SARASOTA REGIONAL
February 20 - 26, 2012
Wednesday

Wednesday Morn 299er Prs
20.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.24
1


Joanne Dawson - Keith Dawson, Chatham ON72.02%
3.59
2
1
1
Carol Ann Osiason, Tampa FL; Lisbeth Wagner, Tammpa FL63.39%
2.69
3
2

Ann Friedman, Sarasota FL; Nancy Kotler, Glencoe IL62.80%
2.06
4
3
2
Mary Overlees, Bradenton FL; Valerie Hodson, Sarasota FL61.31%
1.51
5
4

Stanley Katzman, Silver Spring MD; Richard Levine, Longboat Key FL58.33%
1.54
6
5
3
Susan Charnas, Bradenton FL; Sharyn Nassau, Lakewood Ranch FL56.85%
1.26
6/7
4/5
Julianna Grecoe, Venice FL; Faye Porter, Nokomis FL55.65%
1.02
6/7
4/5
Jerry Sherman - Susan Sherman, Ruskin FL55.65%
0.88

6
Virginia Nardone - Girard Nardone, Ocala FL54.76%

Wednesday AM Side Pairs
18.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.25
1


William Perry, Riverview FL; Jim Relihan, Tampa FL62.79%
3.19
2


Jerry Helms - Evelyn McLeod, Charlotte NC62.70%
3.49
3
1

Diane Forrester, Freeland MI; Glenn Dashnier, Midland MI57.49%
2.62
4
2

Jo Ann Kriger, Mashpee MA; Jody Foley, West Falmouth MA57.41%
1.96
5
3

Jane Wininger, Glasgow KY; Marjorie Smink, Fort Myers FL57.23%
1.01
6


Merle Gaaskjolen - Joan Gaaskjolen, Leesburg FL56.69%
1.47
4

Joy Levee, Wilmette IL; Sandra Levin, Winnetka IL56.00%
1.97
5
1
Linda Woodham, Loveland OH; Tonette Deangelis, Ballston Spa NY53.28%
1.03
6

Charlotte Connelly - Laurel Everett, Tampa FL52.76%
1.48

2
Joan Gass, Toronto ON; Anne Nichols, Picton ON45.87%

WED AFT Strat Side Swiss
61 Tables

MPsABCNamesScore
10.77
1


Stan Tulin, Highland Beach FL; Michael Seamon, Dania FL; Ken Cohen, Philadelphia PA; Marc Jacobus, Las Vegas NV; Martin Fleisher, New York NY; Michael Kamil, Holmdel NJ68.00
8.08
2


Jo Anne Thompson - Richard Vatter, Cadillac MI; Allison Howard, Cookeville TN; William Granger, Bradenton FL60.00
7.28
3
1
1
Jerry Parker - Barbara Mozayeny, Crystal River FL; Mary Welch - Frank Margagliano, Hernando FL59.00
3.98
4/5


Frank Hacker, Barre VT; Ellie Hanlon - Mary Savko, Tequesta FL; Vincent Grande Jr, Jupiter FL58.00
3.98
4/5


Martin Newland, North Bay ON; Michael Gamble, Shawnigan Lake BC; Ranald Davidson, North York ON; Allan Smith, Perkinsfield ON58.00
2.24
6/7


Joe Angermeier - Joan Bayley-Pyle, St Petersburg FL; Adrienne Muslin, Tampa FL; Eileen Theimer, Olney MD56.00
5.46
6/7
2

Judy Hill - Richard Hill - Gail Pirodsky - Lloyd Hankinson, Sarasota FL56.00
4.10
3
2
Judy Krueger - Elwin Simon, Naples FL; Diane Taylor - Martin Taylor, Etobicoke ON53.00
3.07
4

Jean Blilie, Kerrville TX; Shirley Hoffert, Mesa AZ; Mary Newman - Opal Rogstad, Detroit Lakes MN51.00
2.30
5

Albert Kober, Lighthouse Pt FL; Bernice Kramer, Boca Raton FL; Joanne Soterion - William Soterion, Ellenton FL50.00
2.31
6/7
3
Barbara Henningson, Guilford CT; Patrick Wallace - Barbara Schoenfeld, Boca Grande FL; Charles Hemm, Piqua OH49.00
1.52
6/7

Della Maracle-Reinke, Seminole FL; Melissa Swartz - Samuel Segal, St Petersburg FL; Loretta Westler, Philadelphia PA49.00
1.73

4
Paul Yee - Christine Yee, Guelph ON; Joan Hood - John Hood, Toronto ON48.00
1.30

5
Samuel Frohlich - Angela Frohlich, Fort Lee NJ; Joyce Zeldin - Stanford Zeldin, Kansas City MO47.00

Wednesday Gold Pairs
91.0 Tables

MPs73NamesScore
20.13
1

David Seares, Satellite Beach FL; Gregory Saunders, West Melbourne FL64.42%
15.10
2

Helga Woodard - Sue Weller, Vero Beach FL61.14%
11.32
3

Jack Hawes, Sarasota FL; June Wood, Sun City Ctr FL61.01%
11.02
4
1
Virginia Bright, Nokomis FL; Kaye Hoffmaster, Somers MT60.11%
6.71
5

Joel Stone - Barbara Stone, Highland Park IL59.92%
5.75
6

Melinda Hawkins - Phyllis Pettijohn, West Palm Beach FL59.68%
8.27
7
2
Donald Grenesko, Winnetka IL; Forrest Schneider, Northbrook IL59.28%
4.47
8

Eugenia Niedorf, Tampa FL; Harvey Nelsen, Lutz FL58.52%
4.03
9

Arlene Fisher, New York NY; Ruth Haspel, Great Neck NY58.35%
3.66
10

James Wise, Venice FL; Kathryn Dobrzynski, Mc Kean PA58.26%
3.36
11

Norm Smith - Karen Smith, Markham ON57.68%
6.20
12
3
Nancy Alciatore, Dunedin FL; Barbara Howell, Crystal Beach FL57.57%
2.88
13

Letitia Wightman, St Louis MO; Katharine Horner, Richmond VA57.40%
4.65
14
4
Marcia Ridley - M Sharlene Morgan, Rolla MO57.27%
3.67
15
5
Nancy Fletcher, Hixson TN; Joan Talley, Chattanooga TN56.85%
2.78
16

Mary Ellen Long - Alma Douglas, Bonita Springs FL56.74%
3.15
17
6
Deborah Root, Rock Hall MD; Christl Smith, Sanibel FL56.70%
2.76
18
7
Sheilah Hollings, Dedham MA; Lynn Ellwood, Baltimore MD56.63%
2.01
19

John Thaubald - Fouad Abdalla, Elkins WV56.54%
2.45
8
Patrick Sweeney, Tampa FL; Ann Van Dyke, Purchase NY56.54%
2.20
9
Patricia Tangorra, Rockford IL; Mary Simonson, Sarasota FL56.13%
2.00
10
Cheryl Lutz, Grafton WI; Ann Shewman, Naples FL55.48%
1.92
11/12
Barbara Sirois - Lee Sirois, Sun City Center FL55.30%
2.06
11/12
Marlene Mackinnon - Louise Barton, Naples FL55.30%

Wednesday Aft 299ers
17.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.82
1
1
1
Caryl Brent - Kathy Stamm, Buffalo NY72.62%
2.87
2
2
2
Duane Collins - Joyce Collins, Kirtland Hills OH60.12%
2.15
3
3
3
Mary Overlees, Bradenton FL; Valerie Hodson, Sarasota FL57.14%
1.41
4/5
4/5
4/5
Anthony Munson - Ann Munson, Sarasota FL56.25%
1.41
4/5
4/5
4/5
Jeanette Keisling, Bradenton FL; Edith Lane, Sarasota FL56.25%
0.80
6/7
6/7

Stanley Katzman, Silver Spring MD; Richard Levine, Longboat Key FL55.95%
0.80
6/7
6/7
6
Robert Pasco - Barbara English, Sarasota FL55.95%

Wednesday Aft Side Pairs
22.5 Tables

MPsABCNamesScore
5.01
1


Nancy Blasingame - Steven Blasingame, Knoxville TN65.15%
4.25
2
1
1
Jane Holman, Zephyrhills FL; Joann Seagly, Wayland MI60.46%
2.82
3


Phillip Cummins - Karen Cummins, Coconut Creek FL59.91%
3.19
4
2

Dave Hoffman, Oronoco MN; John Ide, Cape Canaveral FL59.55%
1.96
5


Elaine Berger - Sheldon Berger, Hackensack NJ59.28%
2.39
6
3
2
Wayne Johnson - Betty Curry Johnson, Sarasota FL59.19%
1.79
4

William Colket - Doreen Colket, Bradenton FL59.10%
1.34
5

Barbara Summers, Silver Spring MD; Renee Wilson, Potomac MD56.96%
1.45
6
3
Dan McClenathan, St Pete Beach FL; John McClenathan, Vero Beach FL55.93%
1.18

4
Carolyn Kribben, Saint Charles MO; S Rives, Saint Louis MO54.09%
0.89

5
Faigie Kopelman - Nick Wagener, Toronto ON51.78%

Wednesday A/X Pairs
42.0 Tables / Based on 133 Tables

MPsAXNamesScore
31.96
1

Kent Mignocchi, Bronx NY; Lynne Tarnopol, New York NY63.47%
23.97
2

Muriel Altus - Philip Altus, Tampa FL62.71%
17.98
3

Dennis Carman, Plainwell MI; Wayne Hascall, Boca Raton FL59.15%
13.48
4

Edward Spear, Bangor ME; David Wicentowski, Sarasota FL58.80%
10.65
5

Melvyn Klein, Tallahassee FL; Paul Gallizzi, Tampa FL57.68%
9.13
6

Tsing-Hai Wann - Norman Poythress, Tampa FL57.40%
7.99
7

Terry McHenry, Sarasota FL; Sheila Pies, Osprey FL57.00%
7.10
8

Ann Turner, Nokomis FL; Afra Barlow, Sarasota FL56.29%
6.39
9

Vincent Golden, University Park FL; Michael Bela Kassay, Sarasota FL56.22%
5.81
10

Laura Lipman, Augusta ME; Joy Phillips, Toronto ON55.80%
5.33
11

Pat Peterson, Hernando FL; Sharron Rosenberg, Lecanto FL55.77%
21.14
12
1
Linda Abrahamson - Jo Ellen Spitz, Cincinnati OH55.67%
4.57
13

Sally Meckstroth, Clearwater Bch FL; Linda Miller, Ormond Beach FL55.08%
4.26
14

Joseph Seigel - Barbara Holmes, Thornhill ON54.52%
4.00
15

Jack Bonney, Venice FL; Steve Surasky, Boynton Beach FL54.50%
3.76
16

Anita Pettus, Winchester KY; Mike Cappelletti, Winter Park FL54.36%
15.86
17
2
Carole Maisel - Ronnie Freedberg, Easton PA54.26%
3.36
18

Christie Sellers, Jacksonville FL; Mike Cappelletti Sr, Alexandria VA54.10%
3.20
19

Harry Kaufmann, N Redington Bch FL; Betty Scull, Egg Harbor Twp NJ53.89%
3.04
20

Thomas Lordi, University Park FL; Rosemary Dowd, Sarasota FL53.48%
2.91
21

Robert Blum, Naples FL; Shannon Cappelletti, Delray Beach FL53.30%
11.89
3
Nannette Bordenstein, Pittsford NY; Lisa Olmer, Sarasota FL52.79%
8.92
4
Susan Elwyn, Sarasota FL; Peter Stoyanov, Emmaus PA52.44%
7.05
5
Clay Dahl, Etobicoke ON; Rick Jenkins, Toronto ON52.30%
6.04
6
Cynthia Murphy - Marci Weisgold, University Park FL52.11%
5.29
7
Yee Tar Zee, Ruskin FL; Peter Cleaves, Sarasota FL51.62%
4.70
8
James Gordon, Nokomis FL; Jim Maxwell, Venice FL51.49%
4.23
9
Phyllis Prager, Sarasota FL; Saundra Gotch, Framingham MA51.28%
3.84
10
Jon Olson, Marquette MI; Jim Jackson, Amasa MI50.65%
3.52
11
Harriet Olesen, St Pete Beach FL; Michael Wahl, St Petersburg FL50.57%
3.57
12
F Ruth Tate - J Howard Tate, Toronto ON50.46%
3.02
13
Robert Guglielmi, Livingston NJ; Audrey Ochs, Hamilton MT50.14%
2.82
14
Robert Manz, Odessa FL; Dennis Lytton, Tampa FL49.95%
2.64
15
Howard Bloom - Jerry Wiggins, Sarasota FL49.69%
2.49
16
Carol Cessna - Manon Ross, Fort Myers FL49.68%

Evening Side Game Series
10.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.19
1


Irina Ladyzhensky - Alexander Ladyzhensky, Ellenton FL65.10%
2.39
2


Stephen Wiesenfeld, Stuart FL; Ed Spitzer, Palm Coast FL64.67%
1.96
3


Mary Savko - Ellie Hanlon, Tequesta FL59.42%
2.73
4
1

D Sutherland, Northville MI; Douglas Hosfeld, Chatham ON57.63%
2.05
5
2
1
Ruth Martin - David Martin, 55.57%
1.54
6
3

Mary Hosfeld, Chatham ON; Steven Schwarzwaelder, Sewickley PA54.38%
1.24
4

Frank La Master - Nancy La Master, Indianapolis IN54.14%
0.89
5

Susan Mulholland, Ft Myers Beach FL; Joan Stanchek, Estero FL52.29%
1.48

2
Judy Kimmel, Boca Grande FL; Trudy Bernsten, Middleton WI51.95%

Wed-Thurs KO Bracket 1
13 Tables

MPsRankNames
46.70
1
James Hawkes - Anne Rahtjen Hawkes, Charleston SC; Jeff Meckstroth - Eric Rodwell, Clearwater Bch FL
32.69
2
Larry Mori, Clearwater FL; Leonard Melander, West Bloomfield MI; Sandra Nelson - William Nelson, Bradenton FL; Robert Brent, Venice FL; Robert Cappelli, Bloomfield MI
18.68
3/4
John Dockray, Villanova PA; Fred Hamilton, Las Vegas NV; Richard Schwartz, Aventura FL; Chuck Said, Nashville TN
18.68
3/4
Martha Marsh, Chicago IL; Les Bart, Bradenton FL; Jerry Clerkin, Bloomington IN; Virginia Lifton, Naples FL

Wed-Thurs KO Bracket 2
15 Tables

MPsRankNames
29.30
1
Kimberly Whipple - Cookie Potter, Boca Grande FL; Kevin Dwyer, Tampa FL; Kenny Horneman, Charlottesville VA; Charles Jeffrey Jr, Safety Harbor FL
20.51
2
Gene Keidan - Miriam Metz, Bradenton FL; Carol Crossman, Wheaton IL; Suzan Lordi, University Park FL
11.72
3/4
Richard Fellars - Sharon Fellars, Deerfield IL; Rosanne Schabinger, Mount Prospect IL; Susan Finkelman, Glenview IL
11.72
3/4
Jack Shinehoft, Dundas ON; Michael Kammermayer, Hamilton ON; D Pierce, Parkersburg WV; G Stanley Harman, Marietta OH

Wed-Thurs KO Bracket 3
14 Tables

MPsRankNames
20.65
1
Tony Viidik - Joan Viidik, Waterloo ON; Adrian Record, Fergus ON; Jim Rife, Guelph ON
14.46
2
Riki Tulin, Highland Beach FL; Andrew Garnett, Winterpark FL; Jan Lazar, Sarasota FL; Nancy Frank, Glencoe IL
8.26
3/4
Marianne Payne - Carol Lapin, Overland Park KS; Barbara Friedman, Cherry Hill NJ; Arlyne Shockman, Philadelphia PA
8.26
3/4
Joanne Stephen, Ellenton FL; Connie Maloney, Bradenton FL; Ricki Rogers, Mt Laurel NJ; Judy Ventura, The Villages FL

Wed-Thurs KO Bracket 4
15 Tables

MPsRankNames
17.29
1
David Deal - Debbie Deal - Pamela Ziegel, Petoskey MI; Jane Huff, Columbus OH
12.10
2
Kay Cohen - Ann Ruwitch - Jane Ettelson, Saint Louis MO; Julie Woods, Chesterfield MO
6.92
3/4
Richard Muse, Hornell NY; Paul Johnson, Arkport NY; Timothy Butt, Wainfleet ON; Carol Leroux, St Catharines ON
6.92
3/4
Barbara Reetz, Elkhorn NE; Susan Cooper - Josephine Russin - Ann Rees, Elmira NY

Wed-Thurs KO Bracket 5
16 Tables

MPsRankNames
15.02
1
Anne Birgbauer, Grosse Pte Frms MI; Elizabeth Euwer, Boca Grande FL; Asya Ladyzhensky, Ellenton FL; Dan Dwyer, Lehigh Acres FL; Luz Ortega, Tampa FL
10.51
2
Ann Atcheson, Fairfax VA; Mary Ann Kral, Reston VA; Frank Quinn, Lawrenceville NJ; Stanley Engeberg, Bradenton FL
6.01
3/4
Richard Henty, Moneta VA; Nancy Driscoll, Naples FL; Darlene Cole, Bradenton FL; Ralph Tarter, Penn Valley CA
6.01
3/4
Barbara Horowitz, Longboat Key FL; Robyn Rosenblatt, Short Hills NJ; Barbara Fox, Meadowbrook PA; Judith Goldberg, South Orange NJ

Wed-Thurs KO Bracket 6
16 Tables

MPsRankNames
12.64
1
Richard Huff, Sun City Center FL; Glen Nazworth, Green Cv Spgs FL; James Stewart, London ON; Margaret Fenlon, Sun City Ctr FL
8.85
2
Caroline Duncan - Barbara McNany, Sebring FL; Don Dvorak, Jacksonville FL; Richard Russell, London ON
5.06
3/4
Janice Barnes - Cindy Barbarisi, Lecanto FL; Diane Halloran - Shirley Elliott, Hernando FL
5.06
3/4
Janice Greene - Cherie Everett - Ellen Gelberg - Gloria Pappalardo, Vero Beach FL

Wed-Thurs KO Bracket 7
16 Tables

MPsRankNames
10.60
1
Robert Prosise - Marilyn Prosise - Thomas Mess - Helen Mess, Cincinnati OH
7.42
2
Dana Bauer - Diane Baldwin, Lakewood Ranch FL; Betty Fecteau - L Joan Sperry, Sarasota FL
4.24
3/4
Richard Butler, St Louis MO; Mary Butler, Saint Louis MO; Gordon Coons - Linda Coons, Wheaton IL
4.24
3/4
Marvin Oldenburger - Sharon Oldenburger, Ft Myers Beach FL; William Cobb - Victoria Cobb, Pompano Beach FL

Wed-Thur EVE Compact KO 1
11 Tables

MPsRankNames
14.75
1
Bonnie Wilke, Aspen CO; Robert Todd, Tallahassee FL; Theresa Andino, Niceville FL; Adam Kaplan, New Port Richey FL
10.33
2
Jack Shinehoft, Dundas ON; G Stanley Harman, Marietta OH; Jim McKeown, State College PA; D Pierce, Parkersburg WV
6.64
3
Wayne Hascall, Boca Raton FL; Joshua Stark, Grayslake IL; Suzanne Dunn, Crystal Lake IL; Will Engel, Freeport IL
5.16
4
Mary Ann Cooper, Maumee OH; Donald McCullough Jr, Lambertville MI; Courtney Donovan, Sylvania OH; S Kolinski, Holland OH

Wed-Thur EVE Compact KO 2
11 Tables

MPsRankNames
6.08
1
Judith Auer, Dublin OH; Cindy Henderson, Northfield IL; Theresa Schneider, Northbrook IL; Faigie Kopelman, Toronto ON
4.26
2
Chris Stait Gardner, Thornhill ON; William Myers, Richmond Hill ON; Diane Taylor - Martin Taylor, Etobicoke ON
2.74
3
Barbara Marinak, Clewiston FL; Jeanine Fagley - Marion Simmons, Bradenton FL; Margaret Robinson, Altoona PA
2.13
4
Ronald Dewey, Plainville NY; Stephan Dennis - Abra Dennis, Jamesville NY; Mateele Kall, Manlius NY

Wed-Thur EVE Compact KO 3
10 Tables

MPsRankNames
4.00
1
Bill Goodman - Marty Goodman, Troy MI; Barbara Meach - Jerry Meach, Waterford MI
2.80
2
Sarah Hillel - Aaron Hillel, Toronto ON; Carol Palmer - Katy Gleason, Naples FL
1.80
3
Kermit Jamison - Donna Jamison, Bradenton FL; Louise Anderson - Jane Klemm, Fort Myers FL
1.40
4
Sharon Tomnitz - Emily Maduro - Barbara Ferm - Roslyn Miller, Dallas TX

Return to Index Page

Go to Thursday Results