SARASOTA REGIONAL
February 15 - 21, 2010
Friday

Friday 299ers
22.5 Tables

MPs A B C Names Score
4.66
1
1
1
Valerie Hodson, Sarasota FL; Bradley Taylor, Bradenton FL 63.47%
3.50
2
2

Louis Sharp - Patricia Sharp, Venice FL 62.08%
2.62
3
3

Linda Dimon - Margaret Mandula, St Petersburg FL 61.61%
1.97
4


Marlene Levitt, Montville NJ; Arnold Levitt, Lawrenceville NJ 60.42%
2.06
5
4
2
Janice Danzig, Estero FL; Bette Batson, Fort Myers FL 60.01%
1.54
6
5
3
Candace Dickinson, Leicester NC; Jo Colina, Jupiter FL 59.22%
0.98
6

R Craig Shulstad - Mariana Shulstad, Minneapolis MN 58.65%
1.16

4
E Miller - Marguerita Miller, Erie PA 56.57%
0.87

5
Jerry Meach - Barbara Meach, Waterford MI 55.14%
0.89

6
Mark Benson - Susan Benson, Quechee VT 55.06%

Friday Side Swiss
42 Tables

MPs A B C Names Score
7.89
1


Jim Saxon - Liz Saxon, Marco Island FL; Jerome Hurley - Christine Renner, Bradenton FL 64.00
5.18
2/3


Mark Gordon, Purchase NY; Pratap Rajadhyaksha, Venice FL; Joe Grue, New York NY; Curtis Cheek, Las Vegas NV; Terje Aa, Heimdal Norway; Jorgen Molberg, Trondheim Norway 59.00
5.18
2/3


Charlotte St Amant, Trenton ON; Joseph Sauro, North Bay ON; Hans Jacobs, Downsview ON; Lyn Stevens, Ennismore ON 59.00
3.33
4


Dean Cohler, Sarasota FL; Robert Brent, Venice FL; Suzanne Dunn, Crystal Lake IL; Joshua Stark, Grayslake IL; Debra Eaves, Northville MI; Norman Bolton, Beverly Hills MI 58.00
2.19
5/6


Faye Marino, Greenwich CT; Mimi Bieber, White Plains NY; Nie Lih Kalat, Sarasota FL; Janet Lippmann, Hartsdale NY 57.00
2.19
5/6


Gudrun Wallace - Manon Ross, Fort Myers FL; Roger Wallace, Millinocket ME; Robin Spriggle, Ft Myers FL 57.00
5.46
1

Daniel Simon - Donna Simon, South Bend IN; Anne Grandstaff, Kalamazoo MI; Richelle Cunninghis, Bradenton FL 54.00
4.10
2

Michel Rapoport - Hans Stocker - Marilyn Engebrecht - Valerie Terris, Sarasota FL 51.00
4.10
3
1
Doris Houdesheldt, St Petersburg FL; Della Maracle, Seminole FL; Pat Boyd, Forest ON; Gladys Shaw, Port Franks ON 46.00
2.30
4

James Loomis, Dunnellon FL; Catherine Apgar, Ocala FL; Mary Petit - Evelyn Taylor, Hernando FL 45.00
3.08
5/6
2
Neil Timm - Henry Hood, Lady Lake FL; Dalal Carpentier, Beaconsfield QC; Eric Errickson, Ocala FL 42.00
1.52
5/6

Susan Mulholland, Ft Myers Beach FL; Rose Hornsby, Fort Myers FL; Joan Stanchek, Estero FL; Sylvia Peters, Cincinnati OH 42.00
2.31

3
Earlene Bennett, Golden Valley MN; Brian Bennett, Bluffton SC; R Craig Shulstad - Mariana Shulstad, Minneapolis MN 41.00
1.52

4/5
Deborah Pirkle, Clearwater FL; Connie Grubbs, Jacksonville FL; Carolyn Allworth, Sarasota FL; Donna Kellerman, Bradenton FL 40.00
1.52

4/5
Edmund Lundy - Merle Lundy, Cooper City FL; Marvin Feinstein, Plantation FL; Junping Sun, Davie FL 40.00

Friday 299ers
21.0 Tables

MPs A B C Names Score
4.38
1
1
1
Deborah Root, Rock Hall MD; Joanne Klare, Ft Myers Beach FL 70.83%
3.29
2
2
2
Nancy Heston - James Heston, Brandon FL 70.54%
2.46
3
3
3
Janice Danzig, Estero FL; Bette Batson, Fort Myers FL 62.80%
1.85
4
4
4
Paul Kaczorowski - Rennie Kaczorowski, Tallahassee FL 60.93%
1.39
5
5
5
Carol Lindholm - Kenneth Lindholm, Lakewood Ranch FL 60.71%
1.04
6
6

Charlene Slager, Kalamazoo MI; Holly Harrington, US 59.82%
0.84

6
David Drake - Donna Drake, Gainesville FL 55.36%

Friday Aft Senior Pairs
20.0 Tables

MPs A B C Names Score
8.40
1


Fran Wakely, Belleair FL; Marilyn Lightner, Bonita Springs FL 61.54%
6.30
2


Paul Leonard, Markham ON; Don Heisler, Sun City Center FL 61.23%
4.73
3


William Perry, Riverview FL; James Relihan, Tampa FL 59.62%
3.54
4


Chuck Said, Nashville TN; Carolyn Jackson, Sugar Land TX 59.54%
6.14
5
1

Sylvia Gindi, Oakhurst NJ; Sandra Krietzberg, Belmar NJ 59.34%
2.62
6


William Pollans, Land O Lakes FL; Jim Haws, Tampa FL 57.97%
4.61
2

Bruce Jacobs - Janet Kane, Sarasota FL 55.42%
3.56
3
1
Anita Palmer - Kathie Keiderling, Bradenton FL 54.86%
2.67
4
2
Alan Ferraro - Jeanne Ferraro, Silver Spring MD 54.71%
2.05
5
3
Virginia Kevenk, Johnstown PA; Mary Swanson, Sarasota FL 54.19%
1.93
6

Jim Kallaher - Martha Kallaher, Paducah KY 53.49%
1.50

4
Gayle Oleff - Mary Dacks, Bonita Springs FL 49.03%
1.87

5
Judith Weaver, Goderich ON; Mary Hogarth, Gravenhurst ON 48.86%

Friday Aft Open Pairs
49.0 Tables / Based on 69 Tables

MPs A B C Names Score
25.97
1


Christine Urbanek, Tonawanda NY; Margaret Klamp, Ft Myers FL 61.86%
19.48
2


Alan Shollenberger, Danbury CT; Steven Wheeler, Sarasota FL 60.82%
14.61
3


Doris McGinley, Venice FL; William Epperson, Sarasota FL 60.70%
10.96
4


Joseph De Gaetano, Atkinson NH; Bill Irvine, Quincy MA 59.54%
8.66
5


Dave Anderson, Brooksville FL; Merrilee McKenna, Bradenton FL 59.46%
7.42
6


Ann Rhode, Englewood FL; Ann Turner, Nokomis FL 59.38%
6.49
7


Barat Shah - Lynne Shah, Plant City FL 59.29%
5.48
8/9


Bruce Greenspan - Charles Trayman, Naples FL 58.25%
5.48
8/9


James Spike Lay, Daytona Beach FL; Anita Pettus, Winchester KY 58.25%
4.72
10


Jay Cohodes, Sunrise FL; Julie Zhu, Vero Beach FL 58.16%
4.33
11


Joan Rose, Buffalo NY; Walter Majewski, W Seneca NY 57.69%
4.09
12


Marietta Huggard, Sarasota FL; Carolyn Holcomb, Englewood FL 57.21%
3.71
13


Paul Klarreich, Miami FL; Vishnampet Vaidhyanathan, Aventura FL 56.28%
9.74
14
1

Peter Tracy - Sherry Tracy, Longboat Key FL 56.09%
3.25
15


Judy Schwarz - Phil Schwarz, Lakeville MN 56.01%
3.73
16


Allan Siebert, Little Rock AR; Diana Schuld, Glen Head NY 55.97%
2.89
17


Gloria Silverman Bart - Sandra Fleischman, Bradenton FL 55.93%
7.31
2

Ernie Thiele, Endicott NY; Shirley Greenblott, Vestal NY 54.89%
6.18
3
1
Sonia Garrett - Patricia Campbell, Fort Myers FL 54.72%
4.64
4
2
Carol Misener - Colleen Holmes, Ottawa ON 54.01%
3.64
5
3
Randy Baker, Saint Louis MO; Jackie Baker, St Louis MO 53.61%
2.78
6
4
Herb Franzen, Lyon Mountain NY; Pat Hoffmann, Plattsburgh NY 53.29%
3.21
7

Martha Noyes - Gerald Greene, Chicago IL 53.21%
2.12

5
Immo Von Schroeter - Marietta Von Schroeter, Toronto ON 53.04%
1.86

6
Carol Olinger, Huntingburg IN; Mary Ann Seng, Jasper IN 51.28%

Side Series Two
23.0 Tables

MPs A B C Names Score
5.01
1


John Fosnaught - Marvin Ferguson, Indianapolis IN 64.58%
3.76
2


Edward Quinlan - Norma Verhulst, Venice FL 58.95%
4.55
3
1

Joanne Stephen, Ellenton FL; Connie Maloney, Bradenton FL 57.41%
3.41
4
2

Henry Corwin, Sarasota FL; David Cohan, Richboro PA 56.48%
2.05
5


Mary Gorkin, Hallandale Bch FL; Mark Pascale, Warren PA 56.25%
3.34
6/7
3/4
1
Salle Peyroux, Gulf Breeze FL; Jonathan McMinis, Harold FL 56.02%
2.24
6/7
3/4

Dean Congbalay, Terrace Park OH; Elena Hickman, Cincinnati OH 56.02%
1.87
5

Rochelle Shapiro, Fairfield CT; Blanche Eisman, Stamford CT 55.83%
0.95
6/7

Fern Herman, Langhorne PA; Barbara Ann McLaren, Levittown PA 55.09%
2.51
6/7
2
Robert Munsell, Clearwater FL; Ernest Kensey, Belleair FL 55.09%
1.88

3
Judith Auer, Dublin OH; Theresa Schneider, Northbrook IL 53.70%
1.41

4
Robert Bassin - Shirley Bassin, Naples FL 53.47%
1.32

5
Franklin Kidd, Lancaster NY; Bill Nussbaum, Pompano Beach FL 52.78%
0.79

6
Beatrice Kaesermann, Bradenton FL; Pat Malmanger, Bella Vista AR 51.85%

Friday Evening Side Game
8.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.39
1/2


Raymond Depew, Naples FL; Norman Dressler, Kingston PA 58.33%
2.39
1/2


Jill Wooldridge, Buffalo NY; Scott Hiller, Marshall MN 58.33%
2.43
3
1

Lawrence Strominger - Masood Kizilbash, Tampa FL 55.83%
1.82
4
2

Carolyn Kribben, Saint Charles MO; S Rives, Saint Louis MO 54.58%
1.37
5
3

John Ide, Carson City NV; Gregory Kalmbach, Sanford FL 54.17%
1.04
4

Jeff Vedeges, Tinley Park IL; Bonnie Bond, Hamilton ON 52.50%

Fri-Sat Evening Swiss
18 Tables

MPs A B C Names Score
9.80
1


Steven Wallis, Tampa FL; Adam Kaplan, New Port Richey FL; Sharon Meng-Horton, Dade City FL; Rahn Smith, Brandon FL 91.00
7.35
2


Clement Jackson, Albuquerque NM; Chris Compton, Dallas TX; David Caprera - Garth Yettick, Denver CO 82.00
4.82
3/4


Richard Cobin, Sarasota FL; Serban Nicolau, Sunnyside NY; Edward Carrington - Edward Carrington, Bradenton FL 80.00
4.82
3/4


Sally Chapleau - Paul Gallizzi, Tampa FL; Virginia Lifton, Marco Island FL; Mike Cappelletti Sr, Alexandria VA 80.00
3.04
5/6


Larry Mori, Clearwater FL; Leonard Melander, West Bloomfield MI; Rick Kaye, Bingham Farms MI; Melvyn Klein, Tallahassee FL 73.00
3.04
5/6


Jay Cohodes, Sunrise FL; Hans Jacobs, Downsview ON; Joseph Sauro, North Bay ON; Julie Zhu, Vero Beach FL 73.00
6.20
1
1
Neil Timm - Henry Hood, Lady Lake FL; Eric Errickson, Ocala FL; Dalal Carpentier, Beaconsfield QC 67.00
4.65
2
2
Edmund Lundy - Merle Lundy, Cooper City FL; Marvin Feinstein, Plantation FL; Junping Sun, Davie FL 66.00
3.06
3/4

Mark Kalmes, Stone Mountain GA; Martha Telfer, Carbondale CO; Robert Todd - Theresa Andino - Raphael Schreiber, Tallahassee FL; Judy Hyde, Aspen CO 65.00
3.06
3/4
3
Susan Elwyn, Sarasota FL; Steven Goodman, Upton MA; Grace Charron, Bradenton FL; Robert Barlow, Lebanon NJ 65.00

Fri-Sat KO Bracket 1
15 Tables

MPs Rank Names
50.08
1
Gigi Simpson - Gen Geiger, Sarasota FL; Reese Milner, Los Angeles CA; Gary Cohler, Miami FL
35.06
2
Larry Mori, Clearwater FL; Leonard Melander, West Bloomfield MI; Rick Kaye, Bingham Farms MI; Arnold Malasky, Longboat Key FL; David Wicentowski, Sarasota FL
20.03
3/4
Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Robert Dennard, Orlando FL
20.03
3/4
Melvyn Klein, Tallahassee FL; Paul Gallizzi, Tampa FL; Betty Grandoff, Clearwater FL; Douglas Drew, Sarasota FL

Fri-Sat KO Bracket 2
14 Tables

MPs Rank Names
24.24
1
Steven Wallis - Carla Cozart, Tampa FL; Scott Hiller, Marshall MN; Adam Kaplan, New Port Richey FL
16.97
2
Molly O'Neill, Ft Lauderdale FL; David Rogers, Southern Pines NC; Sally Chapleau, Tampa FL; Allison Howard, Cookeville TN
9.70
3/4
Peg Mitchell - Julie Tigges - Ruth Bennett, Minneapolis MN; Phyllis Anderson, Saint Paul MN
9.70
3/4
Kimberly Whipple - Cookie Potter, Boca Grande FL; Kevin Dwyer, Fort Myers FL; Zachary Brescoll, Versailles KY; Charles Jeffrey Jr, Safety Harbor FL

Fri-Sat KO Bracket 3
16 Tables

MPs Rank Names
18.03
1
Gerald Nehra, Muskegon MI; Carol Stuersel - William Stuersel - William Granger, Bradenton FL
12.62
2
Lloyd Hankinson - Gail Pirodsky - Richard Hill - Judy Hill, Sarasota FL
7.21
3/4
James Bailey, Webster NY; Robert Rosenthal, Rochester NY; Steve Bonner, Jacksonville FL; Nadine Sabatier, Ponte Vedra FL
7.21
3/4
Cynthia Murphy - Marci Weisgold, University Park FL; Janet Duke, Washington DC; Lee Morgenlander, Sarasota FL

Fri-Sat KO Bracket 4
16 Tables

MPs Rank Names
13.59
1
James Stewart, London ON; Margaret Fenlon, Sun City Ctr FL; Al Roberts, Apollo Beach FL; W Kirk Roberts, Crescent City CA
9.51
2
Rhoda St. Laurent - Paul St. Laurent,Jr - Pat Miller, Port Charlotte FL; Ann Benmayor, North Port FL
5.44
3/4
Susan Elwyn, Sarasota FL; Steven Goodman, Upton MA; Peter Stoyanov, Emmaus PA; Ray Whittemore, Bedford NH
5.44
3/4
Ian Grant, Venice FL; Jane Huerta - Sandra Murray, Sarasota FL; Bonnie Gariglio, Tampa FL

Fri-Sat KO Bracket 5
16 Tables

MPs Rank Names
11.85
1
Joann Seagly - Jack Wetherson - David Chittick, Venice FL; Jane Holman, Zephyrhills FL
8.30
2
Martha Jo Ligon - Shirley Todd - Gail Boyd, Baton Rouge LA; Anne Mize, Tampa FL
4.74
3/4
Bonnie Wilson, Gladwin MI; Rita Artwohl, Ft Myers FL; Susan Riddick - Dennis Riddick, Cape Coral FL
4.74
3/4
Mary Lou Turner - Lois Evans - Anthony Evans, Bradenton FL; James Turner, E Liverpool OH

Fri-Sat KO Bracket 6
16 Tables

MPs Rank Names
8.32
1
Helen Frost - Lois Detenbeck, Lake Wales FL; Robert McLeod - Shirley McLeod, Calgary AB
5.82
2
Steve Cordray - Mary Cordray, Lancaster OH; David Wagner - Marsha Wagner, Chillicothe OH
3.33
3/4
Mary Simonson - Cathy Deyoung, Sarasota FL; Ellen McCarville - Paul Brown, Englewood FL
3.33
3/4
Patricia Filliater - Charles March, Sun City Center FL; Walter Joyce - Dolores Joyce, Parrish FL

Return to Index Page

Go to Saturday Results