District 9

Tournament Results

November 10-13, 2005

Sarasota Fall Sectional


General Information

Total Tables in Play - 464.5
Total Number of Players Attending - 561
Total Number of Players Winning Masterpoints - 481
Total Number of Masterpoints Won - 1,769.88
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday                            

 
Click here for Tournament Information

Thursday


Knockouts Bracket I
6 Teams

MPs Rank Names
14.00
1
Jay Whipple III, Chicago IL; Robert McPhee, Belleville ON; Joseph Godefrin, Sarasota FL; Ed Schulte, Tampa FL
10.50
2
Ulker Mutlu - Bernard Bernstein, Clearwater FL; George Wood, Gulfport FL; Larry Auerbach, Bradenton FL

Knockouts Bracket II
8 Teams

MPs Rank Names
10.08
1
Jim Saxon - Liz Saxon, Marco Island FL; Julaine Toridis - Theodore Toridis, Gaithersburg MD
7.56
2
Wynona Bonomi, Bradenton FL; Farald Riegel, Osprey FL; Harry Leopold - Jerry Wiggins, Sarasota FL
2.27
3/4
Maureen Moriarty - Hans Stocker, Sarasota FL; Susan Goodman - Terry Mays, Bradenton FL

Knockouts Bracket III
8 Teams

MPs Rank Names
7.17
1
Barry Capal - Hazel Capal - Fran Mann - Mel Weisel, Longboat Key FL
5.38
2
Sheila Puz, Kitchener ON; Noel Kohn, Sun City Center FL; Margaret Fenlon, Sun City Ctr FL; Philip Currie, Latrobe PA
1.61
3/4
James Stahl - Linda Stahl, Chagrin Falls OH; Janet Rice - Thomas Rice, Cleveland OH

Knockouts Bracket IV
6 Teams

MPs Rank Names
4.87
1
Louis Trautwein III - Helena Fine, Naples FL; Ian Grant, Nokomis FL; Jourdain Patchett, Sarasota FL
3.65
2
Thomas Bernstein - Sharon Hagen - Kim Merritt, Sarasota FL; Dana Bauer, Lakewood Ranch FL

Knockouts Bracket V
6 Teams

MPs Rank Names
4.06
1
Nancy Neil - Marilyn Biggart - Hilary Wood - Mary Carnahan, Sarasota FL
3.05
2
Anita Smith, North Venice FL; Margaret Tominosky, No Venice FL; Sue Marshman - John Wilson, Venice FL

Thur Eve Side Game
22 Pairs

MPs A B C Names Score
2.28
1
1

Linda Mason - Keith Falkner, Sarasota FL 64.35%
1.71
2


Bette Cohn - Carol Hamilton, Sarasota FL 63.43%
1.28
3


Michael Gilbert - Susan Gilbert, Sarasota FL 59.95%
1.55
4
2

Thomas Lordi, Sewickley PA; Mork Boskind, 58.80%
1.84
5
3
1
Ellen Norden - Susan Feiler, Boynton Beach FL 56.25%
1.21
6/7
4/5
2/3
Lanny Laritz - Mary Ann Laritz, Holland OH 56.02%
1.21
6/7
4/5
2/3
Marcelle Davidson - James Davidson, West Chester PA 56.02%
0.78

4
Kermit Jamison - Donna Jamison, Bradenton FL 51.85%
0.58

5
Wesley Gray - Elizabeth Gray, Sarasota FL 48.38%

Top of page

Friday


Fri AM Strat Open Pairs
76 Pairs

MPs A B C Names Score
10.17
1


Jane Wicentowski, Sarasota FL; M Metz, Wilmette IL 69.55%
7.63
2


Shirley Packard, Nokomis FL; Ann Rhode, Englewood FL 63.30%
5.72
3
1

Richard Rolfes, St Petersburg FL; Richard Stamper, Venice FL 62.66%
4.29
4


Susan Gilbert - Carol Cutforth, Sarasota FL 61.50%
3.22
5


Edward Carrington, Bradenton FL; Peter Cleaves, Sarasota FL 61.30%
2.41
6


Walter May - Elaine Cline, Sarasota FL 61.22%
4.11
2

Albert Dickensheid, Sarasota FL; Veronica Jakusovas, Bradenton FL 60.10%
3.08
3
1
Ina Becker, Short Hills NJ; Jackie Tucker, Longboat Key FL 56.21%
2.31
4

Sydney Nicholls - Wyn Nicholls, Mississauga ON 55.77%
1.93
5/6
2/3
Addy Adler - Mary Bushawn, Weston FL 54.86%
1.93
5/6
2/3
Hersh Bromley - Judy Bromley, Toronto ON 54.86%
1.24

4
Ellen Norden - Susan Feiler, Boynton Beach FL 53.36%
0.93

5
Lanny Laritz - Mary Ann Laritz, Holland OH 51.62%
0.94

6
Irving Murphy, North Port FL; Barry Burtoff, Venice FL 51.39%

Fri Morn Strat 199ers
25 Pairs

MPs A B C Names Score
2.19
1


Todd Kaplan - Adam Kaplan, New Port Richey FL 59.53%
1.64
2
1

Janet Dugan, Sarasota FL; Jean Kydd, Chelmsford MA 58.54%
1.23
3


Robert Boivin - Robertine Boivin, Treasure Island FL 57.32%
0.92
4


Vincent Mirante, Sarasota FL; George Kenworthy, Bradenton FL 57.05%
0.76
5


Linda McGrath - Michael McGrath, West Chester PA 56.68%
0.55
6


Mary Misischia, University Park FL; Vera O'Neill, Bradenton FL 55.38%
1.02
2
1
Larry Calder - Dianne Belk, Sarasota FL 55.05%
0.77
3

Charlene Carlson - Walter Carlson, Sarasota FL 51.24%
0.57
4

Carol Green - Gaynelle Johnston, Sarasota FL 51.15%
0.74

2
Dawn Arnold, Fort Myers FL; Nancy Eschedor, Perrysburg OH 50.03%

Fri Aft Strat Open
78 Pairs

MPs A B C Names Score
10.50
1


Vincent Golden, University Park FL; Michael Kassay, Sarasota FL 68.20%
7.88
2


Dean Cohler, Northbrook IL; Art Samuels, Sarasota FL 60.28%
5.91
3
1

Sandra Peterson, Clearwater FL; Marjorie Boldus, Tarpon Spgs FL 59.45%
4.43
4


Jane Wicentowski - Carol Cutforth, Sarasota FL 58.98%
4.01
5
2

Annette Dimon - Nancie Methvin, Bradenton FL 58.65%
2.49
6


Marvin Ferguson, Indianapolis IN; Robert Lewis, Punta Gorda FL 58.17%
3.06
3
1
Paula Bleyer - Lenore Bumstead, Sarasota FL 57.69%
2.25
4

Phyllis Prager, Sarasota FL; Morton Friedman, Longboat Key FL 57.29%
1.69
5

Albert Dickensheid, Sarasota FL; Veronica Jakusovas, Bradenton FL 55.77%
2.30
6
2
Susan Feiler - Ellen Norden, Boynton Beach FL 55.76%
1.72

3
Barney Kaplan - Evelyn Herring, Sarasota FL 53.70%
1.13

4/5
Marilyn Kay, Bradenton FL; Jan Bristol, Sarasota FL 53.52%
1.13

4/5
Elliott Grosh, Charlotte NC; Van McDonald, Palmetto FL 53.52%
0.73

6
Irving Murphy, North Port FL; Barry Burtoff, Venice FL 53.27%

Fri Aft Strat 199ers
27 Pairs

MPs A B C Names Score
2.28
1
1
1
Dawn Arnold, Fort Myers FL; Nancy Eschedor, Perrysburg OH 66.94%
1.71
2


Ann Howell - Barbara Hanson, Sarasota FL 63.64%
1.28
3


Edward Stanley - Carol Stanley, Ft Myers FL 61.36%
1.09
4
2
2
Gigi Plunkett - Kathie Keiderling, Bradenton FL 58.14%
0.72
5


Mary McReynolds - Joan Riles, Sarasota FL 57.95%
0.82
6
3
3
Anita Palmer - Charles Palmer, Bradenton FL 55.87%
0.61
4

Charlene Carlson - Walter Carlson, Sarasota FL 55.30%
0.46
5

Gael Westall - Deanne Womble, Cortez FL 54.73%
0.48

4
David Hendricks, Sarasota FL; Claire Hendricks, 52.08%

Top of page

Saturday


Sat Morn Strat Open
72 Pairs

MPs A B C Names Score
10.17
1


Harry Kaufmann, Bennington VT; Rudi Kastelic, St Petersburg FL 65.97%
7.63
2
1

Ruth Howard, Bradenton FL; James Yancey, Sarasota FL 64.12%
5.72
3


Suzan Lordi, Sewickley PA; Carol Cutforth, Sarasota FL 62.27%
4.29
4


Pat Samuels - Michael Kassay, Sarasota FL 59.72%
3.22
5


Jane Wicentowski, Sarasota FL; M Metz, Wilmette IL 59.26%
3.69
6
2
1
J. Peter Mangels, Sarasota FL; Donna Taylor, South Chatham MA 59.03%
2.77
3
2
Joan Shuster - Arlene Silverstein, Bradenton FL 56.71%
1.82
4/5
3
Naomi Weitzman, Venice FL; Virginia Hart, Indianapolis IN 55.79%
1.82
4/5

Sandra Peterson, Clearwater FL; Marjorie Boldus, Tarpon Spgs FL 55.79%
1.27
6
4
Doug Mahin, Tarpon Springs FL; Linda Mahin, Asheville NC 54.86%
1.19

5
Ruth Shulan - Adrianne Winer, Sarasota FL 54.40%
0.78

6
Gerry Panos, Holiday FL; Joan Griffin, New Port Richey FL 54.17%

Sat Morn 199ers
31 Pairs

MPs A B C Names Score
2.47
1


Kathleen Mateyak, Sarasota FL; Suzanne Davis, Buffalo NY 63.07%
1.85
2


Eugene Fitzpatrick - Christine Fitzpatrick, Hamilton ON 62.12%
1.22
3/4


Vera O'Neill, Bradenton FL; Mary Misischia, University Park FL 61.55%
1.22
3/4


Joan Riles - Mary McReynolds, Sarasota FL 61.55%
1.70
5
1

Mary Seymour, Mendota Heights MN; Barbara Stirling, Boca Grande FL 59.28%
1.28
6
2

Mary Ellen Nevin - Robert Nevin, Niskayuna NY 57.77%
0.96
3

Edward Sichler - Marilyn Sichler, University Park FL 57.03%
1.13
4
1
Harvey Brownrout - Sunny Brownrout, Sarasota FL 53.10%
0.54
5

Joyce Brito, Venice FL; Charles Lapidus, Punta Gorda FL 52.27%
0.85
6
2
Betty Jean - Peggy Wright, Sarasota FL 49.24%
0.64

3
Alan Smith, Osprey FL; M Shirl Martin, Sarasota FL 48.97%
0.48

4
Roy Sandstrom - Judy Sandstrom, Dunedin FL 45.45%

Sat Aft Strat Open
68 Pairs

MPs A B C Names Score
9.83
1


Carolyn Holcomb, Englewood FL; Marietta Huggard, Sarasota FL 63.43%
6.45
2/3


Rahn Smith, Brandon FL; Sharon Meng, Lakeland FL 61.23%
6.45
2/3
1

Anna Howell, Longboat Key FL; Nancy Abrams, Prospect KY 61.23%
4.15
4
2

Leon Arndt, Apollo Beach FL; J Zamierowski Jr, Leesburg FL 60.65%
3.11
5
3

Henry Corwin, Sarasota FL; Gerald Nehra, Muskegon MI 60.27%
2.33
6


Dean Cohler, Northbrook IL; Vincent Golden, University Park FL 59.95%
2.59
4
1
Peter Tracy - Sherry Tracy, Longboat Key FL 57.41%
1.47
5

Joan Mendell, Sarasota FL; Ruth Gorton, Longboat Key FL 57.06%
1.10
6

William Peruzzi - Margaret Peruzzi, Bradenton FL 56.25%
1.94

2
Wesley Gray - Bruce Waugh, Sarasota FL 54.63%
1.46

3
Naomi Weitzman, Venice FL; Virginia Hart, Indianapolis IN 54.40%
1.09

4
Gail Weaver - M Weisgold, University Park FL 52.55%
0.72

5/6
Hem Gupta - John Macdowell, Naples FL 50.93%
0.72

5/6
Charlotte Connelly - Rita Johnson, Tampa FL 50.93%

Sat Aft 199ers
30 Pairs

MPs A B C Names Score
2.38
1


Louis Fiore - Nancy Dalton, Sarasota FL 66.29%
1.79
2
1

John Wilson - Sue Marshman, Venice FL 65.91%
1.34
3
2

Doris Jefferies, Bloomfield MI; Mary Huttenlocher, Bonita Spgs FL 59.66%
1.00
4


Eugene Fitzpatrick - Christine Fitzpatrick, Hamilton ON 58.90%
1.13
5/6
3
1
Cathleen Bartinikas - Thomas Bartinikas, Sarasota FL 57.39%
0.66
5/6


D Hubbard - Charlotte Hubbard, Sarasota FL 57.39%
0.72
4

Mary Ellen Nevin - Robert Nevin, Niskayuna NY 56.82%
0.54
5

Gaye Kastning - Polly Wright, Bonita Springs FL 56.06%
0.85
6
2
Muriel Brathwaite, Temple Terrace FL; Linda Kneeburg, St Petersburg FL 50.19%
0.64

3
Harvey Brownrout - Sunny Brownrout, Sarasota FL 48.30%
0.49

4
Robert Brown - Barbara Brown, Nokomis FL 46.21%

COMPACT KNOCKOUT BRKT I
9 Teams

MPs Rank Names
6.75
1
Jay Whipple III, Chicago IL; Robert McPhee, Belleville ON; Ed Schulte, Tampa FL; Joseph Godefrin, Sarasota FL
5.06
2
Richard Packard, Nokomis FL; Norma Verhulst, Venice FL; Gerd Wagner - Lorna Wagner, Bracebridge ON
3.71
3
Wynona Bonomi, Bradenton FL; Farald Riegel, Osprey FL; Chris Niemann, Remerton GA; Harry Leopold, Sarasota FL

COMPACT KNOCKOUT BRKT Ii
16 Teams

MPs Rank Names
4.23
1
Adam Kaplan - Todd Kaplan, New Port Richey FL; Michael McGrath - Linda McGrath, West Chester PA
3.17
2
Karen Enis - Joseph Enis, Bradenton FL; Van McDonald, Palmetto FL; Elliott Grosh, Charlotte NC
2.33
3
Barry Capal - Hazel Capal - Fran Mann - Mel Weisel, Longboat Key FL
1.90
4
Jeanine Fagley, Hollidaysburg PA; Marion Simmons - Phyllis Fries, Bradenton FL; Doris Costa, Battle Creek MI

Compact KO Cons Brkt I
4 Teams

MPs Rank Names
2.28
1
Ulker Mutlu - Bernard Bernstein, Clearwater FL; George Wood, Gulfport FL; Larry Auerbach, Bradenton FL

Compact KO Cons Brkt II
8 Teams

MPs Rank Names
2.05
1
James Stahl - Linda Stahl, Chagrin Falls OH; Janet Rice - Thomas Rice, Cleveland OH
1.54
2
Kim Merritt - L Joan Sperry, Sarasota FL; Ian Grant, Nokomis FL; Dana Bauer, Lakewood Ranch FL
1.13
3
Sheila Puz, Kitchener ON; Noel Kohn, Sun City Center FL; Margaret Fenlon, Sun City Ctr FL; Philip Currie, Latrobe PA

Top of page

Sunday


STRATIFIED OPEN SWISS
57 Teams

MPs A B C Names Score
18.83
1


Jay Whipple III, Chicago IL; Robert McPhee, Belleville ON; Ed Schulte, Tampa FL; Joseph Godefrin, Sarasota FL 117.00
14.12
2


Morton Friedman, Longboat Key FL; James Hamilton - Carol Hamilton, Sarasota FL; Doris McGinley, Venice FL 100.00
10.59
3


Walter May - Art Samuels, Sarasota FL; Ulker Mutlu - Bernard Bernstein, Clearwater FL 97.00
9.79
4/5
1/2

James Gordon, Nokomis FL; Jean Seward, Venice FL; Cheryl Seibert - Richard Seibert, Beaverton MI 95.00
9.79
4/5
1/2

Edward Quinlan - Norma Verhulst, Venice FL; Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; Sandra Wirtz, Clyde MI 95.00
4.47
6


Harry Meyer II - Libby Kaufman - Margaret Wilson, Sarasota FL; Richard Joseph, Chicago IL 93.00
3.35
7


Michael Gilbert - Susan Gilbert - Jane Wicentowski - David Wicentowski, Sarasota FL 92.00
5.51
8/10
3/4

Gerald Nehra, Muskegon MI; William Granger, Bradenton FL; Dorothy Rowe - Henry Corwin, Sarasota FL 91.00
5.51
8/10
3/4

Beverly Slaski - Darlene Carman, Bradenton FL; John Stephen, Ellenton FL; Howard Howe, Apollo Beach FL 91.00
2.16
8/10


Beata Czachor - Gail Haire, Tampa FL; Rahn Smith, Brandon FL; Sharon Meng, Lakeland FL 91.00
3.54
5

Donald Mowry - Jill Mowry - Janet Wollstadt, Sarasota FL; Marcia Ryan Venuti, Venice FL 88.00
2.32
6/7

Maureen Moriarty - Hans Stocker, Sarasota FL; Terry Mays - Susan Goodman, Bradenton FL 86.00
2.32
6/7

Gordon Williams - Liberty Williams, Venice FL; Ed Jimison, Castro Valley CA; Doris Jimison, Englewood FL 86.00
6.18

1
Karen Enis - Joseph Enis, Bradenton FL; Elliott Grosh, Charlotte NC; Van McDonald, Palmetto FL 81.00
4.64

2
Ruby Laudig - Larry Laudig, Parrish FL; Donald Freese - Sherry Freese, St Pete Beach FL 78.00
3.48

3
Ronna Kosack, Bradenton FL; Patricia Janis - Shirley Souther, Sarasota FL; Mary Mitchell, Siesta Key FL 74.00
2.61

4
Arthur Bell - Albert Van Blarcom - Lee Morgenlander, Sarasota FL; John Benzoni, Victor NY 71.00
1.96

5
Nancy Abrams, Prospect KY; Barbara Klazmer - Bernard Klazmer, Meadowbrook PA; Abrams, 68.00
1.47

6
Jack Hawes - Mary Hawes, Sarasota FL; Peter Tracy - Sherry Tracy, Longboat Key FL 67.00

199ER SWISS TEAMS
15 Teams

MPs A B C Names Score
3.57
1
1

Stanley Cohen - Norma Cohen - Mary McReynolds - Joan Riles, Sarasota FL 86.00
2.68
2
2

Kim Merritt - L Joan Sperry, Sarasota FL; Dana Bauer, Lakewood Ranch FL; Ian Grant, Nokomis FL 84.00
1.76
3/4


Mary Riegel, Osprey FL; D Hubbard - Charlotte Hubbard - Susan Randall, Sarasota FL 77.00
1.76
3/4
3

Phyllis Meredith - Mary Ellen Langacher - Charlene Carlson - Walter Carlson, Sarasota FL 77.00
1.04
5/6
4/5

Toni Jones - Richard Linton - Doris Linton, Nokomis FL; Layne Plock, Rotona West FL 68.00
1.04
5/6
4/5

Jean Kydd, Chelmsford MA; Janet Dugan - Patricia Forstrom - Jeanne Guidera, Sarasota FL 68.00
1.58

1
Anita Palmer - Charles Palmer, Bradenton FL; Deanne Womble - Gael Westall, Cortez FL 56.00

Top of page

 Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index