District 9 Tournament Information
Rockledge, FL

Spring Open Sectional

February 29 - March 2, 2008

General Information

Total Tables in Play - 126.5
Total Number of Players Attending - 179
Total Number of Players Winning Masterpoints - 137
Total Number of Masterpoints Won - 437.80
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday     
               

Click here for Tournament Information

 

Friday


Fri AM Strat Open Pairs
14.5 Tables / Based on 23 Tables

MPs A B C Names Score
5.50
1
1
1
Walter Murphy, Viera FL; Frank Page, Palm Bay FL 61.70%
4.13
2


Henry Meyer, Indian Rvr Shrs FL; Julie Zhu, Vero Beach FL 59.73%
3.09
3


Lovina Resick, Merritt Is FL; Betty Smith, Merritt Island FL 57.52%
2.32
4


Julia Bomalaski, Cocoa Beach FL; Joanne Marten, Merritt Island FL 55.88%
2.21
5/6
2
2
John Caban, Ind Hbr Bch FL; Richard Robinson, Melbourne FL 55.83%
1.53
5/6


Barbara Lawing - Dean Lawing, Titusville FL 55.83%
1.66
3
3
Angela Weindruch, Longwood FL; Nuri Pasha, 55.69%
1.24
4

Pamela Page, Palm Bay FL; Barry Bergman, Melbourne FL 54.18%
0.93
5
4
Jerry Wegendt - Lois Wegendt, Merritt Island FL 54.15%
0.74
6

Mary Lombardo, Cocoa Beach FL; Jack Garrett, Cocoa FL 54.08%

Fri AM 299'er Pairs
8.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.82
1


Jeanne Bischof - Gene Bischof, Wheeling WV 66.07%
1.37
2


Mary Jernigan, Merritt Island FL; Jean Frisino, Rockledge FL 62.80%
1.62
3
1

Robert Moyer, Titusville FL; Sue Nakamura, Toronto ON 58.04%
0.91
4


Barbara Wist, Cape Canaveral FL; Jeanette Scheving, Cocoa Beach FL 57.74%
1.22
5
2

Paul Beyersdorf - Carlos Haupert, Merritt Island FL 55.65%
1.19
3
1
Carol Critchell - Gloria Anderson, Vero Beach FL 53.57%
0.68
4

Ernesto Longa - O. Joy Benton, Merritt Island FL 52.68%
0.89
5
2
James Baker - Gwendolyn Baker, Dunnellon FL 52.38%
0.67

3
Donald McMartin - Gladys McMartin, Titusville FL 42.56%

Fri AFT Strat Open Pairs
16.0 Tables / Based on 21 Tables

MPs A B C Names Score
5.17
1
1
1
Agneta Eklund - Goeran Eklund, Lake Mary FL 62.18%
3.88
2


Harold Phillips, Melbourne FL; Howard Rothman, Indialantic FL 60.90%
2.91
3


Julia Bomalaski, Cocoa Beach FL; Joanne Marten, Merritt Island FL 59.46%
2.18
4


Delores Boyd - Billie Boyd, Ind Hbr Bch FL 58.97%
2.31
5
2
2
R Elaine Dreidame - Joanne McClellan, The Villages FL 57.85%
1.52
6/7
3/4

Marilyn Hunt, Mississauga ON; Joan Bacchus, Richmond Hill ON 55.13%
1.52
6/7
3/4
3
Leslie Cottrell - Joy Lewis, Melbourne FL 55.13%
0.97
5

Josephine Hyde, Cocoa Beach FL; Celia Phillips, Melbourne FL 54.01%
0.81
6

Barry Bergman, Melbourne FL; Pamela Page, Palm Bay FL 52.24%
0.78

4
Angela Weindruch, Longwood FL; Muri Pasha, Orlando FL 50.96%
0.58

5
Nona Dorsky, Kissimmee FL; Marjorie Crone, Louisville KY 48.56%

Fri AFT 299'er Pairs
4.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.51
1
1

Robert Moyer, Titusville FL; Sue Nakamura, Toronto ON 65.08%
1.13
2
2

Ernesto Longa - O. Joy Benton, Merritt Island FL 61.11%
0.85
3


Barbara Wist, Cape Canaveral FL; Jeanette Scheving, Cocoa Beach FL 50.79%
1.11
4/5
3/4
1
Gwendolyn Baker - James Baker, Dunnellon FL 50.00%
0.66
4/5
3/4

Susan Mehiel - Paula Hallam, Vero Beach FL 50.00%
0.83

2
Carol Critchell - Gloria Anderson, Vero Beach FL 49.31%

Top of page

Saturday


Sat AM Strat Open Pairs
17.0 Tables / Based on 22 Tables

MPs A B C Names Score
5.33
1


John Aumiller, Fort Wayne IN; Julie Zhu, Vero Beach FL 65.54%
4.00
2


Lavaughn Wiltgen, Daytona Beach FL; Virginia Winters, Deland FL 60.10%
3.00
3


Jim Tully, Cocoa FL; Julia Bomalaski, Cocoa Beach FL 58.97%
2.25
4


Wayne McCall, Titusville FL; Joanne Marten, Merritt Island FL 57.21%
1.69
5


Harold Phillips - Edith Mishkin, Melbourne FL 56.73%
1.26
6


Jim Saxon, Marco Island FL; Jerry Moxley, Scottsmoor FL 56.25%
3.08
1
1
Angela Weindruch, Longwood FL; Muri Pasha, Orlando FL 56.09%
2.31
2
2
Frank Page, Palm Bay FL; Walter Murphy, Viera FL 54.97%
1.52
3/4
3
Jerry Wegendt - Lois Wegendt, Merritt Island FL 54.65%
1.52
3/4

Glen Harmer, Thunder Bay ON; Tammy Staggs, Saint Cloud FL 54.65%
0.97
5

Pamela Page, Palm Bay FL; Barry Bergman, Melbourne FL 54.49%
0.82
6
4
Susan Rowley, Orlando FL; Perry Poole, Maitland FL 54.01%
0.62

5
R Elaine Dreidame - Joanne McClellan, The Villages FL 50.32%

Sat AM 299'er Pairs
5.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.51
1
1
1
Anita Kison - Gladys McMartin, Titusville FL 58.85%
1.13
2
2
2
Shirley Harrold - Don Harrold, Orlando FL 57.81%
0.85
3
3

Arnold Bellinger, Grand Blanc MI; Lynn Pemberton, Merritt Island FL 55.73%
0.64
4
4

James Baker - Gwendolyn Baker, Dunnellon FL 54.17%

Sat AFT Strat Open Pairs
15.0 Tables / Based on 20 Tables

MPs A B C Names Score
5.00
1


John Aumiller, Fort Wayne IN; Julie Zhu, Vero Beach FL 71.79%
3.75
2


Jim Saxon, Marco Island FL; Jerry Moxley, Scottsmoor FL 60.58%
2.81
3


Jim Tully, Cocoa FL; Julia Bomalaski, Cocoa Beach FL 60.10%
2.81
4
1
1
Angela Weindruch, Longwood FL; Muri Pasha, Orlando FL 58.81%
2.11
5
2
2
Michael Senzig, Ft Pierce FL; Gary Fishbaugh, Vero Beach FL 56.57%
1.19
6


Virginia Winters, Deland FL; Lavaughn Wiltgen, Daytona Beach FL 54.81%
1.58
3
3
Goeran Eklund - Agneta Eklund, Lake Mary FL 53.69%
1.04
4/5
4
Bunny Cederlund - Mary Ann Pezzulo, Melbourne Beach FL 53.04%
1.04
4/5

Anna Lynn Wagner - Charles Gale, Cocoa Beach FL 53.04%
0.67
6
5
Frank Page, Palm Bay FL; Walter Murphy, Viera FL 51.76%

Sat AFT 299'er Pairs
4.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.32
1/2
1/2

Ernesto Longa - O. Joy Benton, Merritt Island FL 55.56%
1.32
1/2
1/2

Shirley Harrold - Don Harrold, Orlando FL 55.56%
0.75
3/4


Mary Jernigan, Merritt Island FL; Pat Ziebold, Cocoa FL 54.76%
0.75
3/4
3

Lillyan Meyer, Windsor ON; Maxine Gant, Cape Canaveral FL 54.76%

Top of page

Sunday


Sunday Swiss Teams
20 Tables

MPs A B C Names Score
7.50
1


Robert Colton - Jeanne Colton, Brantford ON; John Aumiller, Fort Wayne IN; Julie Zhu, Vero Beach FL 132.00
5.63
2


David Pettit - Lucille Davis, Melbourne FL; Bill Kurz, Melbourne Bch FL; Ada Burns, Satellite Beach FL 130.00
5.42
3
1

Jim Saxon - Liz Saxon, Marco Island FL; Jean Moxley - Jerry Moxley, Scottsmoor FL 125.00
3.16
4


Julia Bomalaski - Georgeanne Bender, Cocoa Beach FL; Joanne Marten, Merritt Island FL; Alan Owiesny, Melbourne FL 111.00
4.07
5
2

James Huntington, Longwood FL; Andrew Wilkin, Winter Springs FL; Mark Raphaelson - Karen Raphaelson, Orlando FL 110.00
3.05
6
3

Patricia Adams, Cape Canaveral FL; Dale Weick, Melbourne FL; Mary Lombardo - Kay Koons, Cocoa Beach FL 108.00
2.92
4
1
Catherine Mason, Cocoa Beach FL; Margaret Ferris - Adrian Figliotti, New Smyrna Bch FL; Maxine Welp, New Smyrna FL 102.00
1.81
5

Harold Phillips - Celia Phillips, Melbourne FL; Pamela Page - Frank Page, Palm Bay FL 101.00
2.19

2
Jeanne Weyers, Cincinnati OH; Tonette De Angelis, West Chester OH; R Elaine Dreidame - Joanne McClellan, The Villages FL 96.00
1.64

3
Walter Murphy, Viera FL; Susan Rhynalds, Cape Canaveral FL; Jean Frisino, Rockledge FL; Daryl Drew, Inverness FL 93.00

Top of page

Return to District 9 Home Page | Return to District 9 Tournament Page