Sarasota Regional

Sarasota
2/16-22/2004


AM Side Game Series
28 Pairs

MPs A B C Names Score
3.64
1


Shirley Stanton - Terry Currie, Houston TX 65.67%
2.73
2


Elbert Moore, Crofton KY; John Herrmann, Chattanooga TN 64.52%
3.49
3
1
1
Pat Nelson - Mary Johnson, Venice FL 61.71%
2.62
4
2
2
Cookie Arneson - Page Jackson, Saint Louis MO 57.90%
1.15
5


John McNamara, Palm Harbor FL; Ruth Howard, Tampa FL 55.93%
1.96
6
3

Carol Martin, Nashville TN; Patricia Beason, Old Hickory TN 54.30%
1.79
4
3
Robert Sherman - Joan Sherman, Sarasota FL 54.15%
1.35
5
4
Murry Helfman, Boynton Beach FL; Mirta Wiederkehr, Ft Lauderdale FL 54.03%
1.16
6
5
Elinor Saperstein - Rudy Saperstein, Nashville TN 53.44%
0.83

6
Roy Good, University Park FL; Jacqueline Pape, Sarasota FL 52.67%

Side Series One
43 Pairs

MPs A B C Names Score
4.85
1
1

Jerome Weiss, Rochester NY; Jon Weisbaum, Sarasota FL 69.21%
3.64
2
2

Gloria Spitzer, Saint Louis MO; Darryle Forrest, Miami FL 68.29%
2.73
3
3

Angie Clark, Glenview IL; Peggy Wingardh, Bradenton FL 59.29%
2.05
4
4

Burt Stern - Jane Stern, Ann Arbor MI 56.94%
3.79
5
5
1
Barbara Blake - Alan Blake, Madison CT 56.25%
2.84
6
6
2
Betty Herr, Osprey FL; David Bohnett, Los Angeles CA 55.65%
2.13

3
Eldridge Moore - Sarah Moore, Tampa FL 54.86%
1.60

4
William Peruzzi - Margaret Peruzzi, Bradenton FL 53.94%
1.20

5
Lenore Madden, Oak Brook IL; Anne Emmons, Hinsdale IL 53.01%
1.44

6
Sandra Metz, Edgewater FL; Roslyn Weiss, Schenectady NY 52.93%

Tues Aft 199'ers
55 Pairs

MPs A B C Names Score
5.06
1
1
1
Phyllis Meredith - Mary Ellen Longacher, Sarasota FL 65.53%
3.80
2
2
2
William Soterion - Joanne Soterion, Manchester NH 62.50%
2.85
3


Lawrence Wise - Carol Wise, Chagrin Falls OH 62.20%
2.13
4
3

Rosalie Marcus, Pittsboro NC; M Weeks, Chapel Hills NC 61.74%
1.60
5
4

Ruth Juskowitz, Sarasota FL; Eric Brauner, Ellenton FL 61.31%
1.21
6


John Perrino - Barbara McKenzie, Sarasota FL 58.71%
1.13
5

Connie Amos - Warren Tripp, Dayton OH 56.84%
0.96
6

Diane Pawlowski, Sarasota FL; Carol Weis, Ruxton MD 56.25%
1.24

3
Jan Bruinooge - Bonnie Bruinooge, Maple Grove MN 55.95%
0.93

4
Carola Sprague, Clearfield KY; Mary Carew, Venice FL 55.36%
0.84

5
Prasad Chintapalli - Nirmala Chintapalli, Lake Charles LA 54.47%
0.74

6
Judy Hill - Richard Hill, Sarasota FL 54.13%

Tues Sen Pairs
113 Pairs

MPs A B C Names Score
18.20
1


Larry Cara, Thornhill ON; R Smith, Don Mills ON 66.11%
13.65
2


Gloria White, Fort Myers FL; Ayn Masilko, Rockford IL 65.14%
12.75
3
1

Julaine Toridis - Theodore Toridis, Gaithersburg MD 63.13%
7.68
4


Eileen Theimer, Olney MD; Donna Addington, Seminole FL 61.46%
9.56
5
2

Serban Nicolau, Sunnyside NY; Richard Cobin, Melville NY 61.06%
7.17
6
3

Gail Bachmann, Sarasota FL; Ellyn Batko, Deerfield IL 60.98%
3.24
7


Libby Kaufman, Sarasota FL; Jack Mendelsohn, Erdenheim PA 60.26%
2.74
8


Doreen Scott, Sarasota FL; Dede Kluckhohn, Venice FL 59.13%
5.38
4

Marlene Mandell - Seymour Mandell, Southfield MI 58.57%
4.03
5

Alice Jaray - Cornell Jaray, Sarasota FL 57.92%
3.45
6

Sol Kaplan, Sarasota FL; Murray Rosenthal, Monroe Township NJ 57.69%
2.85
7

Alfred Vogel, Pennington NJ; Mary Reber, Denver NC 56.65%
7.32

1
David Dean - Richard Joseph, Sarasota FL 56.23%
5.49

2
Ann Southmayd - Alan Southmayd, Newark DE 52.99%
4.12

3
Lucille Schlosser - Valerie Terris, Sarasota FL 51.12%
3.09

4
Robert Amaden, Tampa FL; Robert Manz, Odessa FL 50.96%
2.32

5
Suzanne Davis, Buffalo NY; Kathleen Mateyak, Sarasota FL 50.56%
2.24

6
Barbara Hanson, Sarasota FL; Emory Carswell, Bradenton FL 50.48%

Tuesday Open Pairs
60 Pairs

A B C Names Score



John Guidice - Grace Guidice, Nokomis FL 29.57%



Richard Plummer - E Jane Plummer, Valley Forge PA 34.76%



Susan Guarasci - Corrine French, Bradenton FL 29.65%

Tuesday/Wednesday KOs
14 Teams

MPs Rank Names
39.10
1
Jeff Meckstroth, Tampa FL; Eric Rodwell, Clearwater Bch FL; Mike Passell, Plano TX; Samuel Lowell, Talent OR; Jeff Overby, Key West FL
29.33
2
H R -Foxy- Hall - Joan Hall - William Epperson, Sarasota FL; Doris McGinley, Venice FL
19.55
3/4
Elbert Moore, Crofton KY; Joyce Sillins - Jonathan Greenspan, New York NY; John Herrmann, Chattanooga TN; Dan Gerstman, Buffalo NY
19.55
3/4
Ulker Mutlu - Bernard Bernstein, Clearwater FL; Richard Potter, Black Mountain NC; John Potter, Panama City FL

Tuesday Wednesday KOs
10 Teams

MPs Rank Names
24.17
1
James Gordon - Janet Laudenslager, Nokomis FL; Susan Winkler, Amherst NH; Jean Seward, Venice FL
18.13
2
Chris Niemann, Osprey FL; Linda Lee, Destin FL; Harry Leopold, Sarasota FL; Bernhardt Trout, Longboat Key FL
12.09
3/4
Don Heisler, West Seneca NY; Shirley Seals, Ponte Vedra FL; James Bottom, Russell Springs KY; Jim McGuire, Burlington ON
12.09
3/4
Gerald Nehra, Muskegon MI; Susanne Kleeman - Ann Lockhart, New Bern NC; Carole Sutphen, Fremont MI

Tuesday/Wednesday KOs
16 Teams

MPs Rank Names
21.75
1
Ralph Lundin - Lillian Lundin, Carrying Place ON; Patricia Foster, New Port Richey FL; Fran Flannery, Bronxville NY
16.31
2
Riva Lubin, Boynton Beach FL; Dolores Taren, Kingston PA; Felice Salsburg, Wilkes Barre PA; Connie Rothschild, Palm Beach FL
10.88
3/4
Charles Gill - Carol Garnett, St Petersburg FL; Roslyn Thayer - Martha Tyler, Naples FL
10.88
3/4
Robert Duncan, Ft Myers FL; Carolyn Lewis, Louisville KY; Carolyn Mc Murtrie, Ocala FL; Sandra Wirtz, Clyde MI

Tuesday/Wednesday KOs
16 Teams

MPs Rank Names
17.47
1
Harold Wood - Sandra Wood, Bedford NS; Marjorie Boldus, Tarpon Spgs FL; Diane Howard, Dakota Dunes SD
13.10
2
Eugene Wilson, Ft Myers FL; Elizabeth Miller, Sanibel FL; Ken Rose - Joan Wade, Fort Myers FL
8.74
3/4
Paul Schwenke - Ruth Schwenke, Chapel Hill NC; Dorothy Rae - Robert Barde, Mount Dora FL
8.74
3/4
Ronald White, Flat Rock NC; Dorothy Moore, Crofton KY; Murry Helfman, Boynton Beach FL; Mirta Wiederkehr, Ft Lauderdale FL
3.93
5/8
Hans Stocker - Henry Corwin - Dorothy Rowe, Sarasota FL; Victor Photos, Clearwater FL; Julie Woods, Chesterfield MO
3.93
5/8
Morton Spooner - Nelsine Spooner, St Augustine FL; Linda Percy, Bonita Springs FL; Kathleen Ellard, Naples FL

Tuesday/Wednesday KOs
16 Teams

MPs Rank Names
13.84
1
Willis Mitchell, Dearborn MI; Carol Sullivan, Westland MI; Anne Evers - Robert Evers, Wichita Falls TX
10.38
2
John Scott Hiller, Marshall MN; Leslie Flaherty, Minneapolis MN; Carole Jones - Les Dichter, Columbus NJ
6.92
3/4
Leslie Brown - Barbara Brown - Gloria Klaustermeier, Naples FL; Jean Hackett, Toronto ON
6.92
3/4
Jack Hausman - Francie Hausman, Clearwater FL; Alan Colker - Lynne Colker, Pittsburgh PA
3.11
5/8
Elizabeth Wood - Cookie Arneson - Page Jackson - Elizabeth Freeman, Saint Louis MO

Tuesday/Wednesday KOs
16 Teams

MPs Rank Names
11.54
1
Jane Morrissey - Diane Laforte - Dodi Larrick - Patricia Taylor, Hinsdale IL
8.66
2
Evelyn Beasley - Harry Parrish, St Petersburg FL; Bill Davis, Holiday FL; Donald Koeller, Lunenburg MA
5.77
3/4
Robertine Boivin - Robert Boivin, Treasure Island FL; Trudy St Pierre - Roger St Pierre, Seminole FL
5.77
3/4
Gerald (Zac) Zachow - Phyllis Zachow - Frank Mize, Sun City Center FL; Barbara Apel, Sun City Ctr FL

Tuesday Eve 199ers
28 Pairs

MPs A B C Names Score
3.19
1


Racelle Goldstein - Morton Goldstein, Pittsburgh PA 65.77%
2.39
2


David Land - Shirley Land, The Villages FL 63.70%
2.38
3
1

Edith Halpern, Rye Brook NY; Lu Ganley, Rye NY 62.31%
1.79
4
2

M Weeks, Chapel Hills NC; Rosalie Marcus, Pittsboro NC 57.77%
1.47
5
3
1
Brian O'Connell - Thomas Pentecost, Sarasota FL 57.52%
1.10
6
4
2
Barbara Graham - Sharon Wallace, Tampa FL 54.56%
0.75
5

Irby Jones - Kathleen Jones, Gonzales LA 52.77%
0.83
6

Lyn Manning - Diane Cicora, Sarasota FL 52.72%
0.83

3
Nancy Adams, Sarasota FL; Bill Turner, Brandenton Florida 51.58%

Tuesday Evening BAM
18 Teams

MPs A B C Names Score
4.67
1


Jeffrey Hand, Casselberry FL; Joanne Yeager, Orlando FL; Sharon Benz, Buffalo NY; Deborah Drury, Vero Beach FL 68.75%
4.00
2
1

Marvin Ferguson, Indianapolis IN; Robert Lewis, Punta Gorda FL; Jon Weisbaum - Paul Davis, Sarasota FL 64.58%
2.63
3


Sheila Ekeblad, Boca Raton FL; Markland Molson, Hollywood FL; Michael Seamon, Miami Beach FL; Allan Cokin, Coral Springs FL 60.42%
1.73
4/5


Madi Drimmer, Sarasota FL; Dottie Zike-Stoppe, W Palm Beach FL; Richard Stoppe, Greenacres FL; Rusty Rapport, Englishtown NJ 56.25%
1.73
4/5


Marlene Passell, Coral Springs FL; Susan Fuller, Miami FL; Maris Zilant, North Miami FL; Susan Miller, Boca Raton FL 56.25%
2.19
2/5
1/3
Carl Wheeler, Fort Wayne IN; Robert Stackhouse, Indianapolis IN; Jane Rusch, Pt Pleas Bch NJ; Esther Murphy, Jupiter FL 54.17%
2.19
2/5
1/3
Ruby Laudig - Larry Laudig, Parrish FL; Richard Ward - A Christine Hamor, Bradenton FL 54.17%
2.05
2/5

Richard Chase, Lady Lake FL; Peggy Wingardh, Bradenton FL; Ellen Miller, Highland Park IL; Angie Clark, Glenview IL 54.17%
2.19
2/5
1/3
William Granger, Bradenton FL; Craig Abbott, Sarasota FL; Elizabeth Hayes, No Palm Beach FL; Joseph Seubert, Mineral VA 54.17%

Side Game Series I
64 Pairs

MPs A B C Names Score
6.37
1


Doris Brown, Tamarac FL; Frank Moyer, Ft Lauderdale FL 64.12%
5.76
2
1
1
Elliott Grosh, Bradenton FL; Van McDonald, Palmetto FL 61.81%
4.32
3
2

Thomas Pongray - Robert Thurrell, Venice FL 60.19%
3.24
4
3
2
Linda Jackson - Gerda Odell, Bradenton FL 58.10%
2.02
5


Shirley Stanton - Terry Currie, Houston TX 57.87%
2.43
6
4

David Cohan, Richboro PA; Felix Shiffman, Ormond Beach FL 57.18%
2.39
5
3
Allan Morgan, Manchester MA; Sue Stokes, Southlake TX 56.94%
1.37
6/7

Carol Martin, Nashville TN; Patricia Beason, Old Hickory TN 56.71%
1.96
6/7

Donald Mowry - Jill Mowry, Sarasota FL 56.71%
1.79

4
Richard Plummer - E Jane Plummer, Valley Forge PA 55.79%
1.31

5/6
James Rash, Bellefontaine OH; Patricia Whalen, Melbourne FL 54.63%
1.18

5/6
Joan Shifter - Jerome Shifter, East Rockaway NY 54.63%

Tuesday Strat Open Prs
60 Pairs

MPs A B C Names Score
27.77
1


Beverly Perry, New York NY; Kent Mignocchi, Bronx NY 62.98%
20.83
2


Lavern Wiebe - Ellen Wiebe, Aurora IL 61.62%
15.62
3


Betty Grandoff, Clearwater FL; Gerald Ungar, Pt Charlotte FL 58.17%
11.72
4


Reanette Frobouck, Pittsburgh PA; Dennis McGarry, Stuart FL 58.01%
8.79
5


Louis Stuckey, Timonium MD; Joan Stuckey, Sarasota FL 57.77%
6.59
6


Harriette Buckman, Lincolnwood IL; Jane Wicentowski, Sarasota FL 57.53%
4.33
7/8


Kamla Chawla - David Kowarsky, Longmeadow MA 56.65%
4.33
7/8


Michael Gilbert - Susan Gilbert, Sarasota FL 56.65%
3.09
9


Douglas Drew, Sarasota FL; Edward Spear, Bangor ME 56.25%
8.56
1

Louise Cavallero, Sarasota FL; Betty Phillips, University Park FL 55.45%
6.42
2

Zelda Zelikovitz - Leon Zelikovitz, Ottawa ON 54.89%
5.44
3
1
Arnold Kimmel - Lenore Kimmel, Boca Raton FL 54.33%
4.08
4
2
Robert Boylan - Patricia Boylan, St Petersburg FL 51.68%
3.06
5
3
Tony Zeiger, Marco Island FL; Louis Buck, South Portland ME 51.44%
2.30
6
4
Mariangela Risso, Vero Beach FL; Lenore Silver, New York NY 51.12%
1.72

5
Nancy Wilson - Carl Wilson, Mooresville NC 51.04%
2.05

6
Laurance Locke - Linda Locke, Sarasota FL 50.72%