District 9

Tournament Results

March 29-April 1, 2007

Sarasota Spring Sectional


General Information

Total Tables in Play - 349.5
Total Number of Players Attending - 496
Total Number of Players Winning Masterpoints - 405
Total Number of Masterpoints Won - 1,362.66
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday                            

 
 Click on session name if underlined for details/matchpoints

Thursday


Thurs Eve Strat Pairs
11.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.50
1


Ed Weiss - Ronda O'Farrell, Sun City Ctr FL 66.37%
2.81
2
1

John Richards - Joanne Yeager, Orlando FL 63.69%
1.97
3


Larry Auerbach - Jim Russell, Bradenton FL 60.00%
2.11
4
2
1
Claus Buchthal, Yarmouth ME; Mary Cady, Lakewood Ranch FL 59.99%
1.58
5
3

Lawrence Lewis, Sarasota FL; Terry Mays, Bradenton FL 56.76%
1.19
6
4

Robert Simard - Sharon Paulus, East Syracuse NY 56.63%
1.50
5
2
Roberta Trayman, Naples FL; Charles Trayman, Essex England 55.36%
1.13
6
3
Richard Butler, Boca Raton FL; Barbara Arkon, Plantation FL 51.87%
0.84

4
Walter Carlson - Charlene Carlson, Sarasota FL 48.81%
0.63

5
Jane Canter, Sarasota FL; Cynthia Murphy, University Park FL 48.43%

Knockouts Br 1
6 Tables / Based on 15 Tables

MPs Rank Names
12.50
1
Dean Cohler - Joseph Godefrin, Sarasota FL; Robert Brent, Venice FL; Ed Schulte, Tampa FL; Larry Mori, Clearwater FL; Edward Spear, Bangor ME
9.38
2
Marietta Huggard, Sarasota FL; Carolyn Holcomb, Englewood FL; Sandra Nelson - William Nelson, Bradenton FL

Knockouts Br 2
6 Tables / Based on 10 Tables

MPs Rank Names
7.65
1
Wynona Bonomi, Bradenton FL; Jerry Wiggins - Elmer Smith - Jim Niemiec, Sarasota FL
5.74
2
Dennis Kovach - David Logan, Palmetto FL; Ronald Herrygers, North Port FL; Shirley Ramspeck, Sarasota FL

Knockouts Br 3
7 Tables / Based on 9 Tables

MPs Rank Names
6.09
1
Marjorie Callahan - John Callahan, Aurora NY; Eugene Fitzpatrick - Christine Fitzpatrick, Hamilton ON
4.57
2
Maurice Krug - Carol Krug, Sarasota FL; Ian Grant, Nokomis FL; Mary Ellen Lyon, Silver Spring MD

Knockouts Br 4
6 Tables

MPs Rank Names
4.51
1
Bruce Waugh - Jack Amstutz - Wesley Gray, Sarasota FL; Dennis Sharp, Milford IN
3.38
2
Sandra Murray - Jane Huerta - Marcia Frankel, Sarasota FL; Marcia Clark, Darien CT

Top of page

Friday


Fri AM Strat Pairs
34.0 Tables / Based on 42 Tables

MPs A B C Names Score
8.67
1
1
1
Barry Burtoff, Venice FL; Glenn De Vries, Aurora IL 60.19%
6.50
2


Sandra Gagnon - Michael Bela Kassay, Sarasota FL 59.93%
4.27
3/4


Marle Abramson, Longboat Key FL; Muriel Kaplan, Sarasota FL 59.72%
4.27
3/4


Gen Geiger, Sarasota FL; Irina Ladyzhensky, Ellenton FL 59.72%
2.74
5


William Epperson, Sarasota FL; Doris McGinley, Venice FL 59.03%
2.06
6


Walter Dzik, Bradenton FL; Barbara Reetz, Elkhorn NE 58.91%
3.38
2

Robert Simard - Sharon Paulus, East Syracuse NY 58.80%
2.53
3

Jon Weisbaum, Sarasota FL; John Whitcomb, Ashland VA 58.10%
1.75
4/5

Anna Howell, Longboat Key FL; Thomas Johnson, Sarasota FL 57.41%
2.03
4/5
2
Cynthia Wendell - Lee Morgenlander, Sarasota FL 57.41%
1.07
6

Marie Efthimides - Jean Langdon, Sarasota FL 56.94%
1.52

3
Jean Simon - Natalie Apple, Longboat Key FL 53.70%
1.14

4
Amy Eliezer, Sarasota FL; Joanne Soterion, Ellenton FL 51.62%
0.86

5
Nancy Thelin, Port Charlotte FL; Theodore Thelin, New Bedford MA 51.06%
0.64

6
Albert Dickensheid - Richard Johnson, Sarasota FL 50.93%

Fri AM 199'ers Pairs
8.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.71
1


Dolores Joyce - Walter Joyce, Parrish FL 60.42%
1.41
2
1
1
Carol Franklin, Bradenton FL; Mary Cady, Lakewood Ranch FL 59.17%
0.96
3


Debra Werman - Joan Reibman, Sarasota FL 57.92%
1.06
4
2

Edward Sichler - Marilyn Sichler, University Park FL 55.00%
0.89
5
3
2
Robert Shettle, Tampa FL; Adam Deeb, New Port Richey FL 53.33%
0.67
4
3
Janet McLaughlin - William McLaughlin, Venice FL 48.75%

Fri Aft Strat Pairs
32.0 Tables / Based on 37 Tables

MPs A B C Names Score
7.83
1


Gen Geiger, Sarasota FL; Irina Ladyzhensky, Ellenton FL 62.96%
5.87
2


Walter Dzik, Bradenton FL; Barbara Reetz, Elkhorn NE 62.04%
4.40
3


Mary Kassay - Walter May, Sarasota FL 61.11%
2.89
4/5


June Plunkett - Sandra Grimes, Sarasota FL 60.42%
4.08
4/5
1

Jon Weisbaum, Sarasota FL; John Whitcomb, Ashland VA 60.42%
1.86
6


Donna Addington, Bismarck ND; Eileen Theimer, Olney MD 59.95%
3.06
2
1
Peter Tracy - Sherry Tracy, Longboat Key FL 58.33%
2.30
3
2
Nancy Hill, Tampa FL; Trudi Rammelkamp, Jacksonville IL 56.94%
1.72
4

Sydney Nicholls - Wyn Nicholls, Mississauga ON 55.09%
1.29
5

Thomas Johnson, Sarasota FL; Anna Howell, Longboat Key FL 52.55%
0.97
6

Robert Simard - Sharon Paulus, East Syracuse NY 52.31%
1.46

3
Ronald Guntsch - Elaine Guntsch, Sylvania OH 51.85%
0.96

4/5
Nancy Thelin, Port Charlotte FL; Theodore Thelin, New Bedford MA 50.93%
0.96

4/5
Mary Swanson, Sarasota FL; Virginia Kevenk, Johnstown PA 50.93%
0.88

6
Richard Butler, Boca Raton FL; Barbara Arkon, Plantation FL 50.69%

Fri Aft 199'ers Pairs
5.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.43
1


Robert Shettle, Tampa FL; Adam Deeb, New Port Richey FL 65.50%
1.07
2


Larry Weiss - Jerry Bowles, St Petersburg FL 60.50%
0.80
3


Betty Tilton, Longboat Key FL; Mary Misischia, University Park FL 56.50%
0.60
4


Debra Werman - Joan Reibman, Sarasota FL 52.00%

Top of page

Saturday


Sat AM Stratified Prs
25.0 Tables / Based on 36 Tables

MPs A B C Names Score
7.67
1


Marietta Huggard, Sarasota FL; Carolyn Holcomb, Englewood FL 70.14%
5.75
2


Eric Rodwell - Donna Rodwell, Clearwater Bch FL 68.29%
4.31
3
1

Robert Simard - Sharon Paulus, East Syracuse NY 66.44%
2.84
4/5


Rosalind Spear, Bangor ME; Suzan Lordi, University Park FL 63.66%
2.84
4/5


Joseph Godefrin, Sarasota FL; Jim Russell, Bradenton FL 63.66%
1.82
6


Sandra Nelson - William Nelson, Bradenton FL 62.04%
2.30
2/3
1/2
Kathryn Peterson - Jack Peterson, Bradenton FL 59.49%
2.30
2/3
1/2
Leslaw Skrzypek, Lutz FL; Lawrence Strominger, Tampa FL 59.49%
1.48
4

John Richards - Joanne Yeager, Orlando FL 56.94%
1.26
5
3
Gail Weaver - Cynthia Murphy, University Park FL 55.79%
0.83
6

Hans Stocker - Sandra Lewis, Sarasota FL 52.08%
0.95

4
Audrey Brown - Louis Fiore, Sarasota FL 50.00%
0.71

5
Wilburt Mac Gregor - Albert Dickensheid, Sarasota FL 49.31%

Sat AM 199'ers
10.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.00
1
1

Janet McLaughlin - June Hullinger, Venice FL 65.35%
1.50
2
2

Jane Huerta - Sandra Murray, Sarasota FL 61.85%
1.13
3


Nancy Dane - Carol Lyons, Sarasota FL 61.36%
0.84
4


Muriel Brathwaite, Temple Terrace FL; Roger Peterman, Sarasota FL 58.56%
0.63
5


Joan Kramer - Pearl Werpy, Venice FL 56.61%
0.47
6


Alice Weinstein - Elliott Weinstein, Longboat Key FL 56.32%
1.04
3
1
James Ford - Ben Ford, Bonita Springs FL 54.13%
0.78
4
2
Robert Kelly - John Young, Sarasota FL 53.41%

Sat Aft Strat Pairs
25.0 Tables / Based on 29 Tables

MPs A B C Names Score
6.50
1


Sandra Gagnon - Michael Bela Kassay, Sarasota FL 62.99%
4.88
2
1

Hans Stocker - Lee Morgenlander, Sarasota FL 62.75%
3.66
3


Irene Middleton, Sarasota FL; Veronica Jakusovas, Bradenton FL 61.96%
2.74
4


Winafred Schoeffler, Sarasota FL; Teresa Sackett, Saint Paul MN 61.21%
2.06
5


Donna Rodwell - Eric Rodwell, Clearwater Bch FL 60.81%
1.54
6


Marietta Huggard, Sarasota FL; Carolyn Holcomb, Englewood FL 60.23%
2.74
2
1
Peter Tracy - Sherry Tracy, Longboat Key FL 58.32%
2.05
3

Brian Howard - Terry Mays, Bradenton FL 56.30%
1.54
4

Julie Woods, Chesterfield MO; Mary Ann Rank, New Prt Rchy FL 55.90%
1.85
5
2
Sue Marshman, Venice FL; M Donnelly, Nokomis FL 54.13%
0.89
6

John Harding - Nanette Meyer, Bradenton FL 53.12%
1.39

3
Roberta Trayman, Naples FL; Charles Trayman, Essex England 52.07%
1.04

4
Jill Factor - Arnold Factor, Sarasota FL 51.73%
0.78

5
Naomi Weitzman, Venice FL; Sara Mounger, Kalamazoo MI 51.63%
0.66

6
Richard Butler, Boca Raton FL; Barbara Arkon, Plantation FL 51.50%

Sat Aft 199'er Pairs
4.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.33
1


Debra Werman - Joan Reibman, Sarasota FL 59.03%
1.00
2


James Ford - Ben Ford, Bonita Springs FL 57.64%
0.75
3


Cindy Kaighin - Dave Kaighin, Sarasota FL 55.56%

Compact KO - Bracket 1
12 Tables / Based on 19 Tables

MPs Rank Names
7.25
1
John Whitcomb, Ashland VA; Jon Weisbaum, Sarasota FL; Robert Lewis, Punta Gorda FL; Marvin Ferguson, Indianapolis IN
5.44
2
Patricia Reichl - Elmer Smith - Jeannine Gaunce, Sarasota FL; Elaine Bowers, University Park FL
3.99
3
James Chiszar - Patricia Chiszar - Janette Howard, Sarasota FL; Sally Rogers, Mississauga ON
3.26
4
Raymond Wise - Adrienne Muslin - Carla Cozart, Tampa FL; Marti Cowie, Lakeland FL

Compact KO - Bracket 2
14 Tables

MPs Rank Names
3.84
1
Peggy Pearson, Perkinsfield ON; Judith Johnson, Lexington KY; Marion Malone, Naples FL; Margaret Burt, Newmarket ON
2.88
2
Maurice Krug - Carol Krug, Sarasota FL; Mary Ellen Lyon, Silver Spring MD; Ian Grant, Nokomis FL
2.11
3
Joseph Schaffer - Paula Lerer - Richard Lerer - Edith Schaffer, Longboat Key FL
1.73
4
Jourdain Patchett, Sarasota FL; Van McDonald, Palmetto FL; Betty Tilton, Longboat Key FL; Mary Misischia, University Park FL

Consolation KO-Bracket 1
6 Tables / Based on 9 Tables

MPs Rank Names
3.09
1
Steven Wallis - Jo Ann Hazel - Ann Metzger, Tampa FL; Jesse Stern, Lutz FL
2.32
2
Ernie Thiele, Endicott NY; Shirley Greenblott, Vestal NY; Ailene De Land, Bradenton FL; Jacqueline Meaker, Holmes Beach FL
1.70
3
John Beasy - Sandra Fox, Sackville NB; Michael Wood - Mary Cotter, Fredericton NB

Consolation KO-Bracket 2
6 Tables

MPs Rank Names
2.50
1
Jean Kydd, Chelmsford MA; Janet Dugan - Lonnie McKown - Iris Wilson, Sarasota FL
1.88
2
Jack Hawes - Mary Hawes - June Wood - Carole Remick, Sarasota FL
1.38
3
Nancy Thelin, Port Charlotte FL; Marilyn Grant, Punta Gorda FL; Grace Charron, Bradenton FL; Theodore Thelin, New Bedford MA

Top of page

Sunday


Strat Open Swiss Teams
47 Tables / Based on 52 Tables

MPs A B C Names Score
15.50
1


Keith White - Gudrun Wallace - David Parshall, Fort Myers FL; Roger Wallace, Millinocket ME 109.00
11.63
2
1

Terry Mays - Susan Goodman, Bradenton FL; Maureen Moriarty - Hans Stocker, Sarasota FL 99.00
8.72
3


Irina Ladyzhensky, Ellenton FL; Jim Russell, Bradenton FL; Gen Geiger - Chris Niemann, Sarasota FL 98.00
6.54
4


Harriette Buckman - Robert Cutforth - Carol Cutforth, Sarasota FL; Fred Buckman, Lincolnwood IL 93.00
6.01
5
2

Craig Abbott - Jill Mowry, Sarasota FL; William Granger, Bradenton FL; Donald Mowry, Venice FL 90.00
3.22
6/7


Sandra Gagnon - Michael Bela Kassay, Sarasota FL; John Measures, Nepean ON; R Simkover, Ottawa ON 89.00
3.22
6/7


Robert Brent, Venice FL; Dean Cohler - Joseph Godefrin, Sarasota FL; Edward Spear, Bangor ME; Ed Schulte, Tampa FL; Larry Mori, Clearwater FL 89.00
4.51
8
3

Jim Saxon - Liz Saxon, Marco Island FL; Julaine Toridis - Theodore Toridis, Sarasota FL 88.00
3.71
4
1
Sarah Penn - Beth Stephens, Naples FL; Muriel Brathwaite, Temple Terrace FL; Bobby Tyson, Sarasota FL 87.00
2.53
5

Gordon Walker - Caren Epstein, Naples FL; Bruce Waugh - Wesley Gray, Sarasota FL 83.00
1.90
6

Wilhelm Ziemann - Donna Ziemann - Joe Sacco - G Mikel, The Villages FL 82.00
2.78

2
Ernie Thiele, Endicott NY; Shirley Greenblott, Vestal NY; Martha Merryman - Eugene Merryman, Livingston TX 77.00
2.09

3
Sandra Murray - Jane Huerta - Vincent Mirante, Sarasota FL; Eric Brauner, Bradenton FL 70.00
1.57

4
Thomas Bartinikas - Cathleen Bartinikas - Joan Riles, Sarasota FL; Bernard Verin, Bradenton FL 61.00

199'er Swiss #1
5 Tables

MPs Rank Names Score
1.43
1
Jean Kydd, Chelmsford MA; Janet Dugan - Mary Ellen Langacher - Iris Wilson, Sarasota FL 57.00
1.07
2
W Bruce McCuaig, Nokomis FL; Reno Ivy, Nolomis FL; Pauline Beaudoin - Martin Fine, Sarasota FL 44.00

199'er Swiss #2
5 Tables

MPs Rank Names Score
1.43
1
Barbara Bensman - Shirlee Katz, Bradenton FL; Joan Reibman - John Goodman, Sarasota FL 53.00
1.07
2
Dana Bauer - Mary Cady, Lakewood Ranch FL; Eileen Daly, Sarasota FL; Carol Franklin, Bradenton FL 52.00

Top of page

Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index