Sarasota Regional

Sarasota
2/16-22/2004


Joyce McMillan Charity Pr
115 Pairs

MPs A B C Names Score
15.87
1
1

Hans Stocker - Harry Leopold, Sarasota FL 70.03%
11.90
2
2
1
Louis Poisson, Tampa FL; Rachel Sommer, Lake Worth FL 67.01%
8.93
3
3
2
Inger Lise Kilcoyne, Worcester MA; Claire McClennan, Holliston MA 66.03%
6.70
4


Gail Bachmann - June Plunkett, Sarasota FL 65.54%
5.02
5


Jeffrey Hand, Casselberry FL; Joanne Yeager, Orlando FL 63.92%
3.77
6


Jeff Overby, Key West FL; Eric Rodwell, Clearwater Bch FL 63.62%
2.82
7


Dan Gerstman, Buffalo NY; Elaine Said, Nashville TN 62.98%
4.65
4
3
William Atteberry, Clearwater FL; Leelyn Main, St Petersburg FL 62.50%
3.49
5

Don Heisler, West Seneca NY; Mehmet Goncer, Jacksonville FL 61.61%
3.06
6
4
Geraldine Weiss, Dallas PA; M Weisgold, University Park FL 61.54%
2.29

5
Barry Capal - Hazel Capal, Longboat Key FL 59.46%
1.72

6
Prasad Chintapalli - Nirmala Chintapalli, Lake Charles LA 59.29%

Win An Entry Pair
46 Pairs

MPs A B C Names Score
4.39
1/2


Linda Saks - Jay Saks, Cote Saint-Luc QC 62.50%
4.39
1/2
1
1
Felice Salsburg, Wilkes Barre PA; Dolores Taren, Kingston PA 62.50%
2.82
3


Marilyn Griffing, Sarasota FL; Doris McGinley, Venice FL 61.81%
3.19
4
2

Serban Nicolau, Sunnyside NY; Richard Cobin, Melville NY 59.95%
2.39
5
3

Zelda Zelikovitz - Leon Zelikovitz, Ottawa ON 59.26%
1.59
6


Michael Gilbert - Susan Gilbert, Sarasota FL 58.80%
2.51
4/5
2
Robert Marcus - Kathy Guinyou, Toronto ON 56.94%
1.57
4/5

Barbara Metselaar, Port Chester NY; William Keller, Winter Park FL 56.94%
1.88
6
3
Patrick Thomas - Thomas Cox, St Petersburg FL 56.25%
1.24

4/5
Joan Shifter - Jerome Shifter, East Rockaway NY 55.09%
1.24

4/5
Ted Heck, Fort Washington PA; Constance Abend, Jenkintown PA 55.09%
0.79

6
Ernie Fusco - Sherry Fusco, Nokomis FL 52.31%

Open Bracketed KO'S - 1
15 Teams

MPs Rank Names
43.70
1
Arnold Malasky, Longboat Key FL; Richard Wegman, Bethesda MD; Joseph Godefrin, Sarasota FL; Ed Schulte, Tampa FL; Robert Dennard, Lake Mary FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL
32.78
2
Jim Mahaffey, Winter Park FL; Barnet Shenkin, Boca Raton FL; Larry Mori, Clearwater FL; Mark Lair, Canyon TX; Jayne Thomas, Lutz FL
21.85
3/4
Robert Blum, Marco Island FL; Gary Cohler, Miami FL; Dean Cohler, Sarasota FL; Rick Kaye, Bingham Farms MI; Robert Brent, Venice FL
21.85
3/4
Sheila Ekeblad - Russell Ekeblad, Boca Raton FL; Allan Cokin, Coral Springs FL; Michael Seamon, Miami Beach FL; Markland Molson, Hollywood FL

Open Bracketed KO'S - 2
16 Teams

MPs Rank Names
26.35
1
Agnes McNulty, Clearwater FL; Nancy Jones, Anchorage AK; Donna Rodwell, Clearwater Bch FL; Charles Nemes, Hinsdale IL; Charles Sheaff, Oak Park IL
19.76
2
Elizabeth Ivey, Clarksville TN; Marcia Lanphear, Chattanooga TN; Arlene Drablos - Carroll Drablos, Champaign IL
13.18
3/4
Mickey Ferguson - John Ferguson - Marilyn Wiggins - Garth Wiggins, Calgary AB
13.18
3/4
William Smith, Deerfield IL; D Balsmeyer, Middletown OH; Herbert Sanders, Staten Island NY; Robert McIlrath, New Smyrna FL
5.93
5/8
Robert Karasik - Gloria Karasik, Monroe Township NJ; Alice Berridge - Edmund Berridge, Woodbury NY
5.93
5/8
Lynn Rattinger - Richard Willis, Roanoke VA; James Bartow, Holmdel NJ; Norman Licht, Knoxville TN

Open Bracketed KO'S - 3
16 Teams

MPs Rank Names
19.93
1
Barry Boyd - Conner Boyd, Wheeling WV; Julie Walker, West Palm Bch FL; Bradley Craig, Ligonier PA
14.95
2
Steven Liapis - Toril Pearson - Louise Bates - Constance Sackville, Vero Beach FL
9.97
3/4
Inger Lise Kilcoyne, Worcester MA; Charles Coffin, Danville NH; Louise Appleton, Sarasota FL; Claire McClennan, Holliston MA
9.97
3/4
William Atteberry, Clearwater FL; Leelyn Main, St Petersburg FL; Louis Poisson - Jo Ann Hazel, Tampa FL
4.48
5/8
George Williams - Dorothy Williams, Key Largo FL; Richard Packard, Nokomis FL; Betty Ann McCarthy, Osprey FL

Open Bracketed KO'S - 4
16 Teams

MPs Rank Names
14.82
1
John Kepple, Mount Vernon OH; Fred Grimm - Lynn Grimm, Port Charlotte FL; Evelyn Palmer, Punta Gorda FL
11.12
2
Barry Capal - Hazel Capal - Mary Thomas, Longboat Key FL; Francine Atwood, Sarasota FL
7.41
3/4
Carl Wheeler, Fort Wayne IN; Robert Stackhouse, Indianapolis IN; Jane Rusch, Pt Pleas Bch NJ; Esther Murphy, Jupiter FL
7.41
3/4
Raymond Holland - Joyce Holland, Bettendorf IA; Ida Bell, Davenport IA; Phyllis Mosher, Moline IL

Open Bracketed KO'S - 5
11 Teams

MPs Rank Names
10.04
1
Henry Witzke - Pat Witzke, Oshkosh WI; Edith Heise, Westerville OH; Christiane Edmondson, Columbus OH
7.53
2
Robena Foland, Leesburg FL; Diane Allegra, Mount Dora FL; Marilyn Porter - Ardythe Boudreau, Tavares FL
5.02
3/4
Carl Bohman Sr - Marilyn Bohman, Englewood OH; Randall Durgee - Pat Kelly, Arcadia FL
5.02
3/4
Sandra Zions - Diana Rosen, Naples FL; Betty Fulton, Fort Myers FL; Don James, Sanibel FL

Open Bracketed KO'S - 6
11 Teams

MPs Rank Names
8.76
1
Bernadette Snyder, Ventnor City NJ; John Villari, Ocean City NJ; Gerald Harris - Anne Harris, Haddonfield NJ
6.57
2
Barbara McPeak - Kenneth McPeak, Lebanon TN; Marvin Bartels - Mary Bartels, Franklin TN
4.38
3/4
Philip Meredith - Beverly Meredith - Carl Gutschick - Anita Gutschick, Arnold MD
4.38
3/4
Eveline Berkey - Rhoda Schepart - Bobby Tyson, Sarasota FL; John Wilber, Kissimmee FL

Senior KO'S - Bkt 1
12 Teams

MPs Rank Names
16.64
1
Michael Kassay, Sarasota FL; Balint Papp, Port Orange FL; Sara Parks M D, Owensboro KY; Chuck Said - Elaine Said, Nashville TN
12.48
2
Kenneth Kadis - Elayne Kadis, Brookline MA; Ronnie Ferestien, Boynton Beach FL; Gloria Milder, Delray Beach FL
8.32
3/4
Charlotte Baff - Martin Baff, Beachwood OH; Bill Passell, Coral Springs FL; Bruce Keidan, Pittsburgh PA
8.32
3/4
Jay Cohodes, Sunrise FL; John Veltri, Bradenton FL; Glenn Eisenstein - Bernard Sillins, New York NY

Senior KO'S - Bckt 2
9 Teams

MPs Rank Names
10.30
1
Joan Roecker - J Kloever - Beverly Slaski, Bradenton FL; Betty Nelson, Gainesville GA
7.73
2
Norma Lande - Larry Lande, Marblehead MA; Richard McHale, Winter Haven FL; Martha Brown, Manchester MA
5.15
3/4
Steven Hunichen, Ellenton FL; Mary Kassay, Sarasota FL; Dennis Kovach - David Logan, Palmetto FL
5.15
3/4
Richard Schroeder, Davenport IA; Donald Mowry - Jill Mowry - Jo Ann Kertesz, Sarasota FL

Senior KO'S - Bckt 3
11 Teams

MPs Rank Names
7.30
1
Ronald Golik, Sun City FL; Jarrold Harter, Sun City Center FL; Julius Reiner - Sophie Schorr-Reiner, Bradenton FL
5.48
2
Harriet Levin - Carolyn Welch, Naples FL; Marjorie Ehrenfreund, Madison CT; Marilyn Kay, Middletown CT
3.65
3/4
Karen Land, Keokuk IA; Palina Hurst - Peggy Pace, Lexington KY; Virginia Kevenk, Johnstown PA
3.65
3/4
John Schmidt - Norman Osherman - Aileen Gardner, Bradenton FL; Addie Specyalski, Ashford CT