District 9

Tournament Results

January 19-22, 2006

Sarasota Winter Sectional


General Information

Total Tables in Play - 498.5
Total Number of Players Attending - 662
Total Number of Players Winning Masterpoints - 527
Total Number of Masterpoints Won - 1,912.68
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday                            

 
 Click on session name if underlined for details

Thursday


Thur-Fri KO Bracket I
6 Tables / Based on 16 Tables

MPs Rank Names
13.00
1
Pat Samuels - Hans Stocker, Sarasota FL; Susan Goodman - Terry Mays, Bradenton FL
9.75
2
Dean Cohler, Sarasota FL; Sandra Nelson - William Nelson, Scotia NY; Edward Spear, Venice FL

Thur-Fri KO Bracket II
8 Tables / Based on 13 Tables

MPs Rank Names
9.20
1
Harris Silver - Jeannine Gaunce - Francine Atwood, Sarasota FL; Blair Hunter, Bradenton FL
6.90
2
Jim Saxon - Liz Saxon, Marco Island FL; Julaine Toridis - Theodore Toridis, Gaithersburg MD
2.07
3/4
Donald Mowry - Jill Mowry, Sarasota FL; Peter Tracy - Sherry Tracy, Longboat Key FL

Thur-Fri KO Bracket III
8 Tables / Based on 10 Tables

MPs Rank Names
6.49
1
Jack Hawes - Mary Hawes, Sarasota FL; William Soterion - Joanne Soterion, Ellenton FL
4.87
2
Dirk Van Oppen - Janet Daverne, Minneapolis MN; Buck Blessing, Naples FL; Ian Grant, Nokomis FL

Thur-Fri KO Bracket IV
6 Tables

MPs Rank Names
4.17
1
Kim Merritt - L Joan Sperry - Betty Fecteau, Sarasota FL; Annelies Kelly, Ottawa ON
3.13
2
Dana Bauer, Lakewood Ranch FL; Nancy Wisenauer - David Barnhart - Peggy Barnhart, Sarasota FL

THURS Eve 199'er
7.5 Tables

MPs A B Names Score
1.71
1
1
Janet Dugan - Jeanne Guidera, Sarasota FL 70.90%
1.28
2

Louise Wattles - Iris Wilson, Sarasota FL 62.40%
0.96
3
2
Joyce Brito, Venice FL; Charles Lapidus, Punta Gorda FL 58.08%
0.72
4
3
Kenneth Towns - Janet Towns, Monticello KY 57.80%
0.60
5
4
Jeanne Nunn - Jane Perin, Sarasota FL 53.58%

Thur Eve Strat Open Pairs
8.0 Tables / Based on 16 Tables

MPs A B C Names Score
4.33
1


Vincent Golden, University Park FL; Michael Kassay, Sarasota FL 60.00%
3.25
2
1
1
Barbara Anderson - Barbara Tabar, Sarasota FL 58.75%
2.44
3


Rena Pigula - Lawrence Pigula, Newton NJ 58.33%
1.83
4


Donald Foote - Judy Maravolo-Foote, Red Hook NY 57.92%
1.37
5


Forrest Wardwell Jr, Bucksport ME; Rosalind Spear, Venice FL 56.25%
1.69
2

Yee Tar Zee, Riverview FL; Peter Cleaves, Sarasota FL 54.17%
1.27
3

James Brown, Longboat Key FL; Brian Howard, Bradenton FL 52.50%
0.95
4

David Stephenson - Anna Davis, Sarasota FL 52.08%
1.15

2
Linda Jackson - Gerda Odell, Bradenton FL 47.92%

Top of page

Friday


FRIDAY MORNING 199ER'S
14.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.28
1
1

Barbara Stirling, Boca Grande FL; Mary Seymour, Mendota Heights MN 62.50%
1.71
2


Louise Wattles - Iris Wilson, Sarasota FL 58.33%
1.28
3
2
1
M Bernard Keisler - Marilyn Keisler, N Huntingdon PA 57.95%
0.96
4
3
2
Mary Simonson - Ann Vasington, Sarasota FL 57.01%
0.80
5
4
3
Claude Rice - Margrit Vogt, Vero Beach FL 56.63%
0.57
6


Shirlee Katz - Barbara Bensman, Bradenton FL 55.49%
0.54
5
4
Bonnie Kowal - Pudge Edinger, Clearwater FL 53.98%
0.45
6

Charlene Carlson - Walter Carlson, Sarasota FL 53.22%

FRIDAY MORNING OPEN PAIRS
47.0 Tables / Based on 61 Tables

MPs A B C Names Score
11.83
1


Alan Abrahams, Pinellas Park FL; Barbara Steffek, St Petersburg FL 72.92%
8.87
2
1

Joanne Stephen, Ellenton FL; Connie Maloney, Mount Laurel NJ 67.82%
6.65
3
2

Dorothy Zweig - Bill Llewellyn, Sarasota FL 63.43%
4.99
4


Gordon Walker, Naples FL; Bruce Waugh, Sarasota FL 61.34%
3.74
5


James Carbaugh, Metamora IL; Donna Addington, Bismarck ND 61.11%
3.48
6
3

Louise Appleton, Sarasota FL; Alan Walters, Cape Porpoise ME 60.88%
2.11
7


Vincent Golden, University Park FL; Michael Kassay, Sarasota FL 59.95%
3.53
4
1
Lionel Schlank, Jenkintown PA; BOB WACHS, Longboat Key FL 59.26%
1.96
5

Richard Howell - Phyllis Howell, Sarasota FL 58.86%
2.65
6
2
Margaret Tominosky, No Venice FL; Anita Smith, North Venice FL 58.10%
1.99

3
Richard Kaufman, Longboat Key FL; Doris Weil, Moreland Hills OH 57.64%
1.49

4
Lee Morgenlander - Cynthia Wendell, Sarasota FL 55.32%
1.28

5
Todd Kaplan - Adam Kaplan, New Port Richey FL 55.09%
0.92

6
Barry Burtoff, Venice FL; Irving Murphy, North Port FL 54.86%

Fri Aft Strat 199'ers
17.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.57
1
1

Charlene Carlson - Walter Carlson, Sarasota FL 62.22%
1.93
2
2

Lionel Schlank, Jenkintown PA; Bob Wachs, Longboat Key FL 61.04%
1.45
3
3
1
Debra Werman - Joan Reibman, Sarasota FL 58.09%
0.95
4/5


Nancy Hughes, Somerset KY; Frank Hughes, Sun City Center FL 57.39%
0.95
4/5
4
2
Cathy Thornhill - William Thornhill, N Kingstown RI 57.39%
0.65
6
5

Carol Krug - Maurice Krug, Sarasota FL 57.30%
0.68
6
3
Karen Pickelsimer - Robert Pickelsimer, Oakwood Hills IL 55.77%
0.51

4
M Jay Jelinek, Sarasota FL; Nancy Kotler, Glencoe IL 50.76%

Fri Aft Strat Open Pairs
43.5 Tables / Based on 61 Tables

MPs A B C Names Score
11.83
1


Gordon Walker, Naples FL; Bruce Waugh, Sarasota FL 64.58%
8.87
2


Nie Lih Kalat - Peter Kalat, Bedford NY 64.54%
6.65
3


Susi Ross, Winter Spgs FL; Bette Cohn, Sarasota FL 64.29%
4.99
4


Libby Kaufman, Sarasota FL; Donald Brunner, Bradenton FL 61.22%
3.74
5


Alan Abrahams, Pinellas Park FL; Barbara Steffek, St Petersburg FL 60.90%
2.81
6


Beata Czachor, Tampa FL; Rahn Smith, Brandon FL 60.59%
5.34
7
1

Michelle Golden, Sarasota FL; Charles Post, Bradenton FL 59.85%
4.01
2

Anna Howell, Longboat Key FL; Thomas Johnson, Sarasota FL 57.82%
3.18
3
1
Richard Knapp, Kanata ON; Alice Davison, Ellenton FL 55.29%
2.39
4
2
Nancy Thelin, Port Charlotte FL; Theodore Thelin, New Bedford MA 54.97%
1.79
5
3
Richard Kaufman, Longboat Key FL; Doris Weil, Moreland Hills OH 54.61%
1.27
6

Linda Mason - Keith Falkner, Sarasota FL 54.49%
1.34

4
Mary McReynolds - Joan Riles, Sarasota FL 54.33%
1.01

5
Nannette Bordenstein, Pittsford NY; Lisa Olmer, Sarasota FL 53.30%
0.99

6
Cynthia Murphy - Gail Weaver, University Park FL 53.21%

Top of page

Saturday


Sat AM Strat 199'ers
15.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.47
1
1

Jean Kydd, Chelmsford MA; Phyllis Zubulake, Lincolnshire IL 59.70%
1.85
2


Kim Merritt, Sarasota FL; Annelies Kelly, Ottawa ON 58.86%
1.39
3


John Green, Penfield NY; Lee Bloch, Pittsford NY 58.35%
1.04
4


Louise Wattles - Iris Wilson, Sarasota FL 57.77%
0.87
5


Shirlee Katz, Bradenton FL; Barbara McKenzie, Sarasota FL 56.36%
1.28
6
2
1
M Bernard Keisler - Marilyn Keisler, N Huntingdon PA 56.22%
0.96
3
2
Robert Brown - Barbara Brown, Nokomis FL 54.39%
0.72
4
3
Claude Rice - Margrit Vogt, Vero Beach FL 53.55%
0.66
5

Janet Dugan - Jeanne Guidera, Sarasota FL 53.36%
0.53
6
4
Vicki Carpenter - Eddie Carpenter, Hendersonville NC 53.03%

Sat AM Strat Open Pairs
36.0 Tables / Based on 52 Tables

MPs A B C Names Score
10.33
1


Les Bart - Gloria Silverman Bart, Gambrills MD 67.36%
7.75
2


Vincent Golden, University Park FL; Irene Middleton, Sarasota FL 66.20%
5.81
3


Sandra Gagnon - Michael Kassay, Sarasota FL 65.51%
4.92
4
1
1
Peter Tracy - Sherry Tracy, Longboat Key FL 61.11%
3.27
5


Harry Meyer II - Margaret Wilson, Sarasota FL 60.19%
2.45
6


Walter May, Sarasota FL; Bernhardt Trout, Longboat Key FL 59.95%
3.69
2
2
Henry Poe - Robert Buccino, Lakeland FL 58.80%
2.77
3
3
Donald Prior, Manasquan NJ; Deborah Miller, Sarasota FL 56.48%
2.08
4

Elin Schultz, Brookline MA; David Tannenbaum, Sarasota FL 55.79%
1.56
5

Nancy Abrams - Anna Howell, Longboat Key FL 55.32%
1.27
6
4
Wesley Gray - Bruce Waugh, Sarasota FL 54.86%
0.78

5
Marilyn Kay, Bradenton FL; Dale Freeman, Englewood FL 54.17%
0.94

6
Grace Charron - Frances Rynerson, Bradenton FL 53.01%

Sat Compact KO Bracket I
12 Tables / Based on 20 Tables

MPs Rank Names
7.50
1
Robert Brent, Venice FL; William Nelson - Sandra Nelson, Scotia NY; Dean Cohler, Sarasota FL
5.63
2
Madi Drimmer - Paul Eberman, Sarasota FL; Nie Lih Kalat - Peter Kalat, Bedford NY
4.13
3
H R 'Foxy' Hall - Joseph Godefrin, Sarasota FL; John Veltri, Bradenton FL; Richard Vatter, Cadillac MI
3.38
4
Henry Daley, Braintree MA; F Donna Daley, Seminole FL; Everett John Pyle - Joan Bayley-Pyle, St Petersburg FL

Sat Compact KO Bracket II
16 Tables

MPs Rank Names
4.41
1
Karen Enis - Joseph Enis, Bradenton FL; Lisa Olmer, Sarasota FL; Nannette Bordenstein, Pittsford NY
3.31
2
Buck Blessing - Mary Henderson - John Macdowell, Naples FL; Kenneth Teebagy, Hanover MA
2.43
3
Ina Becker - Jackie Tucker, Longboat Key FL; Lois Kaufman, Charleston WV; Freddie Manekin, Pikesville MD
1.98
4
Elizabeth Lewis, Osprey FL; Norma Verhulst - Delores Welter, Venice FL; M Donnelly, Nokomis FL

SATURDAY AFT. OPEN PAIRS
38.0 Tables / Based on 54 Tables

MPs A B C Names Score
10.67
1
1

Sharon Nelson, Redding CA; D Balsmeyer, Middletown OH 64.43%
8.00
2


Edward Quinlan - Ira Zucker, Venice FL 61.83%
6.00
3


Susi Ross, Winter Spgs FL; Bette Cohn, Sarasota FL 60.42%
4.50
4


Carol Hamilton - Harriette Buckman, Sarasota FL 59.95%
3.48
5
2
1
Renee Crames - Charles Crames, White Plains NY 59.26%
2.53
6


Walter May, Sarasota FL; Bernhardt Trout, Longboat Key FL 58.37%
2.61
3

Violet Hannak - Peter Hannak, Kitchener ON 56.05%
1.96
4

Gail Lambacher, Oakville ON; Elaine Bowers, University Park FL 55.09%
1.47
5

Donald Mowry - Jill Mowry, Sarasota FL 54.34%
1.12
6

Albert Dickensheid, Sarasota FL; Veronica Jakusovas, Bradenton FL 54.29%
1.85

2
Gail Weaver - Cynthia Murphy, University Park FL 53.92%
1.39

3
Alma-Rita Thurkow, Nokomis FL; Jim Maxwell, Venice FL 52.93%
1.04

4
Henry Poe - Robert Buccino, Lakeland FL 52.42%
0.82

5
Gerda Odell - Linda Jackson, Bradenton FL 50.95%
0.60

6
Sara Mounger - Anne Grandstaff, Kalamazoo MI 50.64%

SAT. AFT 199ER'S PAIRS
16.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.47
1
1

Charlene Carlson - Walter Carlson, Sarasota FL 68.37%
1.85
2


Robert Hazelwood, Alexander ME; Wolfgang Wostl, Longboat Key FL 65.91%
1.39
3


Lee Bloch, Pittsford NY; John Green, Penfield NY 62.31%
1.04
4


Diane Pawlowski, Sarasota FL; Carol Weis, Ruxton MD 62.12%
1.34
5
2
1
Jane Holman, Delton MI; Mary Fisher, Plainwell MI 60.80%
1.01
6
3

Jourdain Patchett - Gail Jeffrey, Sarasota FL 57.95%
0.90
4
2
Ronald Butters - Rita Butters, Bracebridge ON 55.49%
0.68
5
3
Joy Bailey - Jeanne Janz, Sarasota FL 55.30%
0.47
6

Carolyn Allworth - Susan Randall, Sarasota FL 54.55%
0.51

4
Karen Pickelsimer - Robert Pickelsimer, Oakwood Hills IL 48.11%

Bracket I Consolation
6 Tables / Based on 10 Tables

MPs Rank Names
3.25
1
Alan Walters, Cape Porpoise ME; Louise Appleton, Sarasota FL; Howard Howe, Apollo Beach FL; John Stephen, Ellenton FL
2.44
2
George Colter - Helen Colter, Fredericton NB; Alan Abrahams, Pinellas Park FL; Barbara Steffek, St Petersburg FL
1.79
3
Robert Wassall - Norma Wassall, Venice FL; Carolyn Foster - James Caylor, Daytona Beach FL

Compact KO Consolation 2
8 Tables

MPs Rank Names
2.84
1
Harris Silver - Francine Atwood, Sarasota FL; Wynona Bonomi, Bradenton FL; Farald Riegel, Osprey FL
2.13
2
Sheila Namiot, Wayne NJ; Rhoda Schepart - Judith Gofman - Henriette Langles, Sarasota FL
1.56
3
Joan Riles - Mary McReynolds, Sarasota FL; Betty Tilton, Longboat Key FL; Mary Misischia, University Park FL

Top of page

Sunday


SUNDAY OPEN STRAT SWISS
66 Tables / Based on 80 Tables

MPs A B C Names Score
19.52
1


Michael Gilbert - Susan Gilbert - Jane Wicentowski - David Wicentowski, Sarasota FL 109.00
14.64
2


Edward Spear - Rosalind Spear - Harriet Brent, Venice FL; Marle Abramson, Longboat Key FL 101.00
10.98
3


Walter May - Art Samuels, Sarasota FL; Ulker Mutlu - Bernard Bernstein, Clearwater FL 98.00
12.23
4
1

Brian Howard, Bradenton FL; James Brown, Longboat Key FL; Sandra Grimes, Sarasota FL; Sharon Nelson, Redding CA 97.00
9.17
5/6
2

Robert Sievers, Bradenton FL; Janette Howard, Sarasota FL; Robert Steigmann - Sherry Steigmann, Urbana IL 94.00
5.41
5/6


Susi Ross, Winter Spgs FL; Bette Cohn, Sarasota FL; Rudi Kastelic, St Petersburg FL; Harry Kaufmann, N Redington Bch FL 94.00
6.88
7
3

James Gordon, Nokomis FL; Jean Seward, Venice FL; Ginger Marx - Sandy Marx, Hendersonville NC 93.00
2.39
8/9


Beata Czachor - Gail Haire, Tampa FL; Rahn Smith, Brandon FL; Sharon Meng, Lakeland FL 90.00
2.39
8/9


H R 'Foxy' Hall - Irene Middleton, Sarasota FL; Richard Vatter, Cadillac MI; John Veltri, Bradenton FL 90.00
5.16
4

Phyllis Prager - Gail Bachmann - Louise Cavallero - Amy Bronstein, Sarasota FL 88.00
3.87
5

Morton Friedman, Longboat Key FL; Jo Anne Thompson, Mount Pleasant MI; Cheryl Seibert, Sarasota FL; Richard Seibert, Beaverton MI 85.00
2.90
6

Grace Goldberg - Murray Goldberg, Longboat Key FL; Caroline Davis - Irving Greene, Sarasota FL 82.00
1.91
7/8

Jerry Rippel - Patricia Rippel, Blairsville PA; Robert Murphy - Kathleen Kelly, Sun City Center FL 79.00
1.91
7/8

Maureen Moriarty, Sarasota FL; Susan Goodman - Terry Mays, Bradenton FL; Janet Laudenslager, Nokomis FL 79.00
6.89

1
Lois Ferkel - Marilyn Engebrecht - Lenore Bumstead - Joan Sherman, Sarasota FL 77.00
5.17

2
Barbara Tabar - Joan Haring - Barbara Anderson, Sarasota FL; Diane Dyla, Hazel Park MI 76.00
3.88

3
Adam Kaplan - Todd Kaplan, New Port Richey FL; Michael McGrath - Linda McGrath, West Chester PA 74.00
2.91

4
Dennis Kovach - David Logan, Palmetto FL; Lawrence Lewis - Sandra Lewis, Sarasota FL 72.00
2.18

5
Farald Riegel, Osprey FL; Wynona Bonomi, Bradenton FL; Patricia Reichl - Jeannine Gaunce, Sarasota FL 69.00
1.64

6
J. Peter Mangels, Sarasota FL; Donna Taylor - Mary Mullaney - Dick Mullaney, Venice FL 67.00

SUNDAY 199er STRAT SWISS
14 Tables

MPs A B C Names Score
3.42
1


Richard Labinger - Mary Carnahan - Nancy Neil - Marilyn Biggart, Sarasota FL 82.00
2.57
2


Gord Ellis - Michelle Ellis, Hamilton ON; Addie Koch - Evalyn Bugbee, Sarasota FL 80.00
2.55
3
1

Toni Jones, Nokomis FL; Layne Plock, Rotona West FL; John Goodman - Joan Reibman, Sarasota FL 71.00
1.91
4
2
1
Jean Kydd, Chelmsford MA; Janet Dugan - Eleanor Lenney, Sarasota FL; Phyllis Zubulake, Lincolnshire IL 69.00
1.43
5
3

Susan Randall - Carolyn Allworth, Sarasota FL; Judy Abroms, University Park FL; Mary Riegel, Osprey FL 68.00
1.08
4

Cathy Thornhill - William Thornhill, N Kingstown RI; Toni Weinstein - Mark Weinstein, Sarasota FL 65.00

Top of page

 Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index