Sarasota Regional

Sarasota
2/16-22/2004


Morning Side Game Series
34 Pairs

MPs A B C Names Score
4.10
1


Chuck Said, Nashville TN; Sara Parks M D, Owensboro KY 66.10%
3.94
2
1

Marilyn Falk - Doris Vineberg, Boynton Beach FL 63.57%
3.64
3
2
1
Annabelle Hills, Brooksville FL; Mary Ann Dufresne, Weeki Wachee FL 61.48%
2.73
4
3
2
Allan Morgan, Manchester MA; Carolyn Lewis, Louisville KY 59.81%
1.66
5
4

Elizabeth Wood - Elizabeth Freeman, Saint Louis MO 56.94%
2.06
6
5
3
Jan-Erik Andersson, Fort Myers FL; Lennart Lindqvist, Cape Coral FL 56.67%
1.54
6
4
Carol Cessna - Manon Ross, Fort Myers FL 55.92%
1.15

5
Lee Vickman, Highland Park IL; Richard Kaufman, Longboat Key FL 55.30%
0.86

6
Helen Satter, Elberon NJ; Merwin Pickover, Ocean NJ 54.11%

Tuesday Morning 0-20 Prs
20 Pairs

MPs A B C Names Score
1.73
1
1

Margaret Bahnfleth - Kate Spruss, East Peoria IL 70.28%
1.30
2
2
1
Madeleine Stewart - Bob Mcrae, Longboat Key FL 61.48%
0.97
3


Lynn Zacharias - Martin Carsley, Sarasota FL 58.61%
0.73
4


Jeanne Janz - DiAnne Bidwell, Sarasota FL 57.14%
0.70
5
3
2
Susan Randall - Kim Merritt, Sarasota FL 56.88%
0.43
6


James Simpson - Kathleen Huntly, Sarasota FL 54.53%
0.52
4
3
David Wagner - Marsha Wagner, Cincinnati OH 54.02%
0.39
5
4
Cheryl Neal - Elizabeth Early, Sarasota FL 53.96%

Morning KO Bracket 1
6 Teams

MPs Rank Names
19.17
1
Samuel Lowell, Talent OR; Mike Passell, Plano TX; Jeff Meckstroth, Tampa FL; Eric Rodwell, Clearwater Bch FL; Jeff Overby, Key West FL
14.38
2
Elbert Moore, Crofton KY; Joyce Sillins - Jonathan Greenspan, New York NY; John Herrmann, Chattanooga TN; Dan Gerstman, Buffalo NY

Morning KO Bracket 2
9 Teams

MPs Rank Names
13.56
1
John McNamara, Palm Harbor FL; David Dean - Henry Corwin - Dorothy Rowe, Sarasota FL; Ruth Howard, Tampa FL
10.17
2
Chris Niemann, Osprey FL; Bernhardt Trout, Longboat Key FL; Linda Lee, Destin FL; Harry Leopold, Sarasota FL
6.78
3/4
David Cohan, Richboro PA; Felix Shiffman, Ormond Beach FL; Herbert Sanders, Staten Island NY; Larry Rosen, Albany NY
6.78
3/4
Garth Wiggins - Marilyn Wiggins - Mickey Ferguson - John Ferguson, Calgary AB

Morning KO Bracket 3
10 Teams

MPs Rank Names
9.50
1
Marilyn Kay, Middletown CT; Harriet Levin - Carolyn Welch, Naples FL; Bruce Emond, Jefferson MA
7.13
2
Barbara McPeak - Kenneth McPeak, Lebanon TN; Bernadette Snyder, Ventnor City NJ; John Villari, Ocean City NJ
4.75
3/4
William Ezell - E Mitchell, Fort Myers FL; George Lowery Jr, Ft Myers Bch FL; Susan Mulholland, Greenport NY
4.75
3/4
Toni Jones, Nokomis FL; Joan Bailey-Murray, Rockford IL; Mary Carnahan - Hilary Wood, Sarasota FL

Wed Aft Strat 199r Pairs
56 Pairs

MPs A B C Names Score
5.06
1
1
1
William Soterion - Joanne Soterion, Manchester NH 63.26%
3.80
2


Suzanne Davis, Buffalo NY; Kathleen Mateyak, Sarasota FL 58.71%
2.86
3
2

Sheila Tenenblatt - William Tenenblatt, Lake Worth FL 58.52%
2.13
4


David Land - Shirley Land, The Villages FL 58.33%
2.14
5
3
2
Carola Sprague, Clearfield KY; Mary Carew, Venice Florida 57.58%
1.66
6
4

Marlene Green - John Green, Rochester NY 57.39%
1.21
5

Linda Smith, West Palm Bch FL; Doug Mahin, Tarpon Springs FL 57.01%
0.90
6

D Hubbard, Sarasota FL; Charletta Hubbard, Gulf Breeze FL 55.30%
1.36

3
Janet Dugan, Sarasota FL; Jean Kydd, Chelmsford MA 55.11%
1.16

4
Adrian Williams - Friederike Williams, Naples FL 54.73%
0.83

5
Jan Pass - Kay Cohen, Saint Louis MO 53.60%
0.58

6
Jan Bruinooge - Bonnie Bruinooge, Maple Grove MN 53.22%

Wednesday Strat Seniors
122 Pairs

MPs A B C Names Score
19.60
1


Natalie Barnicle, Sarasota FL; Mic Weiss, Chesterfield MO 64.66%
14.70
2


John Barnicle, Sarasota FL; Suellen Poland, Pikesville MD 64.26%
11.03
3


Patricia Tullis, Fort Myers FL; Mary Church, Cocoa Beach FL 60.42%
8.27
4


Valerie Barber, Allentown PA; Marie Bond, Macungie PA 60.34%
13.46
5
1

Brenda Peash - Lillian McCollough, Sun City Center FL 60.02%
10.10
6
2

Phyllis Citow, Northbrook IL; Jacqueline Zwillinger, Longboat Key FL 59.86%
3.49
7


Betty Grandoff, Clearwater FL; Douglas Drew, Sarasota FL 58.65%
7.57
8
3

Harold Landsman, Northbrook IL; Sandra Jacobs, Boca Grande FL 58.50%
7.91
4
1
Lois Kern - Richard Johnson, Sarasota FL 58.01%
4.26
5

Joan Dennis - John Burlison, Hallandale FL 57.93%
3.19
6

Cornell Jaray - Alice Jaray, Sarasota FL 57.72%
5.19
7/8
2/3
Louis Buck, South Portland ME; Tony Zeiger, Marco Island FL 56.49%
5.19
7/8
2/3
Jackie Tucker - Carol Berkman, Pittsburgh PA 56.49%
2.92

4/5
Norman Osherman - Aileen Gardner, Bradenton FL 55.77%
2.92

4/5
Ray Jones - David Meixner, Sun City Center FL 55.77%
2.69

6
Jane Rusch, Pt Pleas Bch NJ; Esther Murphy, Jupiter FL 54.73%

Wed Aft Side Game
40 Pairs

MPs A B C Names Score
4.55
1
1

Richard Rolfes, St Petersburg FL; Richard Stamper, Dayton OH 66.90%
3.41
2


Raul Benedicto - Ines Benedicto, Boca Raton FL 66.44%
2.56
3


Antonia Okany, Etobicoke ON; Edith Sagi, Sun City Ctr FL 61.83%
3.08
4
2

Sandra Schmidt - Leah Feinman, Boynton Beach FL 60.82%
1.44
5


Jay Saks - Linda Saks, Cote Saint-Luc QC 60.58%
2.31
6
3

Ruth Ostrow - Don Mills, Sarasota FL 60.19%
3.34
4
1
Nancy Jackson - Jo Snyder, Bradenton FL 58.33%
1.30
5

Charles Deal - Nancy Deal, Lady Lake FL 57.41%
1.31
6

Jerry Lindenberg, Atlanta GA; Betty Lindenberg, Longboat Key FL 54.40%
2.51

2
Joan Shuster - Arlene Silverstein, Bradenton FL 53.47%
1.88

3
William Peruzzi - Margaret Peruzzi, Bradenton FL 52.08%
1.41

4
Jane Thornberry, Middletown NJ; Joyce Leach, Ft Myers FL 51.85%
1.06

5
Herbert Kester - Rose Kester, West Palm Beach FL 51.62%
1.11

6
Bernard Shriber, Sharon MA; Deanna Lewis, Rochester MI 50.93%

Wed-Thurs KO Bracket 1
16 Teams

MPs Rank Names
42.93
1
Claire Tornay - George Tornay Jr, Palm Beach Gdns FL; Ellasue Chaitt, Palm Bch Gdns FL; Armand Barfus, Port St Lucie FL
32.20
2
David Siebert, Little Rock AR; Larry Griffey, Daytona Beach FL; Jim Reiman, Mansfield OH; Frederick Allenspach, Potomac MD
21.47
3/4
Arnold Malasky, Longboat Key FL; Richard Wegman, Bethesda MD; Joseph Godefrin, Sarasota FL; Ed Schulte, Tampa FL; Robert Dennard, Lake Mary FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL
21.47
3/4
Michael Kassay, Sarasota FL; Balint Papp, Port Orange FL; Sara Parks M D, Owensboro KY; Elaine Said - Chuck Said, Nashville TN
9.66
5/8
Myles Maddox - Marilyn Maddox, Pleasant Ridge MI; Dick Benson - Chris Benson, Le Roy IL

Wed-Thurs KO Bracket 2
9 Teams

MPs Rank Names
27.21
1
Lavern Wiebe - Ellen Wiebe, Aurora IL; Pat Samuels, Osprey FL; Harriette Buckman, Lincolnwood IL
20.41
2
Jeffrey Hand, Casselberry FL; Joanne Yeager, Orlando FL; Deborah Drury, Vero Beach FL; Sharon Benz, Buffalo NY
13.61
3/4
Madi Drimmer - Paul Eberman, Sarasota FL; Dottie Zike-Stoppe, W Palm Beach FL; Richard Stoppe, Greenacres FL
13.61
3/4
George Colter - Helen Colter, Fredericton NB; Bernard Sillins - Glenn Eisenstein, New York NY

Wed-Thurs KO Bracket 3
16 Teams

MPs Rank Names
24.49
1
Gordon Walker - Caren Epstein - Jean Jensen - Charles Hill, Naples FL
18.37
2
Agnes McNulty, Clearwater FL; Donna Rodwell, Clearwater Bch FL; Nancy Jones, Anchorage AK; Charles Nemes, Hinsdale IL; Charles Sheaff, Oak Park IL
12.25
3/4
Alice Falvey, Sylvania OH; S Kolinski, Holland OH; Mary Ann Cooper, Maumee OH; Judy Cohen, Toledo OH
12.25
3/4
Bernard Zions - Lewis Myers, Naples FL; Alvin Lendh, Bonita Spgs FL; William Smith, Deerfield IL
5.51
5/8
Lee Hargrave - Carol Hargrave, New Prt Rchy FL; Marion Ellingsen, Spring Hill FL; Charlotte Kartsonis, New Port Richey FL

Wed-Thurs KO Bracket 4
16 Teams

MPs Rank Names
20.28
1
Barbara Goertz - Dwight Goertz, London ON; Fran Wakely, Belleair FL; Marilyn Lightner, Bonita Springs FL
15.21
2
Albert Kober, Gilford NH; Ronald Ratchford, North Port FL; Patricia Rhonehouse - Rita Baird, Fort Myers FL
10.14
3/4
Rusty Vilk, Chestertown MD; Iris Alberts, Pasadena MD; Bess Eastin, Gambrills MD; Elaine Jacobson, Annapolis MD
10.14
3/4
Arthur Haut - Elaine Haut, Guilford CT; Helen Kobernusz - Marjorie Ehrenfreund, Madison CT
4.56
5/8
Sue Bardach - Linda Abrahamson - Lois Cohen - Anne Finn, Cincinnati OH
4.56
5/8
Lynne Cook, Wyandotte MI; Georgene Cronin - Linda Mittelstaedt, Rochester Hills MI; Linda Williams, Troy MI

Wed-Thurs KO Bracket 5
16 Teams

MPs Rank Names
16.39
1
Virginia Hoffman, Saint James NY; Ulla Woolhiser, Pembroke Pines FL; Carol Seiderman, Pembrooke Pines FL; Mary Horan, Coram NY
12.29
2
Dolores Kelly, Industry PA; Erich R Schultz, Waterloo ON; Jim Rife, Guelph ON; Louise Kylander, Naples FL
8.20
3/4
Sandra Lewis - Elaine Badain - Charles Badain, Sarasota FL; Bill Gilmore, Ocean Grove NJ
8.20
3/4
Joseph Muth - Irene Muth, Naples FL; Juliette Kaplan - Joyce Eisen, Boca Raton FL
3.69
5/8
Harold Feuser, Naples FL; Arlyne Shockman, Philadelphia PA; Renate Shelley, Towson MD; Phyllis Brightman, Baltimore MD
3.69
5/8
Ruby Laudig - Larry Laudig, Parrish FL; Mary Kehoe - Pat Worl, Naples FL

Wed-Thurs KO Bracket 6
16 Teams

MPs Rank Names
13.78
1
Joseph Seubert, Mineral VA; Elizabeth Hayes, No Palm Beach FL; Mary Petit, Simsbury CT; Lila Berry, Exeter NH
10.34
2
Mary Thomas - Anne Timm, Longboat Key FL; Julie Woods, Chesterfield MO; Marilyn Kay, Middletown CT
6.89
3/4
Raymond Holland - Joyce Holland, Bettendorf IA; Ida Bell, Davenport IA; Phyllis Mosher, Moline IL
6.89
3/4
Jody Sosebee - Rose Ludes - Jacqueline Buck, Sun City Center FL; Margaret Fenlon, Sun City Ctr FL
3.10
5/8
Steen Metz, Sanibel FL; Bill Siegel - Miles Thomson, Cape Coral FL; Winifred Graye, Birmingham AL
3.10
5/8
Lyn Shapiro - Patricia Estes, Maitland FL; William Saitta, St Petersburg FL; Jackie Stark, Treasure Island FL

Wed-Thurs KO Bracket 7
16 Teams

MPs Rank Names
11.62
1
Allen Prier - Betty Prier, Largo FL; Rosa Waldrep, Clearwater FL; Jo Ann Ramsey, Dunedin FL
8.72
2
Lawrence Wise - Carol Wise, Chagrin Falls OH; Lorna Wagner - Gerd Wagner, Bracebridge ON
5.81
3/4
Barbara McPeak - Kenneth McPeak, Lebanon TN; Bernadette Snyder, Ventnor City NJ; John Villari, Ocean City NJ
5.81
3/4
Michael Schindler - Mary Schindler - John Hanson - Marilyn Hanson, Naples FL

Wed Eve Open Pairs
60 Pairs

MPs A B C Names Score
28.40
1


Alexander Ladyzhensky - Irina Ladyzhensky, Ellenton FL 66.67%
21.30
2
1

Judy Prescott - Don Barnett, Trumbull CT 59.50%
15.98
3


Bill Passell, Coral Springs FL; R Fieler, Boca Raton FL 59.33%
11.98
4


Martin Baff - Charlotte Baff, Beachwood OH 57.53%
8.99
5


Veronica Jakusovas, Bradenton FL; Irene Middleton, Sarasota FL 57.49%
6.74
6


Beverly Perry, New York NY; Kent Mignocchi, Bronx NY 57.33%
5.05
7


Louis Stuckey, Timonium MD; Ronnie Pumpian, Aventura FL 57.05%
3.79
8


Kathy Longman - Jack Longman, Clearwater FL 56.97%
3.50
9


Vincent Golden - Suzan Lordi, University Park FL 56.89%
2.84
10


Edward Spear, Bangor ME; Larry Lande, Marblehead MA 56.56%
6.42
2
1
William Smith - Sabra Smith, Fayetteville PA 56.13%
4.82
3

Myron Siegel - Judith Siegel, Delray Beach FL 54.01%
3.61
4

Marilyn Griffing - Rene Butyn, Sarasota FL 53.05%
2.71
5

William Stern, New York NY; Burt Stern, Ann Arbor MI 52.80%
3.71
6
2
Robert Amaden - Carla Cozart, Tampa FL 52.48%
2.78

3
Rhoda Schepart - Eveline Berkey, Sarasota FL 51.68%
2.09

4
Lois Kenyon, Punta Gorda FL; Gina Willis, Orange CT 50.88%
1.87

5
Nora Branconi - Mary Lou Muller, Sarasota FL 48.92%
1.38

6
John Kepple, Mount Vernon OH; Fred Grimm, Port Charlotte FL 48.88%

Wed Eve Swiss Teams
48 Teams

MPs A B C Names Score
8.80
1
1

Henry Corwin - Dorothy Rowe - Hans Stocker, Sarasota FL; Victor Photos, Clearwater FL 111.00
6.60
2


Jonathan Greenspan - Joyce Sillins, New York NY; Elbert Moore, Crofton KY; John Herrmann, Chattanooga TN 103.00
4.95
3
2
1
Carl Wheeler, Fort Wayne IN; Jane Rusch, Pt Pleas Bch NJ; Esther Murphy, Jupiter FL; Robert Stackhouse, Indianapolis IN 98.00
3.71
4


Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Jim Linhart, Delray Beach FL; Bruce Keidan, Pittsburgh PA; Tom Reid, Gilbert AZ 93.00
2.44
5/6


Jerome Hurley, Mansfield OH; Christine Renner, Ashland OH; Victor Liszka, Jacksonville FL; Harry Meyer II, Sarasota FL 83.00
2.44
5/6


Shirley Seals, Ponte Vedra FL; Jim McGuire, Burlington ON; James Bottom, Russell Springs KY; Don Heisler, West Seneca NY 83.00
3.58
3
2
Peter Tracy - Ian Sharp - Wolfgang Wostl, Longboat Key FL; Robert Hazelwood, Baileyville ME 80.00
2.69
4

Carole Sutphen, Fremont MI; Susanne Kleeman - Ann Lockhart, New Bern NC; Gerald Nehra, Muskegon MI 73.00
2.02
5

Donald Mowry - Jill Mowry - Mary Kassay, Sarasota FL; Steven Hunichen, Ellenton FL 71.00
2.22
6
3
David Hopley - Eleanor Hopley - Michael Pratt - Fabienne Willocx, Naples FL 69.00
1.66

4
Dick Wilson - Murray Cohen, Rochester NY; Barbara Bardeschewski - Cortland Brovitz, Pittsford NY 61.00
1.25

5
Allayne Barnum - Sandra Zions, Naples FL; Patricia Culberson, Bonita Springs FL; Millie Larkin, Davenport FL 59.00

Wed Eve Side Game Series
44 Pairs

MPs A B C Names Score
4.85
1


Martha Easter - Gail Rust, Daytona Beach FL 68.75%
3.64
2


Harold Haffner - Judy Haffner, Pittsburgh PA 62.27%
4.40
3
1
1
Pinky Regan, Vero Beach FL; Dede Kluckhohn, Venice FL 62.04%
3.30
4
2

Richard Schroeder, Davenport IA; Jo Ann Kertesz, Sarasota FL 61.34%
2.73
5
3
2
Curtis Barbee - Pamela Barbee, Newnan GA 60.88%
2.05
6/7
4
3
Anita Graham, Lakeland FL; Deanna Lewis, Rochester MI 59.72%
1.96
6/7


John Measures, Nepean ON; William Stuersel, Bradenton FL 59.72%
1.77
5/6
4/5
Allan Morgan, Manchester MA; Richard Heneghan, N Ft Myers FL 58.56%
1.96
5/6
4/5
Richard Plummer - E Jane Plummer, Valley Forge PA 58.56%
1.24

6
Joanne Bauer - Richard Bauer, Sarasota FL 57.18%

Wed Eve Strat 199r Pairs
33 Pairs

MPs A B C Names Score
3.59
1


Charles Manion, Evansville IN; Edward Roach, Punta Gorda FL 64.99%
2.69
2
1

Lane Byl, Niagara-Lk ON; Anne Dawson, Delhi LA 64.25%
2.02
3
2

Lois Tankerley - Robert Mehn, Bradenton FL 62.66%
1.51
4


David Land - Shirley Land, The Villages FL 61.45%
1.14
5


Deborah Edwards - Peter Purcell, Chapel Hill NC 59.58%
0.90
6


Terry Dunn - Howard Dunn, Falmouth MA 57.86%
1.34
3

Howard Schuyler - Catherine Smith, Fort Washington MD 55.40%
1.13
4

Eric Brauner, Ellenton FL; Vincent Mirante, Sarasota FL 53.48%
0.79
5

Rosalie Marcus, Pittsboro NC; M Weeks, Chapel Hills NC 52.97%
0.56
6

Aagot Manning - Ann Keen, Sarasota FL 51.52%
1.68

1
Jan Bruinooge - Bonnie Bruinooge, Maple Grove MN 51.15%
1.26

2
Cheryl Livesay - Maida Farrar, Miami FL 50.03%
0.95

3
Ann Gautraud - John Gautraud, Bonita Springs FL 49.43%
0.71

4
Sharon Wallace - Barbara Graham, Tampa FL 48.74%