Sarasota Regional

Sarasota
2/16-22/2004


Thurs AM 0-20 Pairs
36 Pairs

MPs Rank Names Score
2.42
1
David Wagner - Marsha Wagner, Cincinnati OH 68.75%
1.82
2
Marie Ruge - Joan Riles, Sarasota FL 65.95%
1.36
3
Bill Geiger - Louis Fiore, Sarasota FL 63.84%
1.02
4
H Eleni Woodis, N Andover MA; Loretta Wilson, 63.27%
0.77
5
Eileen Finehirsh, Ossining NY; Lillian Glanz, Sarasota FL 62.75%
0.61
6
Kathleen Huntly - James Simpson, Sarasota FL 56.89%

Thurs Morning Side Series
44 Pairs

MPs A B C Names Score
4.85
1


Chuck Said, Nashville TN; Sara Parks M D, Owensboro KY 70.54%
4.55
2
1
1
Susanne Redmond - Anthony Redmond, Greenwich CT 65.77%
3.41
3
2
2
Rudy Saperstein - Elinor Saperstein, Nashville TN 61.61%
2.56
4
3
3
Joyce Jodat - Madelyn Wright, Bradenton FL 59.82%
1.92
5
4
4
Leonard Fristrom - Betty Fristrom, Sarasota FL 59.52%
1.26
6/7
5/6
5/6
Jean Hackett, Toronto ON; Gloria Klaustermeier, Naples FL 57.44%
1.26
6/7
5/6
5/6
David Ketchum, Bradenton FL; Cynthia Murphy, University Park FL 57.44%

Thurs Aft 199er Pairs
92 Pairs

MPs A B C Names Score
7.45
1


Marianna Slanker, ; Thomas Myers, Kingston PA 66.77%
5.71
2
1
1
Carola Sprague, Clearfield KY; Jim\ Hamilton, Naples FL 65.65%
4.28
3
2
2
Ann Gautraud - John Gautraud, Bonita Springs FL 64.25%
3.21
4
3
3
Linda Tomaselli - Ruth Bell, Sarasota FL 62.88%
2.41
5
4
4
Cindy Kaighin - Dave Kaighin, Nokomis FL 60.61%
1.86
6
5
5
Judy Hill - Richard Hill, Sarasota FL 60.23%
1.36
6

Lois Tankerley - Robert Mehn, Bradenton FL 59.50%
0.90

6
Mary Simonson - Ann Vasington, 58.98%

Thurs Aft Side Series
61 Pairs

MPs A B C Names Score
6.22
1


Barbara Thoman, Longboat Key FL; Susan Goodman, Cincinnati OH 64.58%
5.61
2
1

Rosalie Rappin, Boynton Beach FL; Judith Chaice, Armonk NY 64.46%
4.40
3
2
1
Mike Ray - Karen Ray, Bluffton SC 60.79%
2.62
4


A Lindenberg Jr, Longboat Key FL; Libby Glenn, Sarasota FL 60.74%
2.24
5


Joan Ellen Bernard, Sarasota FL; Marle Abramson, Longboat Key FL 60.10%
1.76
6


Shirley Stanton - Terry Currie, Houston TX 59.28%
3.16
3

Elizabeth Ivey, Clarksville TN; Marcia Lanphear, Chattanooga TN 59.02%
3.30
4
2
Kathleen Aten - Beach Aten, Plano TX 58.65%
2.48
5
3
Jim Maloney, Seminole FL; Peter Maloney, Breezy Point NY 58.40%
1.86
6
4
Carole Fox, Sarasota FL; Joyce Gidwitz, Longboat Key FL 57.85%
1.51

5
Sherry Fusco, Nokomis FL; Penny Thomas, Osprey FL 55.18%
1.08

6
Eleanor Remas - Maury Fuller, Juno Beach FL 53.70%

Thurs Stratified Senior
152 Pairs

MPs A B C Names Score
21.29
1


Bill Passell, Coral Springs FL; R Fieler, Boca Raton FL 65.22%
15.97
2


Leonard Booth - Rose Booth, Dunedin FL 63.70%
11.98
3


Edward Quinlan, North Port FL; Ira Zucker, Venice FL 63.54%
7.86
4/5


John Measures, Nepean ON; Carol Cutforth, Sarasota FL 62.82%
7.86
4/5


Raymond Knes, Seminole FL; Helen Joe Owens, Tarpon Spgs FL 62.82%
5.05
6


Ronnie Pumpian, Aventura FL; Louis Stuckey, Timonium MD 58.81%
15.82
7
1

Richard Rolfes, St Petersburg FL; Richard Stamper, Dayton OH 58.79%
2.84
8


Larry Cara, Thornhill ON; R Smith, Don Mills ON 58.17%
11.87
9
2

Sally Kirchart, Bradenton FL; Jean Langdon, Sarasota FL 57.94%
8.90
3

Richard Seibert - Cheryl Seibert, Beaverton MI 57.77%
6.67
4

Jo Ann Kertesz, Sarasota FL; Richard Schroeder, Davenport IA 57.21%
7.72
5
1
John Ide, Cape Canaveral FL; Howard Richter, Stoneham MA 57.13%
3.75
6

Jacqueline Zwillinger, Longboat Key FL; Phyllis Citow, Northbrook IL 56.89%
2.94
7

Marion Watson, Mississauga ON; Wyn Nicholls, Oakville ON 56.09%
5.79
8
2
Ann Southmayd - Alan Southmayd, Newark DE 55.61%
4.34

3
June Stoiber, Put-In-Bay OH; Lynne Schomaeker, Fort Thomas KY 54.87%
3.26

4
Alma-Rita Thurkow, Nokomis FL; Lillian Seed, Thunder Bay ON 53.93%
2.44

5
Louis Marks - Skip Kellogg Jr, Ocala FL 53.65%
2.43

6
Brian Howard - William Kroeck, Bradenton FL 53.29%

Thursday Friday KO I
13 Teams

MPs Rank Names
38.33
1
Sheila Ekeblad, Boca Raton FL; Michael Seamon, Miami Beach FL; Markland Molson, Hollywood FL; Allan Cokin, Coral Springs FL; Robert Lipsitz, Palm Harbor FL
28.75
2
Jeff Meckstroth, Tampa FL; Samuel Lowell, Talent OR; Mike Passell, Plano TX; Eric Rodwell, Clearwater Bch FL; Jeff Overby, Key West FL
19.17
3/4
Gary Cohler, Miami FL; Dean Cohler, Sarasota FL; Robert Brent, Venice FL; Robert Blum, Marco Island FL; Rick Kaye, Bingham Farms MI
19.17
3/4
Joyce Sillins - Jonathan Greenspan, New York NY; John Herrmann, Chattanooga TN; Elbert Moore, Crofton KY; Dan Gerstman, Buffalo NY

Thursday Friday KO II
13 Teams

MPs Rank Names
26.74
1
Linda Miller, Ormond Beach FL; Ruth Howard, Tampa FL; Betty Sandifer, Daytona Beach FL; John McNamara, Palm Harbor FL
20.06
2
Laura Lipman, Augusta ME; Gudrun Wallace, Fort Myers FL; Mary-Ellen Barlow - John Arblaster, Niagara-Lk ON
13.37
3/4
Steven Hunichen, Ellenton FL; Mary Kassay - Donald Mowry - Jill Mowry, Sarasota FL
13.37
3/4
Sandra Peterson, Clearwater FL; LaVerne Dugan, Palm Harbor FL; Gretchen Funk - Marianne Timmons, Safety Harbor FL

Thursday Friday KO III
16 Teams

MPs Rank Names
22.00
1
Dwayne Ballew, Hot Sprgs Vllge AR; Carol Prochaska, Cedar Falls IA; Donald Coonfer - Liz Coonfer, Hot Springs Vlg AR
16.50
2
Charles Gill - Carol Garnett, St Petersburg FL; Martha Tyler - Roslyn Thayer, Naples FL
11.00
3/4
Sandra Wirtz, Clyde MI; Carolyn Mc Murtrie - Paul Sibert, Ocala FL; John Carozza, The Villages FL
11.00
3/4
Robert Amaden - Carla Cozart - Beata Czachor, Tampa FL; Rahn Smith, Brandon FL
4.95
5/8
Dorothy Rowe - Henry Corwin, Sarasota FL; Victor Photos, Clearwater FL; Sandra Schneider, Boca Raton FL

Thursday Friday KO IV
16 Teams

MPs Rank Names
17.20
1
Barry Boyd - Conner Boyd, Wheeling WV; Julie Walker, West Palm Bch FL; Bradley Craig, Ligonier PA
12.90
2
Madelyn Wright - Joyce Jodat - Mildred Gill, Bradenton FL; Lois Ganser, Palmetto FL
8.60
3/4
John Bush, Hernando Beach FL; David Miller, Spring Hill FL; Fran Flannery, Bronxville NY; Patricia Foster, New Port Richey FL
8.60
3/4
Ronald White, Flat Rock NC; Murry Helfman, Boynton Beach FL; Mirta Wiederkehr, Ft Lauderdale FL; Dorothy Moore, Crofton KY

Thursday Friday KO V
16 Teams

MPs Rank Names
12.98
1
William Ezell - E Mitchell, Fort Myers FL; George Lowery Jr, Ft Myers Bch FL; Susan Mulholland, Greenport NY
9.74
2
Heather Pongray - Norma Verhulst - Janice Stiegmann, Venice FL; Sylvia Ewing, Catlettsburg KY
6.49
3/4
Charlotte Connelly - Rita Johnson - Jo Ann Hazel, Tampa FL; Ann Hamilton, Naples FL
6.49
3/4
William Smith - Sabra Smith, Fayetteville PA; Charlotte Gesner, N Ft Myers FL; Eddie Conner, Chambersburg PA

Thursday Friday KO VI
16 Teams

MPs Rank Names
11.38
1
Barry Capal - Hazel Capal - Mel Weisel - Fran Mann, Longboat Key FL
8.54
2
Jack Hawes - Jim Niemiec - June Wood - Jeannine Gaunce, Sarasota FL; Wynona Bonomi, Bradenton FL; Linda Ryan Jones, Osprey FL
5.69
3/4
Joyce Hewitt - Robert Hewitt - Jerry Seitz - Robert Bye, Naples FL
5.69
3/4
Gerald (Zac) Zachow - Phyllis Zachow - Georgia Spillman - Frank Mize, Sun City Center FL

Midnite Knockouts
8 Teams

MPs Rank Names
2.73
1
Barry Boyd - Conner Boyd, Wheeling WV; Julie Walker, West Palm Bch FL; Bradley Craig, Ligonier PA
2.05
2
Claire McClennan, Holliston MA; Inger Lise Kilcoyne, Worcester MA; David Bonner, Flat Rock NC; Alexander Kobryn, Lakeland FL

Thursday Evening 199ers
33 Pairs

MPs A B C Names Score
3.59
1
1

Wesley Gray - Elizabeth Gray, Sarasota FL 65.27%
2.69
2


A Edward Skoog - Edna Skoog, Nokomis FL 63.93%
2.02
3
2

Lane Byl, Niagara-Lk ON; Anne Dawson, Delhi LA 59.03%
1.51
4


David Land - Shirley Land, The Villages FL 58.56%
1.14
5


Sylvia Gough - Bruce Ramsay, Naples FL 58.35%
1.68
6
3
1
Maxine McEwen, Mount Dora FL; Eleanor Rossignol, Mt Dora FL 57.15%
1.26
4
2
John Gautraud - Ann Gautraud, Bonita Springs FL 57.08%
0.95
5
3
Wanda Stahler - Robert Stahler, Bellefontaine OH 55.00%
0.62
6

Eric Brauner, Ellenton FL; Vincent Mirante, Sarasota FL 54.10%
0.79

4
Gaynell Reyno - P Edward Reyno, Sarasota FL 53.01%

Thursday Evening BAM
26 Teams

MPs A B C Names Score
6.01
1


Ulker Mutlu - Bernard Bernstein, Clearwater FL; Richard Potter, Black Mountain NC; John Potter, Panama City FL 75.00%
3.48
2/4


Michael Kassay, Sarasota FL; Balint Papp, Port Orange FL; Bruce Keidan, Pittsburgh PA; Elaine Said, Nashville TN 62.50%
3.94
2/4
1/2

Ellen Fine - Bernice Hacke, Richmond VA; Felice Salsburg, Wilkes Barre PA; Riva Lubin, Boynton Beach FL 62.50%
3.94
2/4
1/2

Ed Bernstein, Boca Raton FL; William Smith, Deerfield IL; Alvin Lendh, Bonita Spgs FL; Alice Van Hoesen, Marco Island FL 62.50%
1.67
5/6


Jay Cohodes, Sunrise FL; Jacqueline Sincoff, Saint Louis MO; John Veltri, Bradenton FL; Carol Clifford, Miami FL 60.42%
2.53
5/6
3

Gerald Nehra, Muskegon MI; Carole Sutphen, Fremont MI; Susanne Kleeman - Ann Lockhart, New Bern NC 60.42%
1.90
4

Arthur Haut - Elaine Haut, Guilford CT; Helen Kobernusz - Marjorie Ehrenfreund, Madison CT 58.33%
3.34
5
1
Karen Ray - Mike Ray, Bluffton SC; Marvin Weber - Phyllis Weber, Cheltenham PA 56.25%
2.51

2
Barbara Jackson - Robert Hennings, North Port FL; Dixie Hord - Judith Postell, Marion OH 50.00%
1.45

3/5
David Hopley - Eleanor Hopley - Michael Pratt - Fabienne Willocx, Naples FL 41.67%
1.45

3/5
Helen Aikin - Jan Bristol, Sarasota FL; Richard Plummer - E Jane Plummer, Valley Forge PA 41.67%
1.45

3/5
Paul Schwenke - Ruth Schwenke - Deborah Edwards - Peter Purcell, Chapel Hill NC 41.67%

Thurs Open Stratified Prs
68 Pairs

MPs A B C Names Score
29.45
1


Vincent Golden - Suzan Lordi, University Park FL 63.66%
22.09
2


Beverly Perry, New York NY; Kent Mignocchi, Bronx NY 63.62%
16.57
3


Douglas Drew, Sarasota FL; Edward Spear, Bangor ME 62.54%
12.42
4


Roger Pies, Washington DC; Sheila Pies, Osprey FL 61.70%
9.32
5


David Adams, Kennesaw GA; Anne Simon, Syracuse NY 59.46%
6.99
6


Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Jim Linhart, Delray Beach FL 59.29%
5.24
7


Roni Gitchel, Pittsburgh PA; Sandra Fleischman, Beachwood OH 57.69%
3.93
8


Hans Stocker, Sarasota FL; Betty Potter, Black Mountain NC 57.41%
3.27
9


Ilse Rothman - Edward Rothman, North Dartmouth MA 56.49%
2.95
10


Shirley Seals, Ponte Vedra FL; Bruce Reeve, Raleigh NC 56.18%
2.68
11


Jack Brawner Jr, St Petersburg FL; Bud Dean, Belleair FL 55.82%
8.56
1

Jean Seward, Venice FL; James Gordon, Nokomis FL 54.01%
6.42
2
1
Julius Reiner - Sophie Schorr-Reiner, Bradenton FL 53.93%
4.82
3

Jane Stern, Ann Arbor MI; Robert Thurrell, Venice FL 53.69%
3.61
4

Carroll Drablos - Arlene Drablos, Champaign IL 52.96%
2.71
5

Marilyn Brescia, Great Neck NY; Herbert Sanders, Staten Island NY 52.81%
3.34
6
2
Charles Bragin - Marcia Bragin, Boynton Beach FL 52.38%
2.50

3
Stewart McMillan, Orlando FL; Louise Cahill, Sarasota FL 52.10%
2.68

4
Robert Manz, Odessa FL; Wayne Shuman, Tampa FL 50.40%
2.78

5
Lois Kenyon, Punta Gorda FL; Gina Willis, Orange CT 49.20%

Thurs Eve Side Series Prs
61 Pairs

MPs A B C Names Score
6.22
1
1
1
Jeffrey Liu, Plantation FL; Edward Schoenfeldt, Cooper City FL 63.62%
4.67
2
2

Iris Alberts, Pasadena MD; Bess Eastin, Gambrills MD 61.30%
3.50
3
3

Miriam Kunofsky - Howard Kunofsky, Boca Raton FL 61.22%
2.84
4
4
2
Norman Rocco, Fort Meyers FL; Anne Borges, Sun City Center FL 60.42%
1.97
5
5

Ruth McGarity, Naples FL; Roberta Buntic, Fresh Meadows NY 59.15%
2.13
6
6
3
Barbara Rhoden - James Rhoden, Welaka FL 58.17%
1.70

4
Karen Abbott-Quigley - Charles Morris, Naples FL 58.01%
1.63

5
James Rash, Bellefontaine OH; Patricia Whalen, Melbourne FL 56.57%
1.17

6
Herbert Kester - Rose Kester, West Palm Beach FL 56.32%