District 9 Tournament Information
Rockledge, FL

Spring Open Sectional

March 5-7, 2010

General Information

Total Tables in Play - 141.5
Total Number of Players Attending - 191
Total Number of Players Winning Masterpoints - 157
Total Number of Masterpoints Won - 456.64
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday     
               
Click for Masterpoint Winners

Click here for Tournament Information

 

Friday


Fri AM Strat Open Pairs
17.0 Tables / Based on 22 Tables

MPs A B C Names Score
5.33
1


Martha Lucas Kaplan, W Melbourne FL; Jim Tully, Cocoa FL 63.45%
4.00
2


Joanne Marten, Merritt Island FL; Julia Bomalaski, Indialantic FL 61.55%
3.08
3
1
1
Richard Wiack, Indialantic FL; Patricia Schroeder, Melbourne FL 61.17%
2.25
4


Pam Himes - Jerry Himes, Merritt Island FL 57.95%
2.31
5
2
2
Fran Cowie, Maitland FL; Patricia Heidrich, Winter Park FL 56.63%
1.73
6
3

James Poitras - Patricia Poitras, Narcoossee FL 56.44%
1.30
4

Elizabeth Stettler - Larry King, Orlando FL 55.68%
1.03
5

Peter Sheiman, Melbourne FL; Bill Kurz, Melbourne Bch FL 53.98%
1.04
6
3
Frederick Restarski - Dale Wicks, Melbourne FL 53.03%
0.78

4
Christine Fitzpatrick - Eugene Fitzpatrick, Hamilton ON 51.89%
0.58

5
David Seares, Melbourne FL; Greg Saunders, West Melbourne FL 51.70%

Fri AM 299er Pairs
5.0 Tables

MPs A B Names Score
1.51
1
1
Marylou Hill, Viera FL; Esther Kamer, Rockledge FL 56.50%
1.13
2
2
John McClenathan - John Hagood, Vero Beach FL 54.50%
0.85
3
3
Susan Weber - Richard Weber, Cape Canaveral FL 52.00%
0.64
4

Vi Gushue, Rockledge FL; Patricia Freeman, Viera FL 51.50%

Fri AFT Strat Open Pairs
17.5 Tables / Based on 22 Tables

MPs A B C Names Score
5.33
1


Gail Rust, Port Orange FL; Betty Sandifer, Daytona Beach FL 66.82%
4.00
2


Harold Phillips - Celia Phillips, Melbourne FL 62.67%
3.08
3
1

Elizabeth Stettler - Larry King, Orlando FL 59.74%
2.25
4


Jim Tully, Cocoa FL; Martha Lucas Kaplan, W Melbourne FL 57.70%
2.31
5
2

Catherine Mason, Cocoa Beach FL; Lillyan Meyer, Windsor ON 57.24%
1.26
6


Joanne Marten, Merritt Island FL; Julia Bomalaski, Indialantic FL 56.30%
1.73
3

James Poitras - Patricia Poitras, Narcoossee FL 56.29%
1.30
4

Joan Besley, Winter Park FL; Suzy O'Connor, Sanford FL 54.29%
0.97
5

Charles Gale - Anna Lynn Wagner, Cocoa Beach FL 53.16%
0.73
6

Stephen Russell, Fenton MO; Josephine Hyde, Cocoa Beach FL 53.01%
1.73

1
Beverly Ellars, Winter Park FL; Linda McEwan, Orlando FL 51.18%
1.30

2
Jackie Jones, Apopka FL; Kathleen Page, Winter Park FL 51.10%
0.97

3
Kathleen Pichardo, Melbourne Bch FL; Gary Schafer, Viera FL 48.74%
0.73

4
Greg Saunders, West Melbourne FL; David Seares, Melbourne FL 47.63%

Fri AFT 299er Pairs
4.0 Tables

MPs A B Names Score
1.41
1

Vi Gushue, Rockledge FL; Patricia Freeman, Viera FL 56.71%
1.11
2
1
John McClenathan - John Hagood, Vero Beach FL 53.25%
0.83
3
2
Sarah Roever - Fred Roever, Rockledge FL 50.00%

Rockledge KO's
5 Tables

MPs Rank Names
3.57
1
Ace Allan - Dale Weick - Susan Buckley-Holland - Joye Stonestreet, Melbourne FL
1.89
2
Sylvia Sharp, Merritt Island FL; Mary Ann La Porte, Melbourne FL; Donald Stoughton, Sylvan Lake MI; Audrey Long, Springfield MO

Top of page

Saturday


Sat Strat Open Pairs
20.0 Tables / Based on 27 Tables

MPs A B C Names Score
6.17
1


La Quitta Talbot, Keller TX; Lucille Davis, Melbourne FL 71.13%
4.63
2


John Reitz, Orlando FL; Andrew Wilkin, Winter Springs FL 60.71%
3.47
3
1
1
Jacque Nicola - Susan Hobert-Forrest, Melbourne FL 59.23%
2.60
4


Robert Ezell, Palm Bay FL; Harold Phillips, Melbourne FL 58.93%
2.41
5
2

Patricia Livingston, Orchard Lake MI; Ann Hardcastle, Cocoa Beach FL 58.33%
1.81
6/7
3

Patricia Poitras - James Poitras, Narcoossee FL 57.44%
1.28
6/7


Pam Himes - Jerry Himes, Merritt Island FL 57.44%
1.19
4/5

Michael Lane, Merritt Island FL; Stanley Levy, Satellite Beach FL 57.14%
1.67
4/5

David Begin, West Melborne FL; David Seares, Melbourne FL 57.14%
1.55
6
2
Joyce Stromberg, Rockledge FL; Clarice Bone, Melbourne FL 56.55%
1.16

3
Christine Fitzpatrick - Eugene Fitzpatrick, Hamilton ON 54.76%
0.87

4
Peter Lenhart - Timothy Baelz, Kissimmee FL 53.27%
0.65

5
Greg Saunders, West Melbourne FL; Peter Sheiman, Melbourne FL 52.38%

Sat AM 299er Pairs
6.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.72
1
1
1
Colleen Fox, Richmond Hill ON; Patricia Vargas, Titusville FL 57.40%
1.29
2
2

Nicky Murphy - Nancy Garvey, Vero Beach FL 56.80%
0.97
3
3

Vi Gushue, Rockledge FL; Patricia Freeman, Viera FL 55.70%
0.86
4
4

Stephanie Wilks, Orlando FL; Margaret Bauerle, Winter Springs FL 55.33%
0.89
5

2
Eleanor McLean - Jack McLean, Thunder Bay ON 52.83%
0.67

3
Mary Ellen Staab, Melbourne Bch FL; Gaylene Mitchell, Melbourne FL 49.70%

Sat AFT Strat Open Pairs
17.5 Tables / Based on 24 Tables

MPs A B C Names Score
5.67
1


Robert Ezell, Palm Bay FL; Harold Phillips, Melbourne FL 66.07%
4.25
2
1
1
Joyce Stromberg, Rockledge FL; Clarice Bone, Melbourne FL 65.17%
3.19
3


Thomas Allan, Holly Springs MS; Dale Weick, Melbourne FL 61.61%
2.39
4
2

Patricia Livingston, Orchard Lake MI; Ann Hardcastle, Cocoa Beach FL 61.10%
1.79
5


Pam Himes - Jerry Himes, Merritt Island FL 60.71%
1.35
6


Christie Sellers - Daniel Sellers, Jr, Jacksonville FL 58.63%
1.66
3

Frank Page - Pamela Page, Palm Bay FL 57.44%
1.24
4

Julie Clark - George Clark, Titusville FL 54.43%
1.07
5

Patricia Poitras - James Poitras, Narcoossee FL 53.57%
0.70
6

Bea Silberbusch, Melbourne FL; Jean Frisino, Rockledge FL 52.73%
1.30

2
Patricia Heidrich, Winter Park FL; Fran Cowie, Maitland FL 49.40%
0.97

3
Sharon Shaffer, Debary FL; Linda Schofield, Winter Park FL 47.92%
0.73

4
Joan Bacchus, Richmond Hill ON; Beverley McAlpine, Scarborough ON 46.43%

Sat AFT 299er Pairs
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.61
1
1
1
Diane Patierno, Ware MA; Gail Callahan, Fayetteville NY 66.75%
1.21
2
2

William Fleming, Titusville FL; Christa Hoffman, Cocoa FL 59.88%
0.91
3
3
2
Patricia Vargas, Titusville FL; Colleen Fox, Richmond Hill ON 52.08%
0.68
4
4

Nicky Murphy - Nancy Garvey, Vero Beach FL 51.75%

Top of page

Sunday


Sunday Swiss Teams
19 Tables

MPs A B C Names Score
7.25
1
1

Roger Norris - Edith Mishkin - Nancy Perry - Bingul Malmberg, Melbourne FL 86.00
5.44
2


Jim Tully, Cocoa FL; Joanne Marten, Merritt Island FL; Julia Bomalaski, Indialantic FL; Martha McGhee, Maitland FL 85.00
4.08
3


Walter Murphy, Viera FL; Wayne McCall, Titusville FL; Daniel Sellers, Jr - Christie Sellers, Jacksonville FL 74.00
3.17
4/5
2/3
1/2
Frank Page - Pamela Page, Palm Bay FL; Dale Wicks, Melbourne FL; Louise Koujales, FL 71.00
3.17
4/5
2/3
1/2
Michael Lane, Merritt Island FL; Stanley Levy, Satellite Beach FL; Greg Saunders, West Melbourne FL; Peter Sheiman, Melbourne FL 71.00
2.07
6
4

Catherine Mason, Cocoa Beach FL; Margaret Ferris - Adrian Figliotti, New Smyrna Bch FL; Maxine Welp, New Smyrna FL 69.00
1.40
5/7

Jerry Wegendt - Lois Wegendt - Paul Beyersdorf - Carlos Haupert, Merritt Island FL 62.00
1.40
5/7

Larry King - Elizabeth Stettler - John Reitz, Orlando FL; Andrew Wilkin, Winter Springs FL 62.00
1.40
5/7

Lucille Davis - Susan Sommerfeld, Melbourne FL; Patricia Livingston, Orchard Lake MI; Sally Jones, Port Clinton OH 62.00

Top of page

Return to District 9 Home Page | Return to District 9 Tournament Page