District 9 Tournament Information
Rockledge, FL

Open Sectional

March 2-4, 2007

General Information

Total Tables in Play - 143.0
Total Number of Players Attending - 216
Total Number of Players Winning Masterpoints - 168
Total Number of Masterpoints Won - 493.18
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday     
               

Click here for Tournament Information

 

Friday


Friday Morning Opens
16.5 Tables / Based on 20 Tables

MPs A B C Names Score
5.00
1


William Poole, Winter Springs FL; Marilyn Le Boy, Longwood FL 63.80%
3.75
2


William Barnes - Judy Barnes, Huntington WV 62.13%
3.08
3
1

Peggy Small, Horse Shoe NC; Patricia Adams, Cape Canaveral FL 60.24%
2.11
4


Mary Gorkin, Hallandale Bch FL; Dale Weick, Melbourne FL 59.57%
2.31
5
2
1
Pamela Page, Palm Bay FL; Cathy Gavel, Melbourne FL 59.01%
1.73
6
3

Helen Barde - Robert Barde, Mount Dora FL 57.53%
1.30
4

Kay Koons - Mary Lombardo, Cocoa Beach FL 56.87%
0.97
5

Ann Hardcastle, Cocoa Beach FL; Jack Garrett, Cocoa FL 55.50%
1.55
6
2
Daryl Drew, Inverness FL; Jean Frisino, Rockledge FL 52.88%
1.16

3
Richard Robinson, Melbourne FL; John Caban, Ind Hbr Bch FL 52.32%
0.87

4
Vi Gushue, Rockledge FL; Edith Mishkin, Melbourne FL 52.13%
0.65

5
Chauncey D'Pugh - Patricia Pendrey, Melbourne FL 51.46%

Friday Morning 99ers
3.0 Tables

MPs Rank Names Score
1.11
1
Donald McMartin, Titusville FL; O. Joy Benton, Merritt Island FL 60.00%
0.83
2
Gloria Anderson - Carol Critchell, Vero Beach FL 54.00%

Friday Afternoon Opens
16.0 Tables / Based on 20 Tables

MPs A B C Names Score
5.00
1


William Poole, Winter Springs FL; Marilyn Le Boy, Longwood FL 71.21%
3.75
2
1
1
Daryl Drew, Inverness FL; Jean Frisino, Rockledge FL 59.78%
2.81
3


Rolando Brabant, Ormond Beach FL; Betty Sandifer, Daytona Beach FL 57.21%
2.11
4


Joan Lane - Joseph Lane, Clermont FL 57.05%
2.21
5
2
2
Joan Besley, Winter Park FL; Kim Krongelb, Orlando FL 55.38%
1.66
6
3
3
E Harmon-Hanna, Palm Bay FL; Luther Pottbecker, Melbourne FL 54.97%
1.24
4

Colby Van Atta, Ft Walton Beach FL; Marie Lychak, Naples FL 54.81%
0.93
5

Judith Kane, Winter Park FL; John Reitz, Orlando FL 54.71%
0.70
6

Peggy Small, Horse Shoe NC; Patricia Adams, Cape Canaveral FL 54.47%
0.82

4
Janie Baker, Indialantic FL; Elaine Prime, Melbourne Beach FL 53.21%
0.62

5
John Caban, Ind Hbr Bch FL; Richard Robinson, Melbourne FL 50.80%

Friday Afternoon 99ers
4.0 Tables

MPs Rank Names Score
1.19
1
Sue Nakamura, Toronto ON; John Rankin, Titusville FL 69.18%
0.89
2
Ed Bradley - Peg Bradley, Cocoa Beach FL 59.72%
0.67
3
Gloria Anderson - Carol Critchell, Vero Beach FL 57.17%

Handicapped Knockouts
6 Tables

MPs Rank Names
8.00
1
Sylvia Sharp - Clarence Phaneuf, Merritt Island FL; Walter Murphy, Viera FL; Mary Ann La Porte, Melbourne FL
6.00
2
Virginia Schwerin - Nancy Briggs - Erika Greenfield, Vero Beach FL; Julia Douglas, New York NY

Top of page

Saturday


Saturday Morning Opens
19.0 Tables / Based on 22 Tables

MPs A B C Names Score
5.33
1
1
1
Frank Page - Pamela Page, Palm Bay FL 74.11%
4.00
2


Jim Saxon - Liz Saxon, Marco Island FL 64.88%
2.63
3/4


Joanne Marten, Merritt Island FL; Mary Gorkin, Hallandale Bch FL 60.71%
2.63
3/4
2
2
Leslie Cottrell - Luther Pottbecker, Melbourne FL 60.71%
1.73
5
3
3
John Carey - Mary Carey, Melbourne FL 59.82%
1.30
6
4

Robert Nock - Elizabeth Nock, Ocean City MD 58.93%
0.97
5
4
Jerry Wegendt - Lois Wegendt, Merritt Island FL 52.98%
1.01
6/8

Colby Van Atta, Ft Walton Beach FL; Marie Lychak, Naples FL 52.08%
1.01
6/8
5/6
Jasper Trigg, Melbourne FL; Angus Mackenzie, Grant FL 52.08%
0.60
6/8
5/6
Jacque Nicola, Melbourne FL; Maria Markwalter, Huntsville AL 52.08%

Saturday Morning 99ers
3.0 Tables

MPs Rank Names Score
1.11
1
Gladys McMartin - Anita Kison, Titusville FL 67.00%
0.83
2
Ed Bradley - Peg Bradley, Cocoa Beach FL 63.00%

Saturday Afternoon Opens
14.5 Tables / Based on 18 Tables

MPs A B C Names Score
4.67
1


Eileen Easterling - James Easterling, Casselberry FL 61.61%
3.50
2


Jim Saxon, Marco Island FL; Jerry Moxley, Bethany Beach DE 57.24%
2.68
3
1
1
Clarence Phaneuf, Merritt Island FL; Mary Ann La Porte, Melbourne FL 55.35%
2.01
4
2
2
Frank Page - Pamela Page, Palm Bay FL 54.03%
1.51
5
3

Robert Nock - Elizabeth Nock, Ocean City MD 53.84%
1.13
6
4

Colby Van Atta, Ft Walton Beach FL; Marie Lychak, Naples FL 53.54%
1.04
5
3
Charles Morrisson - Linda Morrisson, Melbourne FL 51.80%
0.78
6
4
Peter Stoll - Sara Stoll, Vero Beach FL 51.19%
0.58

5
Leslie Cottrell - Luther Pottbecker, Melbourne FL 50.76%

Saturday Afternoon 99ers
3.0 Tables

MPs Rank Names Score
1.11
1
Maryann Soinski, Winter Park FL; H Phillips, Orlando FL 63.00%
1.11
2
Anita Kison - Gladys McMartin, Titusville FL 59.00%

Top of page

Sunday


STRATIFIED SWISS TEAMS
26 Tables

MPs A B C Names Score
9.00
1


Spike Lay - Marilyn Garcia, Daytona Beach FL; Candace Griffey, Vero Beach FL; Joseph Reeves, Ormond Beach FL 99.00
6.75
2


Gail Rust - Martha Easter, Daytona Beach FL; William Poole, Winter Springs FL; Marilyn Le Boy, Longwood FL 95.00
5.06
3


Scott Weiss, Deland FL; Edward Schusler, Lady Lake FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Robert Dennard, Orlando FL 91.00
4.82
4
1
1
Jerry Wegendt - Lois Wegendt, Merritt Island FL; Barbara Zink - Robert Moyer, Titusville FL 77.00
2.85
5


Jim Saxon - Liz Saxon, Marco Island FL; Jean Moxley - Jerry Moxley, Bethany Beach DE 73.00
2.14
6


Babak Shafii, Maitland FL; Ray Lytle, Winter Park FL; Chalice Thompson, Melbourne FL; Pam Himes, Merritt Island FL 68.00
3.17
2/3

Marilyn Hunt, Mississauga ON; Joan Bacchus, Richmond Hill ON; Marilyn Troup, Titusville FL; Sandra Richardson, Mims FL 66.00
3.17
2/3
2
Barbara Wist, Cape Canaveral FL; Jeanette Scheving, Cocoa Beach FL; Mary Kuhn - O. Joy Benton, Merritt Island FL 66.00
2.03
4
3
John Carey - Mary Carey - Jacque Nicola, Melbourne FL; Maria Markwalter, Huntsville AL 64.00
1.53
5
4
John Gould - Martha Verity - Gladys McMartin - Anita Kison, Titusville FL 60.00

Top of page

Return to District 9 Home Page | Return to District 9 Tournament Page