SARASOTA REGIONAL
February 20 - 26, 2012
Saturday

Saturday Morn 299er Pairs
25.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.95
1


Joanne Dawson - Keith Dawson, Chatham ON66.82%
3.71
2


Margaret Symington, Rochester NY; Nanette Crist, Punta Gorda FL65.48%
3.86
3
1

Ruth Glen, Vienna VA; Eleanor Linde, McLean VA61.31%
2.98
4
2
1
Libby Mages, Chicago IL; Irene Skiles, Longboat Key FL61.28%
2.24
5
3
2
Robert Reid, Hudson MA; Marilyn Collins, Rochester Hills MI61.05%
1.17
6


Patricia Sharp - Louis Sharp, Venice FL60.81%
1.63
4

Laurie Goring, Sarasota FL; Mary Ruggles, Longboat Key FL60.40%
1.40
5

Margaret Getman, St Paul MN; Allan Thomas, Wallaceburg ON59.81%
1.68
6
3
John Patterson - Gail Patterson, Toronto CD56.25%
1.26

4
Meredith Schainblatt, Clearwater FL; Elaine Rice, St Petersburg FL54.25%
0.94

5
Valerie Hodson, Sarasota FL; Bradley Taylor, Bradenton FL53.87%
0.71

6
Teresa MacEachern, Glace Bay NS; Denis Almon, North Sydney NS53.27%

Saturday Morn Side Pairs
12.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.34
1


Jerry Helms - Evelyn McLeod, Charlotte NC66.90%
2.51
2


Dennis Carman, Plainwell MI; Gary Carman, San Bernardino CA60.65%
2.58
3
1
1
Jean Kydd, Chelmsford MA; Phyllis Zubulake, Lincolnshire IL59.26%
1.41
4


Joseph Sargent - Suzanne Powell, Rochester NY58.80%
1.94
5
2

Rosemary Kleis, Solon OH; Joanne Schumacher, Strongsville OH53.94%
1.24
6/7


Janette Howard, Sarasota FL; Gena Hartlieb, Rockford IL53.70%
1.24
6/7


Jennifer Nisenoff, Vienna VA; Timothy Smith, Kearneysville WV53.70%
1.45
3

Nannette Bordenstein, Pittsford NY; Michele Griffin, Penfield NY51.85%
1.40
4

Penny Wheeler, Sarasota FL; Maureen James, Toronto ON48.84%
0.98
5

Susan Bergman, East Amherst NY; Ted Flach, Lagrange KY48.38%
1.59

2
Alice Jones - Eleanor Tebbetts, Brooksville FL45.37%
1.19

3
Eric Kaye - Jean Legrand, Sarasota FL43.75%

Saturday 299er
17.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.96
1
1

Genevieve Sawers - William Sawers, Naples FL64.21%
2.97
2
2
1
Donna Brigman - Robert Denton, Lakeland FL64.00%
2.23
3
3
2
Curtis Erickson - Sharon Erickson, Tampa FL63.69%
1.67
4
4

Laurie Goring, Sarasota FL; Mary Ruggles, Longboat Key FL63.10%
1.27
5
5
3
Dev Pathak, Bradenton FL; Jose Thomas, Addison IL62.49%
0.94
6


Janis Foster - Patricia McCullough, Spring Hill FL62.25%
0.95
6
4
Marian Quenneville - Gerard Quenneville, Windsor ON55.05%
0.72

5
Roger Buckland, lac Brome QC; Huguette Joly, Lac Brome QC53.87%

Saturday Aft Youth Pairs
4.0 Tables

MPsRankNamesScore
0.82
1
Shael Mendoza - Geraldine Henderson, Sarasota FL69.17%
0.62
2
Austin Rozelle - Tyler Reynolds, Sarasota FL67.17%
0.46
3
Cloey Schopfer - Brissa Rosas-Marin, Sarasota FL59.72%

Saturday Open Pairs
33.0 Tables / Based on 54 Tables

MPsABCNamesScore
22.40
1


Frank Hacker, Barre VT; Vincent Grande Jr, Jupiter FL59.90%
16.80
2


Betty Scull, Egg Harbor Twp NJ; Harry Kaufmann, N Redington Bch FL59.62%
12.60
3


George Colter, Fredericton NB; Edward Spear, Bangor ME59.44%
9.45
4


Les Bart - Gloria Bart, Bradenton FL59.12%
7.47
5


Ellie Hanlon - Mary Savko, Tequesta FL58.16%
6.40
6


Russell Delaney, Sarasota FL; John Anderson, Baton Rouge LA57.62%
5.60
7


Chuck Said, Nashville TN; John Dockray, Villanova PA57.26%
4.98
8


Dave Anderson, Brooksville FL; Sally Meckstroth, Clearwater Bch FL56.94%
4.48
9


Ann Turner, Nokomis FL; Albert Vaccaro, Venice FL56.73%
4.07
10


John Albright, Hollywood FL; Donald Faskow, Canonsburg PA56.37%
3.73
11


Melvyn Klein, Tallahassee FL; Paul Gallizzi, Tampa FL56.34%
4.90
12/14


Barbara Burgess, Leesburg FL; Karolyn Smith, Atlanta GA56.05%
3.21
12/14


J Howard Tate - F Ruth Tate, Toronto ON56.05%
3.21
12/14


Michael Bela Kassay, Sarasota FL; Doris McGinley, Venice FL56.05%
2.80
15


Dian Petrov, Buffalo NY; Benjamin Stauss, Silver Spring MD56.02%
6.79
1

Joan Stuckey, Sarasota FL; Stephen Becker, Venice FL54.45%
5.09
2
1
M Melnick - E Melnick, Hilton Head Is SC53.21%
3.82
3
2
Mike Tuchman, Celebration FL; Bonnie Bond, Hamilton ON50.07%
2.86
4
3
Jane Jensen - David Jensen, Leighton Buzzar England49.68%
2.26
5

Lu Ganley, Rye NY; Julie Woods, Chesterfield MO48.79%
1.94
6

Barbara Pofcher, Auburndale MA; Adrienne Rudolph, Ann Arbor MI48.15%
1.98

4
Virginia Bright, Nokomis FL; Kaye Hoffmaster, Somers MT48.08%
2.26

5
Barbara Jones - Raymond Jones, Manotick ON47.65%

Saturday Senior Pairs
21.0 Tables

MPsABCNamesScore
8.68
1


Bruce Greenspan, Naples FL; Judy Cardin, Bonita Springs FL58.43%
6.51
2
1
1
Frank Stagl - John Mecholsky Jr, Gainesville FL57.24%
4.88
3


Judith Flack, Pembroke Pines FL; Jane Wicentowski, Sarasota FL57.03%
3.90
4
2

Joyce Searcy, Wesley Chapel FL; James Plecas, St Petersburg FL56.97%
2.89
5


Richard Cobin - Serban Nicolau, Sarasota FL56.43%
2.48
6


Davis Bonner - Patricia Novak, Mentor OH55.35%
2.93
3

William Colket - Doreen Colket, Bradenton FL54.78%
2.38
4
2
Marjorie Marlin - Ben Colvard III, Ft Myers FL51.78%
1.73
5

Anita Ochse - Sandra Krietzberg, Belmar NJ51.20%
1.65
6

Carol Leroux, St Catharines ON; Timothy Butt, Wainfleet ON51.05%
1.78

3
Lee Taylor - Victor Malozi, Pinellas Park FL48.09%
1.34

4
Juliette Symehowicz - Jean Symehowicz, Aventura FL47.39%

Saturday Aft Side Pairs
12.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.34
1


Larry Mori, Clearwater FL; Leonard Melander, West Bloomfield MI64.35%
2.51
2


Robert Cappelli, Bloomfield MI; Arnold Malasky, Longboat Key FL58.41%
2.88
3
1

Gerry Vaughn, Fort Pierce FL; Linda Cox, Port St Lucie FL58.17%
2.16
4
2

Brian Collins - Deirdre Davis, St. John's NL57.92%
1.62
5
3

Ruth Martin - David Martin, 54.86%
2.12
6
4
1
Ellen Rubert, Evanston IL; Roberta Zimmerman, Sarasota FL53.37%
1.59
5
2
Jarrold Harter - Robert Nevin, Sun City Center FL53.13%
1.24

3
Richard Huff, Sun City Center FL; Glen Nazworth, Green Cv Spgs FL52.40%

Bracketed Swiss Br 1
8 Tables / Based on 69 Tables

MPsRankNamesScore
25.97
1
Larry Kozlove - Ellen Kozlove, Louisville KY; Barbara Kasle - Gaylor Kasle, Boca Raton FL82.00
19.48
2
Jay Whipple III, Boca Grande FL; Ed Schulte, Tampa FL; Curtis Cheek - Joe Grue, Las Vegas NV81.00
14.61
3
Allan Stauber, Palm Bch Grdns FL; Marc Rabinowitz, Palm Beach Gdns FL; Fred Hamilton, Las Vegas NV; Richard Schwartz, East Elmhurst NY80.00

Bracketed Swiss Br 2
8 Tables / Based on 49 Tables

MPsRankNamesScore
20.36
1
Allan Smith, Perkinsfield ON; Martin Newland, North Bay ON; Michael Gamble, Shawnigan Lake BC; Ranald Davidson, North York ON99.00
15.27
2
J Robinson - Nancy Heusted, San Antonio FL; Irene Middleton, Sarasota FL; Vincent Golden, University Park FL90.00
11.45
3
Bonnie Wilke, Aspen CO; Robert Todd, Tallahassee FL; Theresa Andino, Niceville FL; Adam Kaplan, New Port Richey FL76.00

Bracketed Swiss Br 3
8 Tables / Based on 33 Tables

MPsRankNamesScore
14.03
1
Richard Fellars - Sharon Fellars, Deerfield IL; Rosanne Schabinger, Mount Prospect IL; Susan Finkelman, Glenview IL91.00
10.52
2
Freerk Polling - Betty Parker, Palm Beach Gdns FL; Francisco Bernal, Miami FL; Myriam Milgrom, Port St Lucie FL89.00
7.89
3
Joseph Sauro, Oakville ON; Jack Shinehoft, Dundas ON; Dennis Stobo, Sudbury ON; Michael Kammermayer, Hamilton ON84.00

Bracketed Swiss Br 4
8 Tables / Based on 31 Tables

MPsRankNamesScore
12.61
1
Kimberly Whipple - Cookie Potter, Boca Grande FL; Kevin Dwyer, Tampa FL; Kenny Horneman, Charlottesville VA; Charles Jeffrey Jr, Safety Harbor FL99.00
9.46
2
Ken Cressman - Susan Cressman - Marti Cowie - Bonnie Lamkin, Lakeland FL96.00
7.09
3
Harris Jacobs, Worcester MA; Gail Haire, Tampa FL; Bonnie Luks, Auburn MA; Ann Raymond, Sarasota FL90.00

Bracketed Swiss Br 5
8 Tables / Based on 28 Tables

MPsRankNamesScore
11.21
1
Gabriel Tawil, Glendale WI; George Kaiser, Tequesta FL; Doralee Levoff, Delray Beach FL; Lana Putter, Boynton Beach FL89.00
8.41
2
Walter Maxymuk, Toms River NJ; Gene Keidan, Bradenton FL; Colleen Treanor, The Villages FL; Carol Crossman, Wheaton IL88.00
6.31
3
Terry Gamble, Nepean ON; Greg Middleton, Kanata ON; Tony Viidik - Joan Viidik, Waterloo ON85.00

Bracketed Swiss Br 6
8 Tables / Based on 25 Tables

MPsRankNamesScore
9.52
1
Samuel Phillips, Largo FL; Lowell Phillips, North Potomac MD; Francis Malloy, Jr, Temple Terrace FL; William Boas, Tampa FL98.00
7.14
2
Craig Abbott, Sarasota FL; Laura Raczek, Crest Hill IL; Elaine Bowers, University Park FL; Ruth Goodpasture, Bourbonnais IL96.00
5.36
3
Sharon Pierce - Paul Pierce, N Fort Myers FL; Dennis Riddick - Susan Riddick, Cape Coral FL82.00

Bracketed Swiss Br 7
8 Tables / Based on 23 Tables

MPsRankNamesScore
8.56
1
D Hubbard - Charlotte Hubbard, University Park FL; Walter Carlson - Charlene Carlson, Sarasota FL90.00
6.42
2
Grace Charron - Mary Lou Turner, Bradenton FL; David Hines, Holmes Beach FL; Lynda Edson, South Easton MA79.00
4.82
3
Brian Howard - Gael Westall, Bradenton FL; Karen Kribs, Aspen CO; Jenny Koenecke, Kingston MA77.00

Bracketed Swiss Eight
8 Tables / Based on 20 Tables

MPsRankNamesScore
7.47
1
Diane Kelsey - Bill Kelsey, Sebring FL; John Nikula - Elizabeth Nikula, Sudbury MA99.00
5.60
2
Stephen Popham, Sebring FL; Kenneth Appel, Lake Placid FL; John Eckelman - G Edwards III, Avon Park FL87.00
4.20
3
Edmund Lundy - Merle Lundy, Cooper City FL; Peter Jargowsky, Ft Lauderdale FL; Noel Kohn, Sun City Center FL84.00

Bracketed Swiss Nine
8 Tables / Based on 17 Tables

MPsRankNamesScore
6.14
1
Jo Baillie, Marco Island FL; Leslie Phelps, Vero Beach FL; Lynn VanPoucke, Naples FL; Nicholas Wagener, Ellenton FL84.00
4.03
2/3
Marlene Levitt, Montville NJ; Arnold Levitt, Jersey City NJ; Norman Sweed - Ronnie Sweed, Potomac MD81.00
4.03
2/3
Marcia Clark, Darien CT; Marcia Frankel, Sarasota FL; Nancy Lacktman, Venice FL; Roger Boyd, Fairborn OH81.00

Bracketed Swiss Ten
8 Tables / Based on 15 Tables

MPsRankNamesScore
5.59
1
Judy Krueger - Elwin Simon, Naples FL; Judith Burnham, Groton CT; Polly Levis, Dunnellon FL92.00
4.19
2
Ellen Levinsohn - Dennis Levinsohn, Brooklyn NY; Jeffery Jones, Vero Beach FL; Eileen White, Holden MA88.00
3.14
3
James Phillips, Troy MI; Wilma Swayze, Auburn Hills MI; Margaret Davis, Rochester Hills MI; Gretchen Dietz, Longboat Key FL86.00

Bracketed Swiss Eleven
8 Tables / Based on 12 Tables

MPsRankNamesScore
4.76
1
Kathy Mullen, Amagansett NY; Iantha McMahon, Palm City FL; Jean Johnson, East Hampton NY; Bobby Tyson, Sarasota FL109.00
3.57
2
Geoffrey Calvert - Elaine Calvert, Carp ON; Donna Longo, Omaha NE; Nora Branconi, Sarasota FL85.00
2.68
3
William Morgan - M Sharlene Morgan, Rolla MO; Richard Reed - Carol Reed, Naples FL78.00

Bracketed Swiss Twelve
12 Tables

MPsRankNamesScore
4.55
1
Barbara Piester, Bonita Springs FL; Sherry Swearngin, Fort Myers FL; Doris Jefferies, Bloomfield MI; Mary Huttenlocher, Bonita Spgs FL92.00
3.41
2
Shirley Shane, Ellenton FL; Clarence Merskin, Sun City Center FL; Malcolm McTaggart - Jeanette McTaggart, Stittsville ON87.00
2.24
3/4
Mary Bywater - Frederick Bywater - Barbara Martin - Victoria Nicoll, Orlando FL85.00
2.24
3/4
Anita Smith, North Venice FL; Carol Cookson, Englewood FL; Helen Ford, Southern Shores NC; Colette Sears, Venice FL85.00

Evening Side Game Series
3.0 Tables

MPsABNamesScore
1.97
1

Jeffery Jones, Vero Beach FL; Carl Dahl Jr, Sun City Ctr FL70.00%
1.48
2

Hans Jacobs, Downsview ON; Dian Petrov, Buffalo NY58.00%

Return to Index Page

Go to Sunday Results