SARASOTA REGIONAL
February 15 - 21, 2010
Wednesday

Wednesday AM 299
22.5 Tables

MPs A B C Names Score
4.66
1
1
1
Duane Collins - Joyce Collins, Kirtland Hills OH 65.99%
3.50
2
2
2
John Burrill - Lawrence Weiss, Sarasota FL 65.48%
2.62
3
3

Helen Mohorich, Green Cv Spgs FL; Patricia Magnuson, Crescent City FL 62.82%
1.97
4
4

Shirley Bassin - Robert Bassin, Naples FL 61.31%
1.47
5
5
3
Kenneth Dainty, Pittsburgh PA; Charles Boguslawski, South Pasadena FL 61.01%
1.11
6
6

Martha Zonneville - Richard Zonneville, Henrietta NY 60.42%
1.05

4
Alfred Hartmann - Glenn Peterson, Sioux Falls SD 58.93%
0.79

5
John McClenathan, Vero Beach FL; Earl Edwards, Coraopolis PA 56.25%
0.62

6
Nancy Keenan - Kathleen Morrissey, Oak Brook IL 53.61%

Primetime Side Series
16.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.94
1
1

Robert Bishop III, Holmes Beach FL; Meg Hughes, Bradenton FL 64.42%
2.96
2
2

Benjamin Cutler - Ernestine Cutler, Somerville NJ 61.54%
2.22
3
3

Robert Smink - Marjorie Smink, Newtown Sq PA 61.22%
1.70
4
4

Jacqueline Syer - Gail Lambacher, Oakville ON 59.13%
2.73
5
5
1
Jennie Albertson - Barbara Stirling, Boca Grande FL 58.81%
2.05
6
6
2
Judy Underhill - Walter Bogaerts, Leesburg FL 57.85%
1.54

3
Sonya Wilson - Dorothy Wierwille, Cincinnati OH 52.40%
1.15

4
Kathryn Peterson - Jack Peterson, Bradenton FL 48.72%
0.76

5/6
Katy Gleason - Carol Palmer, Naples FL 48.56%
0.76

5/6
Charles Schenck, Santa Fe NM; Forrest Baker, Bonita Springs FL 48.56%

Wed Aft Swiss Teams
57 Tables

MPs A B C Names Score
10.16
1


Mark Gordon, Purchase NY; Pratap Rajadhyaksha, Venice FL; Joe Grue, New York NY; Curtis Cheek, Las Vegas NV; Terje Aa, Heimdal Norway; Jorgen Molberg, Trondheim Norway 73.00
7.62
2


Jay Whipple III, Boca Grande FL; Ed Schulte, Tampa FL; Joseph Godefrin - H R 'Foxy' Hall, Sarasota FL 64.00
5.72
3


Jayne Thomas, Lutz FL; Peter Mosheim, Miami FL; Janice Seamon-Molson, Hollywood FL; Robert Blum, Naples FL; Shannon Cappelletti, Dania FL 63.00
8.34
4
1

Ann Taylor - Patricia Prather, Port St Lucie FL; Constance Sackville - Lisa Adelberg, Vero Beach FL 59.00
3.21
5


Leon Lyday - Charles Clickner, Clearwater FL; Sandra Fox - John Beasy, Sackville NB 57.00
1.86
6/8


Charlotte St Amant, Trenton ON; Sallie Caty, Clearwater FL; Lyn Stevens, Ennismore ON; Ann Hennum, Sarasota FL 56.00
1.86
6/8


Roger Johnson, Sarasota FL; Steven Cohn, Clearwater FL; Jill Wooldridge, Buffalo NY; Gerald Ungar, Pt Charlotte FL 56.00
1.86
6/8


David Rogers, Southern Pines NC; Molly O'Neill, Ft Lauderdale FL; Sally Chapleau, Tampa FL; Allison Howard, Cookeville TN 56.00
6.26
2

Dede Flieder - Elaine Jacobson, Annapolis MD; Gwen Schlemmer, Odenton MD; Rusty Vilk, Chestertown MD 51.00
3.62
3/5

Adel Eryan - Louis Poisson - Jo Ann Hazel, Tampa FL; Thomas Poisson, Belle River ON 49.00
3.62
3/5

Bee Hallett, Fort Myers FL; Miles Thomson, Cape Coral FL; Becky Roberts, Ft Myers FL; Judith Munn, Sanibel FL 49.00
5.61
3/5
1
Norma George, Summerfield FL; Bruce Eisen, Newton MA; Nancy Pohlson, Ocala FL; Linda Hartt, Westmount QC 49.00
1.98
6

David Narins, Sarasota FL; Nanette Meyer, Bradenton FL; William Mannschreck, Virginia Beach VA; Joyce Neville, White Marsh VA 48.00
4.21

2
D Hubbard - Charlotte Hubbard - Susan Randall - James Ferry, Sarasota FL 45.00
2.77

3/4
Kenn Thornton, Hernando FL; Eric Brauner, Bradenton FL; Edna Baldauf, Winter Garden FL; Michael Miller, Spring Hill FL 43.00
2.77

3/4
Phyllis Gladstone - Frank Gladstone, Roslyn NY; Sue Projain - Richard Projain, Boca Raton FL 43.00
1.37

5/7
James Summers Jr - Barbara Summers, Silver Spring MD; Ruth Zook, Potomac MD; Edith Mueller, Rockville MD 42.00
1.37

5/7
Janice Colcleugh - Barbara Beckmann, Mississauga ON; Marcia Lindstrom, Greenville AL; Sarah Colvin, Fort Wayne IN 42.00
1.37

5/7
Jack Wetherson - Joann Seagly - David Chittick, Venice FL; Jane Holman, Zephyrhills FL 42.00

Wednesday Open Pairs
39.0 Tables / Based on 69 Tables

MPs A B C Names Score
25.97
1


Barbara Kasle, Boca Raton FL; Gary Cohler, Miami FL 64.09%
19.48
2


Gloria Silverman Bart, Bradenton FL; Fred Stewart, Bloomington NY 63.00%
14.61
3


Allan Siebert, Little Rock AR; Diana Schuld, Glen Head NY 61.20%
10.96
4


Philip Altus - Muriel Altus, Tampa FL 60.26%
8.66
5


Sandra Fleischman, Bradenton FL; Suzan Lordi, University Park FL 59.54%
7.42
6


Barat Shah - Lynne Shah, Plant City FL 58.88%
6.49
7


K Newman, Chicago IL; K. Joel Sommer, Mamaroneck NY 58.64%
5.77
8


Allan Graves, Barnet VT; Reanette Frobouck, Vero Beach FL 57.67%
5.19
9


Betty Grandoff, Clearwater FL; Douglas Drew, Sarasota FL 57.24%
4.72
10


Rebecca Clough, Culver City CA; Lynne Bronner, Los Angeles CA 57.20%
4.33
11


Judith Flack, Pembroke Pines FL; Vincent Golden, University Park FL 56.65%
8.27
12
1
1
Don Dvorak, Jacksonville FL; Caroline Duncan, Sebring FL 56.16%
3.71
13


Walter Bell - Robert Grover, Fort Myers FL 56.02%
3.46
14


Sharon Anderson - Roger Anderson, Eagan MN 55.92%
3.25
15


Judy Schwarz - Phil Schwarz, Lakeville MN 55.89%
3.06
16


James Spike Lay, Daytona Beach FL; Anita Pettus, Winchester KY 55.81%
6.20
17
2
2
Linda McEwan, Orlando FL; Beverly Ellars, Winter Park FL 55.79%
4.65
3

Carol Kachavos, New Prt Rchy FL; Gerald Lemieux, Clearwater FL 55.51%
3.67
4
3
Mary-Eliz Fitzgerald, Queensbury NY; Patricia Zoli, Benito Springs FL 54.71%
2.76
5

Serban Nicolau - Richard Cobin, Sarasota FL 54.52%
2.36
6

Joe Angermeier, St Petersburg FL; Raymond Wise, Tampa FL 52.64%
1.88

4
Carole Robinson - Jean Gillies, Bradenton FL 46.99%
1.48

5
Herb Franzen, Lyon Mountain NY; Pat Hoffmann, Plattsburgh NY 46.30%

Wednesday SideGame Series
26.0 Tables

MPs A B C Names Score
5.46
1


James Hawkes, Charleston SC; Jeff Meckstroth, Tampa FL 75.80%
5.01
2
1
1
Hugh Cleland, Toronto ON; Forrest Baker, Bonita Springs FL 66.83%
3.76
3
2

Julie Woods, Chesterfield MO; Lu Ganley, Rye NY 62.34%
2.96
4
3
2
Jennie Albertson - Barbara Stirling, Boca Grande FL 61.54%
2.11
5
4

Jeanne Land, Fort Myers FL; Barbara Moran, Tilghman MD 60.58%
1.59
6
5

Ellen Jabbur - Munir Jabbur, Longboat Key FL 59.29%
2.22
6
3
John Hanson - Marilyn Hanson, Naples FL 58.65%
1.66

4
Sandra Sanborn - Marcia Jackson, Sarasota FL 57.85%
1.25

5
Karen Anderson, Batavia IL; Neil Whittle, Carol Stream IL 57.37%
1.04

6
Joyce Steele, Longboat Key FL; Betty Mercy Rourke, Nashville TN 55.93%

Wednesday Seniors
31.0 Tables

MPs A B C Names Score
11.48
1
1

Linda Abrahamson - Jo Ellen Spitz, Cincinnati OH 60.18%
8.61
2


Susan Goodman, Mason OH; Peggy Barrett, Cincinnati OH 59.86%
6.46
3
2

Rod Halvorson, Saint Paul MN; Kathryn Callahan, Tampa FL 58.81%
4.84
4
3

Gene Keidan, Pittsburgh PA; Thomas Lordi, University Park FL 58.73%
3.83
5


Chuck Said, Nashville TN; Carolyn Jackson, Sugar Land TX 58.17%
3.28
6


Cheryl Seibert - Richard Seibert, Sarasota FL 57.13%
3.29
7
4

Gail McIntyre, Stirling ON; Lillian Lundin, Carrying Place ON 56.65%
2.90
8


Melvyn Klein, Tallahassee FL; Paul Gallizzi, Tampa FL 56.33%
2.60
9
5

Ronnie Freedberg - Debby Ziev, Easton PA 56.01%
3.04
6

Satya Malhotra, Kanata ON; Gary Taylor, Ottawa ON 55.21%
1.95
7

Alice Wile - Lou Rabinowitz, Bradenton FL 54.97%
4.15

1
Joseph Migliardi - Richard Kime, Tampa FL 54.73%
3.11

2
Ibrahim Ghorayeb - Michael Hunt, Naples FL 54.09%
2.33

3
Trudy Bernsten, Middleton WI; Martha Brusegar, Madison WI 50.88%
1.75

4
Daniel Shoemaker, Sarasota FL; Richard Kaufman, Longboat Key FL 50.48%
1.38

5
Nancy Davis, Oakland Gardens NY; Joan Kowal, Boca Raton FL 50.24%
1.19

6
Paul Urban - Beatrice Urban, Bonita Springs FL 49.36%

Wednesday Aft 299
27.0 Tables

MPs A B C Names Score
5.23
1
1

Colette Sears, Venice FL; Nancy Boarder, Oley PA 66.48%
3.92
2
2

Arnie Obler - Geri Obler, Great Neck NY 62.50%
2.94
3


Kathie Keiderling, Bradenton FL; Gigi Plunkett, Weaverville NC 62.31%
2.32
4
3

Thomas Bernstein, Sarasota FL; Mary Cady, Lakewood Ranch FL 60.98%
1.74
5
4

Anne Birgbauer, Grosse Pte Frms MI; Elizabeth Euwer, Boca Grande FL 60.23%
1.31
6
5

Martha Zonneville - Richard Zonneville, Henrietta NY 58.71%
2.62
6
1
Earlene Bennett, Golden Valley MN; Brian Bennett, Bluffton SC 58.33%
1.97

2
Sylvia Zembower - Maura Kirk, Cape Canaveral FL 57.95%
1.47

3
Robert McLeod - Shirley McLeod, Calgary AB 55.30%
1.11

4
David Wagner - Marsha Wagner, Chillicothe OH 54.17%
0.83

5
Mary Lee Cremean - Janis Geoghegan, Sun City Center FL 51.89%
0.67

6
Beverly Hedeen - Janet Plecki, Bonita Springs FL 50.95%

Wed Eve Side
12.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.34
1


Norman Dressler, Kingston PA; Raymond Depew, Naples FL 64.24%
2.51
2


Allan Graves, Barnet VT; Reanette Frobouck, Vero Beach FL 59.70%
2.73
3
1
1
Rod Macdonald, Ottawa ON; Philip Kopala, Tarpon Springs FL 59.40%
2.05
4
2

Robert Marcus - Kathy Guinyou, Toronto ON 57.74%
1.06
5


Amanda Carter, Arlington VA; Mike Cappelletti Sr, Alexandria VA 56.67%
1.94
6
3
2
Bonnie Bond, Hamilton ON; Alan Charters, Kitchener ON 56.52%
1.45
4
3
Bill Nussbaum, Pompano Beach FL; Forrest Baker, Bonita Springs FL 52.17%
0.89
5

Irina Ladyzhensky, Ellenton FL; Zachary Brescoll, Versailles KY 52.00%
1.09

4
Janice Colcleugh - Barbara Beckmann, Mississauga ON 51.79%
0.92

5
Mary Pokonosky, Excelsior MN; Mary Seymour, Mendota Heights MN 51.57%

Wed-Thurs KO Bracket 1
14 Tables

MPs Rank Names
47.91
1
Tom Kniest, University City MO; Jack Spear - Nancy Spear, Shawnee Mission KS; Jim Russell, Bradenton FL; Donald Stack, Overland Park KS; Linda Eakes, Leawood KS
33.54
2
Mike Cappelletti Sr, Alexandria VA; Virginia Lifton, Marco Island FL; Sandra Gagnon - Michael Bela Kassay, Sarasota FL
19.16
3/4
Larry Mori, Clearwater FL; Leonard Melander, West Bloomfield MI; Rick Kaye, Bingham Farms MI; Arnold Malasky, Longboat Key FL; Richard Fleischman, Bradenton FL
19.16
3/4
Hans Jacobs, Downsview ON; Joseph Sauro, North Bay ON; Jay Cohodes, Sunrise FL; Julie Zhu, Vero Beach FL

Wed-Thurs KO Bracket 2
14 Tables

MPs Rank Names
26.01
1
James Ritts, Knoxville TN; Ledon Hitch, Madisonville TN; Ken Hoy, Maryville TN; Bonnie Wood, Vonore TN
18.21
2
William McFall, New Berlin WI; George Kaiser, Tequesta FL; Steve Clark, Sanibel FL; Louise Clark, Glencoe IL
10.40
3/4
Rosanne Schabinger, Mount Prospect IL; Ellyn Batko, Deerfield IL; Susan Finkelman, Glenview IL; Joy Eckerling, Buffalo Grove IL
10.40
3/4
Roger Wallace, Millinocket ME; Gudrun Wallace - Manon Ross, Fort Myers FL; Judy Cardin, Chesterfield MO; Robin Spriggle, Ft Myers FL

Wed-Thurs KO Bracket 3
12 Tables

MPs Rank Names
20.23
1
Donald McCullough Jr, Lambertville MI; Courtney Donovan, Sylvania OH; S Kolinski, Holland OH; Mary Ann Cooper, Maumee OH
14.16
2
Marvin Ferguson - John Fosnaught, Indianapolis IN; Jon Weisbaum, Sarasota FL; Robert Lewis, Punta Gorda FL
8.09
3/4
Gay Grogan - Terry Grogan, Centerville OH; Susan Cressman - Ken Cressman, Lakeland FL
8.09
3/4
Cookie Potter - Kimberly Whipple, Boca Grande FL; Zachary Brescoll, Versailles KY; Kevin Dwyer, Fort Myers FL; Charles Jeffrey Jr, Safety Harbor FL

Wed-Thurs KO Bracket 4
12 Tables

MPs Rank Names
16.04
1
James Bailey, Webster NY; Robert Rosenthal, Rochester NY; Steve Bonner, Jacksonville FL; Nadine Sabatier, Ponte Vedra FL
11.23
2
Calvin Young - Marilyn Young - Jeanne Twait, Tampa FL; Robert Manz, Odessa FL
6.42
3/4
Juha Kokko - Nancy Kokko, Cashiers NC; Janet Larson - Linda Censits, Naples FL
6.42
3/4
Louis Marks - Leon Gardner - Richard Shiflett - Angela Shiflett, Ocala FL

Wed-Thurs KO Bracket 5
16 Tables

MPs Rank Names
15.28
1
Susan Elwyn, Sarasota FL; Steven Goodman, Upton MA; Peter Stoyanov, Emmaus PA; Ray Whittemore, Bedford NH
10.70
2
Ian Grant, Venice FL; Bonnie Gariglio, Tampa FL; Jane Huerta - Sandra Murray, Sarasota FL
6.11
3/4
Albert Kober - Bernice Kramer, Boca Raton FL; Joanne Soterion, Ellenton FL; Kathleen Mateyak, Apollo Beach FL
6.11
3/4
Joan Henrikson, St Catharines ON; Helen Allen, London ON; Dorothy Slopek - Peggy Pearson, Perkinsfield ON

Wed-Thurs KO Bracket 6
16 Tables

MPs Rank Names
13.08
1
Robert Linnett, Brighton ON; Pat Nelson - James Lambert, Venice FL; Lynne Hunter, Trenton ON
9.16
2
John Hogue, N Ft Myers FL; Dennis Riddick - Susan Riddick, Cape Coral FL; Jack Mayer, Ft Myers FL
5.23
3/4
Phyllis Solomon, Fort Lee NJ; James Stewart, London ON; Margaret Fenlon, Sun City Ctr FL; Mary Giannella, Wayne NJ
5.23
3/4
John Harlowe - Mary Hart, Tampa FL; Vera Lees, Wesley Chapel FL; Joyce Torres, Zephyrhills FL

Wed-Thurs KO Bracket 7
16 Tables

MPs Rank Names
11.78
1
Rita Artwohl, Ft Myers FL; Edward Russell - Deirdre Ling, West Tisbury MA; Bonnie Wilson, Gladwin MI
8.25
2
Iris Wilson, Sarasota FL; Jay Richman, University Park FL; George Kenworthy - Clinton Miller, Bradenton FL
4.71
3/4
Frederick Nislow - Judith Nislow, Palm Beach Gdns FL; Harvey Hafetz - Zena Hafetz, West Palm Beach FL
4.71
3/4
Peggy Pace, Lexington KY; Janet Fishback, New Albany IN; Sandy Harroff, Louisville KY; Linda Poppell, Sarasota FL

Wed-Thurs KO Bracket 8
16 Tables

MPs Rank Names
11.03
1
Ann Grill - George Grill, Breckenridge CO; Mary Carnahan - Marilyn Biggart, Sarasota FL
7.72
2
Mary Rassieur, St Louis MO; John Clark - Marjorie Clark, Toronto ON; Tish Hamblin, Hobe Sound FL
4.41
3/4
Lynn Wheeler - Charles Wheeler - Vivian Reedy, Miami FL; Denny Campbell, Coral Gables FL
4.41
3/4
William Gillam - Susan Gillam, Fort Myers FL; Marsha Reall - Fahn Tishkoff, Columbus OH

Wed-Thurs KO Bracket 9
16 Tables

MPs Rank Names
6.96
1
Patricia Peck, Mt Sterling KY; Sara Berendt, Sanibel Island FL; Judith Johnson, Pt Charlotte FL; Susie Hall, St Louis MO
4.87
2
Catherine Pretsch, Saint Charles MO; Barbara Stewart, Chesterfield MO; Sonia Garrett - Patricia Campbell, Fort Myers FL
2.78
3/4
Jay Baker - Suzanne Baker, Franklin TN; Randy Baker, Saint Louis MO; Jackie Baker, St Louis MO
2.78
3/4
Thomas Jones, Macon GA; Phyllis Jones - William Adkins, Jr - Clyde Schreiner, Largo FL

Wed-Thu Eve Compact KO
14 Tables

MPs Rank Names
17.25
1
Frank Hacker, Barre VT; Ellie Hanlon - Mary Savko, Tequesta FL; Vincent Grande Jr, Jupiter FL
12.08
2
Larry Mori, Clearwater FL; Melvyn Klein, Tallahassee FL; Leonard Melander, West Bloomfield MI; Rick Kaye, Bingham Farms MI
7.76
3
Tsing-Hai Wann - Norman Poythress, Tampa FL; Betty Scull, Egg Harbor Twp NJ; Harry Kaufmann, N Redington Bch FL
6.04
4
Fran Smith, Glen Ellyn IL; Norman Cannon, Fort Myers FL; Paulin Nault, Saint-Anicet QC; Jean Monette, Hallandale FL

Wed-Thu Eve Compact KO
10 Tables

MPs Rank Names
5.68
1
Susan Mulholland, Ft Myers Beach FL; Joan Stanchek, Estero FL; Rose Hornsby, Fort Myers FL; Sylvia Peters, Cincinnati OH
3.98
2
Edward Stanley - Nancy Eschedor - Carol Stanley, Ft Myers FL; Woodie Goddard, Bowling Green OH
2.56
3
Juha Kokko - Nancy Kokko, Cashiers NC; Linda Censits - Janet Larson, Naples FL
1.99
4
Marsha Miller - Sandra Spahn - Rosemary Marble, Jacksonville FL; Judy Miller, Fleming Island FL

Wed-Thu Eve Compact KO
14 Tables

MPs Rank Names
5.06
1
Martha Jo Ligon - Shirley Todd - Gail Boyd, Baton Rouge LA; Anne Mize, Tampa FL
3.54
2
Robert Nevin - Mary Ellen Nevin, Sun City Center FL; Malcolm McTaggart - Jeanette McTaggart, Stittsville ON
2.28
3
James Turner, E Liverpool OH; John McClenathan, Vero Beach FL; Betty Whidden - Mary Lou Turner, Bradenton FL
1.77
4
Marlene Levitt, Montville NJ; Arnold Levitt, Lawrenceville NJ; Ward Kelsey - Mary Kelsey, Pittsburgh PA

Return to Index Page

Go to Thursday Results