January 30 - February 1, 2004

Rockledge Sectional

General Information

Total Tables in Play - 152.5
Total Number of Players Attending - 198
Total Number of Players Winning Masterpoints - 154
Total Number of Masterpoints Won - 483.27
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday                            

 

Friday

Fri AM Strat Open Pairs
60 Pairs

MPs A B C Names Score
6.67
1


Reanette Frobouck, Pittsburgh PA; Dennis McGarry, Stuart FL 202.50
5.00
2
1

David Pettit - Doris Suojanen, Melbourne FL 202.00
3.75
3


Emmy Haji, Columbus OH; Joanne Marten, New Albany OH 193.00
2.81
4
2

Jerry Himes - Pam Himes, Merritt Island FL 190.50
2.11
5
3

Bea Silberbusch, Viera FL; Marcus Silberbusch, Melbourne FL 189.00
2.08
6


Dale Weick, Melbourne FL; Anne Smyth, Cocoa Beach FL 187.50
1.57
4

Sally Jones, Port Clinton OH; Gloria Ebersole, Rockledge FL 178.00
2.32
5
1
R Wiedel, Titusville FL; Gene Nesbit, Cocoa FL 173.00
0.92
6

Dot Davis, Winter Park FL; Michiko Takenaka, Orlando FL 169.00
1.74

2
Janie Baker, Indialantic FL; Elaine Prime, Melbourne Beach FL 167.50
1.31

3
Lois Wegendt - Jerry Wegendt, Merritt Island FL 166.50
0.98

4
Mary Ann La Porte - Barbara Browne, Melbourne FL 162.50
0.76

5/6
Louise Andsager - Jacque Nicola, Melbourne FL 161.50
0.64

5/6
Cathi Kester - E Jane Davis, Vero Beach FL 161.50

Fri Aft Strat Open Pairs
46 Pairs

MPs A B C Names Score
5.50
1


Anita Torrence, Bexley OH; Ellen Royer, Columbus OH 138.00
4.13
2


Reanette Frobouck, Pittsburgh PA; Dennis McGarry, Stuart FL 137.50
3.09
3


Wayne McCall, Titusville FL; Jeanne Hughes, Sharpes FL 128.00
2.99
4/5
1

Jerry Himes - Pam Himes, Merritt Island FL 124.50
2.03
4/5


Lilian Gwin, Absecon NJ; Christiane Hallowes, Ind Hbr Bch FL 124.50
1.31
6


Dale Weick, Melbourne FL; Anne Smyth, Cocoa Beach FL 123.50
2.24
2

Elizabeth Yager, Melbourne FL; Betty Graveline, Titusville FL 122.00
1.75
3

Marcus Silberbusch, Melbourne FL; Bea Silberbusch, Viera FL 119.50
1.26
4

Edward Koontz - Gail Koontz, Cocoa FL 117.50
1.82
5/6
1
Phyllis Fountain - Leslie Phelps, Vero Beach FL 116.50
0.83
5/6

Albert Vaccaro - Mary Ann Armentrout, Melbourne FL 116.50
1.37

2
Anne Kensek, Twin Rocks PA; Nancy Layden, Antigonish NS 114.00
1.02

3
Cathy Gavel, Melbourne FL; Pamela Page, Palm Bay FL 112.50
0.77

4
Larry Pack, Casselberry FL; Evelyn Peisner, Longwood FL 110.00
0.58

5
Mary Ann La Porte - Barbara Browne, Melbourne FL 107.50

Top of page

Saturday


Sat Strat Open Pairs
44 Pairs

MPs A B C Names Score
10.50
1


Reanette Frobouck, Pittsburgh PA; Dennis McGarry, Stuart FL 291.70
7.88
2
1

David Pettit, Melbourne FL; Bill Kurz, Melbourne Beach FL 262.41
5.91
3
2

John Ide, Cape Canaveral FL; Gregory Kalmbach, Melbourne Vlg FL 258.40
4.43
4


Barbara Lawing - Dean Lawing, Titusville FL 258.19
3.32
5


Raymond Cronin, Melbourne FL; Judith Gordon, Melbourne Beach FL 247.93
2.49
6
3

Marcus Silberbusch, Melbourne FL; Bea Silberbusch, Viera FL 247.30
2.40
4

Eleanor Chandler - Elizabeth Sherill, Titusville FL 243.26
1.63
5

John Reitz, Orlando FL; Ping Chen, Winter Springs FL 242.04
1.40
6

Arlene Atkinson, Cape Canaveral FL; Phyllis Russell, Cocoa Beach FL 241.45
2.27

1
Robert Nock - E Nock, Salisbury MD 236.02
1.70

2
Patricia Johnson, Titusville FL; Carol Sloan, Mims FL 227.43
1.28

3
Cathi Kester - E Jane Davis, Vero Beach FL 219.54
1.43

4
Fran Vierk - Madonna Morgan, Merritt Island FL 218.84

Sat AM Side Game
26 Pairs

MPs A B C Names Score
2.49
1
1
1
Charlotte Hagenmeyer, Rochester Hills MI; Sue Hollinger, Titusville FL 170.32
1.87
2
2
2
Mona Gillespie, ; Anna Pletcher, Morgantown WV 148.09
1.40
3
3
3
Loraine Uhley, Clawson MI; Bea Bullerdick, Richmond IN 148.04
1.05
4


Ruth Forsha, Columbus OH; Glenn Church, Cocoa Beach FL 146.41
0.79
5


Mary Church, Cocoa Beach FL; Martha Stevenson, Columbus OH 145.55
0.92
6
4

Virginia Kranyak - Joyce Stromburg, Melbourne FL 141.41
0.77
5
4
Greta Betar, Merritt Is FL; Judith Dickinson, Melbourne FL 139.73
0.58
6
5
Jerry Wegendt - Lois Wegendt, Merritt Island FL 139.50

Top of page

Sunday


Strat Swiss Teams
23 Teams

MPs A B C Names Score
8.25
1
1

Ping Chen - James Krot, Winter Springs FL; John Reitz, Orlando FL; James Huntington, Longwood FL 158.00
6.19
2


Harold Phillips - Dale Weick - Celia Phillips, Melbourne FL; Anne Smyth, Cocoa Beach FL 152.00
4.64
3


Anita Torrence, Bexley OH; Ellen Royer - Emmy Haji, Columbus OH; Joanne Marten, New Albany OH 141.00
3.48
4
2

Marcus Silberbusch, Melbourne FL; Bea Silberbusch, Viera FL; Kay Koons - Mary Lombardo, Cocoa Beach FL 131.00
2.61
5


Nancy Perry - Henry Whitton, Melbourne FL; Bill Kurz, Melbourne Beach FL; Wayne McCall, Titusville FL 130.00
1.96
6


David Pettit - Doris Suojanen, Melbourne FL; Steven Moyse, Indialantic FL; Elaine Edgeton, Ind Hbr Bch FL 129.00
2.21
3

Elizabeth Yager - Mary Ann La Porte - Barbara Browne, Melbourne FL; Betty Graveline, Titusville FL 114.00
1.65
4

Geri Phipps, Melbourne Beach FL; Ann Hovanec, Ind Hbr Bch FL; Cathy Gavel, Melbourne FL; Carol Mulcahy, Melbourne Bch FL 107.00
2.27

1
Sidney Del Guercio - Elizabeth Sherill - Lucille Cox - Marge Melson, Titusville FL 96.00
1.70

2
Jerry Wegendt - Lois Wegendt, Merritt Island FL; Floyd Blum - Shirley Blum, Cocoa FL 90.00

Top of page

District 9 Tournament PageACBL Tournament Page