District 9

Tournament Results

November 16-19, 2006

Sarasota Fall Sectional


General Information

Total Tables in Play - 329.5
Total Number of Players Attending - 456
Total Number of Players Winning Masterpoints - 379
Total Number of Masterpoints Won - 1,247.26
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday                            

 
Click here for Tournament Information

Thursday


Bracketed Handicaped KO 1
7 Tables / Based on 14 Tables

MPs Rank Names
12.00
1
Ronald Herrygers, North Port FL; Shirley Ramspeck, Sarasota FL; Rudi Kastelic - Carol Rowland, St Petersburg FL
9.00
2
Wynona Bonomi, Bradenton FL; Jerry Wiggins - Elmer Smith - Jim Niemiec, Sarasota FL

Bracketed Handicaped KO 2
6 Tables / Based on 8 Tables

MPs Rank Names
5.62
1
Charlotte Hubbard - D Hubbard, Sarasota FL; Farald Riegel - Mary Riegel, Osprey FL
4.22
2
Ian Grant, Nokomis FL; Trevor Lumb, Atlanta GA; Janet Daverne - Dirk Van Oppen, Minneapolis MN

Bracketed Handicaped KO 3
7 Tables

MPs Rank Names
5.04
1
Maurice Krug - Carol Krug - Walter Carlson - Charlene Carlson, Sarasota FL
3.78
2
Thomas Bernstein - Sharon Hagen - Betty Fecteau - L Joan Sperry, Sarasota FL

Thur Eve Strat Side Pairs
8.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.00
1
1

Richard Joseph - Richard Johnson, Sarasota FL 63.33%
2.25
2


Carol Hamilton, Sarasota FL; M Metz, Wilmette IL 61.25%
1.57
3/4
2/3
1/2
Lanny Laritz - Mary Ann Laritz, Holland OH 60.00%
1.57
3/4
2/3
1/2
Dave Kaighin - Cindy Kaighin, Sarasota FL 60.00%
1.05
5


Mike Fine, Richmond VA; Merrilee McKenna, Bradenton FL 58.75%
1.01
4

David Miller, Spring Hill FL; John Bush, Hernando Beach FL 57.92%
0.67
5/6

Marcelle Davidson - James Davidson, West Chester PA 51.25%
1.00
5/6
3
Nona Roldan - Terrance Deag, Bradenton FL 51.25%
0.75

4
Janet Dugan - Jeanne Guidera, Sarasota FL 50.83%

Top of page

Friday


Friday Morning Open Pairs
38.0 Tables / Based on 50 Tables

MPs A B C Names Score
10.00
1
1

Gerald Nehra, Muskegon MI; William Granger, Bradenton FL 63.43%
7.50
2


M Metz, Wilmette IL; Dean Cohler, Sarasota FL 61.54%
5.63
3
2

Fay Snodgrass - Don Mills, Sarasota FL 60.90%
4.22
4
3

Ronald Zuersher - Sandra Zuersher, Sarasota FL 60.42%
3.16
5


Joan Peterson - Ann Peek, Sarasota FL 59.94%
2.37
6


Robert Rush - Wallace Weiniger, Sarasota FL 59.29%
2.25
4

John Harding - Blair Hunter, Bradenton FL 59.26%
2.00
5

Albert Dickensheid, Sarasota FL; Veronica Jakusovas, Bradenton FL 58.17%
1.41
6

Marian Jacobs, Sarasota FL; Susanne Mosler, University Park FL 57.69%
2.94

1
Joan Haring, Ramsey NJ; Diane Dyla, Hazel Park MI 56.25%
2.21

2
Barbara Morrison - Allen Weintraub, Sarasota FL 55.93%
1.65

3
Betty Phillips, University Park FL; Lee Morgenlander, Sarasota FL 54.65%
1.24

4
Adrianne Winer - Hania Verhagen, Sarasota FL 52.40%
0.93

5
John Murray, Clearwater FL; Remle Cann, Erie PA 51.44%
1.00

6
Roberta Gierl - M Weisgold, University Park FL 50.00%

Friday Morning 199r Pairs
11.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.09
1


Audrey Brown - Louis Fiore, Sarasota FL 62.92%
1.57
2
1

Joann Seagly - Donna Taylor, Venice FL 61.68%
1.18
3


Debra Werman - Joan Reibman, Sarasota FL 60.29%
0.88
4


Jacqueline Pape, Sarasota FL; Herbert Grant, Longboat Key FL 56.72%
0.66
5


Betty Tilton, River Forest IL; Susan Randall, Sarasota FL 56.03%
1.02
6
2

Richard Wood, Sarasota FL; Judy Abroms, University Park FL 53.25%
0.98
3
1
James Ferry - Roger Peterman, Sarasota FL 50.17%
0.74
4
2
Cathy Thornhill - William Thornhill, N Kingstown RI 49.96%

Fri Aft Open Pairs
30.0 Tables / Based on 40 Tables

MPs A B C Names Score
8.33
1


Paul Eberman - Madi Drimmer, Sarasota FL 65.28%
6.25
2


Steven Cohn, Clearwater FL; Gerald Ungar, Pt Charlotte FL 64.81%
4.69
3


Libby Kaufman - Sandra Grimes, Sarasota FL 64.12%
3.51
4


Andrew Garnett - Charles Gill, St Petersburg FL 62.50%
2.64
5


Robert Cutforth - Irene Middleton, Sarasota FL 62.04%
3.94
6
1
1
Buck Blessing, Naples FL; Frank Quinn, Lawrenceville NJ 60.88%
2.96
2

Dorothy Zweig - W. A. Llewellyn, Sarasota FL 60.19%
2.22
3

Terry Geyer, Bradenton FL; Jacqueline Zwillinger, Longboat Key FL 56.94%
1.66
4

David Miller, Spring Hill FL; John Bush, Hernando Beach FL 56.71%
1.25
5

Gerald Nehra, Muskegon MI; William Granger, Bradenton FL 56.48%
1.17
6

Ruth Gorton, Longboat Key FL; Joan Mendell, Sarasota FL 55.56%
1.85

2
Roberta Gierl - M Weisgold, University Park FL 52.31%
1.39

3
Ina Becker - Claire Smith, Longboat Key FL 49.54%
1.04

4
Mary McReynolds, Sarasota FL; Mary Misischia, University Park FL 48.84%
0.82

5/6
Joan Sherman - Lenore Bumstead, Sarasota FL 48.38%
0.69

5/6
Betty Phillips, University Park FL; Lee Morgenlander, Sarasota FL 48.38%

Fri Aft 0-200 Pairs
9.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.90
1
1
1
M Elizabeth Corwin - Frederic Corwin, St Petersburg FL 65.74%
1.43
2


Annette Nagel - Gail Jeffrey, Sarasota FL 57.61%
1.07
3


Suzanne Brown - Roberta Meyer, Sarasota FL 56.98%
0.89
4
2
2
Remle Willett - Roger Peterman, Sarasota FL 56.95%
0.60
5


Vera O'Neill, Bradenton FL; Phyllis Meredith, Sarasota FL 56.65%
0.67
6
3

Jane Huerta - Sandra Murray, Sarasota FL 53.32%

Top of page

Saturday


Saturday Morning Open Prs
24.0 Tables / Based on 32 Tables

MPs A B C Names Score
7.00
1
1

Richard Joseph, Sarasota FL; Albert Vaccaro, Venice FL 66.90%
5.25
2


Carol Hamilton - James Hamilton, Sarasota FL 66.44%
3.94
3
2

John Zaleskie, Estero FL; Keith White, Fort Myers FL 66.20%
2.95
4


Les Bart - Gloria Silverman Bart, Bradenton FL 62.27%
2.21
5
3

Ronald Zuersher - Sandra Zuersher, Sarasota FL 60.88%
1.66
6


Carol Rowland - Rudi Kastelic, St Petersburg FL 60.42%
2.24
4
1
Albert Dickensheid - Richard Johnson, Sarasota FL 58.80%
1.68
5
2
Richard Burns, Southold NY; Jack Weintraub, Sarasota FL 55.56%
1.27
6

Vera Hoper - Margaret Loula, Venice FL 52.78%
1.26

3
Rhoda Schepart - Sheila Namiot, Sarasota FL 52.55%
0.95

4
Paul Reamer, Longboat Key FL; Michel Rapoport, Sarasota FL 51.85%
0.77

5
Sandra Murray - Jane Huerta, Sarasota FL 49.07%

Saturday Morning 199er
8.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.71
1
1
1
M Elizabeth Corwin - Frederic Corwin, St Petersburg FL 65.00%
1.28
2


Debra Werman - Joan Reibman, Sarasota FL 63.75%
0.96
3


L Joan Sperry - Betty Fecteau, Sarasota FL 60.83%
0.72
4


Audrey Brown - Louis Fiore, Sarasota FL 60.42%
0.84
5/6
2/3

Marilyn Sichler - Georgia Meyerson, University Park FL 56.67%
0.84
5/6
2/3

Norma Schmidt - Robert Schmidt, Sarasota FL 56.67%
0.54
4

George Davis - Jerome Koenke, Sarasota FL 54.17%
0.74

2
Gloria Biberman - Maureen Curtin, Longboat Key FL 53.75%

Sat Aft Open Pairs
26.0 Tables / Based on 33 Tables

MPs A B C Names Score
7.17
1
1
1
Everett Parker, Venice FL; Pearl Macrae, Sarasota FL 65.56%
5.38
2


Carol Rowland - Rudi Kastelic, St Petersburg FL 60.23%
4.03
3


Libby Kaufman, Sarasota FL; Anne Thain, Bradenton FL 60.10%
3.02
4
2
2
Theodore Thelin, New Bedford MA; Nancy Thelin, Port Charlotte FL 59.53%
2.27
5
3
3
Gail Weaver - M Weisgold, University Park FL 58.12%
1.70
6
4
4
Buck Blessing, Naples FL; Frank Quinn, Lawrenceville NJ 58.11%
1.25
5

David Dean - Lee Morgenlander, Sarasota FL 56.43%
1.34
6
5
Jane Canter, Sarasota FL; Cynthia Murphy, University Park FL 55.28%
0.94

6
Anita Smith, North Venice FL; Margaret Tominosky, No Venice FL 55.20%

Sat Aft 199er Pairs
6.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.62
1


Anita Palmer - Charles Palmer, Bradenton FL 66.00%
1.22
2


Christine Fitzpatrick - Eugene Fitzpatrick, Hamilton ON 63.10%
1.11
3
1

Judith Bronstein - Marcia Frankel, Sarasota FL 61.20%
0.68
4


Barbara Brown - Doris Linton, Nokomis FL 57.67%
0.83
5
2

Janet McLaughlin - William McLaughlin, Venice FL 55.92%

Sat Comp KO Bracket I
9 Tables / Based on 16 Tables

MPs Rank Names
6.50
1
Ulker Mutlu - Bernard Bernstein, Clearwater FL; Michael Bela Kassay, Sarasota FL; Vincent Golden, University Park FL
4.88
2
Duane Ed Rancourt, Sarasota FL; Bernhardt Trout - Peter Tracy - Sherry Tracy, Longboat Key FL
3.58
3
Wynona Bonomi, Bradenton FL; Rosemary Dowd - Jeannine Gaunce - Eva Ratonyi, Sarasota FL
2.93
4
Thomas Rice - Janet Rice, Cleveland OH; Linda Stahl - James Stahl, Chagrin Falls OH

SAT Compact KO Bracket I I
9 Tables

MPs Rank Names
2.83
1
John Wilson - Sue Marshman - Irene Pinski, Venice FL; Irving Murphy, North Port FL
2.12
2
Maurice Krug - Carol Krug - Walter Carlson - Charlene Carlson, Sarasota FL
1.56
3
Jourdain Patchett - Gail Jeffrey, Sarasota FL; Betty Tilton, River Forest IL; Mary Misischia, University Park FL
1.27
4
Ian Grant, Nokomis FL; Janet Daverne - Dirk Van Oppen, Minneapolis MN; Trevor Lumb, Atlanta GA

Top of page

Sunday


Sarasota Sunday Swiss
52 Tables

MPs A B C Names Score
15.50
1


Ulker Mutlu - Bernard Bernstein - Steven Cohn, Clearwater FL; Gerald Ungar, Pt Charlotte FL 114.00
11.63
2
1

Maureen Moriarty - Hans Stocker, Sarasota FL; Susan Goodman - Terry Mays, Bradenton FL 95.00
8.72
3


Edward Carrington, Bradenton FL; Libby Glenn - Peter Cleaves, Sarasota FL; Yee Tar Zee, Riverview FL 94.00
6.54
4


Sandra Gagnon - Michael Bela Kassay, Sarasota FL; Carolyn Holcomb, Englewood FL; Vincent Golden, University Park FL 92.00
7.59
5/6
2
1
Duane Ed Rancourt, Sarasota FL; Bernhardt Trout - Sherry Tracy - Peter Tracy, Longboat Key FL 91.00
4.29
5/6


Edward Quinlan - Norma Verhulst, Venice FL; Ann Turner - Shirley Packard, Nokomis FL 91.00
2.42
7/8


Carol Hamilton - James Hamilton, Sarasota FL; James Relihan, Tampa FL; William Perry, Riverview FL 90.00
5.69
7/8
3

Richard Joseph - David Dean - Richard Johnson, Sarasota FL; Albert Vaccaro, Venice FL 90.00
4.27
4

Brian Howard, Bradenton FL; James Brown, Longboat Key FL; Elaine Cline, Sarasota FL; Walter Dzik, Omaha NE 85.00
4.77
5
2
Jourdain Patchett - Gail Jeffrey - Mary McReynolds, Sarasota FL; Mary Misischia, University Park FL 78.00
3.58
6/7
3
Nanette Meyer - Annette Dimon, Bradenton FL; Jeannine Gaunce, Sarasota FL; Noellie Walton, Scarborough ON 77.00
2.10
6/7

Jean Lieberman - Carla Cozart - Beata Czachor - Gail Haire, Tampa FL 77.00
2.68

4
Ian Grant, Nokomis FL; Trevor Lumb, Atlanta GA; Dirk Van Oppen - Janet Daverne, Minneapolis MN 74.00
2.01

5
Thomas Bernstein - Nancy Wisenauer - Anne Lunghino - Sharon Hagen, Sarasota FL 72.00
1.16

6/8
Maurice Krug - Carol Krug - Walter Carlson - Charlene Carlson, Sarasota FL 67.00
1.16

6/8
Gael Westall - Deanne Womble, Cortez FL; Beatrice Kaesermann - Kathie Keiderling, Bradenton FL 67.00
1.16

6/8
Judith Bronstein - Joan Reibman - John Goodman - Marcia Frankel, Sarasota FL 67.00

Top of page

 Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index