District 9

Tournament Results

July 7-10, 2005

Sarasota July Sectional

Sarasota, FL


General Information

Total Tables in Play - 265.5
Total Number of Players Attending - 347
Total Number of Players Winning Masterpoints - 285
Total Number of Masterpoints Won - 955.38
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday                            

 
Click here for Tournament Information

Thursday


Thurs Eve Strat Pairs
16 Pairs

MPs A B C Names Score
3.00
1
1

Peter Cleaves, Sarasota FL; Roberta Gierl, University Park FL 62.50%
2.25
2


Jane Wicentowski, Sarasota FL; Vincent Golden, University Park FL 61.90%
1.69
3


Ed Weiss - Ronda O'Farrell, Chesterfield MO 58.63%
1.65
4/5
2/3
1
Byron Truax - Mary Anne Truax, Venice FL 57.74%
1.57
4/5
2/3

Maureen Moriarty - Hans Stocker, Sarasota FL 57.74%
1.24
4
2
Phyllis Meredith - Robert Meredith, Sarasota FL 53.57%
0.78
5

Albert Vaccaro, Melbourne FL; Cynthia Murphy, University Park FL 49.11%
0.93

3
Barney Kaplan - Evelyn Herring, Sarasota FL 47.92%

Bracketed KO's Br 1
7 Teams

MPs Rank Names
10.50
1
Larry Auerbach, Bradenton FL; Ed Schulte, Tampa FL; Joseph Godefrin, Sarasota FL; Arnold Malasky, Longboat Key FL; Jeffrey Hand, Casselberry FL
7.88
2
Harry Meyer II - Libby Glenn - Libby Kaufman, Sarasota FL; Edward Carrington, Bradenton FL

Bracketed KO's Br 2
7 Teams

MPs Rank Names
5.09
1
Lawrence Muroff - Carol Muroff, Tampa FL; Barry Capal - Hazel Capal, Longboat Key FL
3.82
2
Kim Merritt - Thomas Bernstein - L Joan Sperry, Sarasota FL; Dana Bauer, Lakewood Ranch FL

Top of page

Friday


Fri AM Strat Pairs
55 Pairs

MPs A B C Names Score
7.83
1


Rosemary Dowd - Sarah Albert, Sarasota FL 61.54%
5.87
2
1

Dorothy Zweig - Bill Llewellyn, Sarasota FL 60.74%
4.40
3


Sandra Gagnon - Michael Kassay, Sarasota FL 59.62%
3.30
4


Ulker Mutlu - Bernard Bernstein, Clearwater FL 59.04%
2.96
5
2

Sally Kirchart - Rosalind Kosoff, Bradenton FL 58.97%
1.86
6


Michael Kuhnle, Sarasota FL; Charles Skarvan, Pt Charlotte FL 58.49%
2.22
3
1
David Dean - Richard Johnson, Sarasota FL 58.37%
1.66
4
2
Elmer Smith - Barbara Tabar, Sarasota FL 57.76%
1.13
5/6
3
Irving Murphy, North Port FL; Barry Burtoff, Venice FL 55.45%
1.10
5/6

Peter Cleaves, Sarasota FL; Roberta Gierl, University Park FL 55.45%
0.84

4
Jerry Wiggins - Jim Niemiec, Sarasota FL 54.17%

Fri AM 199'er Pairs
18 Pairs

MPs A B C Names Score
1.81
1


Roy Good, University Park FL; Jacqueline Pape, Sarasota FL 64.58%
1.36
2


D Hubbard - Charlotte Hubbard, Sarasota FL 62.50%
1.02
3


Vincent Mirante, Sarasota FL; Eric Brauner, Bradenton FL 55.95%
1.28
4
1

Annette Nagel - Gail Jeffrey, Sarasota FL 54.46%
0.98
5
2
1
Peggy Barnhart - David Barnhart, Sarasota FL 53.87%
0.74
3
2
Helen Codega - Melanie Lau, Sarasota FL 52.38%
0.60
4

Norma Schmidt - Robert Schmidt, Sarasota FL 48.51%

Fri Aft Strat Pairs
48 Pairs

MPs A B C Names Score
7.17
1


Carol Rowland - Rudi Kastelic, St Petersburg FL 63.43%
5.38
2
1

Michelle Golden, Sarasota FL; Charles Post, Bradenton FL 62.73%
4.03
3


Michael Kuhnle, Sarasota FL; Charles Skarvan, Pt Charlotte FL 62.04%
3.02
4


Sandra Gagnon - Michael Kassay, Sarasota FL 60.65%
2.96
5
2
1
Irving Murphy, North Port FL; Barry Burtoff, Venice FL 58.56%
1.83
6


Gail Bachmann - Amy Bronstein, Sarasota FL 56.94%
2.22
3

Paul Davis, Sarasota FL; Gerald Ungar, Pt Charlotte FL 56.71%
1.77
4
2
Lenore Bumstead - Pamela Wilder, Sarasota FL 56.48%
1.28
5

Adrienne Muslin - Carla Cozart, Tampa FL 56.25%
0.99
6

Donald Mowry - Jill Mowry, Sarasota FL 55.79%
1.33

3
Jerry Wiggins - Jim Niemiec, Sarasota FL 53.01%
1.00

4
D Rubinstein - Joan Rubinstein, Sarasota FL 51.85%
0.75

5
Anita Smith, North Venice FL; Margaret Tominosky, No Venice FL 49.07%
0.77

6
Ronald Herrygers, North Port FL; Shirley Ramspeck, Sarasota FL 48.84%

Fri Aft 199'er Pairs
17 Pairs

MPs A B C Names Score
1.81
1


Lea Christensen - Gerald Christensen, Bradenton FL 66.76%
1.36
2


Joan Riles - Mary McReynolds, Sarasota FL 54.09%
1.28
3
1

Annica Reddish - Joan Reibman, Sarasota FL 53.13%
0.76
4


Nancy Wisenauer - Anne Lunghino, Sarasota FL 52.92%
0.96
5
2

Susan Randall, Sarasota FL; Mary Riegel, Osprey FL 52.46%
0.72
3

John-Ives Kaiser - E Daniel Barrett, Sarasota FL 51.57%
0.54
4

Audrey Brown - Irene Hinrichs, Sarasota FL 51.44%

Top of page

Saturday


"Dennis Be Damned" Pairs
52 Pairs

MPs A B C Names Score
8.33
1
1

William Kroeck - Brian Howard, Bradenton FL 65.34%
6.25
2
2

Jean Langdon - Sarah Albert, Sarasota FL 64.39%
4.69
3


Ed Weiss - Ronda O'Farrell, Chesterfield MO 63.26%
3.51
4


Jeffrey Hand, Casselberry FL; Mary Kassay, Sarasota FL 62.69%
2.64
5
3

Steven Hunichen, Ellenton FL; John Whitcomb, Sarasota FL 61.74%
1.98
6


Walter May - Elaine Cline, Sarasota FL 61.55%
2.24
4
1
Kevin Dwyer, Lehigh Acres FL; Keith White, Ft Myers FL 60.42%
1.20
5

Joan Koffler - Rose Hodgson, Sarasota FL 55.49%
1.68
6
2
Donis Campbell - Whit Campbell, Clearwater FL 53.98%
1.26

3
Pat Nelson, Venice FL; Mary Baetzel, Sarasota FL 52.65%
0.95

4
Robert Rosen, Sarasota FL; Ian Grant, Nokomis FL 51.89%
0.71

5
Barney Kaplan - Jack Weintraub, Sarasota FL 50.00%

Sat AM 199'er Pairs
28 Pairs

MPs A B C Names Score
2.28
1
1

Louis Fiore - Jourdain Patchett, Sarasota FL 70.27%
1.71
2


Jim Maxwell - Lloyd Dupuis, Venice FL 67.80%
1.28
3
2

Ben Bachulis - Antoinet Bachulis, University Park FL 59.09%
0.96
4


Nancy Wisenauer - Anne Lunghino, Sarasota FL 58.33%
0.91
5
3

Audrey Brown - Irene Hinrichs, Sarasota FL 57.01%
0.68
6
4

Maurice Krug - Carol Krug, Sarasota FL 56.63%
0.57
5

Thomas Bernstein, Sarasota FL; Dana Bauer, Lakewood Ranch FL 55.11%
1.13

1
Joan Reibman - Debra Werman, Sarasota FL 51.70%
0.75

2/3
Richard Sandler, Nokomis FL; Judith Bronstein, Sarasota FL 49.05%
0.75

2/3
Jeanne Janz - Joy Bailey, Sarasota FL 49.05%
0.48

4
Marie Ruge - Gaynelle Johnston, Sarasota FL 43.94%

Sat Aft Open Pairs
46 Pairs

MPs A B C Names Score
6.83
1


Rudi Kastelic - Carol Rowland, St Petersburg FL 63.19%
5.12
2


Paul Gallizzi, Tampa FL; Larry Auerbach, Bradenton FL 62.04%
3.84
3


Sandra Gagnon - Michael Kassay, Sarasota FL 59.95%
2.88
4


Marietta Huggard, Sarasota FL; Ann Rhode, Englewood FL 59.72%
3.23
5
1

Steven Hunichen, Ellenton FL; John Whitcomb, Sarasota FL 59.49%
2.42
6
2

Donald Mowry - Jill Mowry, Sarasota FL 58.80%
1.82
3

Alice Jaray - Barbara Tabar, Sarasota FL 56.02%
1.36
4

Sarah Albert - Jean Langdon, Sarasota FL 54.40%
0.90
5/6

Veronica Jakusovas, Bradenton FL; Albert Dickensheid, Sarasota FL 53.24%
2.00
5/6
1
Lawrence Muroff - Carol Muroff, Tampa FL 53.24%
1.32

2/3
JoAnne Biermann, Bradenton FL; Valerie Terris, Sarasota FL 52.08%
1.32

2/3
Kevin Dwyer, Lehigh Acres FL; Keith White, Ft Myers FL 52.08%
0.84

4
Barry Capal - Hazel Capal, Longboat Key FL 51.16%
0.63

5
Jan Bristol - Helen Aikin, Sarasota FL 49.31%

Sat Aft 199'er Pairs
15 Pairs

MPs A B C Names Score
1.71
1
1

Dana Bauer, Lakewood Ranch FL; Kim Merritt, Sarasota FL 68.00%
1.28
2
2

Mary Riegel, Osprey FL; Susan Randall, Sarasota FL 59.05%
0.96
3


Jim Maxwell - Lloyd Dupuis, Venice FL 58.37%
0.98
4
3
1
Annica Reddish - Joan Reibman, Sarasota FL 56.67%
0.54
5


Joan Riles - Mary McReynolds, Sarasota FL 55.72%
0.54
4

Maurice Krug - Carol Krug, Sarasota FL 55.63%
0.74

2
Jeanne Janz - Joy Bailey, Sarasota FL 53.46%

Top of page

Sunday


Stratified Swiss Teams
36 Teams

MPs A B C Names Score
14.00
1


Ed Schulte - Paul Gallizzi - Muriel Altus, Tampa FL; Jayne Thomas, Lutz FL 119.00
10.50
2


Ronda O'Farrell - Ed Weiss, Chesterfield MO; Carol Rowland - Rudi Kastelic, St Petersburg FL 99.00
6.90
3/4


Walter May - Art Samuels, Sarasota FL; Jack Brawner Jr, St Petersburg FL; Robert Vollbracht, Clearwater FL 94.00
6.90
3/4
1

Maureen Moriarty - Hans Stocker, Sarasota FL; Susan Goodman - Terry Mays, Bradenton FL 94.00
3.88
5/6


Harry Meyer II - Libby Kaufman - Libby Glenn, Sarasota FL; Edward Carrington, Bradenton FL 90.00
3.88
5/6


Gigi Weinstein - Gen Geiger, Sarasota FL; Jim Russell - Larry Auerbach, Bradenton FL 90.00
2.49
7


John Whitcomb - Wallace Weiniger - Luke Liccini, Sarasota FL; Donald Brunner, Bradenton FL 89.00
2.93
2/4

Irving Greene - David Dean - Janet Wollstadt, Sarasota FL; Terry Geyer, Bradenton FL 79.00
3.36
2/4
1
Alice Davison, Ellenton FL; Aileen Gardner - Brian Howard - Darlene Cole, Bradenton FL 79.00
2.93
2/4

Keith Falkner - Mary Kassay - Linda Mason, Sarasota FL; Steven Hunichen, Ellenton FL 79.00
2.52
5
2
Mary Mitchell, Siesta Key FL; Patricia Janis - Charlotte Engle - Richard Johnson, Sarasota FL 78.00
1.89

3
Hugh Howarth - Marian Howarth, Sun City Center FL; Phyllis Zachow - Gerald Zachow, Apollo Beach FL 68.00
1.42

4
Whit Campbell - Donis Campbell - Freida Dohrman, Clearwater FL; Jo Ann Hazel, Tampa FL 66.00

199'er Swiss Teams
10 Teams

MPs A B Names Score
2.85
1

Gail Jeffrey - Jourdain Patchett - Jacqueline Pape, Sarasota FL; Terrance Deag, Bradenton FL 120.00
2.14
2

Louis Fiore - Susan Randall - D Hubbard - Charlotte Hubbard, Sarasota FL 96.00
1.60
3

Mary McReynolds - Stanley Cohen - Norma Cohen - Joan Riles, Sarasota FL 83.00
1.20
4

Nancy Wills - Cindy Kaighin - Dave Kaighin - Norman Silver, Sarasota FL 79.00
1.79
1
Richard Sandler - Ian Grant - Doris Linton, Nokomis FL; Marcia Frankel, Sarasota FL 70.00

Top of page

 Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index