keidan, Pittsburgh PA; Suzan Lordi, Sewickley PA 60.57%
4.90
5


Ed Schulte, Tampa FL; Robert Dennard, Orlando FL 59.05%
5.69
6
1
1
Sue Marshman - John Wilson, Venice FL 58.82%
3.12
7


Michael Gilbert - Susan Gilbert, Sarasota FL 58.68%
4.27
8
2

Thomas Johnson, Sarasota FL; Anna Howell, Longboat Key FL 57.69%
3.20
3

Russell Delaney - Joan Delaney, Sarasota FL 55.85%
2.80
4
2
Lee Morgenlander, Hinsdale MA; Richard Johnson, Sarasota FL 54.89%
1.99
5
3
Norma Lowe, Tampa FL; Trudi Rammelkamp, Jacksonville IL 52.75%
1.46
6

Byron Truax - Mary Anne Truax, Venice FL 52.27%
1.49

4
Sandra Murray - Jane Huerta, Sarasota FL 49.68%
1.12

5
Cynthia Murphy - Gail Weaver, University Park FL 48.35%
1.51

6
Nannette Bordenstein, Pittsford NY; Lisa Olmer, Sarasota FL 46.32%

Fri AFT Strat Side Pairs
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.84
1


Robert Rush, Sarasota FL; Ira Zucker, Venice FL 65.48%
1.38
2


Harry Meyer II - Margaret Wilson, Sarasota FL 60.12%
1.04
3


Mary Thomas, Longboat Key FL; Larry Auerbach, Bradenton FL 58.33%
1.33
4/5
1/2
1/2
Walter Carlson - Charlene Carlson, Sarasota FL 54.17%
1.33
4/5
1/2
1/2
Vincent Mirante, Sarasota FL; Eric Brauner, Bradenton FL 54.17%
0.86
3

Harriet Sherman - Ivy Mills, Sarasota FL 44.94%

Fri AFT 199er Pairs
8.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.81
1


Cathleen Bartinikas - Thomas Bartinikas, Sarasota FL 57.24%
1.36
2


Addie Koch - Evalyn Bugbee, Sarasota FL 56.52%
1.02
3


Joan Reibman - Debra Werman, Sarasota FL 55.92%
1.19
4
1

Sheila Mastroianni - Theda Nicolay, Sarasota FL 55.88%
0.63
5


Shirlee Katz - Barbara Bensman, Bradenton FL 54.25%
0.89
2

Jack Wetherson, Venice FL; David Chittick, Monroe CT 51.46%
0.67
3

George Davis - Jerome Koenke, Sarasota FL 49.68%

Top of page

Saturday


SATURDAY OPEN STRAT SWISS
42 Tables / Based on 48 Tables

MPs A B C Names Score
14.50
1


Michael Gilbert - Susan Gilbert, Sarasota FL; Sandra Nelson - William Nelson, Scotia NY 109.00
10.88
2


Les Bart - Gloria Silverman Bart - John Veltri, Bradenton FL; Jane Wicentowski - David Wicentowski, Sarasota FL 102.00
8.16
3


Ed Schulte, Tampa FL; Larry Auerbach, Bradenton FL; Robert Dennard, Orlando FL; Joseph Godefrin, Sarasota FL 97.00
5.36
4/5


Irene Middleton - Donald Brunner - Luke Liccini - Wallace Weiniger, Sarasota FL 87.00
5.36
4/5


Phyllis Prager - Amy Bronstein - Louise Cavallero, Sarasota FL; Doris McGinley, Venice FL 87.00
3.44
6


LaVerne Dugan, Palm Harbor FL; Sandra Peterson - Leon Lyday, Clearwater FL; Harry Kaufmann, Bennington VT 86.00
2.58
7


Harry Meyer II - Margaret Wilson, Sarasota FL; Edward Carrington - Edward Carrington, Bradenton FL 85.00
7.59
1

Charles Gill - Carol Garnett - Andrew Garnett, St Petersburg FL; Diane Wharen, Largo FL 83.00
4.95
2/4
1
Robert Tucker - Jackie Tucker, Longboat Key FL; Natalie Apple - Jean Simon, Pittsburgh PA 80.00
4.39
2/4

Dennis Kovach - David Logan, Palmetto FL; Bernhardt Trout, Longboat Key FL; Shirley Ramspeck, Sarasota FL 80.00
4.39
2/4

Lois Kaufman, Charleston WV; Betty Lindenberg - Jean Langdon - Sarah Albert, Sarasota FL 80.00
3.25
5/6
2/3
Maurice Krug - Carol Krug - Charlene Carlson - Walter Carlson, Sarasota FL 77.00
3.25
5/6
2/3
Anita Smith, North Venice FL; Margaret Tominosky, No Venice FL; Janice Stiegmann - Irene Pinski, Venice FL 77.00
2.09

4
Janet Dugan - Iris Wilson - Thomas Bartinikas - Cathleen Bartinikas, Sarasota FL 74.00
1.57

5
Marcia Frankel - Sandra Murray - Henriette Langles, Sarasota FL; Marcia Clark, Darien CT 67.00

SATURDAY 199 STRAT SWISS
6 Tables

MPs A B Names Score
2.28
1

Toni Jones - Doris Linton, Nokomis FL; Layne Plock, Rotonda West FL; Donna Taylor, South Chatham MA 85.00
1.71
2

Joyce Sandy - Donna Kellerman - Julie Pennella, Bradenton FL; Carolyn Allworth, Sarasota FL 74.00
1.66
1
Stanley Cohen - Norma Cohen, Sarasota FL; Robert Brown - Barbara Brown, Nokomis FL 70.00

Top of page

Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index