SARASOTA REGIONAL
February 20 - 26, 2012
Tuesday

Tuesday AM 299er Pairs
22.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.52
1


Keith Dawson - Joanne Dawson, Chatham ON64.29%
3.86
2
1

Michelle Crane, Pensacola FL; Mary Ann Abrams, Pensacola Beach FL63.39%
2.90
3
2
1
Elizabeth Walmsley, Richmond VA; Cassie Kernan, Bedford NY61.61%
2.17
4/5
3
2
John Zappala, Amherst NH; Jean Wood, Concord MA61.31%
1.67
4/5


Ewen Ferguson - Dorothy Ferguson, Whitby ON61.31%
1.63
6
4
3
Sandra Rifkin, Williamsville NY; Hannah Weinberg, Sarasota FL59.23%
1.26
5/6

David Denomy, Chatham ON; Allan Thomas, Wallaceburg ON58.63%
1.07
5/6

Ken Crissman - Douglas Turnbull, Strongsville OH58.63%
1.02

4/5
Claudia Latona, Sarasota FL; Nancy Jackson, Haliburton ON53.57%
1.02

4/5
Carol Robinson - Marlene Jordan, Apollo Beach FL53.57%
0.67

6
Elaine Jaffe - Peggy Busch, Venice FL52.68%

Tuesday Side Pairs
5.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.43
1
1

Richard Rolfes, St Petersburg FL; Roger Boyd, Fairborn OH63.02%
1.82
2
2

Jane Wininger, Glasgow KY; Marjorie Smink, Fort Myers FL59.90%
1.73
3/4
3/4
1/2
Malcolm McTaggart - Jeanette McTaggart, Stittsville ON53.70%
1.73
3/4
3/4
1/2
Carolyn Karch, Chagrin Falls OH; Patti Pinkerton, Aurora OH53.70%

Tuesday Aft Side Pairs
32.0 Tables

MPsABCNamesScore
6.37
1


Jack Shinehoft, Dundas ON; Michael Kammermayer, Hamilton ON69.44%
5.31
2
1
1
Joann Seagly, Wayland MI; Jane Holman, Zephyrhills FL68.66%
3.58
3


Loughery Hawkins, Ballwin MO; William Morgan, Rolla MO61.04%
3.98
4
2

Nannette Bordenstein, Pittsford NY; Lisa Olmer, Sarasota FL59.79%
2.99
5
3
2
Ann Walker, Scotia NY; William Maack, Ofallon MO58.97%
2.24
6
4
3
Peter Purcell - Deborah Edwards, Sarasota FL58.76%
1.68
5/6
4/5
Anne Birgbauer, Grosse Pte Frms MI; Elizabeth Euwer, Boca Grande FL57.26%
1.47
5/6
4/5
Cathy Mayer - Iris Minner, Naples FL57.26%
1.24

6
Sandy Desilets, Port St Lucie FL; Rhoda Chickering, E Montpelier VT55.98%

Tuesday Open Pairs
35.0 Tables / Based on 70 Tables

MPsABCNamesScore
26.10
1


Mike Cappelletti, Winter Park FL; Allison Howard, Cookeville TN62.64%
19.58
2


Dennis Stobo, Sudbury ON; Joseph Sauro, Oakville ON62.26%
14.68
3


Joseph Seigel - Barbara Holmes, Thornhill ON61.13%
11.01
4


Carol Hamilton, Sarasota FL; Sylvia Christian, Southfield MI60.35%
8.70
5


J Howard Tate - F Ruth Tate, Toronto ON58.58%
8.56
6
1
1
William Smith - Barbara Smith, Hilton Head SC57.84%
6.53
7


Kent Mignocchi, Bronx NY; Lynne Tarnopol, New York NY56.08%
6.42
8
2
2
Barry Wilderman, Manhasset NY; Eric Kaye, Sarasota FL55.78%
5.22
9


Allan Stauber, Palm Bch Grdns FL; Paul Sidikman, Boynton Beach FL55.30%
4.75
10


Mary Gorkin, Boca Raton FL; Joseph Sargent, Rochester NY54.90%
4.82
11
3
3
Jane Jensen - David Jensen, Leighton Buzzar England54.83%
4.02
12


Les Bart, Bradenton FL; Martha Marsh, Chicago IL54.73%
5.13
13
4

John Ide, Cape Canaveral FL; Dave Hoffman, Oronoco MN54.66%
3.48
14


Barbara Burgess, Leesburg FL; Karolyn Smith, Atlanta GA54.49%
3.26
15


Thomas Lordi, University Park FL; Judi Sonon, Pittsburgh PA54.19%
3.18
16


Sandra Grimes - June Plunkett, Sarasota FL54.04%
2.90
17


Sandra Nelson - William Nelson, Bradenton FL53.80%
2.85
5

Janet Kane - Bruce Jacobs, Sarasota FL53.58%
2.45
6

Joan Viidik - Tony Viidik, Waterloo ON53.09%
2.89

4
Richard Kenny - Cyndria Wedge, Charlottetown PE51.74%
1.73

5
Betty Fecteau - L Joan Sperry, Sarasota FL48.08%
1.48

6
Jack Hawes, Sarasota FL; June Wood, Sun City Ctr FL47.47%

Tuesday Aft 299er Pairs
26.5 Tables

MPsABCNamesScore
5.23
1


Phyllis Zubulake, Lincolnshire IL; D Rice, Chelmsford MA65.98%
3.92
2
1

Allan Thomas, Wallaceburg ON; David Denomy, Chatham ON65.34%
2.94
3
2
1
John Zappala, Amherst NH; Jean Wood, Concord MA60.28%
2.21
4
3

Ken Crissman - Douglas Turnbull, Strongsville OH60.07%
2.06
5
4
2
Rosalie Murphy - Kris Wells, Sun City Center FL60.04%
1.54
6
5
3
David Otteni, Largo FL; David Tutak, Clearwater FL58.33%
1.19
6

Pauline Beaudoin - Henri Beaudoin, North Hatley QC55.68%
1.16

4
Nickolas Milanytch, North Port FL; Patrick Canning, Englewood FL54.36%
0.87

5
Robert Farber, Lutz FL; Royald Zell, Tampa FL54.17%
0.67

6
Elizabeth Walmsley, Richmond VA; Cassie Kernan, Bedford NY51.83%

Tuesday Senior Pairs
35.0 Tables

MPsABCNamesScore
12.60
1


Virginia Lifton, Naples FL; Jerry Clerkin, Bloomington IN60.73%
9.45
2


Silvana Bellini, St Petersburg FL; Frank Samuels, S Pasadena FL59.77%
8.97
3
1

Theresa Schneider, Northbrook IL; Judith Auer, Dublin OH59.66%
6.73
4
2
1
Deborah Root, Rock Hall MD; Christl Smith, Sanibel FL58.71%
4.20
5


Benjamin Stauss, Silver Spring MD; Edward Maier, Sarasota FL58.47%
5.05
6
3

Richard Schroeder, Davenport IA; Jo Ann Kertesz, Sarasota FL57.82%
4.11
7
4

Belle Klein - Cynthia Weston, W Long Branch NJ57.37%
2.99
8
5

Barbara Aronson, Lake Worth FL; Esther Wiviott, Milwaukee WI57.29%
2.52
9


Beverly Slaski - Jo Anne Sielaff, Bradenton FL56.10%
2.65
10
6

Grant Godfrey - James Anderson, Saint John NB55.52%
2.24
7

Maxwell Hughes, Vero Beach FL; Wojciech Szalecki, Madeira Beach FL55.06%
1.99
8

Pat Sickinger, Sebring FL; Margaret High, Marion IL54.70%
3.86

2
William Adkins, Jr - Clyde Schreiner, Largo FL54.57%
2.89

3
Clifford Reitz - Barbara Reitz, Bohemia NY52.37%
2.17

4
Bruce Lemle - Dan Newcomb, Orlando FL52.06%
1.71

5
Katherine Grant, Riverview FL; Mona Karna, Sarasota FL51.80%
1.47

6
Richard Huff, Sun City Center FL; Glen Nazworth, Green Cv Spgs FL51.46%

Tues AFT Swiss Teams
50 Tables

MPsABCNamesScore
9.10
1


Ken Cressman - Susan Cressman, Lakeland FL; Terry Grogan - Gay Grogan, Venice FL69.00
6.83
2


Jay Whipple III, Boca Grande FL; Ed Schulte, Tampa FL; Gavin Wolpert, Jupiter FL; Joe Grue - Curtis Cheek, Las Vegas NV67.00
5.12
3


Will Engel, Freeport IL; Dennis Carman, Plainwell MI; Suzanne Dunn, Crystal Lake IL; Joshua Stark, Grayslake IL63.00
3.84
4


Frank Hacker, Barre VT; Mary Savko - Ellie Hanlon, Tequesta FL; Vincent Grande Jr, Jupiter FL61.00
2.88
5


Bruce Emond, Holden MA; Arthur Krupnick, Margate FL; Jody Foley, West Falmouth MA; Jo Ann Kriger, Mashpee MA59.00
2.16
6


Gudrun Wallace - Evelyn Mintzer - Albert Mintzer, Fort Myers FL; Judy Cardin, Bonita Springs FL56.00
6.52
1

Juha Kokko - Nancy Kokko, Cashiers NC; Janet Larson - Suzanna Schenk, Naples FL55.00
4.89
2
1
Diane Halloran - Shirley Elliott, Hernando FL; Janice Barnes - Cindy Barbarisi, Lecanto FL49.00
3.21
3/4

Jeffrey Zaller, Columbia MD; David Goldstein - Clifford Landers, Naples FL; Helen Kirwan, Bonita Springs FL48.00
3.21
3/4

Sarah Penn - Peggy Kehoe - Helen Daniels, Naples FL; A. James Watt, Marco Island FL48.00
2.06
5

John Harlowe - Sharon Wallace, Tampa FL; Vera Lees, Wesley Chapel FL; Joyce Torres, Zephyrhills FL47.00
1.55
6

Anne Grandstaff, Kalamazoo MI; Richelle Cunninghis, Bradenton FL; Linda Woodham, Loveland OH; Tonette Deangelis, Ballston Spa NY43.00
2.84

2
M Sharlene Morgan - Marcia Ridley, Rolla MO; Carolyn Kribben, Saint Charles MO; S Rives, Saint Louis MO41.00
2.13

3
Susie Hall, St Louis MO; Sara Berendt, Sanibel Island FL; Susan Freund, Pound Ridge NY; Judy Harralson, Princeton KY40.00
1.60

4
Rainer Stimming - Cobie Stimming, Whitby ON; Howard Laufer - Diane Laufer, Tillsonburg ON39.00
1.20

5
Margaret Davis, Rochester Hills MI; Wilma Swayze, Auburn Hills MI; Beverly Prechtel, York PA; Gretchen Dietz, Longboat Key FL38.00

Evening Side Series
19.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.40
1


Irina Ladyzhensky - Alexander Ladyzhensky, Ellenton FL66.48%
3.79
2
1

Jan Lazar, Sarasota FL; Nancy Frank, Glencoe IL64.58%
2.48
3


Ed Spitzer, Palm Coast FL; Stephen Wiesenfeld, Stuart FL59.85%
2.84
4
2

Jon Olson, Marquette MI; Jim Jackson, Amasa MI59.09%
2.13
5
3

Grace Charron, Bradenton FL; Susan Elwyn, Sarasota FL58.33%
1.36
6


Christie Sellers, Jacksonville FL; Mike Cappelletti Sr, Alexandria VA58.14%
3.03
4
1
Barbara Meach - Jerry Meach, Waterford MI56.82%
2.27
5
2
Barbara Fox, Meadowbrook PA; Robyn Rosenblatt, Short Hills NJ56.44%
1.70
6
3
Pat Bacher - Edward Bacher Jr, Estero FL54.36%
1.28

4
Melinda Hawkins - Phyllis Pettijohn, West Palm Beach FL53.79%
1.10

5
Richard Krotseng, Lakewood Ranch FL; Jim Baker, Bradenton FL51.14%
0.72

6
Jenny Shaefer, Manassas VA; Helen(Susie) Tinney, Leesburg VA49.05%

Tue-Wed KO Bracket 1
12 Tables

MPsRankNames
50.39
1
Mark Gordon, Purchase NY; Pratap Rajadhyaksha, Venice FL; Alan Sontag, Gaithersburg MD; David Berkowitz, Boca Raton FL; Jorgen Molberg, Trondheim Norway; Terje Aa, Heimdal Norway
35.27
2
Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Robert Dennard, Orlando FL
20.16
3/4
Stan Tulin, Highland Beach FL; Martin Fleisher, New York NY; Marc Jacobus, Las Vegas NV; Michael Seamon, Dania FL; Michael Kamil, Holmdel NJ; Ken Cohen, Philadelphia PA
20.16
3/4
Jack Spear - Nancy Spear, Shawnee Mission KS; Donald Stack, Overland Park KS; Gloria Bart - Jim Russell, Bradenton FL; Linda Eakes, Leawood KS

Tue-Wed KO Bracket 2
12 Tables

MPsRankNames
28.50
1
Harley McCabe - Janet Neel Fleenor, Bowling Green KY; Sharon Grodsky - Mike Grodsky, St Simons GA
19.95
2
Mary Lynne Howe, London ON; Mary-Ellen Barlow - John Arblaster, Niagara-Lk ON; Barry Onslow, Englewood FL
11.40
3/4
Howard Howe, Apollo Beach FL; Carolyn Holcomb, Englewood FL; Sally Prosch, Banner Elk NC; John Stephen, Ellenton FL
11.40
3/4
Roger Johnson - Gen Geiger, Sarasota FL; Gerald Ungar, Pt Charlotte FL; John Veltri, Bradenton FL

Tue-Wed KO Bracket 3
12 Tables

MPsRankNames
23.92
1
Otto Adamec - Renee Miller, New York NY; Daniel Simon - Donna Simon, South Bend IN
16.74
2
J Robinson - Nancy Heusted, San Antonio FL; David Glenn - Nancy Glenn, Eagan MN
9.57
3/4
Kay Korte, Woodstock IL; Patricia Chiszar - Janette Howard, Sarasota FL; Gena Hartlieb, Rockford IL
9.57
3/4
Gerald Nehra, Muskegon MI; William Granger, Bradenton FL; Jo Anne Thompson - Richard Vatter, Cadillac MI

Tue-Wed KO Bracket 4
13 Tables

MPsRankNames
19.60
1
Marti Cowie - Maria Moore - Arnie Summers - Bonnie Lamkin, Lakeland FL; Marlene Smith, Sarnia ON
13.72
2
Thomas Mangold Jr - Joseph Glazar, Hernando FL; Ted Defilippo, Lecanto FL; Daryl Drew, Homosassa FL
7.84
3/4
Frank La Master - Nancy La Master - Deanna Nesbit, Indianapolis IN; Wanda Cole, Greenfield IN
7.84
3/4
Jean Blilie, Kerrville TX; Shirley Hoffert, Mesa AZ; Jeanie Engebretson, Detroit Lakes MN; Hui-Zhi Song, Mississauga ON

Tue-Wed KO Bracket 5
16 Tables

MPsRankNames
18.67
1
Michel Rapoport - Jacek Leszczylowski, Sarasota FL; Peter Tracy - Sherry Tracy, Longboat Key FL
13.07
2
Beverly Saunders, South Windsor CT; Annemarie Gordon - Joane D'Antonio, Sewickley PA; Nancy Hobert, Bonita Springs FL
7.47
3/4
Stephen Wiesenfeld, Stuart FL; Ed Spitzer, Palm Coast FL; Harriet Rellis, Warminster PA; Dolores Ketterer, Jenkintown PA
7.47
3/4
Patricia Prather - Abha Patel - Ann Taylor, Port St Lucie FL; Margaret Woodworth, Port St Lucie FL

Tue-Wed KO Bracket 6
16 Tables

MPsRankNames
16.66
1
Michael Lindheimer - Sandra Lindheimer, Lexington MA; Miriam Dryer - Marvin Dryer, Toronto ON
11.66
2
Ivan Montgomery, Rochester NY; James Bailey, Webster NY; Marcia Frankel, Sarasota FL; Marcia Clark, Darien CT
6.66
3/4
Everett Parker - Jean Barnhart, Venice FL; Frank Engberg - Janet Engberg, Lewis Center OH
6.66
3/4
Barbara Hanna - Jo Ann Filipe, Fairport NY; Suzanne Powell, Rochester NY; Michele Griffin, Penfield NY

Tue-Wed KO Bracket 7
16 Tables

MPsRankNames
14.54
1
Elliott Grosh, Bradenton FL; Brian O'Connell - Thomas Pentecost - David Komisar, Sarasota FL
10.18
2
Barbara Marinak, Clewiston FL; Jeanine Fagley - Marion Simmons, Bradenton FL; Margaret Robinson, Altoona PA
5.82
3/4
Gloria Klaustermeier, Naples FL; Susan Muncy, Ft Myers Bch FL; Jean Hackett - Mary Lou Fullerton, Toronto ON
5.82
3/4
Marilyn Engebrecht - Valerie Terris - Gail Jeffrey - Bobby Tyson, Sarasota FL

Tue-Wed KO Bracket 8
16 Tables

MPsRankNames
13.06
1
Jim Fenwick, Markham ON; James Ferry, Sarasota FL; Betty Tilton, Longboat Key FL; Dean Congbalay, Terrace Park OH
9.14
2
Elizabeth Arthur - Michael Arthur, Pearl River LA; Lewis Grossman - Risa Grossman, Mount Sinai NY
5.22
3/4
Marsha Skipper - Bennie Jo Murray - Phyllis Adams - Sue Coleman, Lakeland FL
5.22
3/4
Andrew Perkins Sr - Joan Hardie, University Park FL; Renee Bergstein - Jerry Bergstein, Indianapolis IN

Tue-Wed KO Bracket 9
16 Tables

MPsRankNames
11.99
1
Kelly Pope - Michael Pope - Eugene Fitzpatrick - Christine Fitzpatrick, Hamilton ON
8.39
2
Mary Rassieur, St Louis MO; Marjorie Clark - John Clark, Toronto ON; Tish Hamblin, Hobe Sound FL
4.80
3/4
Judy Krueger - Elwin Simon, Naples FL; Martin Taylor - Diane Taylor, Etobicoke ON
4.80
3/4
William Myers, Richmond Hill ON; Chris Stait Gardner, Thornhill ON; Pamela White, Fort Myers FL; Martie Blazis, Springfield IL

Tue-Wed KO Bracket 10
16 Tables

MPsRankNames
11.16
1
Linda Kneeburg - Guenter Meitz, St Petersburg FL; David Moore, Tampa FL; Jean Paige, Madeira Beach FL
7.81
2
Marion Winsor, Sun City Ctr FL; Dorothy Warke, Sun City Center FL; Charles Brunk - Sharron Brunk, Apollo Beach FL
4.46
3/4
Jim Whitmire - Nancy Whitmire, Jacksonville FL; Barbara Ritchey - Chuck Ritchey, Fleming Island FL
4.46
3/4
Berneda Taylor, Fort Myers FL; Pat Ponczek, Cadillac MI; Jeannette Brophy - Margot Howar, Washington DC

Tue-Wed KO Bracket 11
16 Tables

MPsRankNames
7.40
1
Jerry Meach - Barbara Meach, Waterford MI; Bill Goodman - Marty Goodman, Troy MI
5.18
2
Wolfgang Wostl, Longboat Key FL; Carol Weis, Ruxton MD; Paul Reamer, Baltimore MD; Temple St Clair, Norfolk VA
2.96
3/4
Nancy Muller - James Muller, Orlando FL; Betty Curry Johnson - Wayne Johnson, Sarasota FL
2.96
3/4
Joyce Zeldin - Stanford Zeldin, Kansas City MO; Samuel Frohlich - Angela Frohlich, Fort Lee NJ

Return to Index Page

Go to Wednesday Results