Sarasota Regional

Sarasota
2/16-22/2004


Morning Side Game Series
32 Pairs

MPs A B C Names Score
3.94
1
1
1
Allan Morgan, Manchester MA; Richard Heneghan, N Ft Myers FL 69.70%
2.96
2
2
2
Anthony Redmond - Susanne Redmond, Greenwich CT 59.47%
2.22
3
3
3
Robert Amaden - Carla Cozart, Tampa FL 58.33%
1.70
4
4
4
Constance Breidenbach, Sarasota FL; Nancy Brown, Worcester MA 56.82%
1.25
5


Chuck Said, Nashville TN; Sara Parks M D, Owensboro KY 56.25%
1.15
6
5

Patricia Beason, Old Hickory TN; Phillip Yorston, West Palm Beach FL 55.87%
1.22
6
5
Pinky Regan, Vero Beach FL; Maury Fuller, Juno Beach FL 54.73%
0.91

6
David Ketchum, Bradenton FL; Cynthia Murphy, University Park FL 53.98%

Fri Morn Novice
14 Pairs

MPs Rank Names Score
1.47
1
Cora McCoy, ; Carolyn Ludwig, Sarasota FL 67.78%
1.10
2
Yvette Meltzer, Venice FL; Jean Joanne Perrino, Sarasota FL 54.44%
0.83
3
Athleen Spross, Baltimore MD; Doreen Thomson, Clearwter FL 53.33%
0.62
4
James Simpson - Kathleen Huntly, Sarasota FL 52.22%
0.41
5/6
Donald Kline - Nancy Kline, Erie PA 51.67%
0.41
5/6
Ruth Sole - David Skole, 51.67%

Fri Aft Side Game Series
63 Pairs

MPs A B C Names Score
6.37
1
1

Carole Sutphen, Fremont MI; Gerald Nehra, Muskegon MI 69.89%
4.78
2
2

Paul Peters, Sarasota FL; Pamela Gibson, Fayetteville NY 65.33%
3.58
3


Raul Benedicto - Ines Benedicto, Boca Raton FL 63.38%
2.69
4


Sidney Golub, West Palm Beach FL; Mary Lou Webster, Jonesboro GA 61.22%
3.16
5
3

Jane Rivell, New Smyrna FL; Don Heisler, West Seneca NY 60.79%
2.37
6
4

Sol Kaplan, Sarasota FL; Murray Rosenthal, Monroe Township NJ 60.10%
4.40
5
1
Bernard Shriber, Sharon MA; Cheryl Pehoushek, Lewisburg PA 57.63%
3.30
6
2
Dee Altieri, Madison CT; Rita Levine, Hamden CT 56.45%
2.48

3
Pat Nelson, Venice FL; Elaine Rhoda, Blue Bell PA 56.41%
1.86

4
Herbert Kester - Rose Kester, West Palm Beach FL 55.61%
1.39

5
Karen Abbott-Quigley - Charles Morris, Naples FL 55.52%
1.10

6
Richard Kaufman, Longboat Key FL; Doris Weil, Moreland Hills OH 55.45%

Fr Sen Pairs
143 Pairs

MPs A B C Names Score
20.99
1


Carol Joy Spiegel, Palm Beach FL; Joan Vigdor, Boynton Beach FL 65.34%
16.06
2
1

Joan Panico, Branford CT; Frances Esposito, Fernandina FL 64.26%
12.05
3
2

Ed Bernstein, Boca Raton FL; William Smith, Deerfield IL 63.02%
8.86
4


David Siebert, Little Rock AR; Wayne Hascall, Grandville MI 62.50%
6.64
5


Arthur Hoffman, Boynton Beach FL; Martin Robins, Coral Springs FL 61.29%
4.98
6


Beverly Slaski - Ailene De Land, Bradenton FL 60.86%
3.74
7


Donna Addington, Seminole FL; Eileen Theimer, Olney MD 60.60%
9.03
8
3

Marion Watson - Patricia Mitchell, Mississauga ON 59.29%
2.75
9


Bill Passell, Coral Springs FL; R Fieler, Boca Raton FL 58.89%
6.78
4

Linda Mason - Keith Falkner, Sarasota FL 58.25%
8.51
5
1
Irving Murphy, North Port FL; Margie Wollam, Cohasset MA 56.92%
3.81
6

Sarah Price - Jack Fisher, Vero Beach FL 56.89%
6.38
7
2
Norma Lande, Marblehead MA; Karen Land, Keokuk IA 56.57%
2.24
8

James Brown, Longboat Key FL; Brian Howard, Bradenton FL 56.25%
4.79

3
Arlene Wagner, Leesburg FL; Daisy Schrank, Tavares FL 55.08%
3.59

4
Harriet Olesen, Gulfport FL; Alan Koenig, St Pete FL 54.55%
2.69

5
Theresa Hopkins - Marilyn Barker, Punta Gorda FL 53.19%
2.02

6
Carol Davne - Albert Davne, Boca Raton FL 52.58%

Fri Aft 50/100/200 Pairs
59 Pairs

MPs A B C Names Score
5.32
1
1

Doug Mahin, Tarpon Springs FL; Linda Smith, West Palm Bch FL 62.69%
3.99
2
2

Lee Bloch, Pittsford NY; John Green, Rochester NY 59.77%
2.99
3


Ernest Ellison, Fort Lee NJ; Janice Roth, Livingston NJ 59.26%
2.52
4
3
1
Mark Greenberg, Newton MA; Paul Reamer, Baltimore MA 58.67%
1.68
5
4

Ruth Juskowitz, Sarasota FL; Eric Brauner, Ellenton FL 58.33%
1.26
6


Roy Good, University Park FL; Jacqueline Pape, Sarasota FL 57.94%
1.89
5
2
Phyllis Meredith - Mary Ellen Langacher, Sarasota FL 57.83%
1.07
6

Marjorie Callahan - John Callahan, Aurora NY 56.82%
1.42

3
Maida Farrar - Cheryl Livesay, Miami FL 54.64%
1.06

4
William Soterion - Joanne Soterion, Manchester NH 54.55%
0.80

5
Mary McReynolds - Betty Larson, Sarasota FL 53.67%
0.60

6
Adrian Williams - Friederike Williams, Naples FL 53.60%

Fri-Sat Bracketed KO's 1
16 Teams

MPs Rank Names
40.63
1
Claire Tornay - George Tornay Jr, Palm Beach Gdns FL; Armand Barfus, Port St Lucie FL; Saul Bronstein, Satellite Beach FL
30.47
2
Donald Stack, Overland Park KS; Donna Stack Magee - Lee Magee, Prairie Village KS; John McDaniel, Lees Summit MO; Jack Spear, Shawnee Mission KS; Jim Russell, Bradenton FL
20.32
3/4
Henry Meyer, Indn Riv Shrs FL; Jay Cohodes, Sunrise FL; Larry Griffey - Candace Fowler Griffey, Daytona Beach FL
20.32
3/4
Elaine Said - Chuck Said, Nashville TN; Sara Parks M D, Owensboro KY; Sandra Gagnon - Michael Kassay, Sarasota FL

Fri-Sat Bracketed KO's 2
11 Teams

MPs Rank Names
27.13
1
Edward Spear - Rosalind Spear, Bangor ME; Larry Lande, Marblehead MA; Michael Betts, Dartmouth NS
20.35
2
Jill Wooldridge, Buffalo NY; Gerald Ungar, Pt Charlotte FL; Carol Clifford - James Clifford Jr, Miami FL
13.57
3/4
Agnes McNulty, Clearwater FL; Donna Rodwell, Clearwater Bch FL; Charles Nemes, Hinsdale IL; Charles Sheaff, Oak Park IL; Nancy Jones, Anchorage AK
13.57
3/4
Pat Samuels, Osprey FL; Madi Drimmer - Paul Eberman, Sarasota FL; Tom Reid, Gilbert AZ

Fri-Sat Bracketed KO's 3
16 Teams

MPs Rank Names
24.13
1
Anne Bell, Vero Beach FL; Timothy Aspenwall, Mt Pleasant OH; Julie Zhu, Weston MA; Patti Burriss, St Petersburg FL
18.10
2
Jack Longman - Kathy Longman - Whit Campbell - Donis Campbell, Clearwater FL
12.07
3/4
Susan Heyer, Tampa FL; Allyn Lucas, Cypress Gardens FL; Murray Miller, Haines FL; Jerry Cooley, Haines City FL
12.07
3/4
Chris Niemann, Osprey FL; Anne Timm, Longboat Key FL; Carolyn Korein - Lois Sieron - Jan Harrison, Belleville IL
5.43
5/8
Lynda Shourds, Miami Springs FL; Margaret Seroppian, Coral Gables FL; Ann Sheehan, Miami FL; Beverly Worsdale, South Miami FL
5.43
5/8
Rusty Vilk, Chestertown MD; Elaine Jacobson, Annapolis MD; Bess Eastin, Gambrills MD; Iris Alberts, Pasadena MD

Fri-Sat Bracketed KO's 4
16 Teams

MPs Rank Names
17.03
1
Linda Williams, Troy MI; Margaret Sellgren, Bloomfield MI; Georgene Cronin - Linda Mittelstaedt, Rochester Hills MI
12.77
2
Miles Thomson - Bill Siegel, Cape Coral FL; Steen Metz, Sanibel FL; Bee Hallett, Fort Myers FL
8.52
3/4
James Bridges, Penfield NY; Nannette Bordenstein, Pittsford NY; Karen Enis, Dallas PA; Sandra Lewis, Sarasota FL
8.52
3/4
Harold Wood - Sandra Wood, Bedford NS; Marjorie Boldus, Tarpon Spgs FL; Diane Howard, Dakota Dunes SD
3.83
5/8
Joan Scarda, St Petersburg FL; William Murphy Jr - Edward O'Brien Jr - Janet O'Brien, Clearwater FL
3.83
5/8
David Cohan, Richboro PA; Felix Shiffman, Ormond Beach FL; Keith White, Marietta GA; Joan Carlton, Atlanta GA

Fri-Sat Bracketed KO's 5
16 Teams

MPs Rank Names
14.02
1
Jay Moorehead, St Augustine FL; Jesse Laird, Pompano Beach FL; Barbara Rhoden - James Rhoden, Welaka FL
10.52
2
Allan Morgan, Manchester MA; Susan Saponaro, Winchester MA; Richard Heneghan, N Ft Myers FL; Elinore Hildebrandt, Belmont MA
7.01
3/4
Ina Rae Fox - Neil Fox - Richard Projain - Sue Projain, Boca Raton FL
7.01
3/4
Ernie Fusco - Sherry Fusco, Nokomis FL; Shirley Land - David Land, The Villages FL
3.15
5/8
Burt O'Dell - Sandra O'Dell, Weeki Wachee FL; Barbara Kirkland, Orlando FL; Sylvia Zembower, Cape Canaveral FL
3.15
5/8
Jackie Stark, Treasure Island FL; William Saitta, St Petersburg FL; Lyn Shapiro - Patricia Estes, Maitland FL

Fri-Sat Bracketed KO's 6
16 Teams

MPs Rank Names
11.66
1
Deborah Edwards - Peter Purcell - Paul Schwenke - Ruth Schwenke, Chapel Hill NC
8.75
2
Philip Meredith - Beverly Meredith - Carl Gutschick - Anita Gutschick, Arnold MD
5.83
3/4
Miv Hickey - Robert McNeilly - Eve Orr - Nancy Davidson, Nashville TN
5.83
3/4
Barbara McPeak - Kenneth McPeak, Lebanon TN; Bernadette Snyder, Ventnor City NJ; John Villari, Ocean City NJ

Fri Stratified Open Pairs
55 Pairs

MPs A B C Names Score
27.09
1


Ralph Katz, Hinsdale IL; Bruce Keidan, Pittsburgh PA 63.83%
20.32
2


J Robinson, Tampa FL; Nancy Heusted, St Petersburg FL 62.03%
15.24
3


Harriette Buckman, Lincolnwood IL; Vincent Golden, University Park FL 60.85%
11.43
4


Irene Middleton, Sarasota FL; Suzan Lordi, University Park FL 59.95%
8.57
5


John Paul McNamee, Cape Coral FL; Rava Giguere, Bryans Road MD 58.16%
6.43
6


Susi Ross, Winter Spgs FL; John Long, Casselberry FL 57.86%
7.38
7
1

Serban Nicolau, Sunnyside NY; Richard Cobin, Melville NY 56.26%
4.52
8


Ilse Rothman - Edward Rothman, North Dartmouth MA 55.30%
5.54
9
2
1
William Granger, Bradenton FL; Craig Abbott, Sarasota FL 54.06%
4.15
3
2
John Adams - Harold Bloom, Naples FL 53.69%
3.11
4
3
Elizabeth Rzekec - Zenon Wachowicz, Buffalo Grove IL 52.32%
3.01
5
4
Betty Puklin - Gloria Hoffenberg, Delray Beach FL 52.29%
1.75
6

Ellen Fine - Bernice Hacke, Richmond VA 51.61%
2.80

5
Kathy Guinyou - Robert Marcus, Toronto ON 51.26%

Fri Eve Side Game
40 Pairs

MPs A B C Names Score
4.55
1


Hans Stocker, Sarasota FL; Wayne Hascall, Grandville MI 70.83%
3.94
2/3
1

Joel Bieber - Judith Chaice, Armonk NY 58.56%
2.99
2/3


Eileen Easterling - James Easterling, Casselberry FL 58.56%
1.92
4


R Smith, Don Mills ON; Larry Cara, Thornhill ON 58.33%
1.87
5/6


Harold Emme - Carol Emme, Plainfield IL 58.10%
1.31
5/6


R David Walker, Radnor PA; Jack Mendelsohn, Erdenheim PA 58.10%
2.59
2/3

Dolores Schwartz, Pittsford NY; Betty Bronstein, Buffalo NY 56.02%
2.88
2/3
1
Norine Fenig, St Catharines ON; Alexander Kobryn, Lakeland FL 56.02%
2.16
4
2
Felice Salsburg, Wilkes Barre PA; Dolores Taren, Kingston PA 55.79%
1.10
5/6

Robert Parlin, Naples FL; Eugene Joly, Palm Coast FL 55.09%
1.68
5/6

William Martzloff - Gene Martzloff, Rochester NY 55.09%
1.62

3
Ella Effros, Cliffside Park NJ; Lou Jacob, Tenafly NJ 52.55%
1.22

4
Sylvia Shaw, Meadow Lands PA; Roene Severyn, Canonsburg PA 50.23%
0.91

5
Norman Rocco - Anne Borges, Sun City Center FL 49.54%

Fri Eve 199er Pairs
26 Pairs

MPs A B C Names Score
3.06
1
1

Marlene Green - John Green, Rochester NY 72.27%
2.30
2
2

Robertine Boivin - Robert Boivin, Treasure Island FL 62.95%
1.72
3


Carol Herr, Greenfield WI; C Jean Bluemner, Franklin WI 61.36%
1.47
4
3
1
Dennis Domin, Melbourne FL; Linda Rubin, Charleston SC 58.41%
0.97
5


Phillis Freedin - Al Freedin, Saint-Laurent QC 57.73%
0.95
6/7
4

Lane Byl, Niagara-Lk ON; Anne Dawson, Delhi LA 54.09%
0.77
6/7


Nancy Wills, Sarasota FL; Annelies Kelly, Ottawa ON 54.09%
1.10
5
2
Maida Farrar - Cheryl Livesay, Miami FL 52.50%
0.83

3
Jim Hamilton, Naples Florida; Carola Sprague, Clearfield KY 51.14%

Fri Eve Swiss Teams
42 Teams

MPs A B C Names Score
7.89
1


Ulker Mutlu - Bernard Bernstein, Clearwater FL; John Potter, Panama City FL; Richard Potter, Black Mountain NC 98.00
5.92
2


Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Bruce Reeve, Raleigh NC; Jim Linhart, Delray Beach FL; Ellasue Chaitt, Palm Bch Gdns FL 96.00
4.44
3


Jim Relihan, Tampa FL; Sandra Fox, Sackville NB; John Beasy, Halifax NS; Barbara Steffek, St Petersburg FL 93.00
5.46
4
1

Marvin Weber - Phyllis Weber, Cheltenham PA; Larry Rosen, Albany NY; Florence Neuman, New York NY 88.00
2.50
5


Gary Cohler, Miami FL; Dean Cohler, Sarasota FL; Robert Blum, Marco Island FL; Rick Kaye, Bingham Farms MI 87.00
1.87
6


Alice Wegman - Richard Wegman, Bethesda MD; Ronnie Malasky - Arnold Malasky, Longboat Key FL 86.00
4.10
2

Charles Coffin, Danville NH; Louise Appleton, Sarasota FL; Claire McClennan, Holliston MA; Inger Lise Kilcoyne, Worcester MA 81.00
3.07
3

Steven Hunichen, Ellenton FL; Mary Kassay - Donald Mowry - Jill Mowry, Sarasota FL 74.00
2.30
4

Patricia Foster, New Port Richey FL; Fran Flannery, Bronxville NY; John Bush, Hernando Beach FL; David Miller, Spring Hill FL 69.00
1.73
5

J B Williams Jr - Susan Wynboom, Fort Myers FL; Faye Velguth - Carolyn Kuske, Appleton WI 68.00
3.79
6
1
Henry Good - Alice Good, Fort Myers FL; Freddie Manekin, Pikesville MD; Judith Constam, Baltimore MD 62.00
2.84

2
Richard Ward - A Christine Hamor, Bradenton FL; Judy Mustico - Josephine Russin, Elmira NY 57.00
2.13

3
Eveline Berkey - Rhoda Schepart, Sarasota FL; Julius Reiner - Sophie Schorr-Reiner, Bradenton FL 53.00
1.60

4
Joyce Hewitt - Robert Hewitt - Robert Bye - Jerry Seitz, Naples FL 51.00
1.05

5/6
Billie Barnby, Winter Park FL; Jean Wheeler, Longwood FL; Elaine Mortensen - Maxie Cinnamon, Orlando FL 48.00
1.05

5/6
Joseph Muth - Irene Muth, Naples FL; Palina Hurst - Peggy Pace, Lexington KY 48.00

Fri-Sat Compact KO Brkt 1
11 Teams

MPs Rank Names
9.97
1
Carolyn Lewis, Louisville KY; Georgene Cronin - Linda Mittelstaedt, Rochester Hills MI; Linda Williams, Troy MI
7.48
2
David Tannenbaum - Elizabeth Tannenbaum, Sarasota FL; Elin Schultz, Brookline MA; Roslyn Kosowsky, Delray Beach FL
5.48
3
Carol Berkman - Jackie Tucker, Pittsburgh PA; Ina Becker, Short Hills NJ; Claire Smith, Chevy Chase MD

Fri-Sat Compact KO Brkt 2
10 Teams

MPs Rank Names
4.69
1
Ina Rae Fox - Neil Fox - Sue Projain - Richard Projain, Boca Raton FL
3.52
2
Philip Meredith - Beverly Meredith - Carl Gutschick - Anita Gutschick, Arnold MD

Fri-Sat Compact Conso 1
5 Teams

MPs Rank Names
4.49
1
Anne Rahtjen, Mount Pleasant SC; James Hawkes - Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC
3.37
2
Charles Morris - Karen Abbott-Quigley - Thomas Schneider, Naples FL; Linda Bouyea, Burlington VT

Fri-Sat Compact Conso 2
5 Teams

MPs Rank Names
3.51
1
Jim Cahalan, Isle of Palms SC; Jack Webb, Charleston SC; Sandy Anderson - Roger Anderson, Dacula GA
2.63
2
Genevieve Hardy - Maxine McEwen, Mount Dora FL; Eleanor Rossignol, Mt Dora FL; Dorothy Sexton, Altamonte Spg FL