SARASOTA REGIONAL
February 20 - 26, 2012
Thursday

Thursday Morn 299er Pairs
33.0 Tables

MPsABCNamesScore
6.08
1
1
1
Roger Buckland, lac Brome QC; Huguette Joly, Lac Brome QC63.45%
3.99
2/3
2/3
2/3
Lawrence Weiss, Sarasota FL; Margaret Getman, St Paul MN62.50%
3.99
2/3
2/3
2/3
Robert Pasco - Barbara English, Sarasota FL62.50%
2.25
4/5
4/5

Michelle Crane, Pensacola FL; Mary Ann Abrams, Pensacola Beach FL61.55%
2.25
4/5
4/5

Allan Thomas, Wallaceburg ON; David Denomy, Chatham ON61.55%
1.44
6
6

Shirley Drof, Pinellas Park FL; Shirley Barry, Belleair Bluffs FL60.61%
1.40

4
Curtis Erickson - Sharon Erickson, Tampa FL57.58%
1.13

5
Shirley Spengler - Joan Fortune, Naples FL57.54%
1.60

6
Darlene Scott, Oakville ON; Mary Shepard, Lake City FL57.04%

Thursday AM Side Pairs
19.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.40
1


Jim Burt - Molly Tranovich, Ft Myers FL61.22%
3.30
2


Ed Tranovich, Naperville IL; Kathy Burt, Ft Myers FL59.67%
4.10
3
1
1
Edward Alizieri - Timothy O'Connor, Bradenton FL59.40%
3.08
4
2

Jean Blilie, Kerrville TX; Mary Newman, Detroit Lakes MN59.34%
1.77
5


Jerry Helms - Evelyn McLeod, Charlotte NC57.73%
2.31
6
3
2
Bill Goodman - Marty Goodman, Troy MI57.41%
1.73
4

Jon Olson, Marquette MI; Gary Carman, San Bernardino CA56.62%
1.30
5

Richard Hill - Judy Hill, Sarasota FL56.07%
1.18
6

Mildred Bishop, Tampa FL; Gloria Ogle, Lutz FL56.00%
1.68

3
Allan Curtis - Beth Curtis, Saint Louis MO55.99%
1.22

4
Richard Kaufman, Longboat Key FL; Allen Weintraub, Sarasota FL55.01%
0.91

5
Frank Stagl - John Mecholsky Jr, Gainesville FL54.19%

Thursday Senior Pairs
37.0 Tables

MPsABCNamesScore
13.16
1


Amy Fisher - Joe Fisher, Cincinnati OH61.58%
9.87
2


Tom Urso, Naples FL; Helena Yurconic, Allentown PA60.52%
7.40
3


Joan Gaaskjolen - Merle Gaaskjolen, Leesburg FL60.29%
5.55
4


Dean Robinson, The Villages FL; Shirley Seals, Ponte Vedra FL60.17%
4.80
5


Elaine Berger - Sheldon Berger, Hackensack NJ59.90%
4.06
6


Terry Beckman - Kathy Beckman, Saint Michael MN59.39%
3.29
7


Loughery Hawkins - Gail Hawkins, Ballwin MO58.39%
3.54
8


Sallie Caty, Clearwater FL; Ann Hennum, Mississauga ON57.59%
8.50
9
1
1
Lloyd Mitchell - E Anne Mitchell, Truro NS56.78%
6.38
10
2
2
Deborah Root, Rock Hall MD; Christl Smith, Sanibel FL56.61%
4.78
3

Jo Ellen Spitz - Linda Abrahamson, Cincinnati OH56.38%
3.93
4

Toni Rosenblatt, Cockeysville MD; Carolyn Brooks, Sarasota FL56.21%
4.25
5

Allen Siegel, Westport CT; Mel Weisel, Longboat Key FL56.04%
2.43
6

Carol Cessna - Manon Ross, Fort Myers FL55.14%
2.41
7

William Colket - Doreen Colket, Bradenton FL54.99%
3.23
8
3
Nancy Kedzior, Fort Myers FL; Genny Esayian, Bonita Springs FL54.06%
2.42

4
Terry Terrana - Clara Terrana, Sanibel FL53.81%
2.29

5
Joan Bak - Evelyn Herring, Sarasota FL53.77%
1.64

6
John Harlowe - Sharon Wallace, Tampa FL53.14%

Thursday Open Pairs
50.0 Tables / Based on 87 Tables

MPsABCNamesScore
28.09
1


Dave Anderson, Brooksville FL; Ronald DeHarpporte, Edina MN64.70%
21.07
2


Jay Levy, Amherst NY; Christine Urbanek, Tonawanda NY61.46%
15.80
3


Kent Mignocchi, Bronx NY; Lynne Tarnopol, New York NY61.44%
10.61
4/5


Judy Schwarz - Phil Schwarz, Lakeville MN61.13%
10.61
4/5


John Albright, Hollywood FL; Donald Faskow, Canonsburg PA61.13%
8.03
6


Pat Peterson, Hernando FL; Sharron Rosenberg, Lecanto FL60.88%
7.02
7


Hans Jacobs, Downsview ON; Barry Onslow, Englewood FL60.67%
6.24
8


Joseph Seigel - Barbara Holmes, Thornhill ON58.65%
5.62
9


Irina Ladyzhensky - Alexander Ladyzhensky, Ellenton FL58.60%
5.11
10


Peg Waller, Eden Prairie MN; Paul Friedman, Gulfport FL58.35%
4.68
11


Rudi Kastelic - Carol Rowland, St Petersburg FL57.46%
6.30
12


Roger Anderson - Sharon Anderson, Eagan MN57.29%
4.41
13


Philip Altus - Muriel Altus, Tampa FL57.14%
3.75
14


August Costanzo - Jean Picone, Pittsburgh PA56.86%
3.51
15


Steven Wallis, Tampa FL; Charles Gill, St Petersburg FL56.52%
3.30
16


Walter Bell, Fort Myers FL; Shirley Irish, N Fort Myers FL55.77%
3.12
17


Arnold Malasky, Longboat Key FL; Edward Spear, Bangor ME55.62%
2.96
18


Sylvia Christian, Southfield MI; Beverly Gardner, Farmington Hls MI55.39%
2.81
19


Mike Cappelletti, Winter Park FL; Anita Pettus, Winchester KY55.26%
10.63
1
1
Jane Jensen - David Jensen, Leighton Buzzar England55.24%
7.97
2

John Ide, Cape Canaveral FL; Dave Hoffman, Oronoco MN53.82%
5.98
3

Dale Freeman, Englewood FL; Harriet Brent, Venice FL53.29%
5.19
4
2
Barbara Mozayeny, Crystal River FL; Frank Margagliano, Hernando FL52.71%
3.98
5
3
Jaye Roy - Anita Perrier, Sun City Center FL52.10%
3.04
6
4
David Seares, Satellite Beach FL; Gregory Saunders, West Melbourne FL51.90%
3.40
7

Doris Kirsch, E Springfield PA; Kathryn Dobrzynski, Mc Kean PA51.77%
2.48
8
5
Allen Wirch, Fort Erie ON; John Cullen, Terrance Bay ON50.48%
2.55

6
Coreen Nejame, Lenox MA; Paula Dambrauskas, Richmond MA49.37%

Thursday AFT Swiss Teams
60 Tables

MPsABCNamesScore
10.62
1


Stan Tulin, Highland Beach FL; Michael Seamon, Dania FL; Marc Jacobus, Las Vegas NV; Ken Cohen, Philadelphia PA; Michael Kamil, Holmdel NJ65.00
7.97
2


William Peruzzi - Margaret Peruzzi, Bradenton FL; Gail Lambacher, Oakville ON; Cerona Stevens, Marquette MI64.00
5.97
3


Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Robert Dennard, Orlando FL62.00
4.48
4


Marianne Payne - Carol Lapin, Overland Park KS; Arlyne Shockman, Philadelphia PA; Barbara Friedman, Cherry Hill NJ61.00
3.36
5


Melvyn Klein, Tallahassee FL; Linda Miller, Ormond Beach FL; Marilyn Snodell - Rene Butyn, Nokomis FL60.00
2.52
6


Chuck Said, Nashville TN; Fred Hamilton, Las Vegas NV; Richard Schwartz, Aventura FL; John Dockray, Villanova PA59.00
7.43
7
1

Jack Fisher - Ronald Poitinger - Patricia Poitinger, The Villages FL; Lynne Fisher, Lady Lake FL55.00
5.57
2

Ruth Stokes - Bonnie Clouser, Williston VT; Sandy Desilets, Port St Lucie FL; Rhoda Chickering, E Montpelier VT54.00
5.16
3
1
Mary Rassieur, St Louis MO; Tish Hamblin, Hobe Sound FL; Marjorie Clark - John Clark, Toronto ON52.00
3.13
4

Jim Maloney, Seminole FL; Avrom Heller, Largo FL; Paul Madsen - Carol Madsen, Redington Beach FL51.00
2.35
5

Margaret Tominosky, No Venice FL; Reni Malloy, North Potomac MD; Franz Delahan - Madeline Delahan, Washington DC50.00
1.54
6/7

Richard Henty, Moneta VA; Nancy Driscoll, Naples FL; Ralph Tarter, Penn Valley CA; Darlene Cole, Bradenton FL47.00
3.87
6/7
2
M Sharlene Morgan - Marcia Ridley, Rolla MO; Carolyn Kribben, Saint Charles MO; S Rives, Saint Louis MO47.00
2.90

3
Edward Potts, Tarpon Spgs FL; David Bogrette, Shelby Twp MI; Nancy Alciatore, Dunedin FL; Barbara Howell, Crystal Beach FL46.00
2.18

4
Barbara Bensman, Bradenton FL; Brenda Starnes, Navarre FL; Marlene Levitt, Montville NJ; Arnold Levitt, Jersey City NJ40.00
1.43

5/6
Edward Rummel - Georgia Rummel, Inverness FL; Marty Porter, Beverly Hills FL; Ronald Worley, Homosassa FL39.00
1.43

5/6
Carolyn Johnson, Port Orange FL; Nancy Mantia, Ponce Inlet FL; Nora Branconi, Sarasota FL; Donna Longo, Omaha NE39.00

Thursday Aft Side Pairs
28.0 Tables

MPsABCNamesScore
5.76
1


Joanne Weingold - Jack Weingold, Boca Raton FL69.69%
4.55
2
1

Gail Weaver, University Park FL; Cynthia Wendell, Sarasota FL68.38%
3.24
3


Harold Phillips - Celia Phillips, Melbourne FL65.38%
2.43
4


Robert Todd, Tallahassee FL; Bonnie Wilke, Aspen CO62.38%
3.64
5
2
1
Norm Smith - Karen Smith, Markham ON61.38%
2.24
6


G Stanley Harman, Marietta OH; D Pierce, Parkersburg WV60.00%
2.73
3
2
Dan McClenathan, St Pete Beach FL; John McClenathan, Vero Beach FL59.00%
1.92
4

Steven Schwarzwaelder, Sewickley PA; Mary Hosfeld, Chatham ON58.38%
2.05
5
3
Dorothy Bauman - Mary Stephens, Largo FL57.54%
1.59
6

Mildred Bishop, Tampa FL; Gloria Ogle, Lutz FL57.46%
1.96

4
Leslie Cassoff - Mary Lou Flach, Sewickley PA57.15%
1.15

5
Walter Joyce - Dolores Joyce, Parrish FL52.46%
1.24

6
Shirley Shane, Ellenton FL; Clarence Merskin, Sun City Center FL52.00%

Thursday Aft 299er Pairs
26.5 Tables

MPsABCNamesScore
5.23
1


Ewen Ferguson - Dorothy Ferguson, Whitby ON63.40%
3.92
2
1

Gloria Grenier - Sara Campbell, Sarasota FL63.07%
2.94
3
2

Mary Fischer - Louis Fischer, Naples FL62.43%
2.38
4
3
1
Richard Reed - Carol Reed, Naples FL60.76%
1.79
5
4
2
Elaine Rapoport - Carole Raby, Naples FL58.14%
1.24
6


James Summers Jr, Silver Spring MD; Stephen Weiner, Rockville MD58.04%
1.22
5

Sally Sellwood, Stuart FL; Mary Ann Shepard, Kirkwood MO57.29%
1.34
6
3
Lawrence Weiss, Sarasota FL; Margaret Getman, St Paul MN56.63%
1.00

4
Huguette Joly, Lac Brome QC; Roger Buckland, lac Brome QC55.87%
0.75

5
Mary Silky - Bill Silky, Syracuse NY50.38%
0.62

6
Jeanne Guidera, Chester MD; Patricia Forstrom, Sarasota FL50.27%

Thur Eve Side Game
8.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.73
1
1
1
Sandy Desilets, Port St Lucie FL; Rhoda Chickering, E Montpelier VT66.67%
2.05
2


Ed Spitzer, Palm Coast FL; Stephen Wiesenfeld, Stuart FL64.58%
1.71
3/4
2/3
2
Marlene Levitt, Montville NJ; Arnold Levitt, Jersey City NJ60.83%
1.70
3/4
2/3

Darlene Scott, Oakville ON; Michael Kammermayer, Hamilton ON60.83%
1.18
5


Dian Petrov, Buffalo NY; Irina Ladyzhensky, Ellenton FL60.00%
1.09
4

Ricki Baker, Baltimore MD; Gail Munger, Charlottesville VA56.67%
1.28
5/6
3
Lauren Redeker, Pepper Pike OH; Carol Manning, Gates Mills OH48.75%
0.72
5/6

Carol Mumma, Elkridge MD; William Morgan, Rolla MO48.75%
0.96

4
Jean Symehowicz - Juliette Symehowicz, Aventura FL47.50%

Thursday Evening Swiss
19 Tables

MPsABCNamesScore
4.40
1


Mary Savko - Ellie Hanlon, Tequesta FL; Vincent Grande Jr, Jupiter FL; Frank Hacker, Barre VT66.00
3.30
2


Kathleen Farrell - Patricia Di Vincenzo - Michael Farrell - Gerald Di Vincenzo, S Burlington VT59.00
2.48
3


Mike Cappelletti Sr, Alexandria VA; Hans Jacobs, Downsview ON; Linda Reeder, Spring Hill FL; Christie Sellers, Jacksonville FL58.00
1.86
4


Kelly Pope - Michael Pope, Hamilton ON; Peter Cleaves, Sarasota FL; Michael Dalton, North Salt Lake UT55.00
3.64
5
1

Juha Kokko - Nancy Kokko, Cashiers NC; Suzanna Schenk - Janet Larson, Naples FL53.00
1.04
6


Richard Cobin - Serban Nicolau, Sarasota FL; Edward Carrington - Edward Carrington, Bradenton FL48.00
2.73
2
1
Doris Jefferies, Bloomfield MI; Mary Huttenlocher, Bonita Spgs FL; Louise Barton - Marlene Mackinnon, Naples FL46.00
2.05
3

Jean Mackenzie, Coldbrook NS; Marjorie Wandler, Italy Cross NS; Pat Payne, Kentville NS; Lydia Prange, Wolfville NS42.00
1.35
4/5

Betty Whidden - Mary Lou Turner - John Wilber - Richelle Cunninghis, Bradenton FL39.00
1.35
4/5

Jack Fisher - Ronald Poitinger - Patricia Poitinger, The Villages FL; Lynne Fisher, Lady Lake FL39.00
1.94

2
Michael Arthur - Elizabeth Arthur, Pearl River LA; Melinda Hawkins - Phyllis Pettijohn, West Palm Beach FL33.00
1.45

3
Karen Olson - Kenneth Olson - Jane Christoferson - Lee Christoferson, Fargo ND32.00

Thurs-Fri KO Brkt I
13 Tables

MPsRankNames
47.71
1
Jack Spear - Nancy Spear, Shawnee Mission KS; Jim Russell, Bradenton FL; Don Stack, Overland Park KS; Linda Eakes, Leawood KS
33.40
2
Gaylor Kasle - Barbara Kasle, Boca Raton FL; Ellen Kozlove - Larry Kozlove, Louisville KY
19.08
3/4
Laura Lipman, Augusta ME; Joy Phillips, Toronto ON; Ed Judy, Iowa City IA; Phillip Cummins, Coconut Creek FL
19.08
3/4
Joseph Sauro, Oakville ON; Dennis Stobo, Sudbury ON; David Colbert, Etobicoke ON; Michael Cafferata, Scarborough ON

Thurs-Fri KO Brkt II
13 Tables

MPsRankNames
25.51
1
Mary Ann Cooper, Maumee OH; Donald McCullough Jr, Lambertville MI; Sue Kolinski, Holland OH; Courtney Donovan, Sylvania OH
17.86
2
Albert Shrive, Dalton PA; Jim McKeown, State College PA; Marie Anzilotti, Wilmington DE; Judith Argento, Kingston PA; Scott Hiller, Marshall MN
10.20
3/4
Beverly Slaski - Darlene Carman, Bradenton FL; Dennis Carman - Susan Bailey Carman, Plainwell MI
10.20
3/4
Marti Cowie - Maria Moore - Bonnie Lamkin, Lakeland FL; Marlene Smith, Sarnia ON

Thurs-Fri KO III
13 Tables

MPsRankNames
21.06
1
Linda Reeder, Spring Hill FL; Sharon Maris, Hudson FL; Carol Hargrave, Brooksville FL; Ann Dickman-Pullman, Weeki Wachee FL
14.74
2
James Gordon - Janet Laudenslager, Nokomis FL; Jim Maxwell - Pierce Smith, Venice FL
8.42
3/4
Michel Rapoport - Jacek Leszczylowski - Joan Mendell - Ann Peek, Sarasota FL
8.42
3/4
Nancy Blasingame - Steven Blasingame, Knoxville TN; Deirdre Davis - Brian Collins, St. John's NL

Thurs-Fri KO Brkt IV
16 Tables

MPsRankNames
18.79
1
Robert Smink - Norman Cannon - Joan Lewis - Robert Lewis, Fort Myers FL
13.15
2
Sarah Penn - Peggy Kehoe - Helen Daniels, Naples FL; A. James Watt, Marco Island FL
7.52
3/4
Jane Wininger, Glasgow KY; Joan Stanchek, Estero FL; Susan Mulholland, Ft Myers Beach FL; Marjorie Smink, Fort Myers FL
7.52
3/4
Patricia Prather - Ann Taylor - Abha Patel, Port St Lucie FL; Margaret Woodworth, Port St Lucie FL

Thurs-Fri KO Brkt V
16 Tables

MPsRankNames
15.72
1
Terry McHenry - Jane Canter - Jane Huerta, Sarasota FL; Alice Wile, Bradenton FL; Sangit Chatterjee, Sarasoto FL
11.00
2
Ted Flach, Lagrange KY; Mark Ambrose, Louisville KY; James Wise, Venice FL; Chuck Briggs, Hobart IN
6.29
3/4
Jane Holman, Zephyrhills FL; Joann Seagly, Wayland MI; Mary Fisher, Plainwell MI; Eileen Mischler, Kalamazoo MI
6.29
3/4
Susan Elwyn, Sarasota FL; Peggy Pearson, Sun City Center FL; Dorothy Slopek, Perkinsfield ON; Roger Peterman, Fenelon Falls ON

Thurs-Fri KO Brkt VI
16 Tables

MPsRankNames
13.60
1
Margaret Davis, Rochester Hills MI; Wilma Swayze, Auburn Hills MI; David Hines, Holmes Beach FL; Mary Lou Turner, Bradenton FL
9.52
2
Maxwell Hughes - Leslie Phelps, Vero Beach FL; Lynn VanPoucke, Naples FL; Jo Baillie, Marco Island FL
5.44
3/4
Emily Rankin - Jon Rankin, Nichols NY; Thomas Vitanza - Patricia Vitanza, Virginia Beach VA
5.44
3/4
Joseph Enis - Elliott Grosh - Karen Enis, Bradenton FL; Thomas Pentecost, Sarasota FL

Thurs-Fri KO Brkt VII
16 Tables

MPsRankNames
11.78
1
John Dauvergne, Stella ON; Sandra Casey, Saint Paul MN; Shu Mei Hwang, Woodbury MN; Herb Franzen, Lyon Mountain NY
8.25
2
Tai Chan - James Phillips, Troy MI; Gretchen Dietz, Longboat Key FL; Beverly Prechtel, York PA
4.71
3/4
Edward Bacher Jr - Pat Bacher, Estero FL; William Gillam - Susan Gillam, Fort Myers FL
4.71
3/4
Victor Malozi - Lee Taylor, Pinellas Park FL; Kenneth Lindholm - Carol Lindholm, Lakewood Ranch FL

Thurs-Fri KO Brkt VIII
16 Tables

MPsRankNames
8.84
1
Sharon Tomnitz - Emily Maduro - Roslyn Miller - Barbara Ferm, Dallas TX
6.19
2
Robert Mehn - Lois Tankerley, Bradenton FL; Kris Garrette, Okemos MI; Marilyn Pirochta, Lansing MI
3.54
3/4
Virginia Bright, Nokomis FL; Kaye Hoffmaster, Somers MT; Vladi Basch, Apollo Beach FL; Katherine Grant, Riverview FL
3.54
3/4
Virginia Connelly, Celebration FL; Marilyn Sopka, Coconut Grove FL; Mary Pereda, Miami FL; Mary Jo David, Coral Gables FL

Return to Index Page

Go to Friday Results