District 9

Tournament Results

January 13 - 16, 2005

Unit 102 Sectional

Sarasota, FL


General Information

Total Tables in Play - 528.5
Total Number of Players Attending - 725
Total Number of Players Winning Masterpoints - 604
Total Number of Masterpoints Won - 1896.57
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday                            

 

Thursday


Thursday Open Pairs
23 Pairs

MPs A B C Names Score
4.83
1
1

Richard Cobin, Melville NY; Serban Nicolau, Sunnyside NY 64.90%
3.62
2


Ed Weiss - Ronda O'Farrell, Chesterfield MO 60.68%
2.72
3
2

Donald Mowry - Jill Mowry, Sarasota FL 59.75%
2.04
4


Rena Pigula - Lawrence Pigula, Newton NJ 58.28%
1.53
5


Harry Meyer II - Libby Kaufman, Sarasota FL 57.70%
1.77
6
3
1
Theresa Hopkins - Marilyn Barker, Punta Gorda FL 57.36%
1.13
4

Marie Efthimides, Sarasota FL; Veronica Jakusovas, Bradenton FL 56.02%
0.94
5

Aline Boyd - Catherine Marko, Ottawa ON 54.43%
1.33

2
Jan Bristol, Sarasota FL; Mary Ellen Long, Phoenixville PA 49.00%
1.00

3
Stan Parris - Margaret Parris, Sarasota FL 48.24%
0.75

4
Irving Greene, Sarasota FL; Murray Goldberg, Longboat Key FL 46.82%

Thursday Eve 199er Pairs
14 Pairs

MPs A B Names Score
1.62
1
1
Annelies Kelly, Ottawa ON; Kim Merritt, Sarasota FL 60.33%
1.22
2
2
Joan Riles - Mary McReynolds, Sarasota FL 58.17%
0.91
3
3
Marlene Green - John Green, Rochester NY 56.83%
0.68
4

Jean Docster - Janet Dugan, Sarasota FL 54.33%
0.51
5

Maurice Krug - Carol Krug, Sarasota FL 52.00%

Top of page

Friday


Fri AM 199'er Pairs
44 Pairs

MPs A B C Names Score
3.04
1
1
1
Jean Kydd, Chelmsford MA; Janet Dugan, Sarasota FL 61.43%
2.28
2


Theodore Thelin, New Bedford MA; Nancy Thelin, Port Charlotte FL 59.68%
1.71
3
2

Todd Kaplan - Adam Kaplan, New Port Richey FL 59.56%
1.28
4


Nancy Wisenauer - Anne Lunghino, Sarasota FL 58.44%
1.06
5


Aagot Manning, Sarasota FL; Sheila Namiot, Wayne NJ 58.33%
1.24
6
3

Marlene Green, Rochester NY; Marilyn Frank, Pittsford NY 58.16%
0.93
4

Annette Nagel - Gail Jeffrey, Sarasota FL 57.94%
0.71
5

William Soterion - Joanne Soterion, Ellenton FL 57.75%
0.52
6

Doris Jefferies, Bloomfield MI; Mary Huttenlocher, Bonita Spgs FL 57.39%
1.07

2
Nancy J Brown, ; Brooke Callanen, Norwalk CT 55.49%
0.80

3
Walter Carlson - Charlene Carlson, Sarasota FL 55.41%
0.60

4
Norma Schmidt - Robert Schmidt, Sarasota FL 52.99%
0.45

5
Roger Scimeca - Nancy Scimeca, Osprey FL 50.19%

Fri AM Stratified Pairs
104 Pairs

MPs A B C Names Score
12.67
1


Pat Samuels - Michael Kassay, Sarasota FL 65.71%
9.50
2
1

Richard Howell - Phyllis Howell, Sarasota FL 65.38%
7.13
3


Robert Cutforth - Carol Cutforth, Sarasota FL 64.69%
5.35
4
2

Peter Hannak - Violet Hannak, Kitchener ON 63.78%
4.01
5


Elaine Badain, Sarasota FL; Mary Juenemann, Bethesda MD 62.50%
3.01
6


Rosalind Spear - Edward Spear, Bangor ME 61.70%
3.72
7
3

Robert Simard - Sharon Paulus, East Syracuse NY 60.90%
3.53
8
4
1
Ruth Odenweller, Delphos OH; Jim Maxwell, Venice FL 60.59%
2.65
5
2
Patricia Janis - Richard Johnson, Sarasota FL 60.42%
2.25
6
3
Charles Newell, Ashland OH; Eddie Conner, Chambersburg PA 59.44%
1.49

4
Gerry Panos, Holiday FL; Joan Griffin, New Port Richey FL 54.65%
1.12

5
Louise Cahill - Samantha Nagel, Sarasota FL 54.49%
0.94

6
Ronald Reynolds - Constance Reynolds, Venice FL 53.53%

Bracketed KO's Br 1
8 Teams

MPs Rank Names
13.50
1
Chris Niemann, Osprey FL; Gen Geiger - Marietta Huggard, Sarasota FL; Carolyn Holcomb, Englewood FL
10.13
2
Ed Schulte, Tampa FL; Joseph Godefrin, Sarasota FL; Sandra Nelson - William Nelson, Scotia NY; Jim Russell, Bradenton FL

Bracketed KO's Br 2
6 Teams

MPs Rank Names
7.08
1
William Peruzzi - Margaret Peruzzi - Brian Howard, Bradenton FL; Karen Kribs, Aspen CO
5.31
2
Linda Williams, Troy MI; Linda Mittelstaedt, Venice FL; Georgene Cronin, Rochester Hills MI; Margaret Sellgren, Bloomfield MI

Bracketed KO's Br 3
7 Teams

MPs Rank Names
5.73
1
Larry Laudig - Ruby Laudig, Parrish FL; Sherry Freese - Donald Freese, St Pete Beach FL
4.30
2
Ralph Campbell - Jessie Campbell, Stuart FL; Peter Tracy - Sherry Tracy, Longboat Key FL
3.15
3
Jerry Wiggins - Jim Niemiec - Harry Leopold, Sarasota FL; Wynona Bonomi, Bradenton FL

Bracketed KO's Br 4
6 Teams

MPs Rank Names
4.43
1
Judy Hill - Richard Hill, Saratoga Spgs NY; Jill Factor - Arnold Factor, Sarasota FL
3.32
2
Dirk Van Oppen - Janet Daverne, Minneapolis MN; Ben Wise - Elizabeth Wise, Lexington KY

Fri Aft Strat Pairs
99 Pairs

MPs A B C Names Score
12.43
1
1

Peter Hannak - Violet Hannak, Kitchener ON 65.06%
9.32
2
2

Joe Marrier Jr - Ramona Marrier, Falmouth MA 64.10%
6.99
3


Dean Cohler - David Wicentowski, Sarasota FL 63.30%
5.24
4


Susan Cressman - Ken Cressman, Thunder Bay ON 62.50%
3.93
5
3

Anna Maria Le Boutillier, North Port FL; Ann Berning, Venice FL 62.02%
2.58
6/7


Joseph Sargent - Suzanne Powell, Rochester NY 61.86%
2.58
6/7


Joan Mendell - Amy Bronstein, Sarasota FL 61.86%
2.67
4

Jacqueline Zwillinger, Longboat Key FL; Phyllis Citow, Northbrook IL 60.58%
2.00
5

Dorothy Zweig - Bill Llwellyn, Sarasota FL 60.42%
3.53
6
1
Cortland Brovitz, Naples FL; David Mitchell, Etobicoke ON 58.33%
2.65

2
Ronald Golik, Sun City FL; Jarrold Harter, Sun City Center FL 56.25%
1.99

3
Lawrence Muroff - Carol Muroff, Tampa FL 55.61%
1.49

4
Mary Doody, Bradenton FL; Hadassah Klein, Great Neck NY 54.17%
1.12

5
Charles Newell, Ashland OH; Eddie Conner, Chambersburg PA 53.04%
0.84

6
Irving Murphy, North Port FL; Irene Pinski, Venice FL 51.76%

Fri Aft 199er Pairs
39 Pairs

MPs A B C Names Score
2.85
1
1
1
Jean Kydd, Chelmsford MA; Janet Dugan, Sarasota FL 62.00%
2.14
2
2
2
Maurice Krug - Carol Krug, Sarasota FL 60.81%
1.60
3
3

Grace Charron, Bradenton FL; Donald Hunter, Toronto ON 60.74%
1.20
4
4

Robert Mehn - Lois Tankerley, Bradenton FL 58.48%
0.90
5


Anne Lunghino - Nancy Wisenauer, Sarasota FL 57.92%
0.72
6
5
3
Terrance Deag, Bradenton FL; Margie Luehrs, Trenton MO 57.67%
0.49
6

Carol Weis, Ruxton MD; Diane Pawlowski, Sarasota FL 55.00%
0.54

4
Myron Becker - Phyllis Davis, Sarasota FL 53.81%
0.41

5
Roger Scimeca - Nancy Scimeca, Osprey FL 53.79%

Top of page

Saturday


Saturday Open Pairs
77 Pairs

MPs A B C Names Score
11.67
1


Joseph Godefrin, Sarasota FL; Ed Schulte, Tampa FL 78.17%
8.75
2
1

Peter Hannak - Violet Hannak, Kitchener ON 66.44%
6.56
3
2

Don Semeyn - Eleanor Semeyn, Sarasota FL 64.28%
4.92
4


Vincent Golden, University Park FL; Jane Wicentowski, Sarasota FL 62.66%
3.69
5
3
1
Ralph Campbell - Jessie Campbell, Stuart FL 62.30%
2.77
6


Marietta Huggard, Sarasota FL; Carolyn Holcomb, Englewood FL 62.28%
2.08
7


Ken Cressman - Susan Cressman, Thunder Bay ON 62.02%
2.31
4

Sandra Grimes, Sarasota FL; Gerald Ungar, Pt Charlotte FL 60.58%
2.03
5
2
Amy Lowenstein, Pittsburgh PA; Eleanor Feldman, Sarasota FL 57.68%
1.30
6

Sharon Lord - Doris McCartney, Sarasota FL 56.03%
1.52

3
Jack Hawes - Mary Hawes, Sarasota FL 55.08%
1.14

4
Ronald Herrygers, North Port FL; Shirley Ramspeck, Sarasota FL 54.49%
0.99

5
Sylvia Scheiner, Longboat Key FL; Lenore Fuhrer, Roslyn Heights NY 52.71%
0.64

6
Lynn Cook, Osprey FL; Dede Kluckhohn, Venice FL 52.05%

Sat AM 199er Pairs
42 Pairs

MPs A B C Names Score
2.95
1
1

Grace Charron, Punta Gorda FL; Donald Hunter, Toronto ON 63.39%
2.21
2


Margery Becker - Irvin Becker, Milwaukee WI 62.80%
1.66
3
2

John Green, Rochester NY; Lee Bloch, Pittsford NY 61.01%
1.24
4


Winafred Schoeffler - Beverly Mulconry, Sarasota FL 59.82%
0.93
5


Bill Kelsey - Diane Kelsey, Pembroke Pines FL 59.52%
1.20
6
3

Ruth Bell - Linda Tomaselli, Sarasota FL 58.93%
1.50
4
1
Marie Ruge - Gaynelle Johnston, Sarasota FL 58.04%
1.13
5
2
Helen Codega - Melanie Lau, Sarasota FL 57.14%
0.84
6
3
Norma Schmidt - Robert Schmidt, Sarasota FL 55.95%
0.63

4
Walter Carlson - Charlene Carlson, Sarasota FL 53.87%
0.56

5
Brooke Callanen - Nancy Brown, Norwalk CT 53.57%
0.39

6
Jean Kydd, Chelmsford MA; Janet Dugan, Sarasota FL 53.27%

Sat Stratified Pairs
80 Pairs

MPs A B C Names Score
10.83
1


Pat Samuels - Michael Kassay, Sarasota FL 61.86%
8.12
2
1

Richard Howell - Phyllis Howell, Sarasota FL 61.79%
6.09
3
2
1
Ronald Herrygers, North Port FL; Shirley Ramspeck, Sarasota FL 61.49%
4.57
4


Sandra Nelson - William Nelson, Scotia NY 61.46%
3.43
5
3
2
Mary Doody, Bradenton FL; Hadassah Klein, Great Neck NY 61.22%
2.57
6
4

Carmel Izzo, Johnston RI; Phyllis Citow, Northbrook IL 61.21%
1.65
5

Robert Simard - Sharon Paulus, East Syracuse NY 60.10%
1.52
6
3
Fred Grimm - Lynn Grimm, Port Charlotte FL 57.21%
1.14

4
Dick Wilson - Marilyn Goldman, Rochester NY 55.65%
0.96

5
Barbara Morrison, Harrisburg PA; Freddie Manekin, Pikesville MD 54.19%
0.67

6
Nancy Jackson - Jo Snyder-Case, Bradenton FL 53.71%

199er Pairs
29 Pairs

MPs A B C Names Score
2.38
1


Judy Hill - Richard Hill, Saratoga Spgs NY 65.72%
1.79
2
1

Diane Pawlowski, Baltimore MD; Marilyn Marx, Annapolis MD 63.81%
1.34
3


Karen Enis - Joseph Enis, Dallas PA 62.61%
1.34
4
2

Audrey Brown - Irene Hinrichs, Sarasota FL 61.71%
1.20
5
3
1
Robert Brown - Barbara Brown, Nokomis FL 59.10%
0.90
6
4
2
Maurice Krug - Carol Krug, Sarasota FL 58.87%
0.57
5

Joan Riles - Mary McReynolds, Sarasota FL 58.11%
0.42
6

Annelies Kelly, Ottawa ON; Kim Merritt, Sarasota FL 55.75%
0.68

3
Joseph Keenan - Pauline Keenan, Sarasota FL 49.03%
0.51

4
Mary Ann Heimbrock, Nokomis FL; Sue Marshman, Venice FL 48.29%

Compact KO's Br 1
13 Teams

MPs Rank Names
7.50
1
Howard Weinstein - Gigi Weinstein - Steve Garner - Gen Geiger, Sarasota FL
5.63
2
Jim Saxon - Liz Saxon, Marco Island FL; Julaine Toridis - Theodore Toridis, Gaithersburg MD
4.13
3
James Priebe - Joan Priebe, Mississauga ON; Joy Phillips - Duncan Phillips, Toronto ON
3.38
4
Steven Hunichen, Ellenton FL; Mary Kassay - Pearl Macrae, Sarasota FL; Everett Parker, Venice FL

Compact KO's Br 2
14 Teams

MPs Rank Names
3.95
1
Edward Pollock, Hilton Head SC; Catherine Neddenriep, Bluffton SC; Lee Vickman, Highland Park IL; Norman Osherman, Bradenton FL
2.96
2
Alice Davison, Ellenton FL; Bonnie Ross, Bradenton FL; Gerry Panos, Holiday FL; Joan Griffin, New Port Richey FL
2.17
3
Wynona Bonomi, Bradenton FL; Harry Leopold, Sarasota FL; Peter Tracy - Sherry Tracy, Longboat Key FL
1.78
4
A Edward Skoog - Edna Skoog - Helen Thomas - Bruce McCuaig, Nokomis FL

Top of page

Sunday



Strat Open Swiss Teams
63 Teams

MPs A B C Names Score
19.76
1


Ulker Mutlu - Bernard Bernstein, Clearwater FL; Sandra Gagnon - Michael Kassay, Sarasota FL 105.00
14.82
2


John Paul McNamee, Cape Coral FL; Gudrun Wallace, Fort Myers FL; Harvey Fogel, Willowdale ON; John Arblaster, Niagara-Lk ON 104.00
12.23
3
1

Keith Falkner - Mary Kassay - Linda Mason, Sarasota FL; Steven Hunichen, Ellenton FL 102.00
8.34
4


Charles Post - Rose Ploss, Bradenton FL; Michelle Golden - Caroline Pascoe, Sarasota FL 96.00
5.47
5/6


Harry Meyer II - Libby Kaufman, Sarasota FL; John Measures, Nepean ON; Suzan Lordi, University Park FL 94.00
5.47
5/6


Carol Rowland - Rudi Kastelic, St Petersburg FL; Ed Weiss - Ronda O'Farrell, Chesterfield MO 94.00
3.08
7/8


Janette Howard, Sarasota FL; Sally Rogers - Patricia Mitchell, Mississauga ON; Carl Dahl Jr, Woodland Hls CA; Marie Dahl, Sun City Ctr FL 92.00
3.08
7/8


Susan Gilbert - Michael Gilbert - Jane Wicentowski - David Wicentowski, Sarasota FL 92.00
9.17
9
2

Richard Joseph - Janet Wollstadt - Lee Morgenlander - David Dean, Sarasota FL 91.00
6.88
3
1
Ruth Howard - Doris Costa, Bradenton FL; Jeanine Fagley, Hollidaysburg PA; Farald Riegel, Osprey FL 86.00
5.16
4

Marie Efthimides - Jean Langdon, Sarasota FL; Sally Kirchart - Rosalind Kosoff, Bradenton FL 85.00
5.03
5
2
Cortland Brovitz - Linda Censits, Naples FL; David Mitchell - Heather Mitchell, Etobicoke ON 82.00
2.54
6/7

Paul Davis - Michael Kuhnle, Sarasota FL; Charles Skarvan, Pt Charlotte FL; Marvin Ferguson, Indianapolis IN 81.00
2.54
6/7

Darlene Carman - Beverly Slaski - Ailene De Land - J Kloever, Bradenton FL 81.00
3.77

3
Marilyn Engebrecht - Lucille Schlosser - Valerie Terris, Sarasota FL; JoAnne Biermann, Bradenton FL 79.00
2.83

4
Newman Guttman - Dorothy Guttman - Rita Dubrow, Sarasota FL; Lee Vickman, Highland Park IL 75.00
2.12

5
Marian Howarth - Hugh Howarth - Gerald Zachow - Phyllis Zachow, Sun City Center FL 71.00
1.59

6
Irving Greene - D Rubinstein - Joan Rubinstein, Sarasota FL; Sylvia Scheiner, Longboat Key FL 70.00

199'er Swiss Teams
20 Teams

MPs A B C Names Score
4.28
1
1

Peter Tracy - Sherry Tracy - Jeanne Winston - Norman Winston, Longboat Key FL 116.00
3.21
2


Edith Schaffer - Selma Troum - Lorriane Ageloff, Longboat Key FL; Natalie Kaufmann, Baldwin NY 94.00
2.41
3


Thomas Bernstein - Nancy Wisenauer - Anne Lunghino - Sharon Hagen, Sarasota FL 89.00
1.81
4


Judy Hill - Richard Hill, Saratoga Spgs NY; Jill Factor - Arnold Factor, Sarasota FL 84.00
1.19
5/6


Lester Ageloff - Robert Tucker - Joseph Schaffer - Lawrence Troum, Longboat Key FL 78.00
2.11
5/6
2

Barbara Schreiber - Josephine Manley, Ft Myers FL; Sally Jepsen - Alice Roberts, Fort Myers FL 78.00
1.58
3

Ann Walker, Scotia NY; Lauretta Cavrudatz - Rolande Belanger - Sharon Gosse, Bradenton FL 75.00
1.19
4

Louis Fiore - D Hubbard - Charlotte Hubbard - Susan Randall, Sarasota FL 74.00
1.58

1
Todd Kaplan - Adam Kaplan, New Port Richey FL; James Maissen - Rebecca Smith, Gainesville FL 72.00
 Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index