District 9 Tournament Information
Rockledge, FL

Spring Open Sectional

March 1-3, 2013

General Information

Total Tables in Play - 146.0
Total Number of Players Attending - 189
Total Number of Players Winning Masterpoints - 152
Total Number of Masterpoints Won - 464.36
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday     

Click Here for Daily Results recaps/matchpoints

Click for Masterpoint Winners

Click here for Tournament Information

 

Friday


Fri AM Stratified Pairs
20.0 Tables / Based on 27 Tables

MPsABCNamesScore
6.17
1


Sharon Sutton - Patricia Attamante, Melbourne FL63.40%
4.63
2


Jim Tully, Cocoa FL; Julia Bomalaski, Indialantic FL62.20%
3.47
3


David Seares, Satellite Beach FL; David Begin, West Melborne FL60.89%
3.08
4
1

Arthur Morton, Melbourne FL; Jerry Herszman, Cocoa Beach FL60.24%
2.31
5
2

Anna Lynn Wagner - Charles Gale, Cocoa Beach FL58.17%
1.73
6
3

James Toy - Clare Toy, Fuquay Varina NC57.30%
1.54
4

Linda Hait, Melbourne FL; Greg Saunders, West Melbourne FL55.23%
1.08
5

Patricia Poitras - James Poitras, Narcoossee FL53.70%
0.73
6

Gene Bischof - Jeanne Bischof, Wheeling WV52.61%
1.52

1
Paul Beyersdorf - Carlos Haupert, Merritt Island FL52.07%
1.14

2
Joann Martin - Susanne Sherlin, Melbourne FL51.20%
0.86

3
Vernon Schlemmer - Turmy Sieveking, Titusville FL50.65%

Fri AM 299'ers
7.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.72
1


Lillyan Meyer, Windsor ON; Maxine Gant, Cape Canaveral FL63.33%
1.43
2
1

James Albers, Orlando FL; Susan Smith, Altamonte Spg FL61.25%
1.07
3
2

Judith Cortese - Casey Holscher, Melbourne FL59.58%
0.80
4
3

Esther Kamer, Rockledge FL; Beverly Kinnane, Viera FL55.42%
0.60
5
4

Vi Gushue, Rockledge FL; Claudia Dubin, Melbourne FL52.50%

Fri Aft Stratified Pairs
19.0 Tables / Based on 24 Tables

MPsABCNamesScore
5.67
1


Dave Hoffman, Oronoco MN; Starr Hagenmeyer, Titusville FL65.25%
4.25
2
1

Jerry Herszman, Cocoa Beach FL; Arthur Morton, Melbourne FL60.35%
3.19
3


Marilyn Hunt, Mississauga ON; Joan Bacchus, Richmond Hill ON60.13%
2.39
4


David Seares, Satellite Beach FL; David Begin, West Melborne FL57.19%
1.79
5


Sharon Sutton - Patricia Attamante, Melbourne FL55.56%
1.35
6


Barbara Lawing - Cynthia Mangum, Titusville FL55.34%
2.11
2

Adriana Pirvulescu - Bingul Malmberg, Melbourne FL54.36%
1.58
3

John McClenathan - Jeffery Jones, Vero Beach FL53.92%
1.62
4
1
E Fred Sharp, Merritt Island FL; Diane Dickson, Harrisburg PA53.38%
1.22
5
2
Vernon Schlemmer - Turmy Sieveking, Titusville FL53.05%
0.91
6
3
Joann Martin - Susanne Sherlin, Melbourne FL51.31%
0.81

4
Paul Beyersdorf - Carlos Haupert, Merritt Island FL49.78%

Fri Aft 299'ers
5.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.51
1
1

Deborah Phebus - Robert Phebus, Melbourne FL64.00%
1.13
2
2

Anthony Duthie, Clearwater FL; Jack Degiacomo, Safety Harbor FL57.50%
0.85
3


Laurie Glennon, Rockford IL; Sharon Haydon, Merritt Island FL55.50%
0.75
4
3

Mary Fazzini - Gene Fazzini, Lebanon NJ52.00%

Top of page

Saturday


Sat AM Stratified Pairs
24.0 Tables / Based on 27 Tables

MPsABCNamesScore
6.17
1
1

Lee Taylor, Merritt Island FL; Jack Garrett, Cocoa FL64.05%
4.63
2


Anthony Toogood - Irene Toogood, Qualicum Beach BC59.59%
3.47
3
2

Nancy Hagerty - Paul Hagerty, Oviedo FL58.06%
2.60
4
3

Anna Lynn Wagner, Cocoa Beach FL; Patricia Livingston, Orchard Lake MI57.63%
1.95
5
4

Greg Saunders, West Melbourne FL; Linda Hait, Melbourne FL57.30%
1.46
6


Dot Davis, Winter Park FL; Lucille Davis, Melbourne FL56.32%
1.21
5

Sharon Sutton, Melbourne FL; Gretchen Chell, Ind Hbr Bch FL55.34%
0.83
6

Jasper Trigg, Melbourne FL; W Hayenga, West Melbourne FL55.23%
1.52

1
Allen Henry, Indialantic FL; Richard Palermo, Melbourne Beach FL54.79%
1.14

2
Vernon Schlemmer - Turmy Sieveking, Titusville FL53.70%
0.86

3
Gloria Ebersole, Rockledge FL; C Thomas Falk, Titusville FL51.20%

Sat AM 299'ers
3.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.31
1
1

Judith Cortese - Casey Holscher, Melbourne FL67.70%
0.98
2


Lillyan Meyer, Windsor ON; Maxine Gant, Cape Canaveral FL62.00%
0.93
2

Claire Keith - William Fleming, Titusville FL52.00%

Sat Aft Stratified Pairs
19.0 Tables / Based on 22 Tables

MPsABCNamesScore
5.33
1


David Pettit, Melbourne FL; Bill Kurz, Melbourne Bch FL66.88%
4.00
2


David Begin, West Melborne FL; Celia Phillips, Melbourne FL65.90%
3.00
3
1

Greg Saunders, West Melbourne FL; Linda Hait, Melbourne FL63.62%
2.25
4


Starr Hagenmeyer, Titusville FL; Dave Hoffman, Oronoco MN59.15%
1.69
5


Chris Kindt - Jane Formet, Orlando FL58.50%
1.26
6


Joanne Marten, Merritt Island FL; Julia Bomalaski, Indialantic FL58.06%
2.21
2

John McClenathan - Jeffery Jones, Vero Beach FL57.63%
1.66
3

Jerry Herszman, Cocoa Beach FL; Arthur Morton, Melbourne FL54.14%
1.24
4

Lyle Holloway, Merritt Island FL; Judith Fleming, Port St Lucie FL53.59%
1.52
5
1
Ronald Andsager - Louise Andsager, Melbourne FL52.72%
0.70
6

Alan Owiesny, Melbourne FL; David Seares, Satellite Beach FL51.96%
1.14

2
George Kirn, Titusville FL; Christa Hoffman, Cocoa FL51.31%
0.86

3
Esther Kamer, Rockledge FL; Beverly Kinnane, Viera FL49.78%

Top of page

Sunday


Stratified Swiss Teams
23 Tables

MPsABCNamesScore
8.25
1


Harold Phillips - Celia Phillips, Melbourne FL; Robert Ezell, Palm Bay FL; David Begin, West Melborne FL94.00
6.19
2
1

Chalice Thompson, Melbourne FL; Betty Vandervort, Cocoa FL; Lee Taylor, Merritt Island FL; Ann Hovanec, Indian Hbr Bch FL83.00
4.64
3


William Worrall, Orlando FL; Kenneth Ross - Suzan Ross, Kissimmee FL; Glen Harmer, Thunder Bay ON79.00
3.48
4


Chris Kindt - Jane Formet, Orlando FL; Eileen Easterling - James Easterling, Casselberry FL78.00
2.56
5/6


Julia Bomalaski, Indialantic FL; Jim Tully, Cocoa FL; Greg Saunders - Thomas Allan, West Melbourne FL73.00
3.92
5/6
2
1
David Riemondy - Mary/Mickey Riemondy, Indialantic FL; Dale Wicks - Thomas Ahlin, Melbourne FL73.00
2.94
7
3

David Pettit - Eva Wysocka - Linda Hait, Melbourne FL; Bill Kurz, Melbourne Bch FL71.00
2.20
4

Sharon Sutton - Patricia Attamante - Susan Sommerfeld, Melbourne FL; Gretchen Chell, Ind Hbr Bch FL60.00
1.74
5

Jean Edmundson, Ind Hbr Bch FL; Clarice Bone, Melbourne FL; Elaine Prime, Melbourne Beach FL; Joyce Stromberg, Rockledge FL57.00

Sat Aft 299'ers
3.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.31
1


Judith Cortese - Casey Holscher, Melbourne FL58.50%
0.98
2


Deborah Phebus - Robert Phebus, Melbourne FL56.50%

Top of page

Return to District 9 Home Page | Return to District 9 Tournament Page